انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1040 100 1

تقریظ

/taqriz/

مترادف تقریظ: تحسین، تمجید، ثنا، ستایش، مدح ، ستودن، تمجید کردن، ستایش کردن، مدح کردن

متضاد تقریظ: تنقید، نکوهیدن، نکوهش کردن

معنی تقریظ در لغت نامه دهخدا

تقریظ. [ ت َ ] (ع مص ) بستودن. (زوزنی ). ستودن زنده را بحق باشد یا باطل. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). ستودن و مدح کردن بحق یا باطل را. (مجمل اللغة). || ستودن مکتوب کسی را و تصدیق نوشتن بر آن. (ناظم الاطباء). در فارسی امروز نوشتن مطالبی مدح آمیز بر کتابی.

معنی تقریظ به فارسی

تقریظ
مدح کردن، ستودن، درمدح کتاب یاشعریانوشته
۱ - ( مصدر ستودن مدح کردن . ۲ - تمجید کردن از کتابی یا رساله ای . ۳ - ( اسم ) ستایش . جمع : تقریظات .

معنی تقریظ در فرهنگ معین

تقریظ
(تَ) [ ع . ] (مص م .) ۱ - ستودن . ۲ - مطلبی را در تجمید کتاب یا نوشته ای نوشتن .

معنی تقریظ در فرهنگ فارسی عمید

تقریظ
۱. مدح کردن، ستودن.
۲. در مدح کتاب یا شعر یا نوشتۀ کسی چیزی نوشتن.

تقریظ در دانشنامه اسلامی

تقریظ
تَقْریظ، درآمد ستایش آمیز بر یک اثر همراه با تأیید و ستایش نویسنده، و نیز معرفی کتاب است.
تقریظ، مصدر باب تفعیل از ریشۀ «ق، ر، ظ» در لغت به معنی مطلقِ مدح کردن و ستودن، و نیز به معنی ستودن شخص زنده، به حق یا به باطل است.
تقریظ در اصطلاح
تقریظ در اصطلاح دارای دو معنا ست: ۱. گونه ای مقدمه، که به قصد معرفی ستایش آمیز یک اثر نوشته می شود و آن ۳گونه است:
← تقریظ بگونه مقدمۀ ستایش آمیز
تقریظها بیش تر منثور است و گاه نثری است آمیخته به نظم، اما در میان تقریظها، گاه تقریظ منظوم نیز دیده می شود که در آن، کار ستایش از اثر، از مؤلف و نیز از ناشر به زبان نظم بیان شده است.
تقریظبه معنی علم التقریض
...
تقریظ
این عبارت واژه ای عربی، مأخوذ از قَرَظَ است که در لغت به معنای مدح و ستایش و هم ستایش کردن شخص زنده است. در اصطلاح نسخه شناسی معاصر به یادداشتی کوتاه یا بلند اطلاق می گردد که نویسنده بنا به خواسته مؤلف بر کتاب او بنویسد و طی آن از مؤلف و کتابش تمجید کند. تقریظ نویسی در ادب فارسی پدیده ای جدید است اما می توان نوعی شباهت میان آن و دیباچه نویسی سراغ گرفت.
صورت کمال یافته دیباچه ـ که گاه مقدمه هم خوانده می شده ـ از نیمه دوم سده 9 ق. در زبان فارسی نمایان گردید و مبتنی بر یادداشتی کوتاه یا بلند بود که دیباچه نویس با انشای ادبی در تعریف و تمجید کتاب و مؤلف آن می نوشت و هم در طی آن کتاب را به نام سلطان یا یکی از حاکمان وقت مصدّر می کرد.
دیباچه نویسان در واقع، منشیان دربارها و دیوان های حکومتی بودند که یکی از وظایف فرهنگی آنان دیباچه نویسی بود. برخلاف دیباچه نویس، تقریظ نویس وظیفه ای به نام تقریظ نویسی نداشت بلکه وی یکی از مشاهیر عصر به شمار می رفت که مؤلف و اثرش با تقریظ وی معرفی می گردید و احیاناً اعتبار علمی می یافت. از این رو کسی که به نوشتن تقریظ بر کتابی اهتمام می کرد، می بایست از شهرت علمی بیشتر و از پیشینه فرهنگی طولانی تری نسبت به مؤلف برخوردار می بود تا تقریظ وی باعث اعتبار مؤلف و اثر او گردد.
تقریظ که به ستایش و تمجید از مؤلف (یا مترجم) و اثرش می پرداخت، در دو دهه اخیر به "مقدمه" و "پیش گفتار"های بلند در زبان فارسی تبدیل شده که نویسنده، علاوه بر تمجید و تعریف از اثر و صاحب آن به نقد و بررسی و تحلیل و تعلیل اثر یا موضوع آن نیز می پردازد.
به لحاظ نسخه پردازی، تقریظ (یا اشکال متحول آن: مقدمه و پیش گفتار) می بایست قبل از مقدمه مؤلف (یا مترجم) قرار گیرد و به هنگام انتشار نیز از صفحه فرد آغاز شود.

تقریظ در دانشنامه ویکی پدیا

تقریظ
تقریظ به معنی ستودن مکتوب، مطلبی است که در تجمید کتاب یا نوشته ای می نویسند. صفحه تقریظ یا اپیگرام (به انگلیسی: epigram) صفحه و درآمدی ستایش آمیز است که بر یک اثر همراه با تأیید و ستایش نویسنده، و نیز معرفی کتاب می نویسند و معمولاً در صفحات آغازین کتاب قرار می گیرد. تقریظ اغلب شامل بیانیه و مطالبی است مختصر، جالب، به یاد ماندنی و گاهی اوقات تعجب آور یا آمیخته به طنز با استفاده از کلمات قصار و امثال و حکم. این سنت ادبی بیش از دو هزار سال قدمت دارد.
اجزای کتاب
کلام قصار
سنگ نبشته
گورنوشته
واژه انگلیسی اپیگرام برگرفته از لغت اپیگراما در زبان یونانی: ; ἐπίγραμμα epigramma به معنی «کتیبه» و «نوشتن» و «ثبت کردن» است.
عکس تقریظ


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تقریظ در دانشنامه آزاد پارسی

تَقْریظ
واژه ای عربی به معنای مدح و ستایش کردن و اصطلاحی در نگارش کتاب. این اصطلاح در به مطلب کوتاه یا بلندی اطلاق می شود که بنا به درخواست مؤلف، شخصی که از اعتبار علمی و شهرتی برخوردار است بر کتاب مؤلف می نویسد و در آن از او و کتابش تعریف و تمجید می کند. تقریظ نویسی در ایران پدیده ای جدید است، اما به دیباچه نویسی که از نیمۀ دوم قرن ۹ق در زبان فارسی مرسوم بوده شباهت دارد. دیباچه نویسان که عموماً از منشیان دربار و اعضای دیوان انشاء بودند مطلب کوتاه یا بلندی بر کتاب می نوشتند و پس از تعریف از کتاب و مؤلف، آن را به سلطان یا حاکم وقت هدیه می کردند. برخلاف دیباچه نویس، تقریظ نویس وظیفه ای در این خصوص نداشت و از مشاهیر عصر بود که تقریظ او موجب شهرت مؤلف و اثرش می شد. امروزه تقریظ جای خود را به مقدمه و پیش گفتارهای بلند داده است.

معنی تقریظ به انگلیسی

commentary (اسم)
تفسیر ، تقریظ ، سفرنگ ، رشته یادداشت ، گزارش رویداد

معنی کلمه تقریظ به عربی

تقریظ
تعليق

تقریظ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سیران > سیران
k-h > access sentral
بیتا > a couple
میثم علیزاده > juicy
میم-ب > a pity
Mohammadreza Akbarian > martyr
Mohammadreza Akbarian > martyrdom
مریم > depletion

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تقریظ رهبری   • تقریظ رهبری بر کتاب   • تقریض   • معنی تقریظ   • مفهوم تقریظ   • تعریف تقریظ   • معرفی تقریظ   • تقریظ چیست   • تقریظ یعنی چی   • تقریظ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تقریظ
کلمه : تقریظ
اشتباه تایپی : jrvdz
آوا : taqriz
نقش : اسم
عکس تقریظ : در گوگل


آیا معنی تقریظ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )