انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1087 100 1

تقلید (فقه)

تقلید (فقه) در دانشنامه اسلامی

تقلید (فقه)
التزام و پذیرش فتوای مجتهد و عمل به آن بدون درخواست دلیل از وی را تقلید گویند.
تقلید در دو معنا به کار رفته است:۱. التزام یا عمل به فتوای مجتهد. از تقلید به این معنا در باب اجتهاد و تقلید سخن رفته است.۲. افکندن کهنه نعلی که با آن نماز خوانده شده برگردن قربانی. تقلید به این معنا در باب حج آمده است.
معنای تقلید
به تقلید کننده «مقلِّد»، به مجتهدی که از او تقلید می شود «مقلَّد» و به مسائل و موضوعاتی که در آن تقلید می شود «مُقَلِّدٌ فیه» گفته می شود. مقلدٌ فیه گاه از عقاید و اصول دین است که در منابع اصول فقه از چنین تقلیدی به «تقلید در اصول دین» یا «تقلید در عقلیات» تعبیر می شود؛ و گاه احکام و فروع عملی دین است که آن را «تقلید در فروع» یا «تقلید در سمعیات» می گویند.
تعاریف فقها از تقلید از مجتهد
...
تقلید (فقه)
تقلید، اصطلاحی فقهی در اسلام به معنای پیروی شخص مکلَّف از مجتهد در احکام عملی دین است. تقلید در اصول دین جایز نیست و باید خود شخص با تحقیق و بررسی، به اصول دین ایمان آورد؛ ولی در احکام یا باید خودِ شخص مجتهد باشد، یا به احتیاط عمل کند و یا از شخص متخصص در فقه که به او مجتهد جامع الشرایط یا مرجع تقلید می گویند، تقلید نماید. به کسی که از مجتهد تقلید می کند، «مُقَلِّد» می گویند.
«تقلید» به معانی دیگری نیز در متون فقهی به کار رفته است.
تقلید کلمه ای عربی و مصدر باب تفعیل از مادّه «قَ ـ لَ ـ د» و در لغت به معنای چیزی را همراه و ملازم کسی یا شخصی قرار دادن، گردن نهادن به کاری و پیروی و دنباله روی است.

تقلید (فقه) در دانشنامه آزاد پارسی

تَقلید (فقه)
(در لغت به معنای از روی کار دیگری کاری را انجام دادن) در اصول فقه یعنی در احکام فرعی یعنی فقهی و شرعی، از مجتهدی پیروی کردن. در اسلام هر مسلمانی در اصول دین باید خود مجتهد و صاحب نظر باشد و با ادلّه و برهان اصول دین را بپذیرد، اما در فروع دین هر مسلمانی که دارای قدرت استنباط است، اجتهاد می کند وگرنه باید تقلید کند. راه سومی نیز وجود دارد و آن عمل به احتیاط است. یعنی در هر مورد دشوارترین حکم فقها را انجام دهد.

ارتباط محتوایی با تقلید (فقه)

تقلید (فقه) را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تقلید (فقه)   • مفهوم تقلید (فقه)   • تعریف تقلید (فقه)   • معرفی تقلید (فقه)   • تقلید (فقه) چیست   • تقلید (فقه) یعنی چی   • تقلید (فقه) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تقلید فقه
کلمه : تقلید (فقه)
اشتباه تایپی : jrgdn (tri)
عکس تقلید (فقه) : در گوگل


آیا معنی تقلید (فقه) مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )