انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 930 100 1

معنی تقوی در لغت نامه دهخدا

تقوی. [ ت َق ْ وا ] (ع اِ) پرهیزگاری. (دهار) (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ). پرهیز. اصله تقیا قلبوه للفروق بین الاسم و الصفة و قوله تعالی هو اهل التقوی ؛ ای اهل ان یتقی عقابه. (منتهی الارب ). پرهیزگاری و ترس ؛ یعنی ترسیدن از حق تعالی جل شأنه است در عواقب امور یا ترس نفس خود که مبادا رهزنی کرده او را در مهالک بعد و حجاب مبتلا سازد. (آنندراج ). ترسیدن و پرهیزگاری. (غیاث اللغات ). پرهیز و ترس از خدا و احتراز. قوله تعالی : هو اهل التقوی ؛ ای اهل ان یتقی عقابه. (ناظم الاطباء). درلغت بمعنی اتقا و پرهیزکاری است و اتخاذ وقایت است و اصطلاحاً دوری کردن از عقوبت حق است بواسطه ٔ انجام طاعات حق. و بعضی گویند تقوی احتراز محرمات است فقط.فیض گوید تقوی آن است که محامد حق را وقایت خود سازد و اضافه ٔ همه ٔ کمالات و فضائل به حضرت او کند و خدای با چنین کس باشد چنانکه فرمود: «ان اﷲ مع الذین اتقوا والذین هم محسنون ». در شرح تعرف است که اصل تقوی بر دو معنی است یکی ترسیدن و دیگری پرهیز کردن و تقوای بنده از خداوند بر دومعنی است یا خوف از عقاب است و یا از فراق. و علامت آن این است که از اوامر و نواهی خدا سرپیچی نکند و اگر از خوف فراق باشد از غیر حق پرهیز کند و با غیر او نیارامد تا از خدا جدا نماند و پرهیز کند از آنچه بدان میل نماید زیرا که هر اندازه که به غیر حق مایل باشد از حق دور باشد. محمدبن سبحان گوید تقوی ترک غیر خداست و بعضی گویند تقوی بیزاری جستن از غیر خدا و اخلاص در عبادت خداست. بعضی از بزرگان گویند تقوی از گناه دوری کردن و از نفس جدا گشتن است. (از فرهنگ مصطلحات عرفا تألیف دکتر سجادی صص 115 -116) : و پسندیده تر سیرتها آن است که به تقوی و عفاف کشد. (کلیله و دمنه ). و پسندیده تر افعال و اخلاق مردمان تقوی است. (کلیله و دمنه ). و فرط تقوی و وفور دیانت و اخلاص و اختصاص من داشته است. (سندبادنامه ص 72).
اگر از نقطه ٔ تقوی بگردد یک دمت دیده
سزای دیده ٔ کج بین ز میل آهنین باشد.
عطار.
ای حکم تو پیشکار طاعت
ای حزم تو دستیار تقوی.
سیف اسفرنگ.
برخیز تا یک سو نهیم این دلق ازرق فام را
بر باد قلاشی دهیم این شرک تقوی نام را.
سعدی.
ترا همچنین فضل است و امانت و تقوی و دیانت. (گلستان ).
هرکجا سلطان عشق آمد نماند
قوت بازوی تقوی را محل.
(گلستان ).
چون نبود خویش را دیانت و تقوی
قطع رحم بهتراز مودت قربی.
(گلستان ).
افلاس عنان ازکف تقوی بستاند.
(گلستان ).
مرد خداپرست که تقوی طلب کند
خواهی سفیدجامه و خواهی سیاه باش.
حافظ.

تقوی. [ ت َ ] (ع اِ) ممال تقوی. صاحب غیاث اللغات در ذیل تَقوی ̍ آرد: در استعمال فارسیان گاهی بکسر واو نیز مستعمل است -انتهی :
چو نفس نامیه قومی ز لشکرش را دید
که پشت پای زدند از گزاف تقوی را.
انوری.
این تقویم تمام که با شاهدان شهر
ناز و کرشمه بر سر منبر نمیکنم.
حافظ (دیوان چ قزوینی ص 243).

تقوی. [ ت َ ق َوْ وی ] (ع مص ) نیرومند شدن. (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ). توانا شدن. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).

تقوی. [ ت َ ق َ ](ص نسبی ) منسوب به تقی و چون مطلق گویند نسبت به امام محمد تقی (ع ) باشد. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا).

تقوی. [ ت َ ق َ ] (اِخ ) حاج سیدنصراﷲ. از رجال دانشمند دوره ٔ اخیر قاجاریه و اوایل پهلوی است. وی بسال 1272 هَ. ش. در تهران متولد شد و در دوره های اول و دوم مجلس شورای ملی از تهران انتخاب گردید. او مدتی مدعی العموم و رئیس دیوان عالی تمیز و مدرس دانشکده های حقوق و معقول و منقول و رئیس دانشکده ٔ معقول و منقول بود. او راست : هنجار گفتار در معانی و بیان فارسی و تصحیح دیوان ناصرخسرو. در سال 1326هَ. ش. در تهران درگذشت. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی تقوی به فارسی

تقوی
( حاج سید ) نصر الله اخوی ( و . تهران ۱۲۸۲ ه. ق - ف. تهران ۱۳۶۷ ه. ق . ۱۳۲۶/ ه. ش . ) .از رجال دانشمند دوره اخیر قاجاریه و اوایل پهلوی وکیل دوره اول و دوم مجلس شورای ملی از تهران مدعی العلوم و رئیس دیوان عالی تمیز و مدرس دانشکده های حقوق و معقول و منقول و رئیس دانشکده اخیر . از تالیفات وی (( هنجار گفتار )) در معانی و بیان فارسی است و متن دیوان ناصر خسرو نیز توسط وی تصیحح شده و بطبع رسیده . کتابخانه ای نفیسنیز از او بجای مانده است .
( صفت ) منسوب به تقی
نیرومند شدن
( اسم ) پرهیزگاری دلها ( ماخوذ است از آیه ۳۳ سوره حج ) : (( ذلک و من بعظم شعائرالله هانها من تقوی القلوب )) . ( آنست و آنکه بزرگ داشت علامتهای خدا را از پرهیزگاری دلهاست ): (( عاشق آیینه باشد روی خوب صیقل جان آمدو تقوی القلوب . )) ( مثنوی )
( صفت ) پرهیز جوی .
شیخ کمال الدین محتسب هرات در زمان سلطان سعید میرزا حسین بایقرا
ابن حسین بن ابراهیم بن حسن اخوی تقوی شاعر بود و نسبت خود را به موسی مبرقع بن امام الجواد محمد تقی ع میرساند وی در سال ۱۳۳۵ قمری درگذشت او را دیوانی است که میرزا محمد علی عبرت آنرا جمع آوری کرده است
لباس پارسایی

معنی تقوی در فرهنگ معین

تقوی
(تَ وا) [ ع . ] (اِمص .) پرهیزکاری ، اطاعت از خدا.

معنی تقوی در فرهنگ فارسی عمید

تقوی
= تقوا

تقوی در دانشنامه ویکی پدیا

تقوی
تقوی (معنای تحت اللفظی آن که «پرهیزگاری») یک نام خانوادگی است. افراد شاخص با این نام از این قرارند:
احمد تقوی، بازیکنان فوتبال اهل ایران
حمید تقوی، سیاست مدار ایرانی
رضا تقوی، بازیکن سابق فوتبال اهل ایران
سید رضا تقوی، روحانی شیعه اهل ایران
سید کامل تقوی نژاد، بانکدار اهل ایران
کامل تقوی نژاد، بانکدار اهل ایران
مجتبی تقوی، بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران
محمد تقوی، بازیکن سابق فوتبال اهل ایران
محمدرضا تقوی فرد، روزنامه نگار اهل ایران
مهدی تقوی، کشتی گیر آزادکار ایرانی
میر احمد تقوی، عالم شیعه اهل ایران
نصرالله تقوی، عالم شیعه اهل ایران
تقوی (آبیک)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آبیک در استان قزوین ایران است.
تقوی: ترس یک مرد از خدا (ترکی استانبولی: Takva) یک فیلم در سبک درام به کارگردانی Özer Kızıltan است که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ارکان جان، گیون کیراچ، و انگین گونایدین اشاره کرد.
احمد تقوی یکی از بازیکنان فوتبال ایران است. این بازیکن در طول در دوران حضورش، در تیم های مختلفی من جمله پاس همدان ابومسلم و الومینیوم هرمزگان و راه اهن تهران مشارکت داشته و در همه ی تیم هایی که حضور داشته به دلیل تجربه بالا بازوبند کاپیتانی را به بازو بسته.. در حال حاضر احمد تقوی ره مربی گری را در پیش گرفته و سابقه مربی گری در لیگ 1 را به همراه خداد عزیزی دارد...
خانه تقوی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اصفهان، بخش جلگه، روستای قهی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۵۳۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خانه نعمت الله تقوی مربوط به دوره قاجار است و در نهبندان، داخل بافت قدیم شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۵۷۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
سید رضا تقوی (متولد ۱۳۲۵ در شهرستان دامغان)، ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه را از سال ۱۳۸۸ بر عهده دارد. وی نماینده دامغان در دور دوم و تهران در ادوار چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی بوده است.
محمد تقوی (زادهٔ ساری ) بازیکن سابق فوتبال ایران است. او سابقه بازی در تیم های پرسپولیس تهران و استقلال تهران را دارد.
وی سابقه ۷ بازی ملی نیز در کارنامه دارد.
مجتبی تقوی (زاده ۱۳ اسفند ۱۳۴۶ - بروجرد) بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران است.
وی دوران بازیگری خود را در باشگاه فوتبال سایپا گذراند و سپس به عنوان سرمربی کار خود را در تیم های صنعت نفت آبادان، عقاب، سایپا شمال، سایپا البرز و ذوب آهن اصفهان ادامه داد.
مدرسه تقوی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در گرگان، خیابان امام خمینی، محله سرچشمه، کوچه فاطمیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۴۲۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
میر احمد تقوی (بهبهان - ۱۳۰۲) از عالمان دینی کهگیلویه و بویر احمد است.
مهدی تقوی (زاده ۱۳۶۶ در سوادکوه، مازندران) کشتی گیر آزادکار ایرانی است که قهرمان وزن ۶۶ کیلوگرم مسابقات جهانی سال ۲۰۰۹ دانمارک شد و در سال ۲۰۱۱ نیز در استانبول ترکیه مجدداً به مقام قهرمانی جهان رسید. او در همین وزن در مسابقات المپیک پکن شرکت کرد.
وی در کارنامه ۲ بار قهرمانی جوانان جهان در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، یک مدال طلای جام جهانی کشتی در سال ۲۰۰۹ و مدال نقره جام جهانی در سال ۲۰۰۷، قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۰۶ و قهرمانی نوجوانان آسیا در سال ۲۰۰۴ را دارد. قد مهدی تقوی ۱۷۰ سانتیمتر است. او درالمپیک۲۰۱۲ لندن با باخت مقابل لوپز کوبایی از دور رقابت ها کنار رفت. ودر مسابقات جهانی ۲۰۱۳ مجارستان نیز ناکامی سال قبل خود را تکرار کرد
نمای خانه تقوی مربوط به دوره پهلوی اول است و در مشهد، خیابان طبرسی، کوچه نوغان، بین نوغان ۴و ۶ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۳۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تقوی

معنی تقوی به انگلیسی

piety (اسم)
پارسایی ، تقوا ، تقوی ، خداترسی
pietism (اسم)
پارسایی ، پرهیز گاری ، تقوا ، تقوی
virtue (اسم)
پرهیز گاری ، حسن ، عفت ، پاکدامنی ، پرهیز کاری ، تقوا ، تقوی

تقوی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی تقوی

علی احمدی ٠٥:٣٣ - ١٣٩٧/٠٨/٢٩
خدا اندیشی،خدانگری
|

شادمانی ١٤:١٣ - ١٣٩٧/٠٩/١٧
تقوا از �وقایة�، و وقایة به معنی حفظ شیء است، از آن چه به او زیان برساند. [1]

۱. راغب اصفهانی، المفردات فی غریب القرآن، تحقیق سید غلامرضا خسروی، انتشارات مرتضوی، چاپ اول، 1369، تهران، ج 3، ص 479.
|

پیشنهاد شما درباره معنی تقوینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حجت الاسلام تقوی   • تقوی فوتبال   • تقوی استقلال   • تقوی ارشد   • تقوی الهی   • حاج آقا تقوی   • تقوی کشتی گیر   • آیت الله تقوی   • معنی تقوی   • مفهوم تقوی   • تعریف تقوی   • معرفی تقوی   • تقوی چیست   • تقوی یعنی چی   • تقوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تقوی
کلمه : تقوی
اشتباه تایپی : jr,d
آوا : taqavi
نقش : اسم فامیل
عکس تقوی : در گوگل


آیا معنی تقوی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )