برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1134 100 1

تله کابین حیران

تله کابین حیران در دانشنامه ویکی پدیا

تله کابین حیران
مختصات: ۳۸°۲۵′۲۲″شمالی ۴۸°۳۴′۱۶″شرقی / ۳۸٫۴۲۲۷۰۰۹°شمالی ۴۸٫۵۷۱۰۷۶۲°شرقی / 38.4227009; 48.5710762تله کابین حیران یکی از مناطق نمونه گردشگری استان گیلان می باشد. تله کابین حیران دارای مسیری به طول ۱٬۵۰۰ متر است که در ۳۵ کیلومتری جاده آستارا به اردبیل در حاشیه کوهستان حیران در منطقه ای معروف به حاجی امیر حد مرزی بین استانهای گیلان و اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. تله کابین در نقطه ای از گردنه حیران قرار گرفته که از طرف شرق به دریای کاسپین و گردنهٔ حیران، از غرب و جنوب و ایستگاه بالا به جنگل فندقلو و از شمال نیز به مرز ایران با جمهوری آذربایجان مشرف است. گردنه حیران یکی از پرجاذبه ترین مناطق گردشگری گیلان و ایران است.
تله کابین حیران دارای ۳۰ کابین شش نفره معمولی و سه کابین ویژه VIP بوده و ایستگاه های این تله کابین از استانداردترین ایستگاه های موجود در تله کابین های کشور است که از شرکت دوپل مایر اتریش خریداری شده است. سورتمه ریلی حیران به عنوان طولانی ترین سورتمه شمال ایران در دهکده گردشگری حیران احداث شده است. طرح احداث دهکده توریستی حیران از سال ۱۳۸۴ و در مدت ۶ سال توسط سرمایه گذار بخش خصوصی آغاز و در سال ۱۳۹۰ با صرف هزینه ای برابر با ۱۲ میلیارد تومان با حضور استانداران وقت گیلان و اردبیل افتتاح شد.
هزینه نهایی ساخت این دهکده توریستی معادل ۲۵ میلیارد تومان برآورد شد.
در سالهای ۱۳۹۴–۱۳۹۵ با طرح مواردی از سوی صفر نعیمی رز یکی از اعضا کمیسیون امنیت ملی مجلس مبنی بر بحث زمین خواری در منطقه حیران و دخالت کمال الدین پیرمؤذن و برخی از وزرای دولت احمدی نژاد مطرح شد که در این خصوص دادستان کل کشور و استاندارد وقت گیلان در این خصوص اقدام به بررسی کردند. در پی این موضوع مالک این مجموعه ابتدا به تخریب بخشی از سورتمه و سپس قسمتی از پیست کارتینگ اقدام کرد.
عکس تله کابین حیران


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تله کابین حیران

تله کابین حیران را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تله کابین حیران   • مفهوم تله کابین حیران   • تعریف تله کابین حیران   • معرفی تله کابین حیران   • تله کابین حیران چیست   • تله کابین حیران یعنی چی   • تله کابین حیران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تله کابین حیران
کلمه : تله کابین حیران
اشتباه تایپی : jgi ;hfdk pdvhk
عکس تله کابین حیران : در گوگل

آیا معنی تله کابین حیران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )