انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 947 100 1

تلگراف

/telegrAf/

برابر پارسی: دور نگار

معنی تلگراف در لغت نامه دهخدا

تلگراف.[ ت ِ گ ِ / ت ِ ل ِ ] (فرانسوی ، اِ) مأخوذ از یونانی مرکب از تِل بمعنی دور و گرافِن بمعنی نوشتن. دستگاهی است که بوسیله ٔ آن پیامها را از فواصل بسیار دور ابلاغ می کنند و این عمل بوسیله ٔ سیم و مولد الکتریکی و بر اساس مغناطیس الکتریکی انجام می گیرد. این دستگاه اصولاً دارای سه قسمت است : 1- دستگاه ارسال خبر. 2- دستگاه گیرنده. 3- سیم.
دستگاه ارسال خبر آلتی است که بوسیله ٔ آن جریان الکتریک را قطع و وصل می نماید و چون جریان وصل شود آهنی در دستگاه ضبط، مغناطیس میشود و آهن دیگری را بخود جذب میکند و چون جریان قطع گردد فنری آهن دوم را بجای اولیه برمیگرداند. بنابراین وقتی تلگراف چی روی تکمه ٔ فرستنده فشار می آورد یک نقطه ٔ اتصال که زیر آن قرار گرفته است جریان را وصل میکند. در داخل قرقره های سیم دستگاه گیرنده میله های آهن خالص قرار دارند بالای میله ٔ قرقره ها هم یک میله ٔ مستقیم از آهن خالص نصب شده است وقتی که جریان از قرقره ها میگذرد این میله بسختی روی میله های آهنین داخل قرقره ها میخورد، اگر فاصله ٔ زمان بین برخورد کوتاه باشد یک نقطه و اگر برخوردها خیلی بهم نزدیک نباشد یک خط زده میشود. وقتی که جریان برقرار نباشد فنری همیشه میله ٔ آهنین مستقیم را که سلاح خوانده میشود دور نگه می دارد.از ترکیب نقطه ها و خطها الفبای حروف و اعداد بین المللی مرس را بوجود آورده اند. در دستگاههای تلگراف معمولاً از کلیدی برای بستن مدار فرستنده استفاده میشود.اگر هر دو کلید بسته باشد جریان مرتب از مدار میگذرد. وقتی تلگرافچی میخواهد خبری بفرستد یکی از کلیدهارا بازمیکند و وقتی که کلید طرف خود را فشار دهد مغناطیسهای الکتریکی هر دو طرف آهنربا میشوند بعد از آنکه خبر را فرستاد کلید طرف خود را می بندد و تلگرافچی طرف دیگر کلید خود را بازمی کند و خبر خود یا جواب خبر گرفته را مخابره می کند. در ارتباط تلگرافی بین فواصل زیاد، زمین یک قسمت از مدار را تشکیل میدهد و به این طریق مقدار کمتری سیم و وسایل سیم کشی بین دستگاههای گیرنده و فرستنده مصرف میشود. در دستگاههای تلگراف جدید بندرت خبر را با دست و مرس مخابره می کنند بلکه تلگرافچی اخبار را بوسیله ٔ دستگاهی شبیه به ماشین تحریر بنام «تله تایپ » می فرستد و در ایستگاه گیرنده یک ماشین نویسنده آنها را بطور خودکار ثبت می نماید و بجای نقطه و خط کلمه ها روی کاغذ چاپ می شوند. دستگاههای واسطه برای فرستادن اخبار به نقاط خیلی دور صدها کیلومتر سیم لازم است و در اثر مقاومت الکتریکی این سیمهای بسیار طویل شدت جریانی را که به مقصد میرسانند آنقدر ضعیف است که قادر نخواهد بود دستگاه گیرنده را بکار اندازد. برای از بین بردن این مشکل یک دستگاه واسطه بنام روله در مدار جای میدهند. روله یک مغناطیس الکتریکی است که دارای چندین دور سیم بسیار نازک است که دور یک سلاح آهن نرم پیچیده شده است یک فنر ضعیف سلاح سبکی را از قطبهای این مغناطیس الکتریکی دور نگه میدارد. زیادی عده ٔ دورهای سیم و ضعیف بودن فنر باعث می شود که روله بطور سری با گیرنده ٔ تلگراف و یک باتری که نزدیک آن است متصل میشود و مدار بین باتری و گیرنده را می بندد و گیرنده با جریان باتری کار میکند بنابراین روله فقط بجای یک کلید کار می کند. (از لاروس ) (علم و زندگی صص 280-283).

معنی تلگراف به فارسی

تلگراف
دستگاهی است که با آن مطالب واخباررامخابره کنند
( اسم ) دستگاهی است که بوسیل. آن اخبار و مطالب را از راه دور مخابره کنند و آن مرکب است از : دستگاه فرستنده دستگاه گیرنده و سیمهای رابط . یا مخابره کردن تلگراف . بوسیل. تلگراف مطلب یا خبری را بدیگری از راه دور ابلاغ کردن .
تلگراف بی سیم و رادیو بر اساس امواج هرتز استوار است و آن چنان است که بکمک بوبین رومکرف می توان جرقه الکتریکی بسیار شدید و طویلی بین دو سر ثانویه آن تولید کرد . هرتز مشاهده کرد که وقتی بین دو سر ثانویه بوبین رومکرف جرقه ایجاد می گردد در فضا امواجی منتشر می شود که در اجسام فلزی تولید برق می کند . هرتز با نزدیک کردن دو سر سیمی که به شکل حلقه در آورده بود نشان داد که هر وقت بوبین جرقه می زند بین دو سر حلقه هم که در فاصله کمی از آن قرار دارد جرقه ایجاد می شود . بنابراین بوبین رومکرف دستگاه بی سیم و حلقه دستگاه گیرنده آن می باشد . ولی این دستگاه فقط در فاصله چند متری قابل عمل بود . برانلی در سال ۱۸۹۱ ملاحظه کرد که براده های آهن که در مسیر امواج الکترومانتیک قرار می گیرند دارای قابلیت هدایت الکتریکی بیشتری می شوند . او در اطاق مجاور محل کارش چند پیل را به لوله ای که دارای براده آهن بود به یک زنگ اخبار الکتریکی وصل کرد و مشاهده نمود هنگامی که بوبین کار نمی کند جریان از مدار زنگ نمی گذرد ولی موقعی که بوبین کار می کند زنگ هم بصدا درمیاید .
ارسال خبر بوسیله تلگراف .
رسانیدن اخبار و مطالب را باعانت تلگراف .

معنی تلگراف در فرهنگ معین

تلگراف
(تِ لِ) [ فر. ] (اِمر.) دستگاهی است که به وسیلة آن اخبار و مطالب را از راه دور مخابره کنند.

معنی تلگراف در فرهنگ فارسی عمید

تلگراف
۱. دستگاهی که با انتقال الکتریکی علامت ها و کدها، به وسیلۀ کابل، خبرها و پیام ها را به مکان های دور مخابره می کند.
۲. پیامی که به این طریق ارسال شود.

تلگراف در دانشنامه ویکی پدیا

تلگراف
تلگراف وسیله ای برای انتقال پیام ها به فواصل دور از طریق یک فناوری سیگنالی است. در تلگراف لازم است پیام به یک کد ('زبان') تبدیل شود که توسط فرد فرستنده و گیرنده شناخته شده باشد. اینگونه کدها بر اساس محدودیت های رسانه (متوسط) سیگنالینگ طراحی می شوند.
استفاده از سیگنال های دود، چراغ ها و بازتاب نور از مثال های قدیمی هستند. در سدهٔ ۱۳ اختراع برق امکان انتقال سیگنال ها از طریق تلگراف الکتریکی را فراهم کرد. تلگراف الکتریکی توسط ساموئل مورس اختراع شد. اختراع رادیو در اوایل سدهٔ ۲۰ میلادی رادیوتلگراف و دیگر شکل های تلگراف بی سیم را پیش آورد. در عصر اینترنت، وسایل تلگرافی تا حد زیادی در پیچیدگی و سهولت استفاده، توسعه پیدا کردند تا آنجا که دارای رابط هایی با زبان طبیعی هستند که کد زیرین را پنهان می کنند، و زمینهٔ فناوری های چون رایانامه و پیام رسانی فوری را فراهم می کنند.
تلگرام به پیامی گفته می شد که توسط تلگراف الکتریکی یا تلگرافی که از کدهای مورس استفاده می کند ارسال می گردید. همچنین کیبلگرام (cablegram) یا به صورتهای مختصر آن کیبل (cable) یا وایر(wire)، نام پیامی بود که توسط کابل تلگرافی زیردریایی ارسال می شد. در دوره های بعد تلکس که از شبکه تلکس بهره می برد مورد استفاده قرار گرفت.
نخستین کابل دائمی تلگراف گذرنده از زیر اقیانوس اطلس در سال ۱۸۶۶ ارتباط میان قاره های آمریکا و اروپا را برقرار کرد. این طرح با حمایت دولت های ایالات متحده آمریکا و بریتانیا و افرادی چون سایرس وست فیلد، ساموئل مورس، ویلیام تامسون و آیزامبارد کینگدام برونل محقق شد.
تلگراف بی سیم (انگلیسی: Wireless telegraphy) تکنولوژی ارسال تلگراف از طریق امواج رادیویی است.
مخابرات بی سیم رادیویی حدود سال ۱۸۹۷ میلادی توسط گولیلمو مارکونی ابداع شد. مارکونی موفق به ارسال تلگراف بی سیم برای حرف S در فاصله حدود سه کیلومتری شد. تلگراف بی سیم برای اولین بار توسط ارتش انگلستان در آفریقای جنوبی در سال ۱۹۰۰ در جنگ بوئر دوم مورد استفاده قرار گرفت. در این جنگ نیروی دریایی انگلیس از دستگاه مارکونی برای مکالمه میان کشتی هایش در خلیج دلاگوا استفاده کرد. تا سال ۱۹۰۱ میلادی پوشش رادیویی در سرتاسر اقیانوس آتلانتیک فراهم شده بود. از آنجایی که دریانوردان اولین مشتریان تلگراف بی سیم بودند.
تلگراف زیمرمن (به انگلیسی: Zimmermann Telegram) تلگرافی رمزی است که در ۱۶ ژانویه ۱۹۱۷ از سوی آرتور زیمرمن وزیر امور خارجه امپراتوری آلمان از واشنگتن به سفیر این کشور در مکزیک فرستاده شد. او در این تلگراف به سفیر آلمان در مکزیک دستور داد که از دولت مکزیک بخواهد به نفع آلمان وارد جنگ شود و در عوض ایالت های نیو مکزیکو، تگزاس و آریزونا را از آن خود کند. کشف این تلگراف توفانی از خشم بین دوستداران آلمان در آمریکا و محافظه کاران ایجاد کرد و این تلگراف به سرعت مشهور شد.
جزیره تلگراف (به عربی: جزیرة التلغراف ) نام جزیره ای از توابع شهرستان بخاء در شبه جزیره و استان مسندم در کشور پادشاهی عمان است، ویکی از (نقاط دیدنی سلطنت عمان) به شمار می آیند. این جزیره در مقابل روستای قانا در خلیج مسندم واقع شده است. در دوران اشغالگران انگلیس دکل کابل تلگراف دریایی بر فراز خاک این جزیره نصب کرده بودند، از این رو نام جزیره (جزیره تلگراف) می خوانده اند. جزیره ای غیرمسکونی است.
دیلی تلگراف (به انگلیسی: The Daily Telegraph) یکی از روزنامه های انگلستان چاپ لندن است که در ژوئن ۱۸۵۵ توسط آرتور اسلی تحت عنوان دیلی تلگراف اند کوریر تاسیس شد و از سال ۲۰۰۴ به مالکیت دیوید و فردریک بارکلی، بیزینسمن های انگلیسی درآمد.
مختصات: ۳۵°۴۱′۱۰.۵″ شمالی ۵۱°۲۵′۴.۶۵″ شرقی / ۳۵.۶۸۶۲۵۰° شمالی ۵۱.۴۱۷۹۵۸۳° شرقی / 35.686250; 51.4179583
موزهٔ پست و تلگراف یا موزه ارتباطات، یکی از موزه های استان تهران است. به موزه پست امروزی می توان لقب زندگی دوباره یک موزه را داد. در مجموعه بازسازی شده موزه پست نمونه هایی از کهن ترین نوشت افزارها و ابزارهای فرستادن بسته های پستی و چاپاری، تلفن های نخستین (شناخته شده به "هندلی" با مراکزی ۲۰ و ۳۰ شماره ای) تلگرام های مورس، تمبرها و دیگر ابزار ارتباطات و مخابرات از کبوتر نامه بر تا ماهواره به نمایش گذاشته شده است. این موزه در خیابان امام خمینی کنار سردر باغ ملی جای گرفته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تلگراف

معنی تلگراف به انگلیسی

wire (اسم)
سیم ، سیم تلگراف ، تلگراف ، مفتول
telegram (اسم)
تلگرام ، تلگراف
cablegram (اسم)
تلگراف
telegraph (اسم)
تلگراف ، دستگاه تلگراف ، دور نگار
dispenser (اسم)
تلگراف ، دوا فروش ، کمک داروساز ، نسخهپیچ ، ناظر هزینه
telegraphy (اسم)
تلگراف ، تلگرافی ، مخابره تلگرافی ، فن تلگراف ، دورنگاری
ticker (اسم)
تلگراف ، ساعت ، دارای صدای تیک تیک ، اونگ یا وزنه ساعت

معنی کلمه تلگراف به عربی

تلگراف
برقية , برقية خارجية , صيدلي
لاسلکي
أبرَقَ
برقية
سلک
أرسال البرقية
برقية

تلگراف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی تلگراف

ثنا ٠٧:١٧ - ١٣٩٦/٠١/١٤
دورنویس
|

پیشنهاد شما درباره معنی تلگرافنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سهیل رصایی > دهنونده
ابوالفضل > Starter
اژدر > arms length
اژدر > funder
Jalali > Ngo
حمیدرضا کریم > Wobbly
سارای > منیژه
شقایق > جانا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تلگراف پیشرفته   • دانلود اخرین نسخه تلگراف   • دانلود رایگان تلگراف   • کد ثبت تلگراف   • تلگراف تلگرام   • تاریخچه تلگراف   • تلگراف چیست   • دانلود رایگان تلگراف پیشرفته   • معنی تلگراف   • مفهوم تلگراف   • تعریف تلگراف   • معرفی تلگراف   • تلگراف یعنی چی   • تلگراف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تلگراف
کلمه : تلگراف
اشتباه تایپی : jg'vht
آوا : telegrAf
نقش : اسم
عکس تلگراف : در گوگل


آیا معنی تلگراف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )