انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 890 100 1

معنی تمایز در لغت نامه دهخدا

تمایز. [ ت َ ی ُ ] (ع مص ) تفرق. (اقرب الموارد). جداکردن. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا).

معنی تمایز به فارسی

تمایز
متفرق شدن، جداکردن، باهم تفاوت داشتن
تفرق . جدا کردن
[response differentiation] [روان شناسی] توانایی اندامگان در یادگیری ارائۀ پاسخ های متفاوت به چند محرک مشابه
[sex differentiation, sexual differentiation] [زیست شناسی- علوم جانوری] فرایند پیدایش تفاوت های میان جنس نر و جنس ماده

معنی تمایز در فرهنگ معین

تمایز
(تَ یُ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - با هم فرق داشتن . ۲ - جدا شدن .

معنی تمایز در فرهنگ فارسی عمید

تمایز
۱. متفرق شدن.
۲. جدا شدن.
۳. با هم تفاوت داشتن.

تمایز در دانشنامه ویکی پدیا

تمایز
تمایز (به انگلیسی: Differentiation) دلالت دارد بر:
فرایند جدا، تفکیک و تخصصی شدن؛ به دست آوردن صورت ها و کارکردهای اختصاصی
در زیست شناسی معنی این اصطلاح عبارت است از فرایند ناهمانند شدن از طریق ایجاد اصلاح یا تغییر خاصه برای کارکرد یا منظوری خاص.
تمایز کتابی است نوشته ی جامعه شناس فرانسوی پیر بوردیو (۱۹۳۰-۲۰۰۲) که بر پایه ی تحقیقات تجربی بوردیو در فرهنگ فرانسه است. این کتاب که برگرفته از مطالعاتی است که او در طی سال های ۱۹۶۳ و ۱۹۸۸ انجام داده در سال ۱۹۷۹ در فرانسه با عنوان La Distinction منتشر شد. در ایران با ترجمه های گوناگون همچون ترجمه حسن چاوشیان از نشر ثالث منتشر شده است. در سال ۱۹۹۸ با رای انجمن بین المللی جامعه شناسی در لیست مهم ترین آثار جامعه شناسی قرن بیستم جزو ۱۰ کتاب اول قرار گرفت.
روشهای مرسوم در تمایز سلولهای بنیادی در محیط برون تن شامل استفاده از تعدادی مولکولهای مختلف واسطه به عنوان مثال مولکولهای کوچک و یا فاکتورهای رشد می باشد . به عنوان مثال پوشش نانو فایبرها با فسفات کلسیم باعث تمایز سلولهای مزانشیمال انسانی به سمت استخوان خواهد شد. از طرف دیگر مشخص شده است که سلولهای بنیادی به سیگنالهای فیزیکی محیط اطراف نیز حساس هستند. سلولهای مزانشیمال می توانند بر اساس هندسه سطح در مسیر تمایز به دو دودمان سلولی شامل سلولهای چربی و یا استخوان قرار گیرند. تغییر در هندسه سطح در تنظیم اسکلت سلولی و چسبندگی موضعی سلول با اعمال محدودیت بر روی پهن شدگی سلولی و در نهایت تاثیر بر روی مسیرهای سیگنال سلولی باعث تمایز سلولهای بنیادی می شود. به عنوان مثال بسترهای نانو فایبری که به صورت موازی ریسیده شده در مقایسه با بسترهای نانو فابری که به صورت درهم ریسیده شده است تمایز سلولهای C17.2 تاثیر بیشتری داشته است. تحقیقات دیگری نشان داده است که سختی سطح، تحریکهای الکتریکی و ... نیز بر تمایز سلولهای بنیادی تاثیر خواهد داشت.
تمایز سیاره ای یا متمایزسازی لایهٔ سیاره (به انگلیسی: Planetary differentiation)، در دانش سیاره شناسی، فرایند جداشدن اجزای مختلف پیکر سیاره ای در نتیجهٔ رفتاری که از ویژگی های فیزیکی و ویژگی های شیمیایی آن ها ناشی می شود است، مرحله ای که بدنهٔ سیاره به لایه های متمایزی لایه بندی می شود؛ مواد چگال ترین مواد سیاره به مرکز آن فروکش می کند، در حالی که مواد کم چگال تر به سطح سیاره می رسند، این فرایند عموماً در اقیانوسی از ماگما. نتیجهٔ چنین فرایندی ایجاد هسته و گوشته است. گاهی اوقات پوستهٔ شیمیایی متمایزی در بالای گوشته شکل می گیرد. فرایند تمایز سیاره ای در سیاره ها، سیاره های کوتوله، سیارک ۴ وستا و ماهواره های طبیعی (مانند ماه) رخ داده است.
تمایز شنیداری (به انگلیسی: Auditory Discrimination) عبارت است از تشخیص شباهت یا تفاوت دو محرک شنیداری از یکدیگر
تمایز علامت تجاری یک مفهوم مهم در قانون حاکم بر علائم تجاری و علامت های خدمات است.
تمایز محصول (انگلیسی: Product differentiation) در اقتصاد و بازاریابی، به فرایند تشخیص یک محصول یا خدمات از سایر محصولات یا خدمات، با هدف رقابت و جذاب تر کردن آن برای یک بازار هدف خاص، اطلاق می شود. این تمایز برای محصولات رقبا یا محصولات خود شرکت انجام پذیر می باشد. مفهوم تمایز محصول نخستین بار در سال ۱۹۳۳ توسط ادوارد چمبرلین مطرح شد.
در حوزه هایی چون زبانشناسی، منطق، فرامنطق، تایپوگرافی، و برنامه نویسی کامپیوتر، تمایز نوع و نمونه به تفاوت بین یک مفهوم و هر یک از تجلی های ملموس و عینی همان مفهوم اطلاق می گردد. مثلاً اتوموبیل معینی که در گاراژتان پارک شده است، نمونه ای از نوع «اتوموبیل» است. اتومبیل پارک شده در گاراژتان در زمان و مکان معینی قرار گرفته است، اما چنین گزاره ای دربارهٔ «اتوموبیل» در آن معنایی که در جملهٔ مقابل به کار رفته است صدق نمی کند: «اخیراً استفاده از اتومبیل افزایش چشمگیری داشته است».
«نوع» از نظر وجودی یک مفهوم است. نوع در مکان معینی واقع نشده است چون اصلاً شیء فیزیکی نیست. ممکن است نوع، نمونه های فراوانی داشته باشد. با این وجود، نوع به اندازهٔ نمونه محسوس و ملموس نیست. مثلاً ممکن است شما اتومبیل پارک شده در گاراژتان را به کسی نشان دهید اما نمی توان «اتومبیل» را در معنایی که از آن در جملهٔ «اخیراً استفاده از اتومبیل افزایش چشمگیری داشته است» مستفاد می شود به کسی نشان داد. نمونه همواره در زمان و مکان معینی واقع می شود چون شیء فیزیکی مجسمی است.
در برنامه نویسی کامپیوتر، تمایز مشابهی بین کلاس و شیء وجود دارد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تمایز را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی تمایز

ملیکا ٠٣:٥٨ - ١٣٩٥/١٠/٠١
تمایز. [ ت َ ی ُ ] (ع مص ) تفرق . (اقرب الموارد). جداکردن . (یادداشت بخط مرحوم دهخدا).
آیا اختلافی میان این دو واژه هست ؟
|

نیازعلی شمس ٠٨:٤٣ - ١٣٩٧/١٠/٠٦
بازشناسی
|

شهریار آریابد ١٠:٤٦ - ١٣٩٧/١٢/١٦
در پارسی " ناسانی " از نسک " فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
|

پیشنهاد شما درباره معنی تمایزنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تمایز یعنی چه   • تمایز سلولی چیست   • سلول تمایز یافته چیست   • تمایز بوردیو   • تمایز سلولی در گیاهان   • معنی تمایز   • تمایز چیست   • مفهوم تمایز   • تعریف تمایز   • معرفی تمایز   • تمایز یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی تمایز
کلمه : تمایز
اشتباه تایپی : jlhdc
آوا : tamAyoz
نقش : اسم
عکس تمایز : در گوگل


آیا معنی تمایز مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )