انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1075 100 1

تمهید الاصول

تمهید الاصول در دانشنامه اسلامی

تمهید الاصول
تمهیدالاصول، کتابی در کلام و اصول عقاید به عربی از قرن پنجم، تألیف محمد بن حسن طوسی معروف به شیخ الطائفه است شیخ طوسی این کتاب را در شرح بخش اولِ کتابِ جُمَل العلم والعمل - که بخش کلامی است - نگاشته است.
جمل العلم و العمل را سیدمرتضی علم الهدی به دستور شیخ مفید نوشته است.

تمهید الاصول و تدریس آن
این کتاب در مدارس علمی شیعه بسیار مورد توجه بوده و جز شرح شیخ طوسی، شروح دیگری نیز بر آن نوشته شده است. .
سیدمرتضی نیز بخش کلامی این کتاب را به درخواست طوسی شرح کرده و شیخ طوسی از حضور خود در مجلس درس سیدمرتضی، هنگامی که این کتاب را شرح می کرده، خبر داده است (۱۳۶۲ش، ص ۱۶۱).

نامهای دیگر شرح شیخ طوسی بر الجمل
شرح شیخ طوسی را شرح الجمل، شرح مایتعلق بالاصول من جمل العلم و العمل، تمهیدالاصول شرح الجمل العلم و العمل و مایتعلق منه بالاصول نیز گفته اند.

شیوه نگارش تمهید الاصول
...
«تمهید الأصول در علم کلام اسلامی» ترجمه فارسی عبدالمحسن مشکات الدینی از کتاب «تمهید الأصول فی علم الکلام» شیخ طوسی است. این کتاب شرح بخش نظری رساله «جمل العلم و العمل» نوشته علی بن حسین موسوی مشهور به سید مرتضی است.
ترجمه کتاب اگرچه همراه با رعایت اصل امانت است اما متنی سنگین دارد. مترجم، مقدمه مفصلی (در سال 1400ق) و تعلیقاتی بر کتاب زده است. تعلیقات و توضیحات مترجم پیرامون برخی کلمات و عبارات متن، در پاورقی ها جای گرفته است.
مترجم معتقد است که در ترجمه کتاب، از کتب دیگری نیز مدد گرفته و چندین بار در آن تجدید نظر نموده و لذا اشتباهات احتمالی در آن، به حداقل ممکن رسیده است . البته در ابتدای کتاب فهرست غلطهای کتاب آمده اما غلطهای کتاب بیش از این هاست؛ به عنوان نمونه در ص212 سطر پنج دروغ به صورت «دوع» آمده است.
در مقدمه مفصل مترجم، ابتدا شرح حال و مقام علی شیخ طوسی ارائه و سپس روش وی در تنظیم بخش های کتاب، بیان شده است. روش شیخ در عنوان کردن مطالب و خصایص استدلالی او، علم کلام و چگونگی پیدایش آن، علل انشعاب و تفرق در عقاید اسلامی، صفات سلبیه، فهرست عقاید گروه های مسلمان در مورد صفات الهی و مسائل مورد اختلاف در علم کلام، از جمله مهمترین عناوین مورد بحث در مقدمه می باشد .
فهرست مطالب در ابتدا و فهرست موضوعات و اعلام مذکور در متن، در انتهای کتاب آمده است.
شیخ الطائفه محمد بن حسن طوسی (م 460 ق).
این کتاب در موضوع علم کلام مطابق با مذهب شیعه امامیه است. مؤلف کتاب را در چهار بخش تنظیم نموده است:
روش شیخ در عنوان کردن و خصایص استدلالی او در این کتاب عبارت است از:
ترجمه فارسی این کتاب به همت انتشارات انجمن اسلامی حکمت و فلسفه ایران در سال 1358 ش چاپ شده است.
شیخ الطائفه محمد بن حسن طوسی (م 460 ق).
این کتاب در موضوع علم کلام مطابق با مذهب شیعه امامیه است. مؤلف کتاب را در چهار بخش تنظیم نموده است:
روش شیخ در عنوان کردن و خصایص استدلالی او در این کتاب عبارت است از:
ترجمه فارسی این کتاب به همت انتشارات انجمن اسلامی حکمت و فلسفه ایران در سال 1358 ش چاپ شده است.
تمهید الأصول فی علم الکلام، اثر ابوجعفر محمد بن حسن طوسی ، با تصحیح و مقدمه دکتر عبدالمحسن مشکوةالدینی، شرح بخش نظری رساله «جمل العلم و العمل»، تألیف سید مرتضی علی بن حسین موسوی است که به زبان عربی و در قرن پنجم قمری، نوشته شده است.
در ابتدای کتاب، مقدمه مفصلی از مصحح آمده که به بیان خصوصیات کتاب و روش کار شیخ طوسی در آن، پرداخته شده است .
شیخ طوسی نام این کتاب را در فهرست کتب خویش، «شرح جمل العلم و العمل» ذکر کرده و در اول همین کتاب و در کتاب «الاقتصاد فی ما یجب علی العباد» که گاهی به این کتاب ارجاع داده، به همین اسم آن را نام برده است. اما در پشت نسخه قدیمی این کتاب که به شماره 54 مخطوطات در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می شود، نامش «تمهید الأصول» و یک جا، «تمهید فی الأصول» نوشته شده است و پاره ای از نویسندگان اخیر نیز به همین اسم آن را عنوان کرده اند و معلوم نیست از چه هنگامی این نام بر آن نهاده شده است .
در اثر حاضر، قسمت عمده ای از معارف دقیق و اصول کلی علمی و فلسفی گنجانده شده است و معتقدات شیعه با فرق دیگر مسلمانان و غیر مسلمانان مقایسه گردیده و آنچه بر مبنای اصول تشیع خالص درست به نظر آمده، با ذکر دلیل و سند محکم، به اثبات رسیده است و به اعتراضات مخالفین، پاسخ گفته شده است .
در تبیین روش شیخ در تنظیم کتاب حاضر، توجه به این نکته ضروری است که علم کلام در آغاز توسط گروه معتزله به وجود آمد و مسائل اصلی آن در پنج اصل، تنظیم شدند و همه آنان متعهد بر این شدند که همگی متفق بر این پنج اصل باشند و به دیگران هم آن را بقبولانند. این پنج اصل عبارتند از: توحید و بحث صفات؛ عدل؛ وعد و وعید؛ منزلت بین المنزلتین و امر به معروف و نهی از منکر .
هدف اصلی آنان از این کار، جلوگیری از برخوردهای قولی و عملی و زدوخورد بین فرقه های مسلمانان بود. به همین ملاحظه در هر موضوعی حد متوسطی از عقاید گوناگون را گرفتند تا همه را بر آن متفق و متحد گردانند و به این وسیله، آشتی و صلح برقرار نمایند .
کتاب تمهید الاصول فی علم الکلام نوشته شیخ الطائفه محمد بن حسن طوسی (م ۴۶۰ ق)، به زبان عربی و در موضوع علم کلام مطابق با مذهب شیعه امامیه نوشته شده است. مؤلف این کتاب را در شرح بخش اولِ کتابِ جُمَل العلم و العمل - که بخش کلامی است - نگاشته است.
مؤلف کتاب تمهید الاصول فی علم الکلام، شیخ الطائفه محمد بن حسن طوسی (م ۴۶۰ ق) است.
معرفی اجمالی
این کتاب در موضوع علم کلام مطابق با مذهب شیعه امامیه است. مؤلف کتاب را در چهار بخش تنظیم نموده است:بخش اول در توحید و اثبات صفات خداوند ـ از جمله عدل الهی ـ است;بخش دوم در ماهیت کلام خداوند و تشریع که راهنمای تکلیف است و از صفت عدل حاصل می شود;بخش سوم در وعد و وعید است که به دنبال برانگیختن پیامبران حاصل می شود و نتیجه آن، عمل کردن به تکلیف یا پرهیز از آن است;بخش چهارم در به پا داشتن حکومت دینی و عدل اسلامی برای اجرای شرع و نتایج حاصل از آن است.روش شیخ در استدلال و عنوان کردن مطالب در این کتاب عبارت است از: ۱. در آغاز هر فصل خلاصه مطالب را به طور فهرست وار می آورد و مشخص می کند که چه چیزهایی ذکر خواهد کرد؛ ۲. هنگام شروع مطلب، قضیه مورد بحث را مطرح می کند و پس از تعریف موضوع و کلیات مربوط به آن، دلیل اثبات قضیه را می آورد. پس از آن نظر دیگران، و قضایای فرعی و ابهاماتی را که شاید پیش بیاید، در قالب سؤال و جواب بیان می کند.
تمهید الاصول و تدریس آن
این کتاب در مدارس علمی شیعه بسیار مورد توجه بوده و جز شرح شیخ طوسی، شروح دیگری نیز بر آن نوشته شده است.
ابن شهرآشوب، معالم العلماء، ج۱، ص۱۱۹، نجف ۱۳۸۰/۱۹۶۱.
...
تَمهیدُ الاُصول فی علمِ الکَلام، کتابی در کلام و اصول عقاید به عربی، تألیف محمد بن حسن طوسی معروف به شیخ الطائفه از علمای قرن پنجم است. شیخ طوسی این کتاب را در شرح بخش اولِ کتابِ جُمَل العلم والعمل ـ که بخش کلامی کتاب است ـ نگاشته است. جمل العلم و العمل را سید مرتضی علم الهدی به دستور شیخ مفید نوشته است.
مؤلف تمهیدالاصول، برخلاف روش معمول عالمان معاصر و پیشین خود در نگارش شرح ها، متن جمل العلم و العمل را نقل نکرده، بلکه مطابق مطالب کتاب، به شرح و بسط موضوعات آن پرداخته است. وی در آغاز کتاب فصل بندی را هم رعایت نکرده است.
تمهیدالاصول چهار بخش دارد و هر بخش آن به فصل های مختلف تقسیم می شود. پس از بحث در چیستیِ فعلِ واجب و اینکه شناخت خدا نخستین واجب است، مباحث دیگر آمده است، از جمله حدوث اجسام و ویژگی های جسم، وجود خدا و صفات او، تکلیف، وعد و وعید، امر به معروف و نهی از منکر، نبوت و امامت.

ارتباط محتوایی با تمهید الاصول

تمهید الاصول را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تمهید الاصول   • مفهوم تمهید الاصول   • تعریف تمهید الاصول   • معرفی تمهید الاصول   • تمهید الاصول چیست   • تمهید الاصول یعنی چی   • تمهید الاصول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تمهید الاصول
کلمه : تمهید الاصول
اشتباه تایپی : jlidn hghw,g
عکس تمهید الاصول : در گوگل


آیا معنی تمهید الاصول مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )