انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1068 100 1

تمیشه

معنی تمیشه در لغت نامه دهخدا

تمیشه. [ ت َم ْ می ش ِ ] (اِخ ) نام شهر و مدینه ای باشد و نام بیشه ای است در نواحی آمل که در میان آملیان به شیمای بیشه شهرت دارد. (برهان ). (فرهنگ جهانگیری ) (فرهنگ رشیدی ) (انجمن آرا)(آنندراج ). شهری است در ایران زمین. (شرفنامه ٔ منیری ). آنچه از تواریخ مازندران معلوم می شود دو تمیشه بوده است یکی را تمیشه ٔ اهلم و یکی را تمیشه ٔ بانصران می گفتند. وقتی افراسیاب از ترکستان عزیمت قلع و قمعمنوچهر کرد، منوچهر در حصار تبره ری محصور شد از آنجا به راه لاریجان به بیشه ٔ تمیشه اهلم آمد و خزاین وزنان خود را به قلعه ٔ مور فرستاد که در آن عهد مانهیر می نامیدند. (انجمن آرا) (آنندراج ). و از کثرت آبادانی شهری شده و طُمَیس که در قاموس آورده ظاهراً معرب آن است. (فرهنگ رشیدی ). شهرکی است خرد [ از دیلمان ] به ناحیت طبرستان و گرد وی باره ای و نعمت بسیار و اندرمیان کوه و دریا نهاده است و حصاری دارد استوار، اند روی پشته ٔ بسیار. (حدود العالم ) :
ز آمل گذر سوی تمیشه کرد
نشست اندر آن نامور پیشه کرد.
فردوسی.
چو آمد به نزدیک تمیشه باز
نیا را به دیدار او بد نیاز.
فردوسی.
سراپرده ٔ شاه بیرون زدند
ز تمیشه لشکر به هامون زدند.
فردوسی.
رجوع به مازندران رابینو و تاریخ غازان و تاریخ جهانگشای جوینی ج 2 ص 223 و حبیب السیر و طمیس و تمیشان شود.

معنی تمیشه به فارسی

تمیشه
نام شهر و مدینه ای باشد و نام بیشه ایست در نواحی آمل که در میان آملیان به شیمای بیشه شهرت دارد .
[ گویش مازنی ] /tamishe/ تمیشه نام شهری قدیمی بوده استبعضی تاریخ نویسان تمیشه را اقامتگاه فریدون دانسته اندمیرظهیرالدین در تاریخ خود را تمیشه تحت عنوان کوتی بانصران یاد می کند و معقتد است که از عصر فریدون تا زمان ابن اسفندیار کاتب مکانی به نام بانصران وجود داشته استبه علاوه گنبدها و آثار حمام با خرابه های خندقی که به دستور او از کوهستان تا دریا کنده شده بود، هنور باقی استاین خندق در مقابل حملات تورانیان ساخته شده بوددهکده های شرقی و شمال شرقی آن بیرون تمیشه نام داشت که همان ناحیه ی استرآباد استباروی تمیشه به فرمان مازیار ابن قارن خراب شد ولی بعدها دوباره ساخته شدبه نظر می رسد این دیوار هم هنگام حمله ی مغول از میان رفته استاسپهبد بهرام(۵ - هـ) برادر زاده ی خود رستم بن دارا را یک ماه تمام در تمیشه محاصره کردبالاخره مجبور شد جنگل را آتش بزند و رستم به سی رستاق و پنجاه هزار فرار کردبالاخره مجبور شد جنگل را آتش بزند و رستم به سی رستاق و پنجاه هزار فرار کرددر البلدان در این باره آمده اسن: نخستین شهر تبرستان از طرف گرگان طمیس است که بر سامان گرگان است و دروازه ای بزرگ داردهیچکس از اهل تبرستان به گرگان نمی تاند رفت مگر از راه این دروازه، زیرا دیواری از گچ و آجر از کوه تا داخل دریا کشیده اند و خسرو انوشیروان این دیوار را ساخته است تا جلوی ترک و غارتگران سرزمین تبرستان را بگیرددر تمیشه مردم زیادی سکنی دارند و مسجد جامع و منبر و قائد را تبه خوار داردخرابه های این شهر قدیمی اکنون در مجاورت روستای سرکلاته(خرابه شهر) در شرق بندرگز واقع است
این اصل کلمه تمشک است و تمیشه بور نامی است که در طوالش به تمشک دهند .
نام قدیمی بیش. نارون در تبرستان ٠

تمیشه در دانشنامه اسلامی

تمیشه
تَمیشَه، شهری قدیمی در مشرق طبرستان قدیم است.
این شهر در مرز شرقی طبرستان و سرحد گرگان ، در شانزده فرسخی مشرق شهر ساری (ساریه) واقع بوده است. نام آن در منابع سده های اولیه اسلامی به صورت طَمیس، طَمیسه، طمیش، طَمیشه، طمیسه و تمیشه آمده است. ضبط تمیشه نیز در منابع قدیم فارسی به کار رفته است.
اوضاع تمیشه
از اوضاع تمیشه پیش از اسلام اطلاع چندانی در دست نیست. در شاهنامه آمده که شهر تمیشه پایتخت دوم فریدون، پس از آمل ، بوده است. در دوره ساسانیان، انوشیروان در مشرق تمیشه دیواری آجری از کوه تا دریا ساخت تا از حمله ترکان به طبرستان جلوگیری کند. او مدتی در تمیشه به سر برد و در آن جا به عمارت پرداخت. مسلمانان تمیشه را در سال ۳۰ و زمان خلافت عثمان (۲۳ـ ۳۵) گشودند. به نوشته حجازی کناری، محقق معاصر، در آن زمان یکی از آبادیهای مهم تمیشه آبادی کوسان بود. طبری به لشکرکشی و نبرد سنگین سعید بن عاص در شهر ساحلی تمیشه، گشوده شدن دروازه به دست اهالی هنگامی که سعید به آنان امان داده بود و کشتار ایشان اشاره کرده است. در سال ۹۸ یزید بن مُهَلَّب به تمیشه لشکر کشید. در اواسط قرن دوم ابوالعباس طوسی ، حاکم طبرستان، سپاه هزار نفری از اعراب را به سرپرستی شمر بن عبداللّه خزائی در «مَسلحه تمیشه» مستقر کرد. در ۲۲۴، کوهیار به دستور برادرش مازیار ــ آخرین امیر قارِن وَندان طبرستان ــ شهر و باروی تمیشه را ویران کرد و اهالی آن جا را کشت. پس از او سُرخاسْتان، از یاران مازیار در ساری ، به تمیشه رفت و دور آن خندقی استوار حفر کرد و دژی محکم بنا نهاد. ابن اثیر با نقل همین وقایع، طول باروی ویران شده را حدود ۵۵۶، ۵ متر ضبط کرده است. ابن خلدون نیز از بارو ساختن مازیار در مشرق تمیشه (در محل باروی ساسانیان) و حفر خندقی در آن جا یاد کرده است.
← قرن سوم
در قرن ششم، سمعانی تمیشه را قریه ای در مازندران ضبط کرده و از بزرگان آن جا یاد نموده است. مهمترین وقایع تمیشه در این قرن عبارت است از: لشکرکشی مرداویج، فرستاده سلطان سنجر (حک: ۵۱۱ ـ۵۵۲) با ده هزار سپاهی به تمیشه و استقبال اهالی از او؛ به آتش کشیده شدن نواحی تمیشه به دستور بهرام، از امرای طبرستان، ظاهراً در ۵۱۲ پس از یک ماه نبرد با رستم پسر دارا؛ و محاصره چهل روزه تمیشه به فرمان مؤید آی ابه (متوفی ۵۶۹)، غلام سلطان سنجر. در ۶۱۳، ابن اسفندیار تمیشه را یکی از ۲۷ شهر درون دربند تمیشه و در هامون در طبرستان ذکر کرده و گفته است که فریدون، پس از پیروزی بر ضحاک ، تمیشه را پایتخت خود کرد. در دوره ابن اسفندیار ، ویرانه های شهر تمیشه در جایی که او موضع «بانَصران» خوانده و نیز آثار گنبدهای گرماوه و خندقی که از کوه تا دریا کشیده شده بود، بجا مانده بود. ابن اسفندیار، به نقل از علاءالدین تکش (حک: ۵۶۸ ـ۵۹۶)، در باره تمیشه گفته است : «در معموره عالم چون آن طرف جایی نیست، چندان قلاع حصین و اموال دفین که در آنجاست، کجا تواند بود و آبها بر روی زمین روان و ینابیع که به تابستان به برف و یخ حاجت نیست و کهریزهای پاکیزه ساخته و حقیقت آن که آن موضع را شمّامة الدّین گفتند». در ۶۱۷، در پی هزیمت سلطان محمدخوارزمشاه و عبور وی از این نواحی، لشکر مغول به تمیشه حمله کرد. در ۶۲۳، یاقوت حموی ضمن نقلِ مطالبِ پیشینیان اشاره کرده است که «تَمِیسَه» و «نَمیسَه» همان تمیشه نزد ایرانیان است. به نوشته عطاملک جوینی در ۶۳۰، نصرت الدین از سوی قاآنِ مغول، حاکم ناحیه ای از کبودجامه در درون تمیشه تا بیرون تمیشه و استرآباد شد. در ۶۹۲، رشیدالدین فضل اللّه در باره به سر بردن غازان خان و قتلغ شاه در تمیشه مطالبی آورده است. اولیاءاللّه آملی در ۷۳۴ و در ذکر واقعه امیرمسعود سربداری و توجه او به جانب مازندران، از خندق تمیشه نام برده است.
خرابه های تمیشه
...

تمیشه در دانشنامه ویکی پدیا

تمیشه
تَمیشَه یا تمیشه بانصران که در منابع عربی به آن طمیس و طمیسه نیز گفته اند، نام یکی شهرهای قدیمی در تبرستان بوده است. این شهر که در نزدیکی گرگان بوده، با ساری شانزده فرسنگ فاصله داشت.
کردکوی
بندر گز
بهشهر
تمیشان اهلم
نام این شهر در منابع سده های اولیهٔ اسلامی به شکل های طَمیس، طَمیسه، طمیش، طَمیشه، طمیسه و تمیشه آمده؛ و گاهی به شکل تمیشه هم در منابع قدیمی فارسی مورد استفاده قرار گرفته.
در شاهنامه گفته شده که شهر تمیشه دومین پایتخت فریدون، پس از آمل، بوده است. در دورهٔ ساسانیان، انوشیروان در مشرق تمیشه دیوار آجری مار سرخ را ساخت تا از حملهٔ قبایل ترک به تبرستان جلوگیری کند.
مسلمانان تمیشه را در سال ۳۰ هجری که مقارن با خلافت عثمان بود، فتح کردند.
عکس تمیشه
تمیشه را شاهنامه گاهی زادگاه فریدون و گاهی تختگاه فریدون ذکر می کند، تفکیکی میان محل تولد و پایتخت او قائل نیست. احتمال اینکه هر دو شهر یکی باشد نیز بسیار کم است. هنگامی که فریدون زاده شد اوضاع مردم ایران بسیار وحشتناک بود هر مادری که نوزدای بدنیا می آورد نگران آن بود که روزبانان ضحاک او را یافته هلاک کنند یا ربوده با خود ببرند. در چنین شرایط سختی بود که فریدون زاده شد و فرانک چاره ای ندید تا خانه کاشانه را رها کرده همراه نوزادش به دامنه های کوه البرز پناه ببرد.
دیوار تمیشه مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان کردکوی، روستای باغوکنار واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۷۵۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
شهر باستانی تمیشه مربوط به دوره ساسانیان - دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان کردکوی، روستای تمیمنه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۷۵۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تمیشه

تمیشه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تمیشه سرکلاته   • سایت تمیشه کردکوی   • سایت روستای سرکلاته خرابشهر   • کردکوی نیوز   • نام قدیم کردکوی   • رادکانا   • معنی تمیشه   • مفهوم تمیشه   • تعریف تمیشه   • معرفی تمیشه   • تمیشه چیست   • تمیشه یعنی چی   • تمیشه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تمیشه
کلمه : تمیشه
اشتباه تایپی : jldai
عکس تمیشه : در گوگل


آیا معنی تمیشه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )