انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
برای انتخاب دیکشنری، مترجم یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 388 100 1

تندیس

/tandis/

مترادف تندیس: پیکر، پیکره، تصویر، تندیسه، قالب، کالبد، مجسمه، نگار

متضاد تندیس: تابلونقاشی

معنی اسم تندیس

اسم: تندیس
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: tandis) مجسمه، (در قدیم) بت، تصویر برجسته، تمثال، (به مجاز) زیبا روی - مجسمه

معنی تندیس در لغت نامه دهخدا

تندیس. [ ت َ ] (اِ مرکب ) بمعنی تن مانند است ، چه دیس بمعنی مانند باشد و بمعنی صورت و تمثال و پیکر و کالبد و قالب و جثه نیز آمده است اعم از انسان و حیوانات دیگر. (برهان ) (از ناظم الاطباء). بمعنی تندس. (فرهنگ جهانگیری ) (از آنندراج ).از: تن + دیس ، جزو دوم از مصدر «دئس » اوستایی بمعنی نمودن و نشان دادن ، یعنی تن نما، و این جزو بصورت پسوند در فرخاردیس و طاقدیس هم دیده میشود. (حاشیه ٔ برهان چ معین ) :
نگارند تندیس او گر بکوه
ز سنگ وقارش شود کُه ستوه.
دقیقی.
دو تندیس از زر برانگیخته
ز هرصورتی قالبی ریخته.
نظامی.
رجوع به فرهنگ ایران باستان ص 261، ذیل شبدیز وتندس و تندسه و تندیسه شود.

معنی تندیس به فارسی

تندیس
تن مانند، پیکر، تمثال، تصویر، کالبد، مجسمه
( اسم ) ۱ - صورت تصویر تمثال . ۲- مجسمه. ۳ - پیکر جثه . ۴ - کالبد قالب .

معنی تندیس در فرهنگ معین

تندیس
(تَ) (اِمر.) ۱ - صورت ، تصویر. ۲ - مجسمه .

معنی تندیس در فرهنگ فارسی عمید

تندیس
۱. مجسمه.
۲. پیکر، کالبد.
۳. تمثال، تصویر: نگارند تندیس او گر به کوه / ز سنگ وقارش شود کُه ستوه (دقیقی: ۱۱۴).

تندیس در دانشنامه ویکی پدیا

تندیس
تندیس یا مجسمه پیکره ای است که اغلب به هدف یادآوری یا به نمایش گذاشتن وجود یک انسان، شیء، حیوان یا واقعه ساخته می شود. به کسی که تندیس می سازد پیکرتراش می گویند که با حجم سازی تفاوت دارد.
تندیس (ابهام زدایی)
تندیس در زبان فارسی به معنای پیکره یا مجسمه است و می تواند به موارد زیر اشاره کند:
مجسمه یا پیکره ای است که اغلب به هدف یادآوری یا به نمایش گذاشتن وجود یک انسان، شیء، حیوان یا واقعه ساخته می شود.
نماد تزیینی قابل حملی که در همایش ها، مسابقات یا گردهمایی ها به برندگان یا افرادی که موفقیت و برتری آن ها در زمینه خاصی به رسمیت شناخته شده، اهدا می شود.
تندیس (فیلم ۱۹۷۱)
«تندیس» (انگلیسی: The Statue (1971 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۷۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دیوید نیون، ویرنا لیزی، و رابرت وگن اشاره کرد.
تندیس (مجله)
مجله تندیس دوهفته نامه هنرهای تجسمی است و به صاحب امتیازی، مدیر مسئولی و سردبیری محمد حسن حامدی از دی ماه ۱۳۸۱ منتشر می شود.
این نشریه به موضوعات روز هنرهای تجسمی ایران و جهان می پردازد. از میان رشته های گوناگون هنرهای تجسمی، تندیس بیش از همه به نقاشی و پس از آن به گرافیک، مجسمه سازی، عکاسی، هنر مدرن، طراحی و کاریکاتور پرداخته است. این نشریه همچنین هنرمندان ایرانی و جهانی بسیاری را نیز در شماره های مختلف خود معرفی کرده است.
تندیس آزادی (کنگره)
مختصات: ۳۸°۵۳′۲۴″ شمالی ۷۷°۰′۳۲.۴″ غربی / ۳۸.۸۹۰۰۰° شمالی ۷۷.۰۰۹۰۰۰° غربی / 38.89000; -77.009000
تندیس آزادی (به انگلیسی: Statue of Freedom) تندیسی است که از سال ۱۸۶۳ تا کنون بر روی گنبد مرکزی ساختمان کاپیتال ایستاده است.
این تندیس توسط توماس کرافورد طراحی گردید و بانویی را تجسم می کند که شمشیری غلاف شده در دست راست خود دارد. در دست چپش نیز یک تاج به نشانه پیروزی، و سپر نشان رسمی آمریکا دیده می شود.
کلاه خودی به سر دارد که حاوی ستاره و به شکل سر عقاب سر سفید است. وی بر روی یک کره ایستاده است که بر روی آن عبارت E Pluribus Unum نقش بسته است. این واژه یکی از شعارهای ملی آمریکا است و به معنای «واحدی متشکل از تعدد» است که اشاره به به وجود آمدن ایالات متحده از چندین ایالت به صورت یک کشور واحد دارد.
تندیس ۶ متر ارتفاع دارد و ۶۸۰۰ کیلوگرم وزن دارد.
تندیس اسب سوار
تندیس اسب سوار گونه ای تندیس است که در آن افراد مهم به حالت سوارکاری نشان داده می شوند. از ساخت و نصب این تندیس ها بیشتر برای یادبود سالاران لشکرها، سیاست مداران فعال در زمینه نظامی و هم چنین شهسواران و پهلوانان استفاده می شود.
پیشینهٔ ساخت تندیس های اسب سوار در غرب به دوران یونان باستان بازمی گردد. تندیس سوارکار رامپین مربوط به یونان باستان را از پیش نمونه های آن می دانند. از پیش نمونه های نیمه تندیس گونه این مجسمه ها در شرق می توان به تندیس خسرو پرویز در تاق بستان در غرب ایران اشاره کرد.
در سدهٔ بیستم از محبوبیت این گونه تندیس ها کاسته شد. یکی از علت های آن کاهش علاقه هنرمندان نسبت به سبک معماری مدرسه هنرهای زیبای پاریس) (سبک بوزار) است، یعنی همان سبکی که برای بیشتر سواردیس ها به کار برده می شد. علت دیگر کاهش ساخت این گونه تندیس ها را می توان کنار گذاشته شدن اسب از صحنه کار و جنگ در دنیای معاصر دانست.
با افزایش ساخت یادمان های سوارکاران در ایالت های جنوب غربی آمریکا در دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ ساخت این گونه تندیس ها در غرب رونقی دوباره به خود دید. این آثار جدید را می توان به دو دسته بخش کرد. یک دسته بناهای یادبود چهره های شاخص تاریخی و دیگر بناهای موضوعی مانند تندیس کابوی های آمریکایی. امروزه تندیس های اسب سوار را می توان در سراسر جنوب غرب آمریکا مشاهده کرد.
تندیس بروس لی در هنگ کنگ
تندیس بروس لی مجسمه ای است که به افتخار استاد هنرهای رزمی و بنیانگذار سبک جیت کان دو، بروس لی ساخته شده و در هنگ کنگ نصب گردیده است. در سال ۲۰۰۵ میلادی و به مناسبت شصت و پنجمین سالروز تولد بروس لی از این تندیس رونمایی شد.
تندیس بزرگ زاده اشکانی
تندیس بزرگ زاده اشکانی یا مرد شمی یکی از اصلی ترین آثار باقیمانده از هنر اشکانیان است. جنس این تندیس از مفرغ توخالی است.این تندیس در موزه ایران باستان نگهداری می شود. اغلب محققان بر این باورند که این تندیس منصوب به سورنا سردار مشهور پارت ها ست.
تندیس بهار معبد بودا
مختصات: ۳۳°۴۶′۳۰″ شمالی ۱۱۲°۲۷′۰۳″ شرقی / ۳۳.۷۷۵۰۸۲° شمالی ۱۱۲.۴۵۰۹۲۵° شرقی / 33.775082; 112.450925 (Spring Temple Buddha (Lushan, China))
تندیس یا مجسمه بهار معبد بودا (به چینی: 中原大佛) مجسمه مشهوری است که در وسط باغی ۲۷ هزار متری در چین در شهر جیانگ سو قرار دارد که مجسمه ای از بودا است.
این تندیس با ۱۵۳ متر ارتفاع و ۳۰ تن وزن بلندترین مجسمه جهان است. که با هزینه ی ۳۸،۵ میلیون دلار امریکا در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد.
تندیس تناولی
تندیس تناولی (به انگلیسی: Tandis Tanavoli) (۲۸ خرداد ۱۳۴۹، تهران) تهیه کننده و کارگردان ایرانی مقیم کانادا است. او دختر پرویز تناولی و منیژه تناولی است.
تندیس جمهوری
تندیس جمهوری (به انگلیسی: Statue of the Republic) یک مجسمهٔ عظیم از نوعی مواد مصنوعی به ارتفاع ۲۰ متر بود که در سال ۱۸۹۳ میلادی، به مناسبت چهارصدمین سال کشف قارهٔ آمریکا توسط کریستف کلمب و برای نمایشگاه جهان موسوم به World Columbian Exposition در شیکاگو ساخته شد. تندیس در سال ۱۸۹۶ براثر آتش سوزی از بین رفت.
در سال ۱۹۱۸ میلادی، دانیل چستر فرنچ، تندیس گر برجستهٔ آمریکایی، تندیسی مشابه از برنز را در اندازهٔ کوچک تر (۷٫۳ متر) و به همان نام ساخت. تندیس جدید در بوستان جکسون، شیکاگو نصب شد. از این تندیس همچنین با عنوان «بانوی طلایی» نیز یاد می شود.
در سال ۲۰۰۳ میلادی، تندیس کنونی به فهرست بناهای شاخص شیکاگو افزوده شد.
تندیس جنبا
تندیس جنبا یا مجسمۀ متحرک (به انگلیسی: Mobile) گونه ای از هنر سینتیک است که از اصل تعادل (توازن) استفاده می کند.
تندیس چوپان نی زن
مختصات: ۳۲°۳۸′ شمالی ۵۱°۴۰′ شرقی / ۳۲.۶۴° شمالی ۵۱.۶۶° شرقی / 32.64; 51.66
چوپان نی زن تندیسی است که توسط ملک دادیار گروسیان در بهمن ۱۳۸۱ طراحی و ساخته شد. این مجسمه در ضلع جنوب غربی سی و سه پل قرار دارد. مجسمه دارای ابعاد می باشد.
تندیس خسرو پرویز
مختصات: ۳۴°۲۳′۱۶″ شمالی ۴۷°۰۷′۵۲″ شرقی / ۳۴.۳۸۷۸۰۵° شمالی ۴۷.۱۳۱۲۱۹° شرقی / 34.387805; 47.131219
تندیس خسرو پرویز یا نیم تنه خسروپرویز نام تندیسی موسوم به خسروپرویز است که امروزه در موزه سنگ طاق بستان در شهر کرمانشاه نگهداری می شود که به گفتۀ علی اکبر دهخدا در قرن دهم میلادی معربن المهلهل این مجسمه را در طاق بستان دیده و بعد از آن مجسمه به داخل دریاچۀ طاق بستان افتاده و در قرن نوزدهم آن را از آب بیرون می کشند و در بالای سد نصب می کنند، این مجسمه بر اثر عوامل طبیعی و انسانی دچار خسارت زیادی شده است.
تندیس داوود
مختصات: ۴۳°۴۶′۳۶.۱۳″ شمالی ۱۱°۱۵′۳۴.۰۲″ شرقی / ۴۳.۷۷۶۷۰۲۸° شمالی ۱۱.۲۵۹۴۵۰۰° شرقی / 43.7767028; 11.2594500
تندیس داوود در سال ۱۵۰۴ میلادی، به وسیله میکل آنژ، نقاش و مجسمه ساز برجسته ایتالیائی ساخته شد. تندیس داوود، ۵٫۱۷ متر ارتفاع دارد و از سنگ مرمر ساخته شده است. تندیس داوود از شاهکارهای عصر رُنسانس محسوب می شود.
این تندیس پرتره (تصویر صورت) یکی ازقهرمانان کتاب مقدس به نام داوود را در حال تفکر به تصویر می کشد. بسیاری معتقدند این مجسمه از داوود درست قبل از جنگ گلیات (یکی از پنج ایالت فلسطین) می باشد، بر خلاف عده دیگری که تصور می کنند مجسمه حکایت از داوود بعد ازپیروزی در این نبرد را دارد . مجسمه داوود حکایت از دفاع لیبرال (ازادی خواهان) بومی در جمهوری فلورانس که استانی مستقل بوده و از هر سو توسط ایالات رقیب و خاندان برتر مدیچی (Medici) تهدید میشده. این نظریه توسط مجسمه های ساخته شده خارج ازPalazzo della Signoria مرکز حکومت سیویک در فلورانس تقویت می شود . مجسمه کامل در ۸ سپتامبر سال ۱۵۰۴ پرده برداری شد .چشمان داوود با نگاهی مملو از اخطار به سوی روم زل زده بود .
تندیس زئوس در المپیا
مختصات: ۳۷°۳۸′ شمالی ۲۱°۳۷′ شرقی / ۳۷.۶۳۳° شمالی ۲۱.۶۱۷° شرقی / 37.633; 21.617 تندیس زئوس خدای یونان در المپیا یکی از عظیم ترین تندیسهای جهان و از عجایب هفت گانهٔ دنیای قدیم بوده است. در دوران باستان المپیا مرکز مذهبی در جنوب غربی یونان بوده است. یونانیان باستان زئوس پادشاه خدایان را می پرستیدند و در زمان های مشخص به افتخار او جشن هایی برپا می کردند. در این جشن ها مسابقات ورزشی هم انجام می شد. تا آن جا که در تاریخ ثبت شده، نخستین بازی های المپیک در سال ۷۷۶ پیش از میلاد برگزار شده است و تا سال ۳۹۳ پس از میلاد یا تا سال ۴۲۶ پس از میلاد همچنان بازی ها برگزار می شد. برای مردمان دنیای قدیم این بازی ها خیلی مهم بودند؛ چندان که در زمان برگزاری مسابقات جنگ ها متوقف می شد تا شرکت کنندگان و تماشاگران بتوانند به آسانی خود را به محل مسابقات برسانند.
تندیس زرین
تندیس زرین نام جایزه جشن خانه سینما است که هر ساله همزمان با برگزاری این جشنواره به برگزیدگان سینما و فیلم در هر بخش اهدا می شود.
این تندیس به برگزیدگان بخش های بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین موسیقی متن ، بهترین طراحی صحنه و لباس، بهترین صدابرداری، بهترین چهره پردازی، بهترین صداگذاری و میکس، بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین جلوه های ویژه، فیلم منتخب انجمن نویسندگان و منتقدان و بهترین عکس اهدا می شود.
تندیس فاخته لاجوردی
تندیس فاخته لاجوردی از آثار باستانی دوره عیلام است. این اثر باستانی از جنس سنگ لاجورد و به شکل پرنده فاخته است. این پرنده باستانی متعلق به ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد یعنی دوره عیلامی میانه است. این اثر با قپه های طلایی میخکوب شده است. طول این پرنده ۱۱ سانتی متر است و در موزه لوور پاریس نگهداری می شود.
تندیس فروشی
تندیس فروشی یا لوح فروشی پدیده است که در آن یک شخص یا یک سازمان در ازای پرداخت پول یا ارائه منافع دیگر، یک نشان برتری در زمینه کاری و حرفه ای خود دریافت کند. تندیس فروشی پدیده ای شوم و تحت الشعاع قراردهنده دستاوردهای واقعی و بر اساس لیاقت شمرده شده و در برخی از جوامع موضوعی قابل جرم انگاری است.
تندیس گرایی
دوره معماری مدرن متاخر را می توان از بعد از جنگ جهانی دوم تا اوایل دههٔ هفتاد محسوب کرد. در این زمان بسیاری از معماران بزرگ دوران معماریه اولیه و متعالی همچون رایت، کوربوزیه، گروپیوس بودند. رایت تنها معماری است که در هر سه دوره معماری مدرن ساختمان هایی با شهرت جهانی ساخته است. وی آخرین شاهکار خود یعنی موزه گوگنهایم را در نیویورک در آخرین سال های عمر خود به صورت تندیسی دوار طراحی نمود. کوربوزیه نظریه پرداز معماری مدرن، در این دوره از عقاید دههٔ ۲۰ و ۳۰ خود در معماری فاصله گرفت، به سمت تندیس های احساس گرایانه گرایش پیدا کرد این موضوع را می توان در کلیسای رونشان مشاهده کرد.
نکته حائز اهمیت در مورد این ساختمان های تندیس گونه این است که همه آن ها بلااستثنا با بتن احداث شده اند. در این بناها بتن همچون خمیر مجسمه سازی، ماده ای بسیار مناسب برای پدیدآوردن اجسام بدیع و نوظهور بود.
ساختمان اپرای سیدنی، به صدف های دریایی و بادبان های کشتی تشبیه شده است. این تندیس نماد شهر سیدنی و کشور استرالیا تلقی می شود، در سال ۱۹۵۷ توسط یورن اوتزان معمار دانمارکی طراحی شده است فرودگاه بین المللی دالاسدر حومه شهر واشنگتن توسط اروسرینن معمار فنلاندی طراحی شده است. منبع الهام در این طرح، حرکت، سرعت و پرواز بوده که به صورت استادانه ای در این تندیس به نمایش گذارده است.
تندیس گری (فیلم)
«تندیس گری» (انگلیسی: The Sculptor (film)) یک فیلم است.
باغ تندیس
باغ تندیس محوطه ای است که برای نمایش تندیس اختصاص داده شده است. باغ تندیس معمولاً با آثاری ساخته شده از مصالح و مواد بادوام به صورت دائمی و در محیطی چشم نواز طراحی می شود.
یک باغ تندیس ممکن است خصوصی یا متعلق به یک موزه باشد و بازدید از آن می تواند رایگان یا با هزینه انجام شود و یا به صورت عمومی در دسترس همگان باشد. بعضی از شهرها دارای تعداد زیادی تندیس عمومی هستند که برخی از آنها به صورت مجمتع در پارک های شهر نصب شده اند.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تندیس در جدول کلمات

تندیس و مجسمه
پیکره
از مدیران فیلمبرداری کشورمان که کاندیدای دریافت جایزه در جشنواره فجر برای «کافه ترانزیت» و برنده تندیس زرین از جشنواره رشد برای «استشهادی برای خدا» شد
سکوت

معنی تندیس به انگلیسی

- اسم -
statue
پیکر ، مجسمه ، تمثال ، هیکل ، تندیس ، پیکره
icon
پیکر ، تصویر ، تمثال ، شمایل ، تندیس

معنی کلمه تندیس به عربی

تندیس
ايقونة , تمثال
تندیس گر
نحاة

پیشنهاد کاربران درباره معنی تندیس

معصومه ١٥:٢٥ - ١٣٩٦/٠٧/٢٨
در تعلیم وتر بیت تندیس رافضیلت اخلاقی ازنظر شهیداستاد مطهری -در یکی از کتاب ها خوانده ام.

پیشنهاد شما درباره معنی تندیسنام نویسی   |   ورود
فروشگاه کمپونرم افزاری مریم

تازه ترین پیشنهادها

توضیحات دیگر

معنی تندیس
کلمه : تندیس
اشتباه تایپی : jknds
آوا : tandis
نقش : اسم
عکس تندیس : در گوگل
جستجوی معنی عبارات مرتبط با تندیس در گوگلآیا معنی تندیس مناسب بود ؟     بله - خیر     ( امتیاز : 95% )