انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 947 100 1

توافق

/tavAfoq/

مترادف توافق: آشتی، سازش، سازگاری، هم دلی، موافقت، اتحاد، وفاق، وفق، سازگار شدن، سازش کردن، متفق شدن، متحد شدن

متضاد توافق: مخالفت، ناسازگاری

برابر پارسی: سازش، سازگاری، همآوایی، پسند، هماوایی، هم داستانی

معنی توافق در لغت نامه دهخدا

توافق. [ ت َ ف ُ ] (ع مص ) تواطؤ. اتفاق. (زوزنی از یادداشت بخط مرحوم دهخدا). هم پشت شدن. (دهار). با هم یکجاشدن و موافق بودن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). با هم یکی شدن و هم پشتی کردن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء).تقارب و تظاهر. (از اقرب الموارد). سازواری. هم پشتی. یگانگی در رای. سازگاری. التیام. سازش. مقابل تخالف. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). اتفاق و سازش. (ناظم الاطباء). || (اصطلاح حساب ) هم وفق بودن دو ویا چندین عدد. (ناظم الاطباء). حالت دو عدد که هر دوبر یکدیگر قابل قسمت نباشند اما بر عدد سومی قابل قسمت باشند چون عدد هشت و بیست. (از تعریفات جرجانی ).

معنی توافق به فارسی

توافق
باهم متفق شدن، موافقت وسازگاری کردن
۱- ( مصدر ) با هم متفق شدنمتحد شدن با یکدیگر . ۲ - موافقت کردن با یکدیگر سازگاری کردن . ۳ - ( اسم ) موافقت سازگاری سازش . جمع : توافقات . یا علم توافق . دانش هماهنگی .
سازواری داشتن در رای . یگانگی داشتن در فکر .
[therapeutic alliance] [روان شناسی] همکاری بین مُراجع و درمانگر برای نیل به اهداف توافق شده
موافقت کردن . سازورای کردن اتفاق کردن در رای .
[key agreement] [رمزشناسی] نوعی تبادل کلید که در آن دو یا چند کاربر با اجرای یک قرارداد به روش امن یک کلید را به اشتراک می گذارند
[group key agreement, GKE, conference keying, group key distribution] [رمزشناسی] صورت گسترش یافتۀ توافق کلید که در آن کلید مشترک بین چند نهاد به اشتراک گذاشته می شود

معنی توافق در فرهنگ معین

توافق
(تَ فُ) [ ع . ] (مص ل .) ۱ - با هم متفق شدن . ۲ - موافقت کردن با یکدیگر.

معنی توافق در فرهنگ فارسی عمید

توافق
۱. با هم متفق شدن، با یکدیگر موافق و متحد شدن.
۲. موافقت و سازگاری کردن.

توافق در دانشنامه اسلامی

توافق
وحدت نظر دو یا چند نفر بر امری و همچنین هم وِفق بودن دو یا چند عدد با یکدیگر را توافق گویند و از توافق به معنای نخست در ابواب عقود سخن رفته است و توافق به معنای دوم از اصطلاحات علم حساب می‏باشد که از آن به مناسبت در باب ارث یاد شده است.
توافق بر امری یا ابتدایی است، یا به صورت عقدی انشاء می‏گردد و یا به صورت شرط ضمن عقد تحقق می‏یابد.

← توافق ابتدایی
توافق در اعداد عبارت است از اینکه دو عدد غیر قابل قسمت بر یکدیگر بر عددِ سومی قابل قسمت باشند، مانند عدد هشت و بیست.

منبع
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۲، ص۶۵۱.    
...

توافق در دانشنامه ویکی پدیا

توافق
توافق می تواند به یکی از معناهای زیر به کار رود:
قرارداد
توافق شفاهی
توافق بوینس آیرس (به انگلیسی: Buenos Aires Convention) معاهده ای است که در سال ۱۱ آگوست ۱۹۱۰ در بونس آیرس و زمینه قانون های حق تکثیر (کپی رایت) بوجود آمد.
توافق بی آریواس ای (توافق بریتانیا-ایالات متحده آمریکا) توافقی بین دولت های بریتانیا و آمریکا برای تسهیل همکاری بین وزارت جنگ ایالات متحده آمریکا و «کد دولتی و مدرسه سایفر» بریتانیا (بعدها به ستاد ارتباطات دولت بریتانیا (GCHQ) تغییر نام داد) است که در سال ۱۹۴۳ امضا شد. این توافق در ادامه توافق هولدن، امضا شده در اکتبر ۲۹۴۲ است.
در طول جنگ جهانی دوم، بریتانیایی ها تصمیم به آگاه سازی آمریکایی ها از سیستم ردیابی اولترا و موفقیت خود در رمزگشایی سیگنال های نیروهای آلمان نازی گرفتند. آمریکایی ها نیز راه حل خود در مقابل ارتش امپراتوری ژاپن به نام بنفش (ماشین سایفر) را با بریتانیایی ها به اشتراک گذاشتند.
این همکاری به امضای توافق بی آریواس ای در ۱۷ می ۱۹۴۳ انجامید که توافقی رسمی در به اشتراک گزاری اصلاعات جاسوسی بدست آمده بود. این پیمان شامل ۱) مبادله کارکنان و ۲) مقررات مشترک برای رسیدگی و توزیع اطلاعات به کلی سری می شد.
مقررات مشترک، رویه ها و دستورالعمل های همکاری، انجام کلیه عملیات شنود الکترونیک را برای آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و ستاد ارتباطات دولت بریتانیا پایه گذاری کرد.
این توافق در ۵ مارس ۱۹۴۶ با توافق یوکی یواس ای رسمیت پیدا کرد.
توافق پاریس (فرانسوی: Accord de Paris)، که با نام پیمان پاریس نیز شناخته می شود، ذیل چارچوب پیمان نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن از انتشار گازهای گلخانه ای، سازگاری و امور مالی است که از سال ۲۰۲۰ شروع می شود. متن توافق از سوی نمایندگان ۱۹۵ کشور در کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس در پاریس مذاکره و با اجماع در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ تصویب شد. در ۲۲ آوریل ۲۰۱۶ (روز زمین) در مراسمی در نیویورک برای امضا معرفی شد. تا ۲۰۱۷، ۱۹۵ عضو UNFCCC این پیمان را امضا و ۱۴۷ تا از آنها آن را به تصویب مجلس خود رسانده اند.
توافق پوتسدام (انگلیسی: Potsdam Agreement) توافق نامه ای منعقد شده در کنفرانس پوتسدام میان متفقین جنگ جهانی دوم، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی برای اشغال نظامی آلمان- بر اساس رایش آلمان و مرزهای قبل از جنگ در ۱۹۳۷ شامل (مناطق شرقی سابق آلمان)- و محدوده های جنگ در اروپا بود. این توافق همین طور شامل خلع سلاح و تعطیلی ارتش آلمان، دریافت غرامت جنگی و پیگیری جنایت های جنگی می شد. این توافق، بر اساس حقوق بین الملل یک معاهده صلح به حساب نمی آید. این توافق در ۱۲ سپتامبر ۱۹۹۰، با معاهده ایجاد شده بین دو آلمان غربی و شرقی و دول پیروز در جنگ، جایگزین شد.
توافق شفاهی، موافقت غیر رسمی دو طرف برای انجام یک کار است که به صورت اخلاقی برای طرفین لازم الاجرا است، اما به صورت حقوقی ضمانت اجرا ندارد. در این نوع توافق، ضمانت اجرا بر مبنای اعتماد، اعتبار و حرمتی که طرفین طبق سابقهٔ یکدیگر دارند اتفاق می افتد. توافق شفاهی ممکن است حتی به صورت کلامی هم رد و بدل نشود و تنها بین دو طرف توافق، فهمیده شود.
توافق قلبی یا آنتانت کوردیال (فرانسوی: Entente Cordiale) مجموعه ای از پیمان های دوستی بین جمهوری سوم فرانسه و پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند بود که در ۸ آوریل ۱۹۰۴ امضا شد و با حل مشکلات بین دو کشور، شرایط را برای تفاهم مثلث فراهم کرد. امضای این قرارداد نتیجه سیاست های وزیر خارجه فرانسه تئوفیل دلکسه (معروف به سیستم دلکسه) بود که باور داشت اتحاد فرانسه با بریتانیا می تواند امنیت این کشور را با توازن قوا در برابر آلمان و سیستم اتحاد مثلث تأمین کند.
جنگ روسیه و ژاپن در ۸ فوریه ۱۹۰۴ و در جریان مذاکرات آغاز شد و فرانسه و بریتانیا که هر کدام متحد یکی از طرفین درگیر محسوب می شدند بی طرفی اختیار کردند و به مذاکرات ادامه دادند.
توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته ای ایران (به انگلیسی: Geneva interim agreement on Iranian nuclear program) که به توافق هسته ای ژنو نیز معروف است، توافق نامه ای ۶ ماهه و قابل تمدید پیرامون برنامه هسته ای ایران است که در ۳ آذر ۱۳۹۲ (برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳) میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ (در متن سند: E۳/EU+۳) امضا شد.
بر اساس این توافقنامه که برای «رسیدن به یک راه حل جامع بلندمدت و مورد توافق طرفین» و با هدف «تضمین نمودن صلح آمیزبودن برنامه هسته ای ایران» امضا گردید، طرفین «به صورت داوطلبانه» متعهد می شوند تا اقدامات متقابلی را به عنوان گام اول یک راه حل جامع انجام دهند.
بنا بر این توافق، ایران برنامه هسته ای خود و غنی سازی اورانیوم را به شکلی محدود ادامه خواهد داد و نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر تأسیسات خود تسهیل خواهد نمود. در عوض، طرف مقابل بخشی از تحریم های وضع شده علیه ایران را تعلیق می کند و از وضع تحریم های جدید اعم از بین المللی، چندجانبه و یک جانبه خودداری خواهد نمود.
موافقت نامه سایکس-پیکو بر پایه سازش سری ۱۹۱۶ میان دولت های پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و فرانسه بود. امپراتوری روسیه نیز با ایشان هم رأی بود تا منطقه نفوذ و کنترل شایسته ای پس از سرنگونی احتمالی امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول بیابند.
موافقت نامه سایکس-پیکو توافقی سری میان بریتانیای کبیر و فرانسه بود که در ماه مه ۱۹۱۶ در خلال جنگ جهانی اول و با رضایت روسیه برای تقسیم امپراتوری عثمانی منعقد شد. این توافق نامه به تقسیم سوریه، عراق، لبنان و فلسطین میان فرانسه و بریتانیا منجر شد. این مناطق قبل از آن تحت کنترل ترک های عثمانی بودند.این توافق نامه نامش را از سر مارک سایکس بریتانیایی و فرانسوا ژرژ پیکوی فرانسوی گرفته است
با خطوط مستقیم می توان مرزهایی بدون پیچیدگی کشید. به احتمال قوی به همین دلیل بود که مارک سایکس (نماینده دولت بریتانیا) و فرانسوا ژرژ- پیکو (نماینده دولت فرانسه) در سال ۱۹۱۶ بر سر نقشه ای با خطوط مستقیم به توافق رسیدند.
سایکس و پیکو هر دو از اشراف و نمونه «مردان عصر امپراتوری» بوده، در دستگاه امپراتوری پرورش یافته بودند. مهم تر از همه اینکه توجیه می کردند که مردم منطقه تحت حکومت امپراتوری های اروپایی زندگی بهتری خواهند داشت. هر دوی آنها هم از نزدیک با خاورمیانه آشنایی داشتند. این دو در سال دوم جنگ جهانی اول (۱۹۱۶) بر سر تجزیه امپراتوری عثمانی به توافق رسیدند، توافقی که پایه ها و پیامدهای آن تا به امروز بر این منطقه تأثیرگذار بوده است.
خطوط مستقیمی که سایکس و پیکو ترسیم کردند در نیمه اول قرن بیستم برای بریتانیا و فرانسه بسیار مفید بودند، اما تأثیرشان در مردم منطقه کاملاً متفاوت بود.
با طرح سایکس و پیکو، سرزمین هایی که از اوایل قرن شانزدهم تحت حکومت امپراتوری عثمانی بود میان انگلیس و فرانسه تقسیم شد:
سوریه و لبنان تحت نفوذ فرانسه، و عراق، اردن شرقی و فلسطین تحت نفوذ بریتانیا
ترسیم مرزهای کشورهای عرب شمال آفریقا در شرح وظایف سایکس و پیکو نبود، اما آن منطقه هم به دو حوزه نفوذ مجزا تقسیم شده بود. مصر تحت نفوذ بریتانیا بود و فرانسه بر مغرب (متشکل از تونس، الجزایر و مراکش) مسلط بود.
توافقی پنهانی
اما نظم ژئوپلیتیک ناشی از توافق سایکس- پیکو، سه مشکل به وجود آورد. اول اینکه این طرح در خفا و بدون اطلاع اعراب تهیه شده بود و وعده اصلی بریتانیا به آنها در دهه ۱۹۱۰ را نادیده می گرفت؛ بریتانیا به اعراب قول داده بود که اگر علیه عثمانی ها سر به شورش بردارند، با سقوط این امپراتوری به استقلال خواهند رسید.
بعد از اینکه وعده استقلال بعد از جنگ جهانی اول محقق نشد، و قدرت های استعماری در دهه های ۱۹۲۰، ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ به اعمال نفوذ شدید بر جهان عرب ادامه دادند، محور سیاست در جهان عرب (شمال آفریقا و شرق دریای مدیترانه) تدریجاً از ایجاد نظام های حکومتی مشروطه لیبرال (نظیر آنچه مصر، سوریه و عراق در دهه های نخست قرن بیستم تجربه کردند) به سوی ملی گرایی تغییر جهت داد. هدف این نوع ملی گرایی بیرون راندن استعمارگران و نظام های حاکم متکی به آنان بود. این یکی از عوامل اصلی رشد حکومت های نظامی است که از دهه ۱۹۵۰ تا قیام های عربی سال ۲۰۱۱ بر بسیاری از کشورهای عربی حاکم بودند.
توافق نامهٔ شنگن (به انگلیسی: Schengen Agreement) توافق نامه ای است که به برداشته شدن مرز بین ۶ کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این توافق نامه در سال ۱۹۸۵ بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این توافق نامه ملحق شدند. در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این توافق نامه پیروی می کنند.
در نرم افزار مالکیتی، یک توافقنامه مجوز کاربر نهایی (EULA) یا قرارداد مجوز نرم افزار، قراردادی است خریدار و صادر کننده مجوز که حق استفاده از نرم افزار را به به خریدار می دهد. این مجوز ممکن است علاوه بر حقوق طبعی خریدار از جمله دکترین اولین فروش و 17 U.S.C. § 117 (آزادی در استفاده، بایگانی، فروش مجدد و پشتیبان گیری با محدودیت های قانونی)، راه های مجاز استفاده از نسخه را تعریف کند.
بسیاری افراد، قراردادها را تنها به صورت دیجیتال تهیه می کنند و از طریق گذاشتن پیوند، از کاربر می خواهند که آن را «قبول کند». از آنجایی که کاربر ممکن است تا پیش از سفارش و خرید نرم افزار، این قرارداد را نبیند، این اسناد ممکن است به عنوان قرارداد الحاقی به حساب آیند.
این مقاله دربارهٔ توافقاتی است که آمریکا تا کنون انجام داده اند.
در رمزنگاری، روش وافق کلید تصدیق شده بر پایه رمزعبور (password-authenticated key agreement) یک روش تعاملی برای دو یا تعداد بیشتری بخش، جهت انتشار کلیدهای پنهانی بر پایه یک یا تعداد بیشتری دانش بخش (party's knowledge) از رمز عبور گذرواژه است.
یک ویژگی مهم این است که یک استراق سمع کننده یا یک شخص در میانه (middle) نمی تواند اطلاعات کافی جهت حدس زدن brute force رمز عبور بدون تعاملات بیشتر با بخش ها برای هر حدس به دست آورد. این بدین معناست که امنیت قوی می تواند با استفاده از رمز عبورهای ضعیف به دست آید.
چارچوب مورد توافق بین ایالات متحدهٔ آمریکا و جمهوری دمکراتیک خلق کره در ۲۱ اکتبر ۱۹۹۴ بین کره شمالی و ایالات متحده آمریکا به امضاء رسید. هدف از این توافق متوقف کردن و جایگزین کردن برنامهٔ بومی نیروگاه هسته ای کرهٔ شمالی با نیروگاه های رآکتور آب سبک مقاومتر دربرابر اشاعه هسته ای و عادی سازی گام به گام روابط بین آمریکا و کرهٔ شمالی بود. پیاده سازی توافق از آغاز با دشواری همراه بود، ولی عناصر کلیدی آن تا پیش از شکسته شدنش در سال ۲۰۰۳ در حال پیاده سازی بودند.
کوتاه مدتی پس از امضای توافق، کنترل کنگره ایالات متحده آمریکا به دست حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا که از توافق حمایت نمی کرد، افتاد. برخی سناتورهای جمهوریخواه شدیداً مخالف توافق بودند و آن را مماشات می دانستند.
برخی تحلیلگران معتقدند کره شمالی اساساً به دلیل موافقت آمریکا با رفع تحریم های اقتصادی که از زمان جنگ کره وضع شده بود موافقت کرد برنامهٔ خود را متوقف کند؛ ولی به دلیل مخالفت کنگره، آمریکا نتوانست این بخش از توافق را به جا آورد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با توافق

توافق در جدول کلمات

توافق پنهانی
تبانی
توافق دو اراده ضروری در جهت ایجاد یک اثر حقوقی
قرارداد
توافق و صلح
سازش

معنی توافق به انگلیسی

analogy (اسم)
قیاس ، توافق ، شباهت ، مقایسه ، همانندی ، تناسب ، قرینه ، تساوی
accord (اسم)
اصلاح کردن ، توافق ، پیمان ، سازش ، موافقت ، مصالحه ، اشتی دادن ، دلخواه ، طیب خاطر ، قرار ، پیمان غیر رسمی بینالمللی ، متفق بودن ، نهاد ، هم اهنگی
coincidence (اسم)
تصادف ، توافق ، انطباق ، اقتران ، همرویداد
accordance (اسم)
تطابق ، توافق ، سازش ، موافقت ، متفق بودن ، وفق ، متابعت ، جور بودن
adaptation (اسم)
تطبیق ، توافق ، انطباق ، اقتباس
conformation (اسم)
تطبیق ، توافق ، ترکیب ، برابری ، سازمان
agreement (اسم)
توافق ، پیمان ، سازش ، موافقت ، قرار ، قبول ، عهد ، قرارداد ، معاهده ، عقد ، مطابقهء نحوی ، معاهده و مقاطعهء ، شرط ، عهد نامه
compromise (اسم)
توافق ، سازش ، مصالحه ، تراضی
settlement (اسم)
مسکن ، توافق ، تعدیل ، تسویه ، تصفیه ، ته نشینی ، پرداخت ، واریز ، کلنی ، زیست گاه
understanding (اسم)
توافق ، فهم ، هوش ، خرد ، ادراک ، تظر
concurrence (اسم)
تصادف ، توافق ، موافقت ، رضایت ، دمسازی
conciliation (اسم)
توافق ، مصالحه ، تسکین ، اشتی
concord (اسم)
توافق ، پیمان ، موافقت ، قرار ، مطابقت ، مقاوله نامه ، یکجوری
adhesion (اسم)
توافق ، رضایت ، الحاق ، چسبیدن ، طرفداری ، الصاق ، دوسیدگی ، چسبیدگی ، انضمام ، قبول عضویت ، کشش سطحی ، هم بستگی ، الحاق دولتی به یک پیمان
consistency (اسم)
توافق ، استحکام ، ثبات ، درجه غلظت ، پیگیری
commensurability (اسم)
توافق ، تناسب ، قابلیت قیاس ، هم مقیاسی ، هم اندازگی ، همپیمانگی ، قابلیت اندازه گیری
keeping (اسم)
توافق ، نگهداری
consistence (اسم)
توافق ، استحکام ، ثبات ، درجه غلظت
rapport (اسم)
توافق ، نسبت ، ربط ، مناسبت

معنی کلمه توافق به عربی

توافق
اتفاقية , استمرار , التصاق , التقاء , تکيف , فحم , فرقة , مساومة , مستوطنة , موافقة
أخَذَ مُوافَقَة الْمَجلِسِ الْکامِلَة
الإجماع
التزم به
الإتفاق المبدئي
الإتفاق المتبادل
استسلام مقيّد بشروط
استسلم
ايماءة
استمرار
سوء التوافق , عدم التکافو
متکيف

توافق را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی توافق

سمیه ولیزاده ١٠:٤٤ - ١٣٩٥/٠٩/٢٤
همگرائی
|

محمدجواد ١٧:٢٩ - ١٣٩٥/١٢/٠٦
این واژه اربی است و پارسی آن اینهاست:
لیپات lipãt (کردی: له فهاتن)
رِگوات regvãt (کردی: ریککه وتن)
ویاپِک viãpek (سنسکریت: ویَپِکسا vyapeksã)
|

sadaf ١٣:٠٦ - ١٣٩٦/٠٣/١٠
Agreement in the judgment or opinion reached by a group as a whole.
|

الهه ١٢:١٣ - ١٣٩٦/٠٦/٠٥
اتفاق نظر داشتن
|

. ١٨:٥٧ - ١٣٩٧/٠٨/٠٧
صلح
|

اشکان ٠٨:٢٤ - ١٣٩٨/٠٣/١٢
این واژه گویا عربی است و مانند بیشتر واژه های عربی گنگ و بی معنی و تاریک است و همین است که زهر اندیشه و اندیشه ورزی است چون اندیشه در چارچوب زبان رخ می دهد و برای همین است که ما هزار سال است اندیشه مند نداشتیم و عرب ها هم نداشته و ندارند
مثلن واژه " توافقی" یعنی چه ؟
|

پیشنهاد شما درباره معنی توافقنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مجید > آچمز
رضاخانی > substituted
منصورامامی.کردستان.سقز > تیام
تارا > یامین
نوال > آچمز
امیرحسین خفن زاده > dance on piano keyboard
AFSANE > گنگ
نازنین > god bless you

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی توافق   • توافق ژنو   • توافق هسته ای برجام   • نتایج توافق هسته ای   • توافق هسته ای چیست   • تاریخ اجرای برجام   • توافق لوزان   • مقاله توافق هسته ای   • مفهوم توافق   • تعریف توافق   • معرفی توافق   • توافق چیست   • توافق یعنی چی   • توافق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توافق
کلمه : توافق
اشتباه تایپی : j,htr
آوا : tavAfoq
نقش : اسم
عکس توافق : در گوگل


آیا معنی توافق مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )