انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1088 100 1

توحید مفضل

توحید مفضل در دانشنامه اسلامی

توحید مفضل
توحید مفضل حدیثی است طولانی، مشتمل بر سخنان امام جعفر صادق علیه السلام با موضوع محوری اسرار آفرینش که طی چهار جلسه بر مفضل بن عمر جعفی املا شده است.
ابومحمد مفضل بن عمر جعفی کوفی (متوفی قرن دوم هجری)از چهره های سرشناس و از شاگردان ممتاز امام صادق و امام کاظم و امام رضا علیهم السلام بشمار می آید. بنابر بعضی روایات، وی امام باقر علیه السلام را نیز درک کرده است. وی روایات فراوانی را از امام جعفر صادق علیه السلام و امام موسی کاظم علیه السلام نقل کرده و از راویان بزرگ حدیث بشمار می رود.
مفضل از مقام و منزلت بزرگی نزد این دو امام برخوردار بوده و وکیل آن ها در گرفتن اموال و مصرف آن بود که این خود دلیل بر اعتماد و اطمینان ائمه بزرگوار به وی است. در روایتی آمده که امام صادق علیه السلام به مفضل فرمود: «هرگاه دیدی میان دو تن از شیعیان ما اختلاف و نزاعی بر سر مالی به وجود آمده، تو خود از اموال من آن را بپرداز».
مفضل پس از هشتاد سال عمر بابرکت و خدمت در راه آیین محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله در شهر کوفه دارفانی را وداع نمود و به حق پیوست. دیگر آثار او عبارتند از : کتاب الوصیه، کتاب الیوم واللیله، کتاب علل الشرایع.
این کتاب املای امام جعفر صادق علیه السلام بر مفضل بن عمر جعفی کوفی می باشد. امام علیه السلام کتاب را در چهار جلسه و در چهار روز، از صبح تا ظهر بر مفضل املا کردند. آن حضرت در این کتاب با بیان شگفتی های آفرینش، به اثبات آفریدگار حکیم و دانا پرداخته اند. توحید مفضل از کتاب های ارزشمند و معتبر شیعه در مباحث اعتقادی محسوب می شود.
مفضل داستان نوشتن کتاب را این گونه نقل می کند: «یک روز عصر من در مسجد مدینه در کنار قبر مطهر حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله نشسته بودم و در مقام و منزلت آن حضرت فکر می کردم که ناگهان ابن ابوالعوجاء و یارانش وارد شدند و در کناری نشستند و شروع به صحبت کردند. آنان از حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله به عنوان یک فیلسوف، که با زیرکی فراوان نام خود را در جهان زنده نگه داشت، نام بردند و گفتند، این جهان خدایی ندارد و همه چیز خود به خود به وجود آمده و این جهان همیشه بوده و خواهد بود. من نتوانستم خشم خود را فروبنشانم و بر سر آن ها فریاد زدم و گفتم: ای دشمنان خدا آیا کافر شده اید؟! آنان در پاسخ من گفتند: اگر تو از یاران جعفر بن محمد علیه السلام هستی، او این گونه با ما سخن نمی گوید.
من از نزد آن ها خارج شدم و به نزد امام صادق علیه السلام رفتم و ماجرا را برای آن حضرت تعریف کردم. آن حضرت فرمود: فردا صبح به نزد من بیا و قلم و کاغذی نیز بیاور تا برای تو از حکمت خداوند متعال در آفرینش جهان سخن بگویم... من هم فردا صبح به نزد آن حضرت رفتم و ایشان نیز این کتاب را به من املا فرمود».
امام علیه السلام در آغاز، علت این که عده ای وجود خداوند متعال را انکار و یا در او شک می کنند، ناآگاهی از اسباب و شیوه آفرینش جهان هستی بیان می فرماید. سپس به بیان آفرینش جهان و خلقت انسان و اعضای بدن او، مانند دستگاه گوارش و حواس پنج گانه، می پردازد و از آن ها به حکمت و قدرت و علم خداوند متعال، که آفریننده آن ها است، استدلال می کند؛ امام در جلسه دوم به بیان شگفتی های جهان حیوانات، مانند خزندگان و چهارپایان مانند اسب، فیل، زرافه، میمون، سگ و پرندگان مانند مرغ و خفاش و حشراتی مانند زنبور عسل، ملخ، مورچه و ماهی می پردازد؛ در جلسه سوم شگفتی های آسمان و زمین مانند رنگ آسمان و طلوع و غروب خورشید، و فصل های سال و خورشید و ماه و دیگر ستارگان و حرکت بسیار سریع آن ها در آسمان و آفرینش سرما و گرما و باد و هوا و چگونگی ایجاد صدا و کوهها و گیاهان و... را بیان می نماید؛ جلسه چهارم هم به بیان اسرار آفرینش در بلاها و پاسخ به شبهات منکران اختصاص یافته است.
توحید مفضل
توحید مفضل بن عمر ترجمه علامه مجلسی به زبان فارسی است که در سال 1094 ق به دست ایشان ترجمه شده است. مصحح این کتاب آقای باقر بیدهندی می باشد و پاورقی های آن توسط آیت الله محمدتقی شوشتری انجام گرفته است. در این کتاب به بیان شگفتی های آفرینش انسان و جهان هستی پرداخته اند و از این راه به اثبات آفریدگاری حکیم و دانا پرداخته اند. در واقع این کتاب املای امام صادق(ع) بر مفضل بن عمر جعفی کوفی، یکی از اصحاب سرشناس و بزرگ آن حضرت می باشد.
توحید مفضل از دیر باز مورد توجه علما و بزرگان بوده و حتی به زبان های دیگر ترجمه شده است. و برای بهره گیری فارسی زبانان علامه محمدباقر مجلسی آن را به فارسی ترجمه و نکات ارزشمندی را تحت عنوان «مترجم گوید» بدان افزوده است. می توان ترجمه مرحوم مجلسی را شرحی مختصر و «مزجی» دانست که باز شناختن سخنان شارح و متن، تنها با مقابله با اصل ممکن است.
کتاب با مقدم های از مصحح آقای باقر بیدهندی درباره علوم بی کران ائمه مخصوصا امام صادق(ع) که در این کتاب به روشنی نمایان است، و از مقام و بزرگداشت مفضل نزد ائمه صحبت شده است.
در این ترجمه مقدم های از آیت الله شوشتری نقل شده است که در آن از اهمیت و جایگاه این کتاب و بالخصوص امام صادق(ع) سخن می گوید و امام را فردی دانشمند و نابغه معرفی می کند. وی مطالب این مقدمه را از کتاب "مغز متفکر جهان شیعه امام جعفر صادقعلیه السّلام"، که بیست و پنج نفر از استادان دانشگاه اروپا و امریکا اصل انگلیسی آن را نوشته اند و ذبیح الله منصوری به این اسم آن را ترجمه کرده، نقل می کند: اولین کسی که خبر به گردش زمین به دور خود داد امام صادق(ع) بود، و از قول این کتاب نظریه های امام صادق(ع) را که جزء اولین نظریات است، می آورد که امام صادق(ع) اولین کسی است که عقیده به عناصر اربعه را که مدت یک هزار سال غیرقابل تزلزل به نظر می رسید، متزلزل کرد آن هم وقت گفتنش این نظریه را هنوز یک نوجوان نشده طفل به شمار می آمد؛ ولی نظریه مربوط به هوا را بعد از آن که به سن رشد رسید و به تدریس شروع کرد، بر زبان آورد.
پریستلی با آن که اکسیژن را کشف کرد، نتوانست بفهمد که آن را می سوزاند. و (لاوازیه) با آن که قسمت هایی از خواص اکسیژن را با آزمایش استنباط کرد، نتوانست بفهمد که آن گاز، سوزاننده آهن است؛ ولی امام صادق(ع) هزار سال قبل از او به این موضوع پی برد.
توحید مفضل ممکن است عنوان برای کتاب های ذیل باشد: • توحید مفضل، کتابی در خداشناسی منسوب به امام صادق علیه السلام• ترجمه توحید مفضل (مجلسی) ، ترجمه علامه مجلسی از کتاب توحید مفضل
...
توحید مفضَّل یا کتاب فَکِّر: کتابٌ فی بدء الخلق و الحثّ علی الاعتبار؛ کتابی است مشتمل بر حدیثی طولانی از امام صادق(ع) با موضوع حکمت و خداشناسی و اسرار آفرینش که طی چهار جلسه بر مفضل بن عمر جعفی املا شده است.
مشهور است که این کتاب املای امام صادق(ع) بر مُفَضَّل بن عُمَر جُعْفی کوفی، یکی از اصحاب سرشناس و بزرگ آن حضرت، می باشد.
در این که این کتاب نوشته خود امام صادق(ع) نیست، اختلافی وجود ندارد بلکه بحث در این است که آیا امام(ع)، آن را بر مفضّل بن عمر املا کرده یا این که اثر خود مفضّل است که به امام صادق(ع) نسبت داده است.
توحید مفضل و اخلاق، مجموعه ای است شامل دو کتاب از امام صادق(ع) که توسط زین العابدین کاظمی خلخالی، ترجمه و گردآوری شده است. کتاب نخست، کتابی است در اثبات صانع، توحید و سایر صفات کمالیه خداوند که در چهار مجلس عرضه گردیده و کتاب دوم، کتابی است در موضوع اخلاق که مباحث آن، برگرفته از کتاب «مصباح الشریعة» بوده و طبق بخش بندی مترجم، به هفت بخش تقسیم شده است.
از آنجا که کتاب توحید مفضل در مقاله جداگانه ای معرفی گردیده در این نوشتار به معرفی ترجمه توحید مفضل و به دنبال آن درباره کتاب اخلاق پرداخته شده است.
مترجم، خود پیرامون انگیزه ترجمه توحید مفضل، چنین بیان داشته است که چون کتاب، دارای ارزش فراوانی در اثبات صانع، توحید و سایر صفات کمالیه خداوند بوده و کافه شیعیان در تقویت یقین و ایمان به آن محتاج می باشند و از طرفی، فارسی زبانان به اعتبار عدم معرفت از لغت عربی، از منافع بینه و قواعد جلیله آن محروم بودند، اقدام به ترجمه این اثر کرده است .
مترجم خود به این نکته اشاره دارد که چون برخی از مطالب، احتیاج بیشتری به توضیح و تشریح داشته، به منظور فهم بهتر خوانندگان فارسی زبان، اقدام به توضیح و تشریح مطالب کرده است .
مترجم در مواردی از عبارت پردازی و به کار بردن عبارات مغلق، خودداری ننموده که این کار، باعث شده است تا قدری از سلاست و روانی متن، کاسته شود که البته تسلط کامل مترجم به لغت عرب، تا حد زیادی این مسئله را جبران نموده است.
مترجم توضیحاتی را که لازم می دانسته تا افزوده شود، در پاورقی ها آورده است. فهرست مطالب در ابتدای کتاب آمده است.

توحید مفضل در دانشنامه ویکی پدیا

توحید مفضل
کتاب توحید مفضل، که نوشتار گفته های جعفر صادق ششمین امام شیعیان است و در آن به مباحث خداشناسی پرداخته شده است.
مفضل بن عمر از خواص شاگردان جعفر صادق و موسی کاظم بوده است. طبق آنچه در کتاب الارشاد فی معرفة حجج الله علی العباد شیخ مفید آمده، علی بن موسی الرضا در ضمن حدیثی بر او رحمت فرستاده و تبعیت او از ائمه را ستوده است. در عصر جعفر صادق و موسی کاظم در میان مردم کوفه وکیل آنان بوده، نیز از جانب جعفر صادق وظیفه داشت با اموالی که از طرف او در اختیارش گذاشته شده بود یا اجازه اخذ آن ها را از مردم داشت، میان مردم را اصلاح کند و اختلافها را بردارد. روایات بسیاری در فضیلت و برتری او از خود امامان رسیده است.
علی بن طاووس از قول محرز بن سعید نحوی نقل می کند که مفضل ابن عمر الجعفی نامه ای به جعفر صادق نوشت مبنی بر اینکه کسانی هستند که نفی ربوبیت می کنندجواب چیست؟ مفضّل چهار جلسه نزد جعفر صادق شتافت و سخنان او را که به وی املاء می فرمود، مکتوب کرد. آن حضرت این رساله را در جواب آن ها پرداخت که در بین اهل دین این رساله بسیار مشهور است و شهرت مفضل بیشتر به دلیل نقل این کتاب است.
مفضّل بن عمر روزی در نزدیک مزار شریف پیامبر اکرم نشسته بود که دید ابن ابی العوجاء (دهری مسلکِ معروف، وفات: ۱۵۵ هجری) با یکی از دوستانش به آنجا آمده و در ضمن صحبت هایش که برای اطرافیان مسموع بود، وجود خدا و نبوت پیامبر اسلام را منکر شد. مفضّل به شدت به سخنان او اعتراض کرد و او در جواب گفت که اگر از اهلِ کلام هستی حجت خود را بیاور و چنانچه از شاگردان جعفر بن محمد هستی باید بدانی که او زیاده از این، سخنان ما را شنیده و با متانت جواب گفته است؛ لذا به نحو شایسته با ما سخن کن. مفضل اندوهناک به نزد جعفر صادق می رود و ماجرا را برایش می گوید. جعفر صادق به او وعده می دهد که به طور خصوصی برایش از حکمت های آفرینش بیان فرمایدمفضل به خانه می رود و خوشحال از این وعده، خواب به چشمش نمی آید. روز بعد جعفر صادق او را به اندرون می برد و شروع به درس کرده از توحید شروع می کند. بعد از ذکر چند جمله، مفضل اجازه می خواهد تا آنچه را امام می فرماید بنویسد. این درس ها در چهار جلسه به پایان می رسد و در ضمن آن برخی مسائل علوم طبیعیه توسط جعفر صادق بیان می شود.
عکس توحید مفضل


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

توحید مفضل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی توحید مفضل   • مفهوم توحید مفضل   • تعریف توحید مفضل   • معرفی توحید مفضل   • توحید مفضل چیست   • توحید مفضل یعنی چی   • توحید مفضل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توحید مفضل
کلمه : توحید مفضل
اشتباه تایپی : j,pdn ltqg
عکس توحید مفضل : در گوگل


آیا معنی توحید مفضل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )