انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1093 100 1

توروس

معنی توروس در لغت نامه دهخدا

توروس. [ ت ُ ] (اِخ ) سلسله جبالی در آسیای صغیر که میان کلیکیه و کاپادوس واقع است و ارجیاس بلندترین قله ٔ آن 4000 متر ارتفاع دارد. (از لاروس ). رجوع به ایران باستان ج 1 ص 2 و ج 2 ص 143، 1260، 1689، 1781 و 1728 و ج 3 ص 1972، 2049 و 2050 شود.

معنی توروس به فارسی

توروس
سلسله جبالی در آسیای صغیر که میان کلیکیه و کاپادوس واقع است و ارجیاس بلندترین قله آن است .

توروس در دانشنامه ویکی پدیا

توروس
رشته کوه توروس (ترکی استانبولی: Toros Dağları; یونانی: Ὄρη Ταύρου) رشته ای از کوه ها در شمال باختری فلات ایران است.
رود فرات از این رشته کوه سرچشمه گرفته و به سوریه می ریزد.
ویکی پدیای انگلیسی.
عکس توروس
توروس (به بلغاری: Toros) یک منطقهٔ مسکونی در بلغارستان است که در شهرستان لوکوویت واقع شده است.
فهرست شهرهای بلغارستان
توروس تورامانیان (ارمنی: Թորոս Թորամանեան؛ ۱۸ مارس ۱۸۶۴(1864-03-18) – ۱ مارس ۱۹۳۴(1934-03-01)) معمار و تاریخ نگار معماری اهل ارمنستان بود. وی به عنوان «پدر تاریخ نگاری معماری ارمنستان» شمرده می شود.تمبر یادبود توروس تورمانیان (ارمنستان ۲۰۱۴)   توروس تورمانیان در شهر آنی (۱۹۰۷)
تمبر یادبود توروس تورمانیان (ارمنستان ۲۰۱۴)
توروس تورمانیان در شهر آنی (۱۹۰۷)
توروس روسلین (به ارمنی: Թորոս Ռոսլին)، (به انگلیسی: Toros Roslin) (زاده ۱۲۱۰ میلادی، وفات ۱۲۷۰ میلادی)، یکی از برجسته ترین نقاشان مینیاتور ارمنی در سده های میانه است.تصویر یحیی،صفحه ای از انجیل مالاتیا متعلق به ۱۲۶۸ میلادی   عبور از دریای سرخ،مسروپ ماشتوتس متعلق به ۱۲۶۶ میلادی   روز حساب،صفحه ای از انجیل روسلین متعلق به ۱۲۶۲ میلادی   اجداد مسیح،صفحه ای از انجیل روسلین متعلق به ۱۲۶۲ میلادی   صفحه ای از انجیل مالاتیا   لوقا   توما،صفحه ای از انجیل مالاتیا   تصویر لوون سوم، متعلق به ۱۲۵۰ میلادی   متی،متعلق به ۱۲۶۲ میلادی   خوران   معجزهٔ زنده شدن لازاروس
بیشتر کتابهای ارمنی که با بهره جویی از هنر نقاشی، تزیین و تفسیر شده اند؛ موضوعاتی مذهبی دارند که در این میان انجیلها، مجموعهٔ دعاها و سرودهای مذهبی شمار بیشتری را به خود اختصاص داده اند. در فن کتابت و هنر خطاطی و نقاشی مینیاتور ارمنی باید درسالهای آغازین سده دوازدهم میلادی در تمدن کیلیکیه جستجو کرد.
خطاطی و خوشنویسی به دست هنرمندان این حوزه با استفاده از هنر نقاشی و ترکیب رنگ های متنوع، به ویژه رنگ طلایی با سبکی متفاوت به اوج خود رسید هنرمندان این دوره بانی شیوه های متفاوتی در بیان و تفسیر موضوعات بودند. ترسیم چارچوبی هلالی شکل بر پایهٔ چند ستون به صورت نمادی از محراب کلیسا، که دربرگیرندهٔ فهرست مندرجات، فصول و باب های انجیل است از مدت ها پیش در بسیاری از آثار کاتبان و هنرمندان مسیحی وجود داشت، اما تزیین آن با عناصری از تصاویر گیاهان و پرندگان از جمله ابداعات هنرمندان ارمنی این حوزه است. این جدول ها که «خوران» نامیده می شوند به دلیل استفاده از نمادهای فرهنگ ارمنی در نوع خود منحصر به فردند. در مکتب کیلیکیه، تحولی خاص در ترسیم خوران ها شکل گرفت و این سبک از طراحی ها با ریزنگاره ها و جزئیات بیشتری همراه شدند. اشکال هندسی، پرندگان، حیوانات، شخصیت ها و تصویر تئاتر گونهٔ بخشی از یک رویداد، اساس تزیینات خوران های ترسیم شده در حوزهٔ این مکتب را تشکیل می دهند.
در میان هنرمندانی که در طول تاریخ حیات نقاشی مینیاتور و در منطقه پادشاهی ارمنی کیلیکیه، بین سال های ۱۰۸۰ تا ۱۳۷۵ میلادی، به خلق آثاری ماندگار پرداخته اند توروس روسلین، است. او از برجسته ترین شخصیت های این دوره محسوب می شود و آثار او مهم ترین جایگاه را در نقاشی کتاب های کیلیکیه و در فرهنگ ارمنی دورهٔ سده های میانه تا سده های عالی به خود اختصاص داده است.
توروس سوم، شاه ارمنستان (ارمنی: Թորոս Երրորդ, same as Theodore; زاده حدود ۱۲۷۱ میلادی – درگذشته ۲۳ ژوئیه ۱۲۹۸(1298-07-23))، شاه ارمنی کیلیکیه از سال ۱۲۹۳ تا ۱۲۹۸ میلادی بود. پس از وی، هتوم دوم به تاج و تخت ارمنستان رسید. در ۱۲۹۳برادرش هتوم دوم به نفع توروس کناره گیری کرد. با این حال در سال ۱۲۹۵، توروس هتوم را به تاج و تخت فراخواند. هردوی آنها خواهرشان ریتا ارمنستان را به قسطنطنیه آوردند تا در سال ۱۲۹۶میلادی با مایکل نهم پالایولوگوس ازدواج کند. اما بدنبال بازگشت شان به باردزربرد توسط برادرشان سمبات که در غیبت آن دو حکومت را غصب کرده بود زندانی شدند. توروس در ۲۳ ژوئیه ۱۲۹۸ در بارتسرابرد توسط اوشین ارتشبد سمبات و با فرمان او به قتل رسید.
Cambridge Medieval History, Volume IV, p. 634
توروس دو بار ازدواج کرد نخستین ازدواج او با مارگارت لوزینیان (ح. ۱۲۷۶–۱۲۹۶، ارمنستان) (دختر پادشاه هیو سوم از قبرس) بود که در تاریخ ۹ ژانویه ۱۲۸۸ صورت گرفت. حاصل اولین ازدواج او، پسرش لئو سوم ارمنستان بود؛ که وارث عمویش هتوم دوم شد. لئو از ۱۳۰۳ به ۱۳۰۷ سلطنت کرد، اما همراه با عمویش توسط مغول ها به قتل رسید.
توروس، ماراشتسی (انگلیسی: Thoros of Marash؛ درگذشته ۹ مارس ۱۰۹۸) سیاستمدار اهل ارمنستان که بین سال های ۱۰۹۲ تا ۱۰۹۸ میلادی شاهزاده ادسا بود. وی پدر آردا ارمنستان، اولین ملکه هم نشین پادشاهی اورشلیم بود.
تیم بسکتبال آستین توروز یا توروس (به انگلیسی: Austin Toros) یک تیم بسکتبال از لیگ ترقی ان بی ای و از شهر آستین در ایالت تکزاس می باشد.
Austin Toros
ورزشگاه خانه این تیم ورزشگاه سیدر پارک سنتر نام دارد و وابسته و متعلق به تیم سن آنتونیو اسپرز میباشد. تیم اسپرز بازیکنان ذخیره خود را اغلب از این تیم قرض می گیرد.
این تیم قهرمان مسابقات فصل ۲۰۱۲ لیگ ترقی ان بی ای است.
بازیکنان مهم کنونی این تیم را کوری جوزف و جیمز اندرسون تشکیل میدهند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

توروس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تروس   • رشته کوههای ترکیه   • کوه هیمالیا   • تورس   • معنی توروس   • مفهوم توروس   • تعریف توروس   • معرفی توروس   • توروس چیست   • توروس یعنی چی   • توروس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توروس
کلمه : توروس
اشتباه تایپی : j,v,s
عکس توروس : در گوگل


آیا معنی توروس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )