انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1084 100 1

توسعه اقتصادی

توسعه اقتصادی در دانشنامه ویکی پدیا

توسعه اقتصادی
توسعه اقتصادی عبارتست از رشد اقتصادی همراه با تغییرات بنیادین در اقتصاد و افزایش ظرفیت های تولیدی اعم از ظرفیت های فیزیکی، انسانی و اجتماعی. در توسعه اقتصادی، رشد کمی تولید حاصل خواهد شد اما در کنار آن، نهادهای اجتماعی نیز متحول خواهند شد.
نظریه رستو
در ابتدا لازم است دو کلمه رشد و توسعه را از یکدیگر تمیز دهیم. باید بدانیم که این دو لغت دارای دو مفهوم متفاوت و جدا از یکدیگر می باشند، به طوری که واژه لاتین آن ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. در زبان انگلیسی معادل رشد واژه «Growth» توسعه معادل واژه «Development» می باشد.
در رشد اقتصادی متغیرها از نظر کمی مدنظر است، لذا رشد تغییرات کمی اقتصادی است، تغییرات کیفی را بیان نمی کند پس به این ترتیب رشد چیزی نیست، جز تغییرات (کمی) تولیدات ناخالص ملی (y∆) یعنی تغییرات نسبت به یک سال پایه بیان رشد خواهد بود؛ بنابراین تغییرات کمی اقتصادی در یک جامعه را رشد گویند.
در توسعه اقتصادی متغیرها از نظر کیفی مدنظر است لذا توسعه در واقع تغییرات کیفی یک جامعه را بیان می کند که تظاهر آن می تواند، در رشد تبلور یابد. به این ترتیب توسعه اقتصادی عبارت است از تغییرات کیفی در ساختار اقتصاد یک جامعه و آن دسته از تغییرات بنیادی که بر تولید ناخالص ملی اثر می گذارد. به این ترتیب دو لغت رشد و توسعه را با توجه به تعاریف بالا از یکدیگر تمیز می دهیم. ∗
توسعه اقتصادی در هند دنباله رو و الهام گرفته از سیاست سوسیالیستی در تاریخ استقلال کشور از جمله مالکیت دولتی در بسیاری از بخش ها می باشد. درآمد سرانه هند تنها در سه دهه پس از استقلال در حدود ۱٪ افزایش یافته است. از اواسط دهه ۱۹۸۰، هند به آرامی بازارهای خود را از طریق آزادسازی اقتصادی باز کرد. پس از اصلاحات بنیادی تر از سال ۱۹۹۱ و تجدید آنها در سال ۲۰۰۰، هند پیشرفت شگرفی در اقتصاد بازار آزاد کرده است.
رشد اقتصادی در هند بیشتر ناشی از گسترش خدمات است که به طور مداوم سریعتر از سایر بخش ها رشد می کند. می شود استدلال کرد که الگوی توسعه هند به طور خاصی بوده است و شاید کشور قادر شود که فاز رهبری صنعتی و میانجی را در تغییر ساختار اقتصادی کنار بگذارد. البته نگرانی های جدی در خصوص ماهیت بیکاری ناشی از رشد اقتصادی نیز مطرح شده است. عملکرد مطلوب اقتصاد کلان برای کاهش قابل توجه فقر در میان جمعیت هند شرط لازم است ولی کافی نیست. نرخ کاهش فقر در دوره پس از اصلاحات از سال ۱۹۹۱ بالاتر نبوده است. پیشرفت های برخی دیگر از ابعاد غیر اقتصادی در توسعه اجتماعی حتی کمتر از مطلوب بوده است. مثال برجسته سطح سوءتغذیه کودکان فوق العاده بالا و پایدار است (۴۶٪ در سال ۲۰۰۵–۲۰۰۶).
پیشرفت اصلاحات اقتصادی در هند در جهان از نزدیک دنبال می شود. مهمترین اولویت های پیشنهادهای بانک جهانی شامل اصلاحات بخش دولتی، زیرساخت ها، توسعه کشاورزی و روستایی، حذف قوانین دست و پاگیر کار، اصلاحات در کشورهای عقب مانده و البته ایدز می باشد. برای سال ۲۰۱۷، هند در فهرست شاخص آسانی انجام کسب وکار در رتبه ۱۰۰ قرار گرفته است. بر اساس شاخص جهانی آزادی اقتصادی رتبه بندی سالیانه برای آزادی اقتصادی کشورها، هند رتبه ۱۲۳ را داشته که با چین و روسیه قابل مقایسه است که در سال ۲۰۱۴ به ترتیب در رتبه های ۱۳۸ و ۱۴۴ بودند. در اواسط قرن، تولید ناخالص داخلی هند حدود ۴۸۰ میلیارد دلار بود که با افزایش اصلاحات اقتصادی، تولید ناخالص داخلی هند پنج برابر شده و در سال ۲۰۱۵ به ۲٫۲ تریلیون دلار می رسد (براساس تخمین های صندوق بین المللی پول).
از زمان آزادسازی اقتصادی سال ۱۹۹۱، تولید ناخالص داخلی هند در حال افزایش است.
سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی (انگلیسی: Organisation for Economic Co-operation and Development یا OECD) سازمانی است بین المللی، دارای ۳۵ عضو، که اعضای آن متعهد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند. این سازمان به تعبیری عمده ترین سازمان بین المللی تصمیم گیرندهٔ اقتصادی است. مقرّ اصلی این سازمان در شهر پاریس است.
OECD
OCDE
این سازمان در سال ۱۹۴۸ میلادی تحت عنوان سازمان همکاری اقتصادی اروپا تأسیس شد. این مؤسسه تحت مدیریت رابرت مارژولین فرانسوی به منظور اجرای طرح بازسازی کشورهای اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم ایجاد شد؛ طرحی که تحت عنوان برنامهٔ مارشال توسط ایالات متحدهٔ آمریکا برای بازسازی اروپا بعد از جنگ و مبارزه با کمونیسم برنامه ریزی شده بود. در سال های بعد، اعضای غیر اروپایی نیز به این سازمان پیوستند و در سال ۱۹۶۱ میلادی در اجلاسی با تصویب آیین نامهٔ جدید در زمینهٔ توسعه و اقتصاد، نام سازمان را نیز به سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی تغییر دادند.
گذشتهٔ سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی را می توان به دو مرحله تقسیم کرد: فعالیت کشورهای غربی از سال های ۱۹۶۰–۱۹۶۱ تا دسامبر سال ۱۹۷۳ بیشتر بر روی مسائلی از قبیل رشد اقتصادی در سطح جهانی، اشتغال کامل، کاهش تورم، نوسانات بازار ارز و … متمرکز بود. از سال ۱۹۷۴ به بعد، کشورهای مذکور با بحران انرژی و عواقب ناشی از آن مواجه شدند. این گونه جریانات نیز طبعاً در فعالیت سازمان که اجتماعی از کشوهای غربی است، منعکس شد، تا آن جا که وظایف سازمان مذکور، امروزه به بررسی و حل مشکلات مربوط به اقتصاد داخلی کشوهای عضو معطوف شده است.
ساختار این سازمان بر ۳ رکن استوار است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با توسعه اقتصادی

توسعه اقتصادی در جدول کلمات

اقتصاددانی که معتقد است اگر کشوری بتواند پس انداز جامعه را افزایش دهد؛ یعنی در مسیر توسعه اقتصادی قرار گرفته است
لوییس
اقتصاددانی که معتقد است اگر کشوری بتواند پس انداز جامعه را افزایش دهد؛ یعنی در مسیر توسعه اقتصادی قرار گرفته است•
ارتور لوییس
اقتصاددانی که معتقد است | توسعه اقتصادی کشورها با تغییرات آهسته امکان پذیر نیست | بلکه باید در یک حرکت عظیم یا فشار بزرگ قرار گیرند
رودن

توسعه اقتصادی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی توسعه اقتصادی   • مفهوم توسعه اقتصادی   • تعریف توسعه اقتصادی   • معرفی توسعه اقتصادی   • توسعه اقتصادی چیست   • توسعه اقتصادی یعنی چی   • توسعه اقتصادی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توسعه اقتصادی
کلمه : توسعه اقتصادی
اشتباه تایپی : j,sui hrjwhnd
عکس توسعه اقتصادی : در گوگل


آیا معنی توسعه اقتصادی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )