انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1071 100 1

توس

/tus/

معنی اسم توس

اسم: توس
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: tus) (در گیاهی) درختی بزرگ و جنگلی، غان، (در اعلام) (= طوس )، پسر نوذر پهلوان و سردار بزرگ ایران در دوره ی کیقباد و کیکاووس و کیخسرو - طوس، از شخصیتهای شاهنامه، نام شاهزاده و پهلوان ایرانی ملقب به زرینه کفش، فرزند نوذر پادشاه پیشدادی

معنی توس در لغت نامه دهخدا

توس. (اِ) درختی است و در دره های فرعی رودخانه ٔ کرج است. نام این درخت دردره ٔ شهرستانک ، توس است و آن را سندر، غان ، غوش ، غوشه ، تیس و تامول نیز نامند . علمای گیاه شناسی پیش از پروفسور گااوبا، این درخت را در نباتات ایران نام نبرده اند و گااوبا، بار اول بیشه ای از آن در دره ٔ غربی شهرستانک که به جاده ٔ چالوس می پیوندد یافته است. (از یادداشتهای بخط مرحوم دهخدا). رجوع به جنگل شناسی ساعی ج 2 ص 186 و 187 شود.

توس. (اِ) سلامتی. (ناظم الاطباء). رجوع به توس کردن و توس نمودن شود.

توس. (اِ) زمین صلب و سخت. (ناظم الاطباء).

توس. (ع اِ) طبیعت و اصل. یقال : هو من توس صدق ؛ ای اصل صدق. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). || توساً له ، و جوساً له ، دعای بد است. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء).

توس. (اِخ ) پهلوان مشهور که آن را توس بن نوذر گویند. (فرهنگ رشیدی ). نام پسر نوذر بوده که در دربار شاهنشاه ایران کاوس و کیقباد و کیخسرو اسپهبدی داشته. و وی مردی سرکش و تندخو بوده و به خشونت طبع مشهور بوده چنانکه وقتی کیکاوس با رستم تغیری کرده و به توس گفته که رستم را بر دار کن ، او نیز بی عذر دست رستم را گرفته که بیرون برد... دیگر آنکه هنگام مأموریت به توران به سفارش کیخسرو بایستی از راه کلات جرم نرود زیرا که فرود، برادر کیخسرو که از دخترپیران ویسه بود در آنجا منزل داشت ، مبادا مایه ٔ فتنه و فسادی گردد معهذا از آن راه رفته و فسادی در میان تاخته تا کار بجایی رسید که جنگی بزرگ واقع شد و فرود، کشته گردید.... گویند شهر توس خراسان از ابنیه ٔ اوست. (انجمن آرا) (آنندراج ). خطه ٔ توس بناکرده ٔ اوست و بنام خود مسمی کرده و طوس معرب اوست و متأخرین قطع نظر از تعریب کرده ، به هر دو معنی طوس گویند بجهت دفع اشتباه و ملاحظه ٔ اصل فرس نمی کنند . (فرهنگ رشیدی ). رجوع به طوس و یسناص 51 و 55 و فرهنگ ایران باستان ص 249 و 251 شود.

معنی توس به فارسی

توس
( اسم ) غان
پهلوان مشهور که آن را توس بن نوذر گویند .
[ گویش مازنی ] /toops/ از اصوات، جهت راندن گوسفند & شکم گنده - رشد مرحله ای برنج ۳درد دل و روده ۴به کلی – به طور کلی
[ گویش مازنی ] /toos betim/ شکم گنده
[ گویش مازنی ] /toos cheraa/ کار در مقابل سیر شدن شکم – نوعی از روابط کاری در شیوه ی معیشت کهن مازندران
[ گویش مازنی ] /toos dar bakerden/ شکم دریدن
به سلامتی نوشیدن
به سلامتی دادن
[ گویش مازنی ] /toos kash/ نام مرتعی درلفور
[ گویش مازنی ] /toos kelaa/ از توابع قره طغان بهشهر
پادشاه ارمنستان معاصر مهرداد دوم
نام پدر آدی مانت سردار کرنتی ها که با تمیستو کل مخالفت کرد .
نام قلعه ای در ارتفاعات پیرنه
نام یکی از سرداران تراژان امپراطور روم .

معنی توس در فرهنگ فارسی عمید

توس
= غان

توس در دانشنامه ویکی پدیا

توس
توس می تواند به یکی از موردهای زیر اشاره داشته باشد
طوس یا توس، شهری تاریخی در استان خراسان رضوی
توس (تاجیکستان)، شهری در کشور تاجیکستان
توس (روزنامه)، روزنامه ای به سردبیری ماشاءالله شمس الواعظین
توس پسر نوذر از پهلوانان ایرانی
توس یا آس، هر یک از چهار ورق تک خال ورق بازی
توس (اسپانیا)، دهستانی در اسپانیا
توس (درخت)، نوعی درخت
توس و طوس می تواند به یکی از موردهای زیر اشاره داشته باشد.
طوس یا توس، شهری تاریخی در استان خراسان رضوی
توس (تاجیکستان)، شهری در کشور تاجیکستان
توس (روزنامه)، روزنامه ای به سردبیری ماشاءالله شمس الواعظین
طوس پسر نوذر از پهلوانان ایرانی
توس یا آس، هر یک از چهار ورق تک خال ورقِ بازی
توس (درخت)، نوعی درخت
مختصات: ۳۷°۱۶′ شمالی ۶۸°۰۸′ شرقی / ۳۷٫۲۶۷°شمالی ۶۸٫۱۳۳°شرقی / 37.267; 68.133
فهرست شهرهای تاجیکستان
ختلان
شهر توس (به فارسی تاجیکی: Шаҳритус، شهر توس. به ازبکی: Шаартуз) شهری است در استان ختلان در کشور تاجیکستان. این شهر در کنار رود کافرنهان قرار دارد و در سال ۱۹۳۸ بنا شده است. جمعیت این شهر ۱۵٫۰۸۷ نفر است.
از مکان های دیدنی چشمه ساری به نام چهل وچهارچشمه است که در ۱۲ کیلومتری شهر توس واقع شده است. مردم محل آب این چشمه ها را درمان گر می دانند و آن را محل حضور امام علی پنداشته اند. این چشمه سار زیارتگاه نیز هست.
گونه های زیادپوست درخت توس به راحتی کنده می شود   توس بلندی در یک غروب در نیو فورست
توس (نام های دیگر: غان، درخت گوشه، (نام علمی: Betula بیتیولا) سرده ای از درختان برگریز و سخت چوب است که در خانواده توسکایان قرار دارد و خویشاوندی نزدیکی با سرده درختان راش/بلوط دارد. بیشتر گونه های توس درختانی با اندازه کوچک یا متوسط با عمر کوتاه و بومی قسمت های معتدل و زیرقطبی نیم کره شمالی هستند.
برگهای ساده می تواند دندانه دار و یانوک دار باشند. میوه آن نوعی سمارای کوچک است، اگر چه شاخه ها در برخی از گونه های مبهم هستند. آنها با آلدر (توسکا، گونهٔ دیگری در همان خانواده) فرق دارند.
پوست درخت توس به راحتی کنده می شود
توس روزنامه ای به مدیرمسئولی محمدصادق جوادی حصار و سردبیری ماشاالله شمس الواعظین بود که در ۳ مرداد ۱۳۷۷ چند روز پس از توقیف روزنامه جامعه با هیأت تحریریه و صفحه بندی مشابه جامعه توسط «شرکت جامعه روز» منتشر شد و پس از انتشار ۴۵ شماره در ۲۵ شهریور همان سال توقیف شد و تعدادی از مسئولین آن دستگیر شدند. اولین شماره توس با تیتر «توس به جای جامعه» منتشر شد.
یکی از دلایل توقیف توس چاپ گفتگویی با والری ژیسکار دستن رئیس جمهور فرانسه در زمان انقلاب ۱۳۵۷ بود. ژیسکار دستن در مصاحبه گفته بود روح الله خمینی پس از ورود به فرانسه از این کشور درخواست پناهندگی سیاسی کرد.
توس پیش از آن به صورت هفته نامه منتشر می شد اما با اخذ مجوز انتشار روزانه جایگزین روزنامه جامعه شد.
سیارک ۳۹۲۴ (به انگلیسی: 3924 Birch، نامگذاری:1977CU) سه هزار و نهصد و بیست و چهارمین سیارک کشف شده است که در ۱۱ فوریه ۱۹۷۷ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۰۰ است.
توس، بخش سوئیس (به لاتین: Töss) یک سکونتگاه مسکونی در سوئیس است که در ایالت زوریخ واقع شده است.
فهرست شهرهای سوئیس
توس ۷٫۲۱ کیلومترمربع مساحت و ۱۰٬۳۸۱ نفر جمعیت دارد.
توس چینی (نام علمی: Betula chinensis) نام یک گونه از سرده توس است.
توس سیاه (نام علمی: Betula nigra) نام یک گونه از سرده توس است.
توس غربی (نام علمی: Betula occidentalis) نام یک گونه از سرده توس است.
توس نقره ای (نام علمی: Betula pendula) نام یک گونه از سرده توس است.
برگ های درخت توس به شکل لوزی، نوک تیز و دندانه دار است. میوه توس به شکلی شبیه شاتوت دراز می باشد که نر آن در پائیز و ماده آن در بهار ظاهر می شود. پوست تنه این درخت سفید رنگ بوده که در سن بیست سالگی به صورت نوارهائی شبیه کاغذ از آن جدا می شود. برگ، پوست تنه و شیره این درخت مصرف طبی دارند. این درخت بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ سال عمر می کند و چوبی سخت و سفیدی دارد که در کارهای گوناگون نجاری به کار می رود.
مؤسسه انتشاراتی توس به سال ۱۳۴۰ در مشهد پاگرفت. نخستین اثر منتشر شده از سوی این مؤسسه شعر امروز خراسان نام داشت. پس از چندی کتاب فروشی توس نیز به سال ۱۳۵۰ در مقابل دانشگاه افتتاح شد. بیشترین فعالیت انتشاراتی این مؤسسه در زمینه های ایران شناسی، ادبیات، تاریخ و فرهنگ ایران صورت گرفته است. این انتشارات در خیابان انقلاب - خیابان دانشگاه تهران قرار دارد. مدیریت این انتشارات را محسن باقرزاده بر عهده دارد.
انتشارات توس
دربارهٔ انتشارات توس
مدیر نشر توس: نمایشگاه باید مکان دائمی داشته باشد / ارزیابی نمایشگاه کتاب تهران
محسن باقرزاده، مدیر نشر توس: «تاریخ بخارا» نسخه ای کهن و بازتاب گستره جغرافیایی ایران است
انتشارات توس در نمایشگاه کتاب امسال شرکت نمی کند
سطح آگاهی مردم را بالا ببریم تا به سمت کتاب های نازل نروند
آدرس و تلفن انتشارات
پاکو توس (انگلیسی: Paco Tous؛ زادهٔ ۱۰ فوریهٔ ۱۹۶۴) هنرپیشه اهل اسپانیا است. او بیشتر به خاطر بازی در مجموعه های تلویزیونی سرقت پول و مردان پاکو شناخته می شود.
تپه حاج تراب توس مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در ۴ کیلومتری غرب شهرتوس واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۰۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
جزیره توس یکی از جزیره های دریاچه ارومیه است.
سازمان جشنواره توس به ریاست فرح پهلوی در سال ۱۳۵۳ خورشیدی بنیان شد. این سازمان برگزارکننده جشنواره توس برای بزرگداشت استاد ابوالقاسم فردوسی توسی و شاهنامه بود. از نخستین وظایف سازمان دعوت بزرگان ادبیات پارسی و شاهنامه شناسان ایرانی و خارجی به توس و برگزاری جشنواره همه ساله توس بود. فرح پهلوی نخستین جشنواره توس را در ۲۳ تیر ۱۳۵۴ خورشیدی در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی گشود. هدف از برگزاری جشنواره توس زنده کردن روح جوانمردی از راه بازگو کردن داستان های حماسی، اخلاقی و پهلوانی بود و بازگشت به ریشه های باستانی فرهنگ و اقوام ایرانی. جشنواره توس با ترتیب دادن برنامه های جانبی شامل نمایش، نگارگری ایرانی، نقاشی قهوه خانه ای سینما، موسیقی، نقالی، ورزش باستانی، و نمایشگاه های بی شمار به یک فستیوال ملی تبدیل گردید و شاهنامه و فردوسی را به میان مردم برد.
گشایش و تشریفات
کنگره علمی
برنامه های هنری
انتشارات سازمان
روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۴۷ آرامگاه فردوسی پس از نوسازی و تعمیر و مقاوم سازی دوباره گشوده شد گروهی از مسئولان، استادان و دانشجویان دانشگاه فردوسی در مراسم رسمی گشایش شرکت داشتند. پس از گشایش آرامگاه جدید، نام دانشگاه مشهد به دانشگاه فردوسی تغییر یافت.
فرح پهلوی در شهریور ماه ۱۳۵۳ پس از پایان جشن هنر شیراز و ارزیابی دستاوردهای آن گفت: .mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}
در جشن هنر شیراز امسال این فکر به وجود آمد که شاید جشنی در توس برپا شود، جشنی مربوط به شاهنامه و آن سنت نقالی و حماسه سرائی، البته این فکر، فکر جالبی است، برای شاهنامه سازمانی درست شده است. اکنون امیدوارم که با همکاری وزارت فرهنگ و هنر و کمک دستگاه های دیگر، همه ساله یک جشن برپا شود، جشنی مربوط به شاهنامه از نظر حماسه سرایی، داستان های ایرانی، شعر و بخصوص از لحاظ آثار هنری شاهنامه مانند مینیاتورهای آن و چیزی های دیگر که بدان مربوط است . . . . . . . . امیدوارم با ترتیب دادن این جشن سنت هایی که داشت از بین می رفت زنده شود و حفظ گردد . . . .
مختصات: ۳۶°۱۸′شمالی ۵۹°۳۶′شرقی / ۳۶٫۳°شمالی ۵۹٫۶°شرقی / 36.3; 59.6
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
راه قدیمی نیشابور به توس مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان مشهد، بخش احمدآباد، روستای ده غیبی واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۳۵۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تمامی راه های جنوب، جنوب شرقی و شرق در مسیر راه زیارتی - مذهبی به مشهد منتهی می گردید در محلی به نام طرق به هم می پیوستند که اکنون به آن راه کهنه فاضل (راه قدیمی نیشابور به توس) گویند. این راه به صورت گذرگاهی است با عرض متغیر بین ۲ تا ۶ متر که در شیب های تند با پلکان هایی کم ارتفاع و عریض امکان تردد را با وسایل بی چرخ نظیر کجاوه، پالکی، عماری و… فراهم می کرده است. این راه در جوار روستای ده غیبی قرار گرفته است.
رای صنعت توس(in انگلیسی: Ray Sanat Toos)، با پشتوانه بیش از دو دهه تجربه موسسان آن در سال ۱۳۸۰، در مشهد تاسیس گردید. رای صنعت توس شرکتی مهندسی – تولیدی است که به عنوان پیمانکاری معتبر در زمینه مشاوره، مهندسی و تولید قطعات و تجهیزات صنعتی فعالیت خود را آغاز نمود
قارچ تاقچه ای توس (نام علمی: Piptoporus betulinus) نام یک گونه از راسته تاقچه ای قارچ سانان است. قارچ تاقچه ای توس تقریباً منحصراً بر روی درختان توس می روید.
بقایای قلعه توس مربوط به سدهٔ ۷ ه.ق است و در شهرستان تفرش، بخش مرکزی، دهستان خرازان، ۳ کیلومتری جنوب غرب روستای خرازان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۰۰۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
مختصات: ۳۶°۱۸′شمالی ۵۹°۳۶′شرقی / ۳۶٫۳°شمالی ۵۹٫۶°شرقی / 36.3; 59.6
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
شهر توس (با ارک وبرج وبارو) مربوط به سدهٔ ۲ ه‍.ق است و در شهرستان مشهد، بخش مرکزی، دهستان طوس واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۵۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

توس در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:طوس

ارتباط محتوایی با توس

توس در جدول کلمات

از خلفای ظالم عباسی که علی بن موسی الرضا(ع) را در توس مسموم نمود
مامون

معنی توس به انگلیسی

birch (اسم)
توس ، غان ، درخت فان ، درخت غوشه
paper birch (اسم)
توس

معنی کلمه توس به عربی

توس
بتولا

توس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مائده ١٥:٤٧ - ١٣٩٥/٠٨/٢٣
شناسنامه
توسکا Betulaceae :تیره
Betula pendula –B.verrucosa ehrh :نام لاتین
Silver birch – Lady birch tree :نام انگلیسی
توس - غان :نام فارسی
شجره التامول :نام عربی
شرح گیاه
درخت توس بومی عرضهای زیاد نیمکره شمالی است و تا ارمنستان و قفقاز و ایران پیش می رود نام این درخت در دره شهرستانک و هم درارتفاعات دره تالار توس می باشد این درخت د رگذشته برای معالجه بیماران مبتلا به نقرس مورد استفاده قرار می گرفته است. و شاید اختصاص دادن شهرستانک به ییلاقات سلطنتی قاجار به علت ابتلا برخی از سلاطین آن به بیماری نقرس بوده است. درختی است بسیار بزرگ و زیبا که ارتفاع آن در نواحی مساعد به 30 متر نیز می رسد. برگهائی لوزی شکل, نوک تیز با دو ردیف دندانه و منتهی به دمبرگ دراز دارد. شاتونهای نر آن در آغاز پاییز ولی شاتونهای ماده آن در ماه بهار ظاهر می شوند. از مشخصات آن این است که پوست تنه آن سفید رنگ و صاف است و بعلاوه و در سن بیست سالگی به صورت نوارهای نازک شبیه اوراق کاغذ از آن جدا می شود. قسمت مورد استفاده درخت برگ , پوست تنه و همچنین قطران حاصل از آن است.
img/daneshnameh_up/7/79/Betulapendula2.jpg
زمان برداشت
از پوست درخت در بعضی نقاط مخصوصاً روسیه نوعی قطران گیاهی به نامGourdron de Bouleau تهیه می شود برای این کار پوست درخت را در ماه اردیبهشت ( پس از قطع درخت ) از ساقه جدا کرده بر روی هم انباشته می کنند و تا آخر پاییز به همین حالت نگه می دارند تا تخمیر حاصل کند سپس در ماه آذر به طریقه خشک تقطیر می کنند. یعنی آنها را در جعبه فلزی مکعب شکل جای داده ابتدا تحت اثر گرمای ملایم و سپس گرمای شدید قرار می دهند معمولاً قطراتی که بدین نحو بدست می آید با قطران انواع کاج مخلوط می کنند و سپس در معرض استفاده قرار می دهند, این قطران در اثر تقطیر جز به جز اسانسی بنام اسانس بولو یا روغن روسی می دهد.
دامنه انتشار
اطراف تهران, شهرستانک, در ارتفاعات 2000 تا 2300 متری دره های قسمتهای غربی شهرستانک که به سمت جاده چالوس و تهران منتهی می شود. دره اشتراک, کوههای توچال
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فاصله توس تا مشهد   • توس شاهنامه   • توس مشهد   • دانشگاه توس مشهد   • درخت توس   • موسسه آموزش عالي توس مشهد، خراسان رضوی   • گیاه توس   • طوس   • معنی توس   • مفهوم توس   • تعریف توس   • معرفی توس   • توس چیست   • توس یعنی چی   • توس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توس
کلمه : توس
اشتباه تایپی : j,s
آوا : tus
نقش : اسم خاص مکان
عکس توس : در گوگل


آیا معنی توس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )