انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1073 100 1

تومور

/tumor/

مترادف تومور: غده

برابر پارسی: توده

معنی تومور در لغت نامه دهخدا

تؤمور. [ ت ُءْ ] (ع اِ) نشان که از سنگ و جز آن در بیابانها سازند. (از تاج العروس ) (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). || کسی : ما بالدار تؤمور؛ ای احدٌ. (اقرب الموارد) (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). ج ، تآمیر. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). رجوع به تآمیر شود.

معنی تومور به فارسی

تومور
نشان که از سنگ و جز آن در بیابان ها سازند ٠

معنی تومور در فرهنگ فارسی عمید

تومور
توده ای از بافت غیرعادی در بدن که کار مفیدی انجام نمی دهد و نوع بدخیم آن به بافت های مجاور حمله می کند و انتشار می یابد، غده.

تومور در دانشنامه ویکی پدیا

تومور
تومور (باریشه لاتین tumor) یا غده که به معنی هر نوع برآمدگی بدن می باشد نوعی نئوپلازی است. تومور در زبان عامیانه به اشتباه برابر با سرطان دانسته می شود در حالیکه سرطان خود نوعی تومور و همیشه بدخیم است ولی تومور می تواند ماهیت خوش خیم یا بدخیم داشته باشد.
خوش خیم: کشنده نیست و به سایر نواحی بدن دست اندازی (invasion) ندارد.
بدخیم: کشنده است و در مراحل رشد خود به سایر نواحی بدن دست اندازی می کند. دست اندازی تومورها بسته به ماهیت شان می تواند تهاجم مستقیم نسج تومور به بافت های مجاور با نام اینفیلتراسیون (درگیری اولیه) ویا از طریق خون یا لنف با نام متاستازی (درگیری ثانویه) باشد.
به طور کلی دو دسته تومور وجود دارد.
عکس تومور
تومور (به مجاری: Tomor) یک شهرداری در مجارستان است که در ناحیه ادلنی واقع شده است. تومور ۱۲٫۸۹ کیلومتر مربع مساحت و ۲۶۷ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای مجارستان
سرطان استخوان یا تومور استخوان (به انگلیسی: Bone tumor)به رشد نئوپلاسم بافت استخوانی اشاره می کند. رشد ناهنجار استخوان می تواند بدخیم یا خوش خیم باشد.
ویکی پدیا انگلیسی
می توان این تومور را به تومورهای ابتدایی که در بافت ها و سلول های مشتق شده از استخوان به وجود می آیند یا تومورهای ثانویه که به استخوان متاستاز می دهند دسته بندی نمود.
تومورهای خوش خیم اولیه مانند : استئوما, استئوئید استئوما, استئوکندروما, استئوبلاستوما, انکندروما, ژیانت سل تومور استخوان, کیست آنوریسمال استخوان, و دیسپلازی فیبروی استخوان.
تومورهای بدخیم اولیه مانند : استئوسارکوما, کندروسارکوما, Ewing's sarcoma, فیبروسارکوما.
تومور پیندبورگ (به انگلیسی: Pindborg tumor) یا Calcifying epithelial odontogenic tumor یا CEOT، یک تومور ادنتوژنیک است که نخستین بار توسط یک پاتولوژیست دانمارکی به نام "جنز جورگ پیندبورگ" در سال ۱۹۵۵ شناسایی شد. پیش از آن تصور می شد که یک آملوبلاستومای غیرعادی یا یک ادنتوما است. مانند سایر نئوپلاسم های ادنتوژنیک، منشأ این تومور نیز اپی تلیالی ارگان مینایی است.
آدنوماتوئید ادنتوژنیک تومور
ادنتوما
آملوبلاستوما
غالباً خوش خیم است و رشد آهسته دارد ولی یک نئوپلاسم مهاجم است. ۹۴% مواقع داخل استخوانی است و ۶% خارج استخوانی. بیشتر در خلف فک پایین (مندیبل) بزرگسالان در دهه ۴ یا ۵ شایع است.۹۴%ممکن است تورم بدون درد مشاهده بشود و اغلب با دندان نهفته مرتبط است. در نمای رادیوگرافی به صورت لوسنسی (منطقه تاریک) دیده می شود که گاهی همراه با نقاط اوپک کوجک است که در این مواقع اصطلاح " driven snow " یا تکه های برف پراکنده را بکار می برند. در نمای میکروسکوپی، منطقه های شبه آملوئید مشاهده می شود.
از نظر بالینی به ۲ دسته تقسیم می شود: مرکزی و محیطی. نوع مرکزی در افراد بین ۲۰ تا ۶۰ سال رخ می دهد. دو سوم ضایعات در فک و در منطقه آسیاب بزرگ یا کوچک رخ می دهد. به صورت آهسته دچار تورم بدون درد می شود. اگر در فک بالا رخ بدهد، فرد دچار پروپتوز، انسداد مجاری تنفسی و خون ریزی از بینی می شود. نوع محیطی بیشتر در قدام ماگزیلا (فک بالا) اتفاق می افتد و به صورت تورم در بافت نرم مشاهده می شود. در نمای میکروسکوپی آن می توان دسموزوم (پل های بین سلولی) و تغییرات هسته مانند پلئومورفیستم سلولی را شاهد بود. در بافت همبند و بافت پوششی می توان کلسفیکیشن به شکل حلقه های متحدالمرکز (Lisegange ring) را دید.
۱۰ تا ۱۵ % احتمال عود دارد. فرانکلین و پیندبورگ درصد عود را ۱۴% گزارش دادند. درصد عود آن از آملوبلاستوما بسیار کمتر است.
خوش خیم (به انگلیسی: Benign) یا تومور خوش خیم، به نئوپلازی گفته می شود که ویژگی بدخیمی از جمله متاستاز را نداشته باشد. از نمونه های شناخته شده تومورهای خوش خیم می توان به انواع خال معمولی (ملانوسیتیک) و فیبروید رحم اشاره نمود. اصطلاح خوش خیم دلالت بر یک بیماری خفیف و غیر پیشرونده دارد. برخی از نئوپلاسم ها به عنوان تومورهای خوش خیم تعریف شده چرا که فاقد ویژگی های تهاجمی سرطان هستند. در واقع، بسیاری از انواع تومورهای خوش خیم برای سلامت انسان بی ضرر هستند. با این حال، هنوز هم ممکن است اثرات منفی بهداشتی تولید کنند. نمونه هایی از این تومورها که در تولید اثر توده ای (فشرده سازی اندامهای حیاتی مانند رگ های خونی)، یا تومور غدد درون ریز، ممکن است به تولید بیش از حد یا توقف تولید یک هرمون منجر گردد. مثال های آن آدنوم تیروئید، آدنوم آدرنوکورتیکال و آدنوم هیپوفیز است.
بدخیمی
تومورهای خوش خیم معمولاً توسط کپسول (غلاف فیبری) احاطه می گردند که مانع توانایی متاستاز و اینفیلتراسیون (نفوذ به بافت مجاور) می شود. با این حال، بسیاری از انواع تومورهای خوش خیم بطور بالقوه توان تبدیل شدن به بدخیم (مانند تراتوم) را دارند.
تومور سلول جنب گلومرولی (انگلیسی: Juxtaglomerular cell tumor) که نام دیگر آن «رِنینوما» ست و به اختصار «JGCT» یا «JCT» هم گفته می شود، نوعِ بسیار نادری از سرطان کلیه است که تاکنون، تنها ۱۰۰ مورد آن گزارش شده است.
این تومور معمولاً ترشح کنندهٔ آنزیم رنین است و موجب بروزِ فشار خون بالا و غیرقابل کنترل در کودکان و بالغین می شود.
این سرطان در دوران نوجوانی و جوانی شایع تر است و اغلب آنرا توموری خوشخیم می پندارند، اما اینکه چقدر احتمال دارد تا به بدخیمی مبدل شود، هنوز مشخص نشده است.
این تومور نخستین بار در سال ۱۹۶۷ میلادی گزارش شد و از آن پس ۱۰۰ مورد از آن گزارش شده است. بررسی های ژنتیکی در برخی بیمارن نشان داده است در این سرطان قسمت هایی از کروموزوم ۹ و ۱۱ از بین رفته است.
تومور سلول ژانت در غلاف تاندون (انگلیسی: Giant-cell tumor of the tendon sheath) که با نام های سینوویومای ژانت سل و تنوسینوویت ندولار هم شناخته می شد، یک ضایعهٔ سخت با قطر ۱ تا ۳ سانتی متر است که اغلب در تاندون انگشتان، دست ها، مچ با ترجیح سطوح فلکسور دیده می شود.
این تومور بیشتر در غلاف تاندون های مچ دست و انگشتان افراد ۲۰ تا ۵۰ ساله دیده می شود که فاقد درد بوده و می توانند باعث خوردگی سطح استخوان می شوند. راه درمان این بیماری، جراحی است، اما این تومور پس از درمان، تمایل به عود مجدد دارد.
رتینوبلاستوما (به انگلیسی: Retinoblastoma) یا تومور شبکیه نوعی سرطان پیشرونده سریع است که در سلول های شبکیه چشم رشد می کند. در کشورهای توسعه یافته نزدیک به ۹۵ درصد موارد این سرطان درمان می شود این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه این رقم کمتر از ۵۰٪ است.
این سرطان از سرطان های شایع کودکان زیر ۵ سال است. از هر ۱۵ هزار کودک یک نفر به رتینوبلاستوم مبتلا می شود.
دو نوع از این سرطان وجود دارد. شکل ارثی و غیر ارثی. حدود ۵۵ درصد موارد به نوع غیر ارثی آن دچار می شوند. اگر در خانواده سابقهٔ این بیماری وجود نداشته باشد نوع غیر ارثی برای آن در نظر گرفته می شود که «اسپورادیک» نامیده می شود، اما این لزوماً دلیل نمی شود که نوع بیماری غیر ارثی باشد.
در دو سوم موارد بیماری در یک چشم بروز می کند و در یک سوم باقی مانده هر دو چشم دچار عارضه می شوند. در برخی موارد غدهٔ پینه آل نیز گرفتار می شود.
تومور صورتی شیطان تاسمانی یا سرطان تاسمانی (به انگلیسی: Devil facial tumour disease) گونه ای نئوپلاسم (سرطان) واگیردار و منتقل شونده است که شیطان های تاسمانی را مبتلا می کند. از این بیماری با نام DFTD نیز یاد می شود.
شیطان تاسمانی را نجات دهید، برنامه ای برای نگهداری و محافظت از شیطان تاسمانی
نخستین نمونه های این بیماری در سال ۱۹۹۶ در تاسمانی دیده شدند. با گذشت سال ها، این بیماری تعداد بسیاری از شیطان ها را نابود کرده است و باعث کاهش شدید در جمعیت آن ها شده. جمعیت های مبتلا دارای نرخ مرگ و میری برابر با ۱۰۰ درصد در ۱۲ تا ۱۸ ماه خواهند بود. بیشتر موارد آلوده شده در شرق تاسمانی گزارش شده اند.
نشانه های DFTD با پدید آمدن خراش هایی به دور دهان پیدا می شوند و به زودی تبدیل به تومورهای سرطانی می شوند که همه صورت را می پوشانند و به دیگر نقاط بدن نیز گسترش پیدا می کنند. رشد تومور در تغذیه جانور ایجاد مشکل می کند و در پایان باعث مرگش می شود. منشا تومورهای صورتی در یاخته های شوان است و پژوهشگران در تلاشند تا نه تنها با گسترش آن در میان جمعیت های محلی شیطان مقابله کنند، بلکه راهی برای درمانش بیابند.
تومورهای نخاعی نئوپلاسم واقع در نخاع می باشد . تومورهای اکسترادورال شایع تر از نئوپلاسم های اینترادورال هستند.
تومور طناب نخاعی بسته به موقعیت خود می تواند:
اکسترادورال - در خارج از پوشش سخت شامه (رایج ترین) اینترادورال - بخشی از سخت شامه داخل - داخل نخاع اکسرامدولاری- داخل جمجمه اما در خارج از نخاع
تومورهای اکسترادورال معمولاً از متاستاز سرطان های مناطق دیگر بدن (معمولاً سینه، پروستات و سرطان ریه) منشا می گیرند.
تومور غول یاخته ای استخوان که تومور ژانت سل (انگلیسی: Giant-cell tumor of bone) هم نامیده شده از جمله تومورهای خوش خیم است که بیشتر در اطراف زانو ایجاد می شود. نام این تومور را به خاطر نوع سلول هایی که در زیر میکروسکوپ از این تومور می توان دید غول یاخته ای یا همراه با سلول های غول پیکر گذاشته اند.
ابریاخته
از لحاظ رفتار یک تومور حد واسط است یعنی گرچه خوش خیم است ولی خصوصیات تهاجمی داشته و شباهت هایی به تومورهای بدخیم دارد. در سنین ۴۰–۲۰ سال تظاهر می کند.
این تومورها تقریباً همیشه در ناحیه سر استخوان دیده می شود یعنی قسمتی از استخوان که نزدیک مفصل است. محل هایی که این تومور دیده می شود اطراف مفصل زانو (پایین ران یا بالای درشت نی)، زند بالایی در نزدیکی مچ دست، بالای استخوان ران و بالای استخوان بازو است. به ندرت ممکن است سلول های تومور به ریه انتشار پیدا کنند.
آدنوماتوئید ادنتوژنیک تومور (به انگلیسی: Adenomatoid odontogenic tumor) در درسته تومورهای ادنتوژنیک قرار دارد و منشأ آن بقایای تیغه دندانی و ارگان مینایی می باشد. در سنین پایین، جنس مؤنث و قدام ماگزیلا شایع تر است ولی در کل شیوع کمی دارد.
ادنتوما
آملوبلاستوما
تومور پیندبورگ
رشد بسیار آهسته ای دارد. گاهی در این تومور مواد دنتوئید و به ندرت ماتریکس مینایی تولید می شود. از نظر کلینیکی بدون علامت می باشد یا اتساع بدون درد نشان می دهد. در نمای رادیوگرافی ۷۵% موارد رادیولوسنسی تک حفره ای پیرامون تاج دندان دیده می شود که گاهی به سمت اپیکال ریشه گسترش می یابد و از اتصال سمان- مینایی می گذرد که نوع فولیکولار نامیده می شود. دو سوم موارد با دندان نهفته (معملا کانین) مرتبط است. تفاوت آن با کیست دنتی ژروس این است که این تومور گسترش اپیکالی فراتر از اتصال سمان-مینایی دارد. بسیاری مواقع اشتباها کیست تشخیص داده می شود.
انوکلیشن
ابرخانواده گیرنده های فاکتور نکروز تومور (انگلیسی: tumor necrosis factor receptor superfamily) یک ابرخانوادهٔ پروتئینی از گیرنده های سیتوکین است که قادرند از طریقِ یک دومین غنی از سیستئین، به فاکتور نکروز تومور اتصال یابند. به استثنای فاکتور رشد عصب، تمامی فاکتورهای نکروز تومور، هومولوگِ کهن الگویی فاکتور نکروز توموری آلفا هستند. بیشتر گیرنده های فاکتور نکروز تومور در شکل فعال شان، کمپلکس های ساختاری سه تایی در غشاء سلول تشکیل می دهند.
1d0g, 1du3, 1ext, 1ft4, 1jma, 1ncf, 1sg1, 1tnr, 1za3, 2aw2
گیرنده های فاکتور نکروز تومور بیشتر در فرایندهای آپوپتوز و التهاب دخالت دارند؛ اما در ترارسانی پیام، رشد، بقا و تمایز سلولی هم نقش دارند. این گیرنده ها در بسیاری از بافت ها و به خصوص در گلبول های سفید یافت می شوند.
عبارت گیرندهٔ مرگ به برخی از اعضای این خانواده همچون «TNFR1»، «گیرنده فاس»، «گیرنده مرگ ۴» و «گیرنده مرگ ۵» که حاوی دومین مرگ باشند، اطلاق می شود.
ژن سرکوبگر تومور ژنی است که یاخته را از رسیدن به راه سرطان بازمی دارد. اگر در این ژن جهشی روی دهد که به از دست دادن یا کاهش کارایی بینجامد، سرطان از یاخته گسترش خواهد یافت. این روند بطور معمول با دگرگونیهای ژنتیکی دیگری نیز همراه می باشد.
عامل نکروز تومور، (به انگلیسی: Tumor necrosis factors ) نام گروهی از سیتوکینها هستند که موجب آپوپتوزیز (خزان یاخته ای) سلولها می شوند. این سایتوکینها اغلب در سلولهای ایمنی تولید می شوند و در بسیاری از واکنشهای ایمنی بدن نیز نقش دارند.
فاکتور نکروز تومور، (به انگلیسی: Tumor necrosis factors) نام گروهی از سیتوکینها هستند که موجب آپوپتوز (خزان یاخته ای) سلول ها می شوند. این سایتوکین ها اغلب در سلول های ایمنی تولید می شوند و در بسیاری از واکنش های ایمنی بدن نیز نقش دارند.
لنفوتوکسین یا (TNF-β)
TNFB/LTA
TNFC/LTB
معروفترین عضو این خانواده فاکتور نکروز تومور آلفا (Tumor necrosis factor alpha|TNFA) است که از مونوسیتها مشتق می شود. سایر اعضای این خانواده عبارتند از:
necrosis factors Tumor necrosis factors
نشانگر تومور (به انگلیسی: Tumor marker) مواد بیوشیمیایی قابل اندازه گیری هستند که با بدخیمی تومور مرتبط اند. این مواد توسط سلول های تومور یا توسط بدن در پاسخ به سلول های تومور ساخته می شوند. به عبارت دیگر نشانگر تومور ماده موجود در خون، ادرار، یا در برخی از بافت بدن است که می تواند در موارد ابتلا به انواع سرطان افزایش یابد. نشانگرهای گوناگون تومور٫ هر کدام نشان دهنده یک فرایند نئوپلازی ویژه و کمکی به تشخیص وجود سرطان است هرچند سطح بالای یک مارکر یا نشانگر تومور می تواند نشان دهنده سرطان باشد با این حال می تواند به دلیل های دیگر نیز بالا رفتن میزان این نشانگرها را در پی داشته باشد.
نشانگر تومور می تواند به طور مستقیم توسط خود تومور یا توسط سلول های غیر تومور و در پاسخ به حضور یک تومور تولید شود. بیشتر نشانگرهای تومور آنتی ژن یا پادگن های تومور بوده اما همه آنتی ژن های تومور را نمی توان به عنوان نشانگر تومور در نظر گرفت.
همجموعه ماموگرافی٫ سونوگرافی٫ سی تی اسکن و ام آرآی با همراهی نشان گرهای تومور می توانند یک آزمون تشخیصی محسوب گردند اما آزمون تشخیصی تعیین کننده باید با بافت برداری یا بیوپسی انجام گیرد. بنابراین افزایش میزان نشانگرهای تومور به تنهایی برای تشخیص سرطان کافی نیستند اما از آن ها می توان برای تعیین میزان پیشرفت٫ نظارت بر درمان یا تشخیص بازگشت سرطان استفاده کرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تومور در دانشنامه آزاد پارسی

تومور (tumour)
تولید بیش از اندازۀ یاخته ها در ناحیۀ ویژه ای از بدن. موجب ورم یا برآمدگی می شود. تومورها را به دو دستۀ خوش خیم۱ و بدخیم۲ (← سرطان) تقسیم بندی می کنند. تومورهای خوش خیم کندتر رشد می کنند، به بافت های مجاور حمله نمی کنند، به سایر اجزای بدن منتشر نمی شوند، و معمولاً پس از برداشتن دیگر عود نمی کنند. با این همه، تومورهای خوش خیم در نواحی مثل مغز خطرناک اند. آشناترین تومورهای خوش خیم زگیل های پوست۳ اند. گاه تفکیک تومورهای خوش خیم و بدخیم بسیار دشوار است.
benign
malignant wart

ارتباط محتوایی با تومور

تومور در جدول کلمات

تومور خطرناک
بدخیم
شایعترین تومور اولیه مغزی
گلیوما

معنی تومور به انگلیسی

growth (اسم)
پیشرفت ، افزایش ، ترقی ، اثر ، نمود ، نتیجه ، روش ، رشد ، حاصل ، تومور ، گوشت زیادی ، چیز زائد
tumor (اسم)
خیز ، ورم ، بر امدگی ، غده ، دشبل ، تومور
tumour (اسم)
دشبل ، تومور

معنی کلمه تومور به عربی

تومور
نمو , ورم

تومور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ممد > night person
Mahdieh > Come up
بازگیر کلوخی > کلوخی (زابل)
Hnf > Population
میثم سراوانی > Disloyal
دیوانه زاده > خرچنگ
محمدجواد > circumferentially
علی > begining

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تومور چیست   • ایا تومور مغزی کشنده است   • علت تومور مغزی   • جراحی تومور مغزی   • تومور مغزی بدخیم   • درمان تومور مغزی بدخیم   • عکس تومور مغزی   • تومور مغزی بهنام صفوی   • معنی تومور   • مفهوم تومور   • تعریف تومور   • معرفی تومور   • تومور یعنی چی   • تومور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تومور
کلمه : تومور
اشتباه تایپی : j,l,v
آوا : tumor
نقش : اسم
عکس تومور : در گوگل


آیا معنی تومور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )