انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1068 100 1

تونس

/tunes/

معنی تونس در لغت نامه دهخدا

تونس. [ ن ِ / ن ُ ] (اِخ ) تختگاه بلاد افریقیه که از ویرانی مدینه ٔ قرطاجنه آباد گردید. (منتهی الارب ). نام باستانی آن ترسوس بوده. (دمشقی از یادداشت بخط مرحوم دهخدا). شهر و ناحیتی به شمال افریقیه میان جد و سوسه. (از ابن بطوطة از یادداشت ایضاً). پایتخت کشور تونس که در منتهی الیه خلیج تونس در دریای مدیترانه واقع است و 410000 تن سکنه دارد. (از لاروس ). شهری است از ناحیت مغرب بر کران دریا و نخستین شهری است که برابر اندلس است. (حدود العالم ). رجوع به طرسوس و الحلل السندسیة و عیون الانباء و نزهةالقلوب و شدالازار و قاموس الاعلام ترکی و ماده ٔ بعد شود.

تونس. [ ن ِ / ن ُ ] (اِخ ) کشور جمهوری تونس که به افریقای شمالی و بر کرانه ٔ دریای مدیترانه قرار دارد. پایتخت آن شهر تونس و وسعت خاکش 156000 کیلومترمربع است. شهرهای عمده ٔ این کشور سفاکس ، بیزرت گابس ، که روآن ،و سوس می باشند و 3400000 تن سکنه دارد.این کشور از شمال و مشرق به دریای مدیترانه و جنوب شرقی به لیبی و جنوب غربی و مغرب به کشور الجزائر محدود است. قسمت شمالی این کشور کوهستانی و در سلسله ٔ جبال اطلس قرار دارد. این منطقه که از دره های سرسبز و خرم تشکیل یافته است چه از جهت کشاورزی و چه از جهت منابع زیرزمینی سرشار از ثروت است. نواحی جنوبی آن دشت و قسمتی از صحرای افریقا را تشکیل میدهد که قسمت اعظم آن بر اثر مجاورت با دریای مدیترانه آبادان وسرسبز است. این کشور یکی از مراکز فلاحتی و محصول عمده ٔ آن گندم و جو و انگور و خرما و زیتون است و منابع زیرزمینی آن حائز کمال اهمیت است و مهمترین محصول آن فسفات ، آهن ، سرب ، روی و منگنز است. سرزمین تونس در حدود قرن یازدهم تا هفتم پیش از میلاد مسیح در تصرّف فنیقی ها درآمد و سپس به کارتاژ منضم شد و با رومیها رقابت داشت آنگاه در سال 146 ق.م. مغلوب گردید و سپس در قرن پنجم میلادی در تصرف وندل ها که از اقوام قدیمی ژرمن بودند درآمد و در قرن هفتم میلادی بوسیله ٔ قوم عرب اشغال گردید و در سال 1574 م. جزو امپراتوری دولت عثمانی درآمد و در سال 1881 م. در تحت حمایت دولت فرانسه قرار گرفت و چون در جنگ دوم جهانی با متفقین همکاری قابل ستایشی معمول داشت. پس از پایان جنگ مقدمات استقلال این کشور فراهم گردید و در سال 1954 م. استقلال داخلی یافت و در سال 1955 م. مستقل گردید ودر سال 1957م. به رهبری حبیب بورقیبه رژیم جمهوری در این کشور استقرار یافت. (از لاروس ). رجوع به فرهنگ فارسی معین ج 5 و معجم البلدان و ناظم الاطباء شود.

معنی تونس به فارسی

تونس
جمهوری در افریقای شمالی . بحر الروم و خلیج قابس از مشرق و الجزایر از مغرب آنرا محدود میکند . قسمتهای جنوبی آن تا صحرای کبیر ادامه دارد . تونس سابقا تحت الحمایه فرانسه بود . در سال ۱۹۵۷ م . مستقل گردید و دولتی جمهوری تشکیل داد. سکنه آن را عرب و بومیان افریقایی تشکیل میدهند . مساحت آن ۱۵۶٠٠٠ کیلو متر مربع است و ۶۲۲٠٠٠٠ سکنه دارد پایتخت آن شهر تونس است محصولات عمده : گندم جو جو سیاه زیتون انگور خرما بادام پرتغال و غیره . معادن : سرب آهن نمک دریا و سیمان . اکثر سکنه مسلمانند و زبان عربی رسمی است .
کشور جمهوری تونس که به افریقای شمالی و بر کرانه دریای مدیترانه قرار دارد پایتخت آن شهر تونس است
ابن محمد بن ابی القاسم بن محمد بن فرحون تونسی الاصل مدنی المولد و المنشا مالکی مکنی به ابوالحسن و مشهور به ابن فرحون وی فقیه و محدث و واعظ و عالم فرایض و نحوی و ادیب و شاعر بود و در بیستم ربیع الاول سال ۶۹۸ قمری متولد شد پس از آموختن فقه و حدیث به دمشق و قاهره سفر کرد و در بیست و سوم جمادی الاخره سال ۷۴۶ قمری درگذشت

تونس در دانشنامه اسلامی

تونس
تونس شمالی ترین کشور قارهٔ آفریقاست. دین رسمی آن اسلام است و ۹۹٪ مردم آن مسلمان هستند. اکثریت مسلمانان تونس علاقمند به اهل بیت(ع) هستند. سید محمد تیجانی سماوی از شخصیت های برجسته تونسی است که پس از انجام تحقیقات، به مذهب تشیع گرویده است.
تونس شمالی ترین کشور قارهٔ آفریقاست که ۱۶۳،۶۱۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. این کشور از غرب، ۹۶۵ کیلومتر مرز مشترک با الجزایر و از شرق، ۴۵۹ کیلومتر مرز مشترک با لیبی دارد. مرز ساحلی آن با دریای مدیترانه نیز ۱۱۴۸ کیلومتر است. این کشوردر ۳۰ درجه طول و ۳۷ درجه عرض شمالی واقع شده است.
در قرن ۵ پیش از میلاد، دولت شهر کارتاژ، منطقه ای که امروز تونس و همچنین بخش عمده ای از منطقه مدیترانه را شامل می شود، تحت تسلط خود درآورد. درسال ۱۴۶ پیش از میلاد، منطقه مدیترانه توسط امپراطوری روم تصرف گردید و از آن پس تونس تا سقوط امپراطوری در قرن پنجم، بخشی از امپراتوری روم بود. پس از سقوط امپراتوری روم، تونس مورد تاخت و تاز قدرت های مختلف اروپایی قرار گرفت اما نهایتاً در قرن هفتم میلادی به تصرف مسلمانان درآمد.
تونس
تونِس، یکی از کشورهای اسلامی واقع در شمال افریقا است که در کرانه‎های جنوبی دریای مدیترانه است. همچنین تونس نام پایتخت این کشور است.
کشور تونس از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم مرز است. این کشور همچنین از شمال به کوه های اطلس و از جنوب به مناطق صحرائی محدود می گردد. پایتخت این کشور شهر تونس است. زبان و خط رسمی کشور تونس عربی است. زبان فرانسه نیز در این کشور رایج است.
دین رسمی این کشور اسلام است و 98٪ مردم، مسلمان و پیرو مذهب حنفی هستند (انکارتا، npn.). مذهب فقهی مالکی نیز در تونس پیروانی دارد. شمار اندکی مسیحی و یهودی نیز در تونس زندگی می کنند. مردم تونس از نژاد عرب و بربر هستند.
در سده هفتم میلادی اعراب مسلمان حملات خود را به تونس آغاز کردند. ایشان سرانجام به فرماندهی عقبة بن نافع بخش هایی از سرزمین تونس را تصرف و شهر قیروان را ساختند. حسان بن نعمان تونس را به طور کامل فتح کرد. در سده نهم میلادی اغلبیون (اغالبه) - که از قبیله بنی تمیم بودند - به فرماندهی ابراهیم بن اغلب از سوی خلفای عباسی به حکومت تونس رسیدند.
در سال ۹۰۹ میلادی خلفای اسماعیلی مذهب فاطمی اغلبیون را شکست داده و شهر مهدیه را بنا کردند. در سال ۹۶۱ میلادی المعز خلیفه فاطمی مصر را تصرف کرد و مقر حکومت فاطمی را از مهدیه به آن سامان انتقال داد. پس از این رویداد دودمان بربری زیریون که از قبیله صنهاجه بودند به سرکردگی بلقین بن زیری در تونس قدرت را بدست گرفتند.
زیریون از خلفای فاطمی مصر پیروی می کردند، اما پس از سرپیچی از ایشان در سال ۱۰۵۰ توسط جنگجویان قبیله بنی هلال قلع و قمع شدند. از این پس زیریون بخش بزرگی از قلمرو خود را از دست دادند و تنها به شهر ساحلی مهدیه و حومه آن محدود شدند.
در سده دوازدهم میلادی جزیره جربه و بخشی از سواحل تونس (از جمله شهر مهدیه) به همراه جزایر مالت بدست نورمن ها افتاد و حکومت زیریون به پایان رسید. در سال ۱۱۵۹ میلادی دودمان مراکشی موحدون بر تونس مسلط شدند، اما در سال ۱۲۳۰ میلادی از حفصیون شکست خوردند. فرمانروایی حفصیون بر تونس تا سده شانزدهم میلادی ادامه یافت. امیران هر دو دودمان از تبار بربر آمازیغ بودند.
در سال ۱۵۲۹ ترکان عثمانی به سرکردگی بارباروس خیرالدین پاشا شهر تونس را گشودند، اما حفصیون در ۱۵۳۵ با پشتیبانی اسپانیا دوباره حکومت را بدست گرفتند. پس از ۳۹ سال کشمکش میان ترکان عثمانی و اسپانیایی ها، سرانجام در سال ۱۵۷۳ ترکان عثمانی تونس را فتح کردند.
تونس
تونس کوچک ترین کشور مسلمان شمال قارهٔ آفریقاست.
دین رسمی آن اسلام است و ۹۹٪ مردم آن مسلمان و بر دو مذهب مالکی و حنفی هستند. شیعیان تونس نیز اکثرا در دو شهر قفصه و قابس، در جنوب کشور ساکن هستند. تونس امروزی بخشی گسترده از منطقه تاریخی افریقیه می باشد. تونسی ها از قوم بربر هستند که به قیام بر ضد حاکمان معروفند.
تونس ممکن است اسم برای مکان های ذیل باشد: • کشور تونس، یکی از کشورهای اسلامی و در همسایگی لیبی و الجزایر• شهر تونس، تونِس (شهر) (یا تونُس/ تونَس)، پایتخت کشور تونس
...
تونس، یکی از کشور های عربی شمال افریقا است که در این مقاله به بررسی خانه های آن در طول این سال ها می پردازیم..
در تونس تا قبل از دوره شهرنشینی جدید بیش تر روستانشینی رایج بود به طوری که تا اواسط ۱۳۳۸/۱۹۲۰، حدود ۸۲% خانه های این کشور از نوع روستایی و فقط هجده درصد آن ها شهری بودند. روستاییان تونس یا کوچ نشین اند و در چادر زندگی می کنند یا یک جانشین اند که در این صورت، در گوربی یا در خانه روستایی ساکن اند. با شروع قرن چهاردهم/ بیستم، به تدریج چادرنشینی از بین رفت و گوربی و خانه جای چادر را گرفتند.
ویژگی درونگرایی بلاد عربی
از ویژگی های کشورهای عربی ـ اسلامی ، مانند تونس و مراکش و الجزایر، ساختار معماری مسکونی روستایی و شهری درونگراست، به این ترتیب که همه خانه ها یک حیاط مرکزی دارند که اتاق ها و سایر فضاها دورادور آن قرارگرفته اند و رو به آن باز می شوند و از آن روشنایی می گیرند.
قصر و قلعه
غارنشینی و خانه های زیرزمینی. اقوام بربر، در گذشته های دور، خانه های خود را یا به صورت غار در درون صخره ها می ساختند یا به صورت اتاق هایی با پوشش گنبدی در چندین طبقه روی هم بنا می کردند، که آن ها را بسته به این که بر فراز بلندی یا در دشت ساخته شده باشند، قلعه یا قصر می نامیدند. نمونه هایی از این بناها در مطماطه در جنوب تونس و غریان در مغرب لیبی باقی مانده اند. کاوشها نشان داده است که خانه های بولاریجیا در تونس از دوره رومیها اتاق های زیر و روی زمینی داشته اند. این بناها در واقع پناه گاه هایی در برابر حمله کوچ نشینان دشتهای مجاور بودند و در مواقع صلح، فقط برای انبار کردن آذوقه از آن ها استفاده می شد.
استقرار در کوه پایه ها
...
تونِس (شهر) (یا تونُس/ تونَس)، پایتخت کشور تونس. این شهر در شمال کشور تونس، در ملتقای دریای مدیترانه شرقی و غربی، درون خلیجی پهناور قرار دارد.
تونس غالباً با کارتاژ (قرطاجه)، که در قرن نهم ق م، در ساحل دریا ساخته شده بود، اشتباه می شود، حال آن که مسلمانان عرب، تونس را دور از دریا در پایان قرن اول، در کنار برکه ساحلی کم عمقی، بر روی تپه ای که با شیبی اندک به سوی مشرق امتداد می یابد و از سمت مغرب، مشرف بر نمکزار سِجومی است، بنیاد نهادند. تونس عربی از هیچ به وجود نیامد، بلکه جای شهر تونس قدیمی را گرفت.
واژه تونس
واژه تونس، بربری و به معنای توقف، بیتوته کردن و چادر زدن است. احتمالاً، باتوجه به بربری بودن کلمه تونس، بانیان این شهر قدیمی مردم بومی بوده اند و فرض این که تونس کهنتر از کارتاژ است پذیرفتنی است، هرچند قدیمترین سند در باره تونس، متعلق به زمانی است که کارتاژ برای خود شهری بزرگ بوده است.
نخستین اطلاع از تونس
نخستین اطلاع ما از تونس، به آغاز قرن چهارم پیش از میلاد می رسد. به گفته دیودوروس سیسیلی در ۳۹۵ ق م، دویست هزار تن از مردم لیبی بر کارتاژیها شوریدند و شهر تونس را در اختیار گرفتند. تونس به دلیل یاری رساندن به کارتاژ، در پایان جنگ سوم پونیک (کارتاژی، ۱۴۹ـ۱۴۶ ق م)، ویران شد اما شهری کوچکتر به جای آن ساخته شد که بعد از قبول مسیحیت، به صورت اسقف نشین در آمد.
ساخته مسلمانان
...
تونس یکی از کشورهای اسلامی و در همسایگی لیبی و الجزایر می باشد.
جمهوری تونس با ۱۶۳ هزار و ۶۱۰ کیلومتر مربع مساحت، در شمال قاره آفریقا با لیبی و الجزایر هم مرز است. این کشور از آب و هوای معتدلی برخوردار است. البته مناطق جنوبی تونس به علت مجاورت با صحرای مرکزی لیبی آب و هوایی خشک و بیابانی دارند. لذا در مناطق شمالی کشور تراکم جمعیت بیشتر و در مناطق جنوبی جمعیت کمتری دیده می شود. تونس کشوری توریستی است و همه ساله ۲ میلیون نفر خارجی از آن بازدید می کنند و از خوش آب و هواترین کشورهای شمال آفریقا محسوب می شود. پایتخت آن شهر تونس است. تونس دارای ۲۴ استان بوده و شهرهای سیاحتی آن: سوسه، حمامات، بنزرت، صفاقس، نابلس، قابس، باجه، قیروان و جندوبیه می باشد.
جمعیت
این کشور دارای ۹ میلیون و ۵۹۳ هزار نفر جمعیت بوده و نرخ رشد جمعیت حدود ۱۷/ ۱ درصد است و به طور میانگین در هر کیلومتر مربع از خاک این سرزمین ۶/ ۵۸ نفر زندگی می کنند.۸۰ درصد از مردان و ۶۰ درصد از زنان بالای ۱۵ سال این کشور باسوادند. ۹۸ درصد از ساکنین این جمهوری از نژاد عرب و ۲ درصد از نژاد اروپایی هستند. همچنین ۹۸ درصد از آنها مسلمان (اهل سنت مالکی و شافعی)، یک درصد مسیحی و یک درصد یهودی اند. زبان رسمی تونس عربی است اما در امور بازرگانی از زبان فرانسوی استفاده می شود. مردم تونس، اصالتا بربر هستند.میزان تولید ناخالص داخلی تونس در پایان سال ۱۹۹۹، به بیش از ۴۳ میلیارد دلار رسید. ذخایر نفتی این کشور در حدود ۸/ ۳ میلیارد بشکه نفت و تولید روزانه نفت آن ۸۱ هزار بشکه است. درآمد سرانه ملی تونس حدود ۳ هزار دلار و مساحت زمین های قابل کشت تونس به زحمت ۲۰ درصداز کل مساحت کشور را تشکیل می دهد. مهم ترین منابع تامین ارز تونس عبارتند از: نساجی و چرم، توریسم، نفت و مشتقات آن، کود شیمیایی و فسفات، درآمد کارگران تونسی مهاجرو روغن زیتون.تونس به دلیل دارا بودن مرز ساحلی دریای مدیترانه مورد توجه جهانگردان قرار گرفته و در میان صنایع این کشور صنعت توریسم پیشرفت درخشان و قابل توجهی داشته، به طوری که می تواند از این حیث برای سایر کشورهای در حال توسعه یک نمونه باشد. جهانگردی یکی از مهمترین منابع درآمد تونس محسوب می شود.
فرهنگ
به جهت تسلط سیاسی و نظامی یکصد ساله فرانسه، تونس از تاثیرات فرهنگی این تسلط بی نصیب نمانده و این تاثیرات به ویژه در شهرهای بزرگ و پایتخت مشهود است.در حال حاضر توجه به اسلام اصیل در بین اقشار جامعه از جمله دانشجویان گسترش یافته تا جایی که موجب تشکیل حزبی توسط مسلمانان گشته است.مهمترین حوزه علمیه تونس مدرسه زیتونه است که به دانشکده معارف دینی دانشگاه تونس تبدیل شده است. مراکز و مؤسسات فرهنگی خارجی از قبیل مرکز آموزش زبان فرانسه، مجتمع های آموزشی انگلیسی و آمریکایی و مجتمع آموزشی کشور اردن در تونس وجود دارد. در تونس ۲۴۰ نشریه روزانه، هفته نامه و ماهنامه وجود دارد.تونس در مارس ۱۹۵۶، به عنوان کشوری مستقل از استعمار فرانسه جدا شد. حبیب بورقیبه رهبر حزب دستور جدید به رهبری کشور رسید و پس از وی زین العابدین بن علی، ریاست جمهوری تونس را در اختیار گرفت و هنوز این کشور را اداره می کند.
سیاست خارجی
...

تونس در دانشنامه ویکی پدیا

تونس
مختصات: ۳۶°۵۰′ شمالی ۱۰°۹′ شرقی / ۳۶٫۸۳۳°شمالی ۱۰٫۱۵۰°شرقی / 36.833; 10.150
استان اریانه
استان باجه
استان بن عروس
استان بنزرت
استان تطاوین
استان توزر
تونس
استان جندوبه
استان زغوان
استان سلیانه
استان سوسه
استان سیدی بوزید
تونِس نام کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است که از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم مرز است. پایتخت این کشور شهر تونس است.
پیشینهٔ زیستن انسان در تونس به عصر سنگ در حدود دویست هزار سال پیش بازمی گردد.
در حدود هشت هزار سال پیش، مردمانی از سوی شرق به سرزمین تونس کوچ کردند که شناخته شده ترین آنان کاپسی ها بودند. شیمی-کربن استخوان ها و ابزارهایی که در کندوکاوهای باستان شناسی شهر قفصه (کاپسای باستانی) یافته شده اند، نشان می دهند که این مردم تا هزارِهٔ پنجم پیش از میلاد مسیح در جنوب تونس زیسته اند.
عکس تونس
تونس در دو مورد به کار می رود:
تونس نام کشوری در آفریقا.
تونس (شهر) نام شهری در کشور تونس.
شهر تونِس پایتخت کشور جمهوری تونس می باشد.
خیابان حبیب بورقیبه، اصلی ترین خیابان پایتخت
دانشگاه و مسجد زیتونه
دروازه علیوه
دروازه الفّله
دروازه سعدون
دروازه سویقه
بلودر (Belvédère)، از حومه های شمال شهر، دارای باغ وحش
کرانه دریاچه تونس
کوی گل ها
کوی باغچه ها
المنازه و المنار
العمران
لکانیا
"صیقلیه کوچک"
مونفلوری (Montfleury)
مونپلزیر (Montplaisir)
موتولویل (Mutuelleville)
دماغه طابیه
سیدی حسین
موزه ملی باردو
جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۳ برابر با ۶۹۹٬۷۰۰ بوده و مرکز استان تونس نیز هست.
شهر تونس در انتهای خلیج تونس قرار گرفته است.
شهر تاریخی کارتاژ (غرطاجنه در منابع عربی و اسلامی) نزدیک این شهر بوده است.
سیارک ۶۳۶۲ (به انگلیسی: 6362 Tunis، نامگذاری:1979KO) شش هزار و سیصد و شصت و دومین سیارک کشف شده است که در ۱۹ مه ۱۹۷۹ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۲۰ است.
تونس اویا (به انگلیسی: Tunisavia) یک شرکت هواپیمایی است که در تاریخ ۱۹۷۴ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی تونس اویا در تونس، تونس واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی تونس قرطاج قرار دارد.
تونس ایر، (به انگلیسی: Tunisair) شرکت هواپیمایی حامل پرچم تونس است، که در سال ۱۹۴۸ توسط دولت تونس راه اندازی شد و در حال حاضر روزانه به ۶۶ مقصد، در آفریقا، آسیا و اروپا پروازهای مستقیم دارد.
دفتر مرکزی شرکت تونس ایر در شهر تونس، تونس قرار دارد و فرودگاه بین المللی تونس-کارتاژ، قطب این شرکت هواپیمایی به شمار می آید. شرکت هواپیمایی تونس در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای ۳۲ فروند هواپیمای جت مسافربری می باشد.
تونس ایر اکسپرس (به انگلیسی: TunisAir Express) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا UG است که در تاریخ ۱۹۹۱ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی تونس ایر اکسپرس در تونس، تونس واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی تونس قرطاج قرار دارد و به ۱۲ مقصد، پرواز مستقیم انجام می دهد.
مقصدهای پروازی تونس ایر اکسپرس به شرح زیر است:
تونس میلز (به انگلیسی: Tunis Mills) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان تالبوت، مریلند واقع شده است. تونس میلز ۰٫۹۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
تونس هبدو (عربی: تونس هبدو‎) یک روزنامه هفتگی خبری است که به زبان فرانسوی روزهای دوشنبه منتشر می شود. اولین «هفته نامه تونسی» به شکل روزنامه چاپ می شود. در اوایل سال ۱۹۷۳ این روزنامه به صورت رنگی به چاپ رسید؛ در دهه سال ۸۰ این روزنامه ۷۰ کارگر و کارمند متخصص در چاپ و انتشار داشت.
برخی از روزنامه نگاران که به طور منظم مقالات را در تونس هبدو امضا می کنند عبارتند از: محمد بن یوسف، چاهر چاکروون، جمال الدین بن عبدساماد، محمد حبیب لادیزیمی، مهر کریم، امید بن حمید، طاهر سلمی، والید بن یوسف، حاتم بوریل، فوزی چاکروان، آدل الخمر، عباس بن محجوب، لطفی لرگوت، بشرا بن یوسف، چارفدین مونسف، هیفا بن یوسف، بن ملل چدلی، ماهر چابهان، محمد زرنی و نیدال جلالی.
از سال ۲۰۰۱، این روزنامه یک صفحه به نام «وب دو» به فناوری های جدید و تأثیر اجتماعی و سیاسی آن، ملی و بین المللی اختصاص داده است.
اتحاد برای تونس (عربی: الاتحاد من أجل تونس) یک اتحادیه انتخاباتی سکولار در تونس است که در فوریه ۲۰۱۳ تشکیل شد تا در انتخابات مجلس اکتبر ۲۰۱۴ شرکت کند. در اصل شامل پنج حزب سیاسی بود تنها سه حزب هنوز بخشی از انتخابات هستند، حزب جمهوری خواه، حزب اصلی است که از ۳۰ دسامبر ۲۰۱۳ ائتلاف را ترک کرد در ماه مه ۲۰۱۴ جنبش ندا تونس اعلام کرد که در لیست های جداگانه ادامه خواهد داد.
مسیر سوسیال دموکراتیک (المسار)
حزب کارگر میهنی و دموکراتیک (PTPD)
حزب سوسیالیست (PS)
استان تونس یکی از ۲۴ استان کشور تونس است، مرکز آن شهر تونس است.
جمعیت این استان ۹۹۰٬۱۰۰ نفر و مساحت آن ۳۴۶ کیلومتر مربع است.
قیام تونس (۲۰۱۰–۲۰۱۱) معروف به انقلاب یاس تونس سلسله ای از تظاهرات های خیابانی در تونس است که از دسامبر ۲۰۱۰ آغاز شد. در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، (۲۴ دی ۱۳۸۹ خورشیدی) و در پی ناآرامی ها و اعتراضات گسترده مردم تونس و کشته شدن ده ها نفر از معترضان در حمله نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان ضددولتی، زین العابدین بن علی ابتدا دولت و مجلس را منحل کرد و سپس از قدرت کنار رفت و جای خود را موقتاً به محمد الغنوشی، نخست وزیر سپرد. وی به همراه خانواده اش به عربستان سعودی گریخت.
فساد سیاسی
نابرابری اجتماعی
بیکاری
سرکوب وخفقان سیاسی
براندازی یا سرنگونی حکومت زین العابدین بن علی
چندی پس از خروج بن علی، راشد الغنوشی که ۲۰ سال در تبعید در خارج از تونس به سر می برد، به همراه هفتاد تن از مخالفان رژیم زین العابدین بن علی به تونس بازگشت. راشد غنوشی ضمن مردود دانستن مقایسه اش با سید روح الله خمینی، از تصمیم خود در تشکیل «حزب اسلامی تونس» خبر داد.
تظاهرات گسترده اجتماعی در تونس، با خودسوزی یک جوان تونسی به نام محمد بوعزیزی شروع شد و پس از چندی به شورش مردمی انجامید. این جوان تونسی در اعتراض به این که پلیس مانع شده بود، وی بدون جواز سبزی و میوه بفروشد، خود را در خیابان آتش زد و متعاقباً در بیمارستان درگذشت. این حادثه باعث شروع هفته ها تظاهرات خشونت آمیز خیابانی در سراسر تونس، در اعتراض به بیکاری، فساد و گرانی مواد غذایی شد و به تغییر رژیم و فرار رئیس جمهوری تونس انجامید.
باشگاه فوتبال اسپرانس تونس (به عربی: الترجی الریاضی) یک باشگاه فوتبال در کشور تونس است.
Official website
این باشگاه که در سال ۱۹۱۹ میلادی تأسیس شده است در شهر تونس قرار دارد، سابقه ۲۶ قهرمانی در لیگ دسته اول فوتبال تونس و ۱۴ قهرمانی در جام حذفی فوتبال تونس را دارد.
باشگاه فوتبال المعب تونس (عربی: الملعب التونسی‎) یک باشگاه فوتبال در کشور تونس است.
این باشگاه که در سال ۱۹۴۸ میلادی تأسیس شده است در شهر تونس قرار دارد، سابقه ۴ قهرمانی در لیگ دسته اول فوتبال تونس و ۶ قهرمانی در جام حذفی فوتبال تونس را دارد.
پرچم تونس برای اولین بار در ۱۸۳۱ به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم ملی و نشان ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد.
تونس
کشورهای جهان
فهرست سرودهای ملی کشورها
فهرست شعارهای ملی
تئاتر ملی در تونس (انگلیسی: Théâtre municipal de Tunis) تئاتر اصلی شهر تونس پایتخت کشور تونس و مهمترین تئاتر کشور تونس می باشد.
این تئاتر در بزرگترین خیابان پایتخت یعنی خیابان شار الحبیب بورقیبه که در زمان تحت حمایت بودن تونس توسط فرانسوی ها اسم این خیابان ژول فری نام داشت. این تئاتر در تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۹۰۲ افتتاح گردید در آن زمان این محل را کازینو ملی (کشوری) تونس نامیده می شد. طراحی آن توسط معمار جان امیل رسیلندی انجام گردید و توسط پیمانکاران ایتالیایی اجرا و ساخته شد، علی رغم اینکه زمین این محل خاک رملی بود و نمی شد روی آن تأسیسات بزرگ بنا نمود. این ساختمان بر حسب معماری معروف به هنر جدید بنا گردیده است. این محل در گذشته فقط گنجایش ۸۵۶ نفر را بیشتر نداشت، در سال ۱۹۰۹ این محل برای ازدیاد گنجایش آن خراب شد و بازسازی گردید. مجدداً در ۴ ژانویه سال ۱۹۱۱ بازگشایی شد، درحالی که گنجایش آن به ۱۳۵۰ نفر افزایش یافته بود که در ۴ قسمت می توانستند از برنامه های این محل استفاده کنند که شامل :صندلی های جلویی (درجه یک)، بین همکف و طبقه اول (نیم طبقه)، لژ و بالکن می باشد، نمای بیرونی ساختمان تنها قسمت سالم و باقیمانده از قدیم این تئاتر بعد از تخریب و بازسازی مجدد می باشد، این تئاتر در سال ۲۰۰۱ مجدداً در چارچوب جشن های صد ساله ترمیم و بازسازی گردید.
این تئاتر در ابتدای تاسیسش فقط خاص اروپایی ها و اشخاصی که به حکومت در آن زمان نزدیک بودند بود، ولی با مرور و گذشت زمان این تئاتر به روی همه مردم بازگردید بطور خاص بعد از استقلال تونس، در اوائل دهه شصت بازیگر تئاتر علی بن عیاد و مدیر گروه بازیگران شهر تونس در همین دستگاه عمل کرد و در تئاتر را به روی عامه مردم گشود و اقدام به جذب مردم عامی برای تماشای تئاتر نمود.
ترک های تونس یا تونسی های ترک (عربی: الأتراک فی تونس‎ فرانسوی: Turcs en Tunisie ترکی استانبولی: Tunus Türkleri) به اقوامی از ترکان آناتولی اطلاق می شود. که یک گروه اقلیت را در تونس تشکیل می دهند. برای اولین بار، حدود ده هزار سرباز ترک امپراطوری عثمانی در سال ۱۵۳۴ زمانی که تونس کنونی جزئی از حکومت عثمانی قلمداد می شد، وارد این منطقه شدند. با سقوط حکومت عثمانی، ترک ها و استعمارشان بر این منطقه برای قرن ها که تحت سلطه ترک ها بود، پایان پذیرفت. به عنوان یک نتیجه، ترکیب قومی تونس با مهاجرت ترکان از آناتولی و سیر تکاملی "کولوگلیس" که مردم از تغییرمخلوط ترک و مغرب مرکزی بودند، تشکیل یافتند. خانواده ها با اصالت ترک عمدتاً در نزدیکی شهرهای ساحلی، نظیر مهدیه و شهر تونس و اطراف جزیره جربه زندگی می کنند.مسجد حموده پاشا مسجد سعدی ماهرز مسجد ترک ها مسجد روز یوسف
خانواده های تُرک تونس به طور سنتی با آموزش های دینی از دوران امپراطوری عثمانی پیرو دین اسلام و مذهب حنفی هستند. به طور سنتی، مساجد ترک های تونس دارای مناره هشت ضلعی می باشد. نمونه هایی از مساجد عثمانی-ترک عبارتند از:
مسجد حموده پاشا
مسجد سعدی ماهرز
تیم ملی بسکتبال تونس (به انگلیسی: Tunisia national basketball team) تیم ملی بسکتبال تونس در قاره آفریقا می باشد این تیم تاکنون 19 بار در مسابقات قهرمانی فیبا آفریقا حضور داشته است. و در رنکینگ بین المللی در رتبه 22 می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تونس در دانشنامه آزاد پارسی


تونِس
تونِس
تونِس
تونِس
موقعیت. جمهوری تونس، شمالی ترین کشور افریقا، در ساحل جنوبی دریای مدیترانه جا دارد. این کشور از شمال و شرق به دریای مدیترانه، از جنوب شرقی و جنوب به لیبی، و از غرب به الجزایر محدود است. این کشور ۱۶۳,۶۱۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن شهر تونس است.سیمای طبیعی. سرزمین تونس از سه بخش جغرافیایی متمایز تشکیل شده است که عبارت اند از کوهستان های غربی، جلگه های شرقی، و صحرای جنوبی. کوهستان های غربی، رشته کوه هایی است در دنبالۀ شرقی کوه های اطلس که از مرز کشور الجزایر تا حوالی خلیج تونس، در شمال امتداد می یابند و ارتفاع آن ها حداکثر به ۱,۵۴۴ متر (کوه شعنبی۱) می رسد. چادرنشینان و رمه داران تونسی در این ناحیه به سر می برند و رودخانۀ مِجِردَه۲ که، مهم ترین و یگانه رودخانۀ کشور تونس است، از همین ناحیه سرچشمه می گیرد و به خلیج تونس می ریزد. جلگه های شرقی از جنوب خلیج تونس در شمال تا حدود خلیج قابس گسترده شده و بیشتر آبادی ها و جمعیت کشور را در خود جا داده است. سراسر این ناحیه پوشیده از تاکستان ها و باغ های زیتون و مرکبات است و عوارضی چون خلیج تونس، شبه جزیرۀ بِن۳، خلیج حَمامِه۴، و خلیج قابِس در خطوط ساحلی آن دیده می شوند. جزایر جربه۵، با مساحت ۵۱۰ کیلومتر مربع، و شرقول۶، که در آب های خلیج قابس قرار دارند، بخشی از سرزمین تونس به حساب می آیند. صحرای جنوبی، که بیش از نیمی از کشور را شامل می شود، از جنوب کوهستان های غربی آغاز می شود و روبه جنوب تا صحرای بزرگ شرقی افریقا ادامه پیدا می کند. واحه ها و نخلستان های پراکنده و دریاچه های نمک و شوره زارهای متعدد، که در اصطلاح محلی به شطّ معروف اند و مهم ترین آن ها شط جِرید است (با ۴,۹۲۰ کیلومتر مربع مساحت)، در این بخش قرار دارد. علاوه بر شط جرید۷، دریاچه های سیدی الحانی و مرداب بیزرت۸ نیز از عوارض آبی مهم تونس محسوب می شوند. کشور تونس به ۲۳ فرمانداری تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از تونس، سفاقِس۹، آریانَه۱۰، بیزِرت، سوسِه۱۱، قیروان، قابس۱۲، و قَفصَه۱۳. اقلیم تونس در نواحی شمالی، مدیترانه ای معتدل مایل به گرم است و روبه جنوب گرم تر و خشک تر می شود. تابستان های بسیار گرم و خشک دارد و زمستان های آن معتدل و نسبتاً مرطوب و فصل بارندگی آن از مهر تا اردیبهشت است. میانگین دمای شهر تونس در دی ماه نُه درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۲۵.۶ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۴۰۰میلی متر است. پوشش گیاهی نواحی ساحلی آن شباهت بسیاری به پوشش گیاهی اروپای جنوبی دارد. به سبب باروری خاک و کافی بودن آب و رطوبت، تاکستان ها و جنگل های انبوه بَلوط، کاج، وارس و باغ های وسیع زیتون و مرکبات در این نواحی وجود دارد. پوشش گیاهی نواحی جنوبی از گونۀ گیاهان استپی، علف های هرز و بته های وحشی و خار تشکیل شده است و کفتار، گراز، شغال، آهو، خرگوش و انواع مار و بزمجه، حیات وحش آن را تشکیل می دهند.
اقتصاد. کشاورزی در اقتصاد تونس نقش بسیار مهمی دارد. در نواحی شمالی و جلگه های شرقی که در روزگار رومیان به کشت حبوبات اختصاص داشت، اکنون غلات و زیتون و چغندر قند، مرکبات، میوه، انگور، و سبزیجات کاشته می شود. کمبود چراگاه و مرتع، مانع از رشد دامداری شده و فقط به نگهداری و پرورش گوسفند و بز اکتفا گردیده است. نفت مهم ترین کانی تونس است که ذخایر آن علاوه بر منابع درون بومی، در بستر آب های ساحلی نیز وجود دارد و بررسی های دهۀ ۱۹۸۰ نیز از وجود ذخایر جدیدی در نواحی جنوبی حکایت می کند. علاوه بر نفت و گاز طبیعی، فسفات، آهن، سرب، و روی نیز از دیگر منابع زیرزمینی این کشورند. مساحت جنگل های تونس ۵۵۵هزار هکتار است و تولید چوب آن به ۲.۸۴میلیون متر مکعب می رسد و تولید شیلات این کشور، که به آب های مدیترانه منحصر است، بالغ بر ۹۳,۰۷۵ تن است. برخی از فعالیت های صنعتی این کشور عبارت اند از تولید اسید فسفریک، سیمان، انواع خودرو ـ سواری، مینی بوس، اتوبوس، کامیون، و تراکتور.
حکومت و سیاست. نوع حکومت تونس جمهوری چندحزبی با یک مجلس قانون گذاری است. مطابق قانون اساسی ۱۹۹۴، رئیس جمهور و اعضای مجلس ملی تونس هم زمان و با آرای مردم انتخاب می شوند. دورۀ ریاست جمهوری این کشور پنج سال است و تا پنج بار نیز تمدیدپذیر است. شمار نمایندگان مجلس ملی تونس ۱۶۳ نفر و دورۀ نمایندگی آنان نیز پنج سال است و رئیس جمهور رهبر حزب حائز اکثریت را به سِمت نخست وزیری منصوب و برای تشکیل هیئت دولت مأمور می کند.
مردم و تاریخ. جمعیت تونس ۱۰,۵۴۹,۱۰۰نفر است (۲۰۱۰) و تراکم نسبی آن به۶۴.۵ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت این کشور۰.۹ درصد است، ۹۸ درصد از آنان عرب اند و از آیین اسلام پیروی می کنند. ۶۵ درصد از مردم آن شهرنشین اند و زبان رسمی آنان عربی است. تونس نیز مانند همسایگان خود روزگاری جزو امپراتوری های کارتاژ و روم بود. در قرن ۷م عرب های مسلمان این سرزمین را فتح کردند و مردم آن به آیین اسلام گرویدند. در قرن ۱۶ به تصرف ترکان عثمانی درآمد و بعدها به صورت یکی از ایالت های خودگردان داخلی و زیر نظر نمایندۀ سلطان عثمانی، که بیک تونس نام داشت، اداره می شد. در قرن ۱۹، زمانی که دولت های استعمارگر اروپایی متوجه قارّۀ افریقا شدند، زیر فشار و نفوذ دولت فرانسه قرار گرفت و در ۱۸۸۱ به تحت الحمایگی فرانسه درآمد. در ۱۹۲۵ تلاش های حزب نهضت دستور برای کسب استقلال تونس به جایی نرسید ولی بعد از جنگ جهانی دوم و پس از سه سال مبارزه (۱۹۵۲ـ۱۹۵۵) دولت فرانسه سرانجام در ۲۰ مارس ۱۹۵۶ با استقلال تونس موافقت کرد و نظام سلطنتی بر آن حاکم شد. بر طبق قانون اساسی ۱۹۵۷، رژیم سلطنتی لغو و نظام جمهوری جانشین آن گردید.Shanabi Medjerda Ben Peninsula Gulf of Hammamet Jerba Chergul Chott Djerid Bizerte Sfax Aryanah Sousse Gabes Gafsa

نقل قول های تونس

تونس کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه.
• «مردم تونس به جهانیان ثابت کردند که دموکراسی رؤیایی نیست که تنها در خارج از جهان اسلام محقق شود بلکه در تمام نقاط آبادان دنیا قابل اجراست.» -> راشد غنوشی
• « -> راشد غنوشی
• «مبارزه با تروریسم برای دولت ما یک اولویت است. اولویت مطلق به حفاظت از مرزهای ما با لیبی داده شده است و در آن منطقه تمام مراقبت ها انجام می شود. به همین شکل ما برنامه گسترده ای را برای حفاظت از مکانهای گردشگری به اجرا گذاشتیم تا از گردشگران در برابر حملات تروریستی احتمالی حفاظت کنیم. این برنامه تمام تونس را پوشش می دهد.» -> حبیب الصید
• «مأموریت اصلی ارتش تونس حفاظت از کشور در برابر هرگونه تجاوز خارجی، خواه تروریستی یا غیر تروریستی است. ارتش آماده است تا وظیفه خود را انجام دهد. از زمانی که به قدرت رسیدیم ما این مسئله را در اولویت قرار دادیم. کنترل حفاظتی را در برابر تروریستهایی که جرأت می کنند از مرز ما رد شوند و دست به قاچاق اسلحه بزنند تشدید کردیم. از مرزهای ما به خوبی حفاظت می شود و این امر برای ما از ماه فوریه گذشته اولویتی است که اجرایی شده است.» -> حبیب الصید
• «به طور کلی اتحادیه اروپا از پلیس ملی ما حمایت می کند در حالی که ایالات متحده آمریکا از ارتش ملی ما حمایت می کند و این مسئله نوعی توازن ایجاد می کند.» -> حبیب الصید

ارتباط محتوایی با تونس

تونس در جدول کلمات

تونس
بندر تونس
زبان مردم تونس در محافل علمی و دولتی
فرانسه

تونس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سجاد ١٤:١٦ - ١٣٩٥/٠٧/٣٠
ونِس، کشوری در شمال افریقا واقع در کرانه‎های جنوبی دریای مدیترانه و نام پایتخت آن کشور.
جغرافیای انسانی و طبیعی: کشور جمهوری تونس در شمال افریقا واقع است و بخشی از مغرب عربی محسوب می شود. طول جغرافیایی آن تقریباً بین °7 تا °11 شرقی و عرض جغرافیایی آن بین °30 تا °37 شمالی است (غروی، 155). این کشور از غرب به الجزایر، از جنوب و جنوب شرقی به لیبی و از شمال و شمال شرقی به دریای مدیترانه محدود است. طول سـاحـل آن 148 کمـ‍ است ( انکارتا1. npn). تونس با لیبی 480 کمـ‍ و با الجزایر 950 کمـ‍ مرز مشترک دارد (امیرشاهی، 5). جمعیت تونس (2008م/ 1387ش) بالغ بر 500‘326‘10 تن است («فرهنگ جهانی2»، npn.). پایتخت آن شهر تونس است که 772‘991 تن جمعیت دارد. قابس، قفصه، قیروان، الکاف، بنزرت (بزرته) و صفاقس از شهرهای مهم و پرجمعیت این کشور هستند (همانجا).
زبان و خط رسمی کشور تونس عربی است. زبان فرانسه نیز در این کشور رایج است. دین رسمی کشور اسلام است و 98٪ مردم، مسلمان و پیرو مذهب حنفی هستند ( انکارتا، npn.). مذهب فقهی مالکی نیز در تونس پیروانی دارد. شمار اندکی مسیحی و یهودی نیز در تونس زندگی می کنند. مردم تونس از نژاد عرب و بربر هستند. واحد پول تونس دینار تونس معادل 331‘1 دلار آمریکا (در 2006م) است «تونس3»،npn.).
سرزمین تونس با وجود وسعت کم، دارای آب و هوای متنوع است. آب و هوای تونس در شمال، معتدل مدیترانه ای و در جنوب، صحرایی است. رشته کوه اطلس تلّی، مرز بین این دو اقلیم است. ارتفاع منطقۀ کوهستانی از سطح دریا بین 610 تا 520‘1متر است. میانگین درجۀ حرارت در این منطقه °9 (در زمستان) و °26 (در تابستان)، و میانگین بارندگی در حدود 400 تا 600 میلیمتر است. پوشش گیاهی این منطقه به پوشش گیاهی جنوب اروپا شبیه است. بارندگی کافی و حاصلخیزی خاک موجب پدید آمدن جنگلهای انبوه کاج، بلوط ، صنوبر و سندیان شده است. رود پرآب مجرده که پس از خروج از کوهستان به خلیج تونس سرازیر می شود، در مسیر خود جلگۀ حاصلخیزی در شمال شرقی تونس پدید آورده که محل کشت انواع غلات و مخصوصاً گندم است. علاوه بر زراعت غلات، کشت درختان میوه و زیتون نیز رواج دارد. بزر‎گ‎‎ترین بندر شمالی تونس، بنزرت، در این قسمت واقع است. در تونس مرکزی، دره ها و فلاتهای کم ارتفاع و استپهای کوهستانی با علفهای خاردار پوشیده است. پیشۀ ساکنان این منطقه دامداری است. معادن سرشار فسفات و سنگ آهن در ارتفاعات غربی قرار دارد. در طول سواحل شرقی جلگه ای حاصلخیز به طول بیش از هزار و عرض 30 تا 40 کمـ قرار دارد که بزرگ‎ترین منطقۀ کشت زیتون در تونس است. استپهای شرق و جنوب پوشیده از گیاهان استپی نظیر اسپرتو و بوته ها و علفهای بلند و درختچه های وحشی است. اشتغال عمدۀ مردم این نواحی دامداری است.
در صحرای جنوب تونس زمین خشک و فاقد پوشش گیاهی است، و میانگین درجۀ حرارت سالیانه از °20 تجاوز می کند و به هنگام وزش بادهای موسمی «خمسین» (سیراکو) درجۀ حرارت در تابستان از °50 بالاتر می‎رود. باران نامنظم است و از 200 میلیمتر در سال فراتر نمی رود. در این منطقه تنها در واحه های پراکنده و دارای چشمه های آب، نخلستانهای بزرگی وجود دارد. تونس یکی از مهم‎ترین تولیدکنندگان خرما در افریقا ست (نک‍ : غروی، 155-168؛ امیرشاهی، 3-6؛ پرکینز، 2-4؛ انکارتا، npn.).
حیات وحش تونس نیز همچون پوشش گیاهی تونس متنوع است. کفتار، شغال، گراز، غزال، خرگوش صحرایی، و انواع مار سمّی از جمله کبرا و افعی از حیوانات وحشی بومی تونس هستند (همانجا).
ذخایر و معادن: مهم‎ترین ذخایرکانی و زیرزمینی تونس عبارت است از: فسفات، سنگ آهن، روی، سرب، نفت و گازطبیعی («تونس»، npn.؛ امیرشاهی، 45-46). معادن سرشار از فسفات، سرب و سنگ آهن در غرب منطقۀ کوهستانی تونس قرار دارد (غروی، 164؛ پرکینز، 4). ذخیرۀ نفت تونس در حدود 8/3 میلیارد بشکه ارزیابی شده است؛ تولید نفت خام (در 2008م) در تونس 81 هزار بشکه در روز است («تونس، دفتر...1»، npn.). میدانهای نفتی تونس در مناطق صحرایی نزدیک به مرز لیبی و الجزایر قرار دارد و نفت توسط خط لوله به بندر السخیره (تنها بندر نفتی تونس) منتقل می گردد (پرکینز، همانجا).
وضعیت اقتصادی و صادرات و واردات: اقتصاد تونس بر 4 بخش کشاورزی، صنایع سبک و معادن، گردشگری و خدمات استوار است. گندم و جو، زیتون، خرما، انگور، مرکبات و سبزیجات عمده ترین اقلام تولیدی و صادراتی بخش کشاورزی تونس هستند (نک‍ : امیرشاهی، 44-53؛ انکارتا،npn.؛ «تونس»، npn.). تونس دومین تولیدکنندۀ روغن زیتون در جهان است. در مجموع محصولات کشاورزی 10٪ از کل تولید تونس را تشکیل می دهد (همانجا).
تونس یکی از تولیدکنندگان اصلی فسفات در جهان است و این ماده بخشی از صادرات تونس را تشکیل می دهد (نک‍ : امیرشاهی، 45؛ «تونس»، npn.). صنایع تونس در زمینه های غذایی (آرد، کنسرو میوه و ماهی، شراب سازی، روغن زیتون و قند و شکر)، ریسندگی و بافندگی، شیمیایی و معدنی (فراوری فسفات، شیشه، کاغذ، تصفیۀ نفت، کودشیمیایی، فلزکاری و آهن و فولاد) متمرکز است (امیرشاهی، 44؛ انکارتا، npn.). پوشاک و منسوجات نیز از اقلام مهم صادراتی تونس است («تونس»، npn.؛ امیرشاهی، 44-45).
صنعت گردشگری در سالهای اخیر در تونس توسعه یافته، و گردشگری به یکی از منابع عمدۀ درآمد تونس تبدیل شده است؛ سواحل زیبا و آفتابی مدیترانه و آثار باستانی دورۀ رومی (بقایای شهر باستانی کارتاژ) و اسلامی از جاذبه های اصلی گردشگری تونس هستند (نک‍ : امیرشاهی، 47-49؛ انکارتا، npn.). در 2002م/1381ش بیش از 5 میلیون نفر گردشگر خارجی از تونس بازدید کردند (همانجا).
مهم‎ترین شریک تجاری تونس فرانسه است و پس از آن کشورهای ایتالیا، آلمان، ایالات متحدۀ آمریکا، بلژیک، لوکزامبورگ، اسپانیا، هلند و الجزایر از خریداران اصلی کالاهای تونسی‎اند. فرانسه، آلمان و ایتالیا از صادرکنندگان عمدۀ کالا به تونس هستند (همانجا؛ نیز نک‍ : امیرشاهی، 51؛ ...
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

نگار > lagophthalmos
محدثه فرومدی > qualify
سالین > هنبانه بورینه
محمد رومزی > discriminant validity
منصوره > do your bit
یونس > نام قدیم سنندج
حمید > مراسم بزرگداشت
محدثه فرومدی > international

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تونس تور   • نقشه تونس   • زبان کشور تونس   • پایتخت تونس کجاست؟   • شهر تونس   • تونس تونس   • کشور تونس مناطق دیدنی   • مردم تونس   • معنی تونس   • مفهوم تونس   • تعریف تونس   • معرفی تونس   • تونس چیست   • تونس یعنی چی   • تونس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تونس
کلمه : تونس
اشتباه تایپی : j,ks
آوا : tunes
نقش : اسم خاص مکان
عکس تونس : در گوگل


آیا معنی تونس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )