انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1069 100 1

توچال

/towCAl/

مترادف توچال: یخچال طبیعی | یخچال طبیعی

معنی توچال در لغت نامه دهخدا

توچال. [ ت َ / تُو ] (اِ مرکب ) یخچال طبیعی بر قلل کوههای بلند. یخچالهای طبیعی. جائی ازکوهستان که در آن یخ طبیعی از قدیم گرد شده باشد. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). رجوع به ماده ٔ بعد شود.

توچال. [ ت َ / تُو ] (اِخ ) نام حوضی از یخ طبیعی به البرز به شمال تهران. توسعاً هر حوض طبیعی یخ. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). گردنه ایست بین شهرستانک و تهران. رجوع به ماده ٔ قبل شود.

توچال. [ ] (اِخ ) دهی از دهستان بهنام پازکی است که در بخش ورامین شهرستان تهران واقع است و 450 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

معنی توچال به فارسی

توچال
قسمت جنوبی سلسله جبال البرز در شمال تهران که قله آن سر توچال ۳۸۷٠ متر ارتفاع دارد .
یخچال طبیعی که درکوههاوجاهای مرتفع ودره هایی، که دارای برفهای دائمی ودرمعرض وزش بادهای سرداست
یخچال طبیعی در کوهها و دره هایی که دایما برف دارند و در معرض وزش بادند .
دهی از دهستان بهنام پازکی است که در بخش ورامین شهرستان تهران واقع است ٠

معنی توچال در فرهنگ معین

توچال
(تُ) (اِ.) ۱ - یخچال طبیعی در کوه ها و دره هایی که برف های دایمی دارند. ۲ - نام یکی از کوه های رشته کوه البرز در شمال تهران .

معنی توچال در فرهنگ فارسی عمید

توچال
یخچال طبیعی که در کوه ها و مکان های مرتفع و دره هایی که دارای برف های دائمی و در معرض وزش بادهای سرد هستند تشکیل می شود.

توچال در دانشنامه ویکی پدیا

توچال
توچال نام چند مکان است.
قله توچال، قله ای در شمال تهران و به ارتفاع ۳۹۶۴ متر می باشد که بخشی از دامنهٔ رشته کوه های البرز است.
جان پناه توچال، در قلهٔ قله توچال و در ارتفاع ۳۹۶۰ متری ساخته شده است. قلهٔ قله توچال یکی از مقصدهای اصلی کوه نوردان تهران است.
مجموعه ورزشی-تفریحی تله کابین توچال، در پایان خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقهٔ شهرستان شمیرانات واقع شده است.
نسیم توچال، مهم ترین جریان محلی تهران است. این نسیم در گذشته به باد توچال معروف بوده است.
توچال (پاکدشت)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پاکدشت در استان تهران ایران است.
توچال نام چند مکان است.
قله توچال، قله ای در شمال تهران و به ارتفاع ۳۹۶۴ متر می باشد که بخشی از دامنهٔ رشته کوه های البرز است.
جان پناه توچال، در قلهٔ قله توچال و در ارتفاع ۳۹۶۰ متری ساخته شده است. قلهٔ قله توچال یکی از مقصدهای اصلی کوه نوردان تهران است.
مجموعه ورزشی-تفریحی تله کابین توچال، در پایان خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقهٔ شهرستان شمیرانات واقع شده است.
نسیم توچال، مهم ترین جریان محلی تهران است. این نسیم در گذشته به باد توچال معروف بوده است.
توچال (پاکدشت)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پاکدشت در استان تهران ایران است.
توچال (پاکدشت)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان پاکدشت در استان تهران ایران است.
این روستا در دهستان حصارامیر قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۵۵۱ نفر (۴۲۳خانوار) بوده است.
تله کابین توچال در پایان خیابان ولنجک، مجموعه بام تهران و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیران واقع شده است.
توچال
ولنجک
پروژه ساخت تله کابین توچال با همکاری شرکت فرانسوی پوما در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی آغاز گردید و در سال ۱۳۵۷ اتمام یافت. تله کابین توچال در انتهای خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات واقع شده است.
این تله کابین دارای سه خط اصلی و سه خط تله سی یژ و یک خط تله اسکی می باشد. روی هم رفته درازای سه خط اصلی تله کابین نزدیک به ۷۵۰۰ متر می باشد که در میان تله کابین های نصب شده در دنیا یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته به شمار می رود. سرعت حرکت کابین ها در مسیر تله کابین، ۴ متر بر ثانیه می باشد.
در سال ۱۳۵۳ کار ساخت تله کابین توچال بدست بهمن باتمانقلیچ و با همکاری شرکت فرانسوی «پوما» آغاز شد و در سال ۱۳۵۷ پایان یافت. اداره این مجموعه پس از مصادره به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی واگذار شد.
جان پناه توچال در قلهٔ توچال و در ارتفاع ۳۹۶۰ متری ساخته شده است.
کوه توچال
تله کابین توچال
قلهٔ توچال یکی از مقصدهای اصلی کوه نوردان تهران است. مشهورترین و پر رفت و آمدترین پناهگاه ها و جان پناه های توچال از شرق به غرب عبارتند از: کلک چال، شروین، شیرپلا، جان پناه توچال، اسپیدکمر و پلنگ چال، که همگی آن ها مشرف به تهران هستند.
علاوه بر تله سی یژ منطقهٔ دربند، توچال دارای تله کابین صندوقی است و پیست اسکی توچال تنها مکان اسکی روی برف این منطقه است. ویژگی محلی توچال موقعیت خاص جغرافیایی آن است که کوه نوردان و علاقه مندان به اسکی می توانند از آن استفاده کنند و خانواده ها هم با استفاده از تله کابین از هوای کوهستانی منطقه لذت می برند.
توچال نام قلّه ای در شمال استان تهران به بلندای ۳٬۹۶۲ متر از سطح دریاست که بخشی از دامنهٔ رشته کوه های البرز می باشد. دامنهٔ جنوبی توچال در مجاورت شهر تهران و قلّهٔ آن نیز مشرف به این شهر است. این قلّه در جنوب منطقهٔ کوهستانی البرز مرکزی و بر روی خط الرأس شرقی - غربی واقع شده که از سمت شرق به قلّه های لزون غربی، لزون شرقی (پیازچال)، بند لارکرور، سیاهبند، شهربانو کُشَک، چنبره بند و دارآباد، و از جانب غرب نیز به قلّه های هومند توچال، هومند شاهنشین، شاه نشین، سی وسه چم، بازارک، نودشتک، لوارک، سه سنگ، منار و روستای مورود واقع در ۳۵ کیلومتری جادهٔ چالوس در مطقهٔ پل خواب منتهی می شود.
دربند، شیرپلا، سیاه سنگ، قلّهٔ توچال (رایج ترین مسیر)؛
بوستان جمشیدیه، پناهگاه کلک چال، درّهٔ پیازچال، قلهٔ پیازچال، قلهٔ توچال؛
ولنجک، توقف‎گاه چشمه، ایستگاه سوم تله‎کابین، ایستگاه پنجم تله کابین، ایستگاه هفتم تله کابین، قلهٔ توچال. (این مسیر بیشتر به شکل جاده ای خاکی و پُرفرازونشیب است و در حدود ۱۷ کیلومتر طول دارد)؛
درکه، پناهگاه پلنگ چال، ایستگاه پنجم تله کابین، ایستگاه هفتم تله کابین، قلهٔ توچال؛
دارآباد، قلهٔ دارآباد، قلهٔ پیازچال، قلهٔ توچال؛
دربند، دوراهی اوسون، درّهٔ اوسون، جان پناه اسپیدکمر، ایستگاه هفتم تله کابین، قلّهٔ توچال (که این مسیر، قدیمی ترین مسیر است).
مشهورترین و پُررفت وآمدترین پناهگاه ها و جان پناه های توچال از شرق به غرب، به ترتیب عبارتند از: دارآباد (مونگچال)، کلک چال، شروین، شیرپلا، جان پناه قلهٔ توچال (اردلان)، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، جان پناه اسپیدکمر و پلنگ چال که همگی آن ها مشرف به تهران هستند. توچال در تقسیمات کشوری جزء استان تهران و شمال شهر تهران به عنوان بلندترین ارتفاع نزدیک به تهران است.
رشته کوه توچال در شمال تهران واقع شده است. این رشته کوه از جنوب به شهر تهران و از شمال به روستاهای آهار، شکراب و شهرستانک مشرف است.
تله کابین توچال دارای سه خط اصلی و سه خط تله سی یژ و یک خط تله اسکی می باشد. درازای سه خط اصلی این تله کابین، روی هم رفته نزدیک به ۷٬۵۰۰ متر است که یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته در میان تله کابین های نصب شده در جهان به شمار می رود. ایستگاه اول این تله کابین در ارتفاع ۲٬۰۰۰ متری از سطح دریا، ایستگاه دوم در ارتفاع ۲٬۳۰۰ متری از سطح دریا، ایستگاه پنجم در ارتفاع ۳٬۰۰۰ متری از سطح دریا و ایستگاه هفتم نیز در ارتفاع ۳٬۷۰۰ متری از سطح دریا است.
تله کابین توچال در پایان خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات واقع شده است.
مجموعه ورزشی-تفریحی تله کابین توچال از ارتفاع ۱۸۳۰ متری از سطح دریا در انتهای خیابان ولنجک آغاز شده و پس از عبور از جاده آسفالته در ارتفاع ۱۹۱۰ متری به ایستگاه اول تله کابین توچال متصل می شود پروژه ساخت تله کابین توچال با همکاری شرکت فرانسوی " پوما " و شرکت اتریشی " دوپل مایر " در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی آغاز گردید و در سال ۱۳۵۷ اتمام یافت. تله کابین توچال در انتهای خیابان ولنجک و در ۳ کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات واقع شده است.
این تله کابین دارای سه خط اصلی و سه خط تله سی یژ و یک خط تله اسکی می باشد. روی هم رفته درازای سه خط اصلی تله کابین نزدیک به ۷۵۰۰ متر می باشد که در میان تله کابین های نصب شده در دنیا یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته به شمار می رود. سرعت حرکت کابین ها در مسیر تله کابین، ۴ متر بر ثانیه می باشد.
نسیم توچال مهمترین جریان محلی تهران است. این نسیم از دیرباز شناخته می شده و به باد توچال معروف بوده است. استفاده از جریان این نسیم در گذشته پیوسته برای خنک کردن فضاهای تابستانی مورد توجه بوده است.
روند تغییرات و تناوب روزانهٔ این باد بدین شکل است که در طی شب با سرد شدن سریع رشته کوه البرز، یک کانون پرفشار محلی روی رشته کوه توچال شکل می گیرد و این جریان سرد به دلیل فشار زیاد به سمت پایین کوه می وزد. به این ترتیب شب ها نسیمی از سمت شمال شهر و از جانب ارتفاعات البرز شروع به وزیدن به درون شهر می کند و خیابان ها و بزرگراه هایی که راستای شمالی-جنوبی دارند مانند بزرگراه چمران، خیابان ولیعصر، و بزرگراه مدرس به خوبی این جریان را هدایت می کنند و تا نقاط مرکزی شهر نفوذ می دهند. این جریان تا آغاز صبح ادامه دارد و در نتیجهٔ آن دود و آلودگی و گرد و غبار فضای شهر به تدریج به جنوب شهر انتقال می یابد. به همین دلیل صبحها دید افقی به سمت شمال شهر زیاد است. در مقابل، جنوب شهر مانند شهر ری و کوه بی بی شهربانو در هاله ای از دود و گرد و غبار قرار دارد و غالباً نوک کوه بی بی شهربانو از ورای این هالهٔ دود پیداست. در طی روز با طلوع خورشید و گرم شدن سریع تر دامنه ها به علت کسب انرژِی و گرمای بیشتر تحت تأثیر شیب دامنه، اختلاف جنس کوه و دشت، جهت جریان هوا عوض می شود و هوا دوباره به سمت دامنه های توچال می وزد. بررسی گلبادهای ساعتی و روزانهٔ ایستگاه هواشناسی مهرآباد نسیم توچال را به خوبی نشان می دهد. به طوری که جریان شمالی تقریباً در ساعت ۱۸٫۵ آغاز شده و تا ساعت ۶٫۵ صبح به اوج خود می رسد. شدت این جریان به اختلاف دما و فشار هوای سطح شهر و دامنه های البرز بستگی دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

توچال در دانشنامه آزاد پارسی

کوهی در استان تهران، شهرستان شمیرانات. در کوهستان البرز مرکزی به فاصلۀ ۲۰کیلومتری شمال شهر تهران قرار دارد. بلندی آن ۳,۹۳۳ متر است. رودخانه های جعفرآباد، درکه، آهار از آن کوه سرچشمه می گیرند. این کوه برای کوهنوردان تهرانی اهمیت بسزایی دارد.

ارتباط محتوایی با توچال

توچال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ٢١:٥٦ - ١٣٩٦/٠٦/٢٧
در زبان لری بختیاری به معنی
خانه ای که در گودال می سازند
.
تو::خانه.اتاق
Tochal
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آدرس تله کابین توچال   • توچال بام تهران   • قیمت هتل توچال   • توچال پیست اسکی   • مسیر توچال   • آدرس دقیق تله کابین توچال   • تخفیف تله کابین توچال   • ایستگاه 5 توچال   • معنی توچال   • مفهوم توچال   • تعریف توچال   • معرفی توچال   • توچال چیست   • توچال یعنی چی   • توچال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی توچال
کلمه : توچال
اشتباه تایپی : j,]hg
آوا : towCAl
نقش : اسم خاص مکان
عکس توچال : در گوگل


آیا معنی توچال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )