انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1011 100 1

تکذیب

/takzib/

مترادف تکذیب: انکار، رد ، انکار کرن، دروغ شمردن

متضاد تکذیب: تایید، تصدیق، تایید کردن، تصدیق کردن

برابر پارسی: رد، رد کردن، نادرست شمردن

معنی تکذیب در لغت نامه دهخدا

تکذیب. [ ت َ ] (ع مص ) نیک انکار کردن امری را. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). انکار و جحد کردن در امری ، یقال : کذب بآیات ربه ِ. (از اقرب الموارد). || به دروغ داشتن. (زوزنی ) (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ). دروغگوی گردانیدن کسی را و گفتن او را که دروغ گفتی. || بازایستادن. || رفتن شیر ناقه. || برگردانیدن از کسی. || یک دو تک رفتن وحشی و ایستادن تا ببیند آنچه پس اوست. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد). || گشنی کردن ناقه و دم برداشتن آن. || بددلی کردن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). || درنگی کردن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد).

معنی تکذیب به فارسی

تکذیب
کسی رادروغگوساختن، نسبت دروغگویی بکسی دادن
۱ -( مصدر ) دروغ شمردن دروغزن داشتن دروغگو خواندن نسبت دروغ دادن بکسی مقابل تصدیق . ۲ - انارکردن . ۳ - ( اسم ) دروغ شماری . ۴ - انکار . جمع : تکذیبات .
( مصدر ) ۱ - دروغ شمردن دروغگو خواندن . ۲ - انکار کردن .

معنی تکذیب در فرهنگ معین

تکذیب
(تَ) [ ع . ] (مص م .) دروغ شمردن ، منکر شدن .

معنی تکذیب در فرهنگ فارسی عمید

تکذیب
۱. مطلبی را دروغ دانستن و انکار کردن.
۲. [قدیمی] کسی را دروغ گو ساختن، نسبت دروغ گویی به کسی دادن.

تکذیب در دانشنامه اسلامی

تکذیب
تکذیب، انکار حقایق، دروغ دانستن آیات خدا و متهم کردن پیامبران به دروغگویی می باشد.
تکذیب مصدر باب تفعیل از ماده «ک ـ ذ ـ ب» به معنای انکار کردن، دروغ پنداشتن چیزی و نسبت دروغ دادن به کسی است.
معنای اصطلاحی
گرچه تکذیب خودش کفر نیست؛ لیکن بر کفر دلالت می کند، زیرا در تعریف کفر گفته شده که آن جهل به معارف است و گاه همراه با استکبار و تکذیب پیامبران و کتاب های آسمانی است و گاه مانند کفر مستضعفان بدون انکار است. کفر در صورت همراه بودن با تکذیب مستلزم خلود در آتش دوزخ است: «والَّذینَ کَفَروا و کَذَّبوا بِـایـتِنا اُولـئِکَ اَصحـبُ النّارِ هُم فی ها خــلِدون» و گرنه در آن احتمال نجات هست، گرچه پس از توقف طولانی یا کوتاه در جهنم باشد. برخی از واژه « اصحاب » سوره حدید «والَّذینَ کَفَروا و کَذَّبوا بِـایـتِنا اُولـئِکَ اَصحـبُ الجَحیم» خلود را نسبت به صورت نخست استفاده کرده اند.
ظالم ترین انسانها
...
تکذیب
معنی تَکْذِيبٍ: دروغ پنداشتن
معنی نُکَذِّبُ: تکذیب می کنیم (کُنَّا نُکَذِّبُ : تکذیب می کردیم)
معنی لَا يُکَذِّبُونَکَ: تو را تکذیب نمی کنند (تکذيب : دروغ پنداشتن - دروغ انگاشتن)
معنی يُکَذِّبُ: انکار مي کند - تکذيب مي کند (تکذيب : دروغ پنداشتن - دروغ انگاشتن)
معنی يُکَذِّبُوکَ: که تو را تکذيب کنند (تکذيب : دروغ پنداشتن - دروغ انگاشتن)
معنی مَا يُکَذِّبُ بِـ: تکذیب نمی کند
معنی تُکَذِّبُواْ: که تکذيب کنيد
معنی تُکَذِّبُونَ: تکذيب مي کنيد
معنی کُذِّبَ: تکذيب شد
معنی کُذِّبُواْ: تکذيب شدند
معنی لَّا تَکْذِبُونَ: تکذیب نمی کنید
معنی يُکَذِّبُونَ: تکذيب می کنند
معنی أَکَذَّبْتُم: آيا تکذيب کرديد
ریشه کلمه:
کذب‌ (۲۸۲ بار)
تکذیب به معنای انکار و نسبت دروغ، علت هلاکت اکثر اقوام گذشته می باشد.
تکذیب بر وزن تفعیل از مادّۀ «ک ذ ب» معنای انکار کردن و نسبت دروغ دادن است. نسبت دروغ یا به انسان تعلق می گیرد، مانند «کَذَّبَتْ قَوْمُ نُوحٍ الْمُرْسَلِینَ : قوم نوح همه فرستادگان خدا را تکذیب کردند (زیرا تکذیب بعضی تکذیب همه است، یا آنکه اصل رسالت را انکار می کردند).» یا به غیر انسان، مانند «وَ کَذَّبَ بِهِ قَوْمُکَ وَ هُوَ الْحَقُ :و قوم تو آن (قرآن) را با آنکه حق است تکذیب کردند بگو: من بر شما گمارده نیستم (تا اجبار کنم و متخلف را کیفر، و فرمانبر را پاداش دهم، بلکه متصدی ابلاغم).» اِفْتِرا،نیز واژه ای قرآنی است که در معارف گوناگون اسلامی به کار رفته ، و از آن نسبت دروغ اراده شده است . در کاربردهای قرآنی ، تفاوتی میان دروغ و افترا می توان تصور کرد، یعنی دروغ گاهی به صورت انکار صریح رسالت پیامبران نمود پیدا می کند که از آن با واژة «تکذیب » در قرآن تعبیر می شود و گاه اموری ساختگی به خداوند نسبت داده می شود که آن را «افترا» می خوانند.«وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَری عَلَی اللَّهِ کَذِبا...:و چه کسی ظالم تر است از آن که بر خدا دروغ بندد...» . در قرآن کریم ، افترا از اقسام دروغ به شمار آمده است : «وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَری عَلَی اللَّهِ کَذِباً...:و چه کسی ستمکارتر است از کسانی که بر خدا دروغ بندند؟» «إِنَّما یفْتَرِی الْکَذِبَ...:(چنین نیست که این کتاب را پیامبر به دروغ به خدا بسته، یا معانی را از دیگران گرفته و الفاظ را خود بافته، زیرا) تنها کسانی دروغ پردازی می کنند که به آیات خدا ایمان نمی آورند (نه پیامبر) و آنهایند که دروغگویند.» . تکذیب معنایی وسیع و طیفی گسترده دارد و به هر گونه دروغ شمردنِ حق، پیامبران، فرمان های پیامبران، معجزات، آیات و کتاب های آسمانی چه در نظر و چه در عمل گفته می شود.
اقسام تکذیب
از جمله کارهای بزرگ و مهم همه اقوام هلاک شده، به طور عموم، دروغ پنداری یا تکذیب پیامبران و پیام آن ها بوده است. قرآن در سوره قمر علت هلاکت اکثر اقوام را تکذیب پیامبر معرفی می نماید؛ از جمله در آیه ۲۳ می فرماید:«کذبت ثمود بالنذر: قوم ثمود (امت صالح ) نیز بیم دهندگان و هشدارهای ما را تکذیب نمودند.» قوم ثمود پیامبرانی را که آنها را از عذاب می ترساندند، تکذیب کردند. تکذیب خدا و پیامبر یا کلام ایشان، عمدتا با دو روش صورت می گیرد:۱. انکار رسمی و علنی و زبانی؛ که گاه در حد ستیز و کشتن پیامبران و ائمه نیز صورت گرفته است؛۲. انکار علمی و ضمنی؛ که با انجام گناه و ترک عمل به گفته، پیامبر، در حقیقت از کلام او بیرون رفته و به تکذیب و در نتیجه انکار و عذاب منتهی شده اند:«ثُمَّ کانَ عاقِبَةَ الَّذینَ أَساؤُا السُّوای أَنْ کَذَّبُوا بِآیاتِ اللَّهِ وَ کانُوا بِها یسْتَهْزِؤُن :سپس عاقبت کسانی که کارهای زشت انجام دادند این شد که آیات خدا را تکذیب کردند و آنها را مسخره می کردند.»
ویژگی مشرکان و کافران
تکذیب از ویژگیهای مشرکان و کافرانی است که پیوسته به دشمنی حق و وحی برخاسته اند و آیات و معجزات پیامبران را سحر خوانده اند:•«وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَری عَلَی اللَّهِ کَذِباً أَوْ کَذَّبَ بِآیاتِهِ إِنَّهُ لا یفْلِحُ الظَّالِمُونَ:و کیست ستمکارتر از آن که بر خدا دروغ بسته یا آیات او را تکذیب نموده؟! بی تردید ستمکاران رستگار نخواهند شد.» •«فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَری عَلَی اللَّهِ کَذِباً أَوْ کَذَّبَ بِآیاتِهِ أُولئِکَ ینالُهُمْ نَصیبُهُمْ مِنَ الْکِتابِ حَتَّی إِذا جاءَتْهُمْ رُسُلُنا یتَوَفَّوْنَهُمْ قالُوا أَینَ ما کُنْتُمْ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالُوا ضَلُّوا عَنَّا وَ شَهِدُوا عَلی أَنْفُسِهِمْ أَنَّهُمْ کانُوا کافِرین :پس چه کسی ظالم تر است از آن که بر خدا دروغ بندد، یا آیات و نشانه های او را تکذیب نماید؟! آنهایند که نصیب شان (در دنیا) از نوشته و مقرری خداوند (از عمر و روزی و اولاد) به آنان می رسد، تا آن گاه که فرستادگان ما (مأموران مرگ) به سراغ آنها بیایند که جانشان را بستانند، می گویند: کجایند آنهایی که به جای خداوند می خواندید؟ گویند:» •«فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَری عَلَی اللَّهِ کَذِباً أَوْ کَذَّبَ بِآیاتِهِ إِنَّهُ لا یفْلِحُ الْمُجْرِمُونَ:پس چه کسی ظالم تر است از آن که دروغی بر خدا بندد یا آیات او را تکذیب کند؟ حقّا که گنهکاران رستگار نمی شوند.» •«وَ مَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَری عَلَی اللَّهِ کَذِباً أَوْ کَذَّبَ بِالْحَقِّ لَمَّا جاءَهُ أَ لَیسَ فی جَهَنَّمَ مَثْویً لِلْکافِرین:و چه کسی است ستمکارتر از آن که بر خداوند دروغ بندد (و بگوید خدا بت ها را شریک و مقرّب و شفیع خود قرار داده) یا حق را چون بدو رسد (مانند نبوت پیامبر و کتاب او) تکذیب نماید؟! آیا در دوزخ جایگاهی برای کافران نیست؟»
تکذیب در قرآن
...
در این مقاله آیات مرتبط با تکذیب آخرت معرفی می شوند.
آثارتکذیب آخرت با توجه به آیات قرآن عبارتند از:
← پشیمانى
اصالت دادن به دنیا و انکار عالمى غیر از جهان مادّى، از جمله عوامل انکار آخرت:«و قال الملأ من قومه الّذین کفروا و کذّبوا بلقاء الأخرة و أترفنهم فى الحیوة الدّنیا ...• إن هى إلّاحیاتنا الدّنیا نموت و نحیا و ما نحن بمبعوثین؛
مؤمنون/سوره۲۳، آیه۳۳.    
تکذیب کنندگان آیات خدا و آخرت، احضار شوندگان در عذاب:«و أمّا الّذین کفروا و کذّبوا بایتنا و لقاء الأخرة فأولئک فى العذاب محضرون؛
روم/سوره۳۰، آیه۱۶.    
...
در این مقاله موضوعات مرتبط با تکذیب آیات خدا با توجه به آیات قرآن معرفی می شوند.
تکذیب آیات خداوند دارای آثاری در زندگی انسان است. این آثار عبارتند از:
← انحراف
زمینه های تکذیب آیات خدا با توجه به آیات قرآن عبارتند از:
← بدکارى
تکذیب کنندگان آیات خداوند عبارتند از:
← امّت هاى پیشین
...
خداوند تعالی در قرآن از انسان ها می پرسد: ای انسان چه چیزی تو را پس از این بیان به تکذیب دین وامی دارد؟
•«فَما یکَذِّبُکَ بَعْدُ بِالدِّین:پس (ای انسان) چه چیزی تو را پس از این (بیان) به تکذیب (روز) جزا وامی دارد؟! » خطاب در این آیه به انسان است، البته به اعتبار جنس انسان.ولی بعضی گفته اند: در ظاهر خطاب به رسول خدا (ص) است، و در واقع منظور سایر مردمند. کلمه" ما" در آن استفهامی و استفهامش توبیخی است، و جار و مجرور بالدین متعلق است به جمله" یکذبک"، و کلمه" دین" به معنای جزا است. و معنایش- به طوری که گفته اند این است که ای انسان! آن انگیزه ای که تو را واداشته که جزای روز قیامت را تکذیب کنی چیست؟ آن هم بعد از اینکه ما انسان را را دو طایفه کرده، یک طایفه که به سوی اسفل سافلین برگشتند، و طایفه ای که پاداش داده شدند، پاداشی قطع ناشدنی.
منشاء غفلت و غرور
•«کلا بل تکذبون بالدین:چنین نیست (که به کرم خدا مغرور شده باشید) بلکه شما روز جزا را تکذیب می کنید.» در این آیه قرآن به سراغ منشا غرور و غفلت آنها می رود، و می فرماید: آن گونه که می پندارید نیست" بلکه روز جزا را منکرید" (کَلَّا بَلْ تُکَذِّبُونَ بِالدِّینِ ).نه مساله کرم خداوند مایه غرور شما است، و نه لطف و نعمت های او، بلکه ریشه اصلی را در عدم ایمان به روز رستاخیز باید بیابید. کَلَّا بَلْ تُکَذِّبُونَ بِالدِّینِ" کلمه" کلا" مثل کلمه" حاشا" ردع و انکار را می رساند، در اینجا می خواهد مغروریت انسان به کرم خدای تعالی را ردع کند، که انسان های ناسپاس آن را وسیله و بهانه کفر و معصیت خود کردند، می فرماید مغرور نشوید که این غرور سودی به حال شما نخواهد داشت." بَلْ تُکَذِّبُونَ بِالدِّینِ"- یعنی نه، بلکه شما جزا را تکذیب می کنید، در این جمله از آنچه از آیه " ما غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیمِ" استفاده می شود اعراض شده، از آن جمله استفاده می شود که علت کفر و معصیت آنان مغرور شدن به کرم الهی بوده، و گر نه به قیامت و جزا و لو بالقوه اعتراف دارند، چون فطرت سلیم بر آن حکم می کند، در این جمله می فرماید: نه، علت این نیست، بلکه علت واقعی این جرأت و حسارت بر کفران و نافرمانی، بدون کمترین ترسی از جزا، این است که روز جزا را منکرید.در آیه" یا أَیهَا الْإِنْسانُ " خطاب را متوجه انسان نموده شش مرتبه ضمیر کاف خطاب مفرد به آن برگردانید، ناگهان در آیه مورد بحث ضمیر را جمع مخاطب کرد، تا بفهماند هر کس که در معصیت و کفر با انسان شریک باشد تنها علت کفر و نافرمانیش نداشتن ایمان به روز جزا است. منظور از" دین" در اینجا جزا و روز جزا است و اینکه بعضی احتمال داده اند منظور" دین اسلام" است بعید به نظر می رسد چرا که محور سخن در این آیات معاد است.
اوصاف تکذیب کنندگان دین
در قرآن برای تکذیب کنندگان دین اوصافی بیان شده است:راندن یتیم، عدم اهتمام به طعام مسکین، سهل انگاری در نماز گزاردن، ریا کاری و منع ماعون.•«أَ رَأَیتَ الَّذی یکَذِّبُ بِالدِّین :آیا کسی که دین خدا و روز جزا را تکذیب می کند، دیدی؟» أَ رَأَیتَ الَّذِی یکَذِّبُ بِالدِّینِ کلمه" رؤیت" هم می تواند به معنای دیدن با چشم باشد، و هم به معنای معرفت. و مراد از دین، جزای یوم الجزاء است، پس کسی که دین را تکذیب کند منکر معاد است.ولی بعضی گفته اند: مراد از دین، همان معنای معروفش یعنی کیش و ملت است.
← راندن یتیم
...
تمامی انبیاء توسط گروهی از امتشان تکذیب می شدند. در این مقاله آیات مرتبط با تکذیب انبیاء معرفی می شوند.
تکذیب انبیاى گذشته از سوى اقوام و امّت هاى آنان:۱. ولقد ءاتینا موسى الکتب وقفّینا من بعده بالرّسل وءاتینا عیسى ابن مریم البیّنت وأیّدنه بروح القدس أفکلّما جاءکم رسول بما لاتهوى أنفسکم استکبرتم ففریقا کذّبتم ....
بقره/سوره۲، آیه۸۷.    
پیروزی، پایانى براى شکیبایی انبیا در برابر تکذیب ها:ولقد کذّبت رسل مّن قبلک فصبروا على ما کذّبوا وأوذوا حتّى أتهم نصرنا ....
انعام/سوره۶، آیه۳۴.    
...
خطاب تکذیب، خطاب در مقام اعلان کذب مخاطب است.
در «خطاب تکذیب» گوینده می خواهد دروغگویی شنونده را به او بفهماند؛
← مثال
 ۱. ↑ آل عمران/سوره۳، آیه۹۳.    
فرهنگ نامه علوم قرآنی، برگرفته از مقاله «خطاب تکذیب».    
...


معنی تکذیب به انگلیسی

denial (اسم)
انکار ، رد ، تکذیب ، عدم پذیرش ، حاشا
rebuttal (اسم)
رد ، پس زنی ، تکذیب ، دفع ، عمل متقابل
confutation (اسم)
تکذیب ، امر مردود
refutation (اسم)
تکذیب
disproof (اسم)
رد ، ابطال ، تکذیب ، دلیل رد

معنی کلمه تکذیب به عربی

تکذیب
نقض
غير قابل للدحض
ادحض , فند
غير قابل للدحض

تکذیب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی تکذیب

نیما ٠٥:١٧ - ١٣٩٦/٠٨/١٩
کتمان
|

پیشنهاد شما درباره معنی تکذیبنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ا.امين > دادرسان
کورش شیرازی > یاقچی یول
فرشاد > paraphrase
کورش شیرازی > یاقچی
پیمان > nonchalance
zb > cross
نعمت الله سیادت مقدم شاعر > وقاهت
Ali > سخن بیهوده

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تکذیب   • معنی تکذیب کننده   • تکذیب یعنی چه   • معنی لغت تکذیب   • معنی کلمه تکذیب کننده   • معنی درختکاری شده   • تکذیب به چه معناست   • معنی انکار   • مفهوم تکذیب   • تعریف تکذیب   • معرفی تکذیب   • تکذیب چیست   • تکذیب یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی تکذیب
کلمه : تکذیب
اشتباه تایپی : j;bdf
آوا : takzib
نقش : اسم
عکس تکذیب : در گوگل


آیا معنی تکذیب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )