انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1060 100 1

تکفیر گناهان

تکفیر گناهان در دانشنامه اسلامی

تکفیر گناهان
تکفیر گناهان، محو شدن گناهان در قیامت با ثواب کارهای نیک.
تکفیر در لغت به معنای پوشاندن و پنهان کردن است. کسی که نعمت های الهی را انکار یا کتمان کند، کافر می خوانند. تکفیر در اصطلاح علم کلام در برابر احباط (تباه شدن اعمال نیک با گناهان) قرار دارد. و به معنای این است که ثواب بیشتر مجازات کمتر را محو می کند. اگر در قیامت ثواب کارهای نیک انسان، بیشتر از عقوبت گناهان او باشد. اعمال نیک او، گناهانش را محو می کند.
در قرآن و روایت برای تکفیر گناهان عواملی بیان شده است؛ قرآن از ایمان و عمل صالح، توبه، دوری کردن از گناهان کبیره صدقه پنهانی، هجرت و شفاعت به عنوان عواملی یاد کرده که گناهان را از بین می برند. همچنین روایات پذیرفتن اسلام، شفاعت، ولایت و عبادت را از عوامل تکفیر گناهان دانسته اند.
تکفیر که در واقع به معنای پوشاندن گناهان می باشد و خداوند گناهان انسان را می پوشاند برای تکفیر گناهان عواملی ذکر شده است.
 ۱. ↑ آل عمران/سوره۳، آیه۱۹۰.    
فرهنگ قرآن،مرکز فرهنگ و معارف قرآن،برگرفته از مقاله «تکفیر گناهان»    
...
تکفیر که به معنای پوشاندن گناهان می باشد و یک کار خوب نیز می باشد،برای تکفیر گناهان اهل کتاب شرایطی دارد.
تکفیر گناهان اهل کتاب، مشروط به ایمان و تقواپیشگی می باشد که در قرآن هم خداوند در این مورد می فرماید:ولو ان اهل الکتـب ءامنوا واتقوا لکفرنا عنهم سیـاتهم و لادخلنـهم جنـت النعیم.و اگر اهل کتاب ایمان بیاورند و تقوا پیشه کنند، گناهان آنها را می بخشیم؛ و آنها را در باغهای پرنعمت بهشت ، وارد می سازیم. .در اینجا به اول مطلب - که روی سخن با همه اهل کتاب بود - برگشته و دوباره خطاب را به همه شان متوجه می کند، و در خاتمه کلام بطور ملخص عموم اهل کتاب را متوجه می کند به اینکه چگونه نعمت بزرگ سعادت دو جهان را به رایگان از دست دادند، و چه آسان جنت نعیم و نعمت حیات سعیده را از کف دادند؛ و مراد از تقوا بعد از ایمان ، پارسائی و پرهیز از محرمات الهی و از گناهان کبیره است ، یعنی گناهانی که خداوند در قرآن کریم وعده دوزخ به مرتکب آن داده است ، پس مراد از ((سیئات )) که خدا وعده کرده اگر آنان کبایر را مرتکب نشوند آن سیاتشان را ببخشد، عبارتست از گناهان صغیره .
← عمل به فرمان و نزول برکات
 ۱. ↑ مائده/سوره۵، آیه۶۵.    
فرهنگ قرآن،مرکز فرهنگ و معارف قرآن،برگرفته از مقاله «تکفیر گناهان اهل کتاب»    
...
خداوند از روی فضل و کرم خود گناهان اولوالالباب و افراد خردمند را می پوشاند.
گناه خردمندان و اولوالالباب از سوی خدا تکفیر و پوشیده می شود.ان فی خلق السمـوت والارض واختلـف الیل والنهار لایـت لاولی الالبـب• فاستجاب لهم ربهم انی لا اضیع عمل عـمل منکم... لاکفرن عنهم سیـاتهم ولادخلنهم جنـت...مسلماً در آفرینش آسمانها و زمین ، و آمد و رفت شب و روز ، نشانه های (روشنی) برای خردمندان است.•خداوند، درخواست آنها را پذیرفت؛ (و فرمود:) من عمل هیچ عمل کننده ای از شما را، زن باشد یا مرد، ضایع نخواهم کرد؛ شما همنوعید، و از جنس یکدیگر! آنها که در راه خدا هجرت کردند، و از خانه های خود بیرون رانده شدند و در راه من آزار دیدند، و جنگ کردند و کشته شدند، بیقین گناهانشان را می بخشم؛ و آنها را در باغهای بهشتی ، که از زیر درختانش نهرها جاری است، وارد می کنم. این پاداشی است از طرف خداوند؛ و بهترین پاداشها نزد پروردگار است. .این آیات به منزله خلاصه گیری از بیان حال مؤمنین و مشرکین و اهل کتاب است که شرح حالشان در این سوره آمده بود، به این بیان که می فرماید حال ابرار نیکان از مؤمنین ذکر خدای سبحان و تفکر در آیات او و پناه بردن به دامن او از عذاب آتش و درخواست مغفرت و جنت است ، خدای تعالی هم خواسته شان را بر آورد و به زودی نیز بر می آورد (این حال عمومی ایشان است ).
← روشن ترین راه خداشناسی
 ۱. ↑ آل عمران/سوره۳، آیه۱۹۰.    
فرهنگ قرآن،مرکز فرهنگ و معارف قرآن،برگرفته از مقاله «تکفیر گناهان اولواالالباب»    
...
خداوند در قرآن برای تکفیر و پوشاندن گناهان بنی اسرائیل برای آنها وعده مشروط گذاشته است.
خدا به بنی اسرائیل، برای تکفیر گناهان آنان وعده مشروط داده است.ولقد اخذ الله میثـق بنی اسرءیل وبعثنا منهم اثنی عشر نقیبـا وقال الله انی معکم لئن اقمتم الصلوة وءاتیتم الزکوة وءامنتم برسلی وعزرتموهم واقرضتم الله قرضـا حسنـا لاکفرن عنکم سیـاتکم ولادخلنکم جنـت...خدا از بنی اسرائیل پیمان گرفت. و از آنها، دوازده نقیب (= سرپرست)برانگیختیم. و خداوند (به آنها) گفت: «من با شما هستم! اگر نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و به رسولان من ایمان بیاورید و آنها را یاری کنید، و به خدا قرض الحسنه بدهید (= در راه او، به نیازمندان کمک کنید)، گناهان شما را می پوشانم (= می بخشم )؛ و شما را در باغهایی از بهشت ، که نهرها از زیر درختانش جاری است، وارد می کنم. اما هر کس از شما بعد از این کافر شود، از راه راست منحرف گردیده است. .این آیه به اخذ میثاق از بنی اسرائیل و قرار دادن دوازده رهبر برای آنها و نیز اعلام به این که خدا با آنها است و اگر یک سلسله وظائف را به انجام برسانند، صاحب نعمت های مادّی و معنوی خواهند شد، اشاره کرده است.
عوامل تکفیر گناهان بنی اسرائیل
 ۱. ↑ مائده/سوره۵، آیه۱۲.    
...
یکی از اسامی خداوند ستار العیوب می باشد که خدواند در قرآن وعده داده است در قیامت گناهان را می پوشاند.
خدا، پوشاننده گناهان و زشتیها از پرونده اعمال آدمی در قیامت می باشد و گناهان را در قیامت تکفیر میکند.ثم انکم یوم القیـمة... • لهم ما یشاءون عند ربهم ذلک جزاء المحسنین• لیکفر الله عنهم اسوا الذی عملوا...سپس شما روز قیامت نزد پروردگارتان مخاصمه می کنید. •آنچه بخواهند نزد پروردگارشان برای آنان موجود است؛ و این است جزای نیکوکاران !•تا خداوند بدترین اعمالی را که انجام داده اند (در سایه ایمان و صداقت آنها) بیامرزد، و آنها را به بهترین اعمالی که انجام می دادند پاداش دهد! .
← بحث روایی آیه
 ۱. ↑ زمر/سوره۳۹، آیه۳۱.    
فرهنگ قرآن،مرکز فرهنگ و معارف قرآن،برگرفته از مقاله «تکفیر گناهان در قیامت»    
...

ارتباط محتوایی با تکفیر گناهان

تکفیر گناهان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تکفیر گناهان   • مفهوم تکفیر گناهان   • تعریف تکفیر گناهان   • معرفی تکفیر گناهان   • تکفیر گناهان چیست   • تکفیر گناهان یعنی چی   • تکفیر گناهان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تکفیر گناهان
کلمه : تکفیر گناهان
اشتباه تایپی : j;tdv 'khihk
عکس تکفیر گناهان : در گوگل


آیا معنی تکفیر گناهان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )