انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 942 100 1

تکله مکان

تکله مکان در دانشنامه ویکی پدیا

تکله مکان
مختصات: ۳۸°۵۳′۲۸″ شمالی ۸۲°۱۰′۴۰″ شرقی / ۳۸.۸۹۱۱۱° شمالی ۸۲.۱۷۷۷۸° شرقی / 38.89111; 82.17778
بیابان تَکله مکان (چینی: 塔克拉玛干沙漠; پینیین: Tǎkèlāmǎgān Shāmò; اویغور: تهکلیماکان قۇملۇقی، خط لاتین اویغور: Täklimakan qumluqi) بزرگ ترین بیابان کشور چین و هیجدهمین بیابان بزرگ جهان است.
این بیابان در غرب چین، در استان سین کیانگ و در حوضه آبریز تاریم واقع شده است. مساحت تکله مکان ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع، درازای آن هزار کیلومتر و پهنای آن ۴۰۰ کیلومتر است.
هسته اصلی تکله مکان را تپه های شن های روان تشکیل می دهند که رشته هایی از واحهها در پیرامون آن قرار گرفته اند. دو شاخه اصلی جاده ابریشم از کناره شمالی و کناره جنوبی تکله مکان می گذشت. نام تکله مکان را دگرگون شده واژه «تَرک مکان» به معنی مکان متروکه دانسته اند.
شهرهای اصلی واحه ای تلکه مکان که از آب های کوه های پیرامون این بیابان آبیاری می شوند عبارتند از: کاشغر، ختن، یارکند، نیا در جنوب، کوچه و تورفان در شمال، و لولان و دونهوآنگ در شرق.
پیشینه تاریخی و جزئیات جغرافیایی تکله مکان توسط کاشفان نامداری چون سون هدین (۱۹۵۲–۱۸۶۵) و آورل استاین (۱۹۴۳–۱۸۶۲) تشریح شد. کاوش ها نشان می دهد که در زمان های قدیم در مکان هایی چون دندان اویلیق، نیا، اندره و لولان شهرهایی پررونق وجود داشته که زیر نفود فرهنگی ایران، هند، تخارها، یونانی ها و چینی ها بوده اند.
بیابان تکله مکان با مساحت ۴۶۵٬۰۰۰ کیلومتر مربع در ایالت سین کیانگ چین (شمال غربی این کشور) واقع شده است. صحرای تکله مکان در مرکز یک حوزهٔ جنوبی منطقهٔ سین کیانگ قرار دارد. مساحت آن بیش از ۳۳۰ هزار کیلومتر مربع است و بیش از ۸۰٪ آن بیابان جاری می باشد. صحرای تکله مکان بزرگترین صحرای چین و دومین صحرای سیار جهان به شمار می رود.
در مرکز صحرا حدود ۶۰ روز در سال باد با درجهٔ بیشتر از ۱۰ درجه می ورزد.
در هزاران سال گذشته صحرای تکله مکان مانع مواصلات جنوب و شمال و مبادلات شرق و غرب بوده است؛ بسیاری از تاجران، کاروان ها و ماجراجویان قصد داشتند در این صحرا راهی بگشایند اما تاکنون موفق نشده اند.
در دهه ۹۰ قرن گذشتهٔ میلادی ادارات مربوطهٔ چین برای استخراج منابع فراوان نفت و گاز ذخیره شده در مرکز این صحرا وجوه عظیمی برای ساخت یک جادهٔ صحرایی اختصاص دادند. سال ۱۹۹۵ میلادی جادهٔ صحرایی ساخته شد.
شبکهٔ مرموزی از نقاط که بخش وسیعی از مناطق بیابانی غرب چین را در بر گرفته است در نتیجهٔ تحقیقات زمین شناسی برای یافتن معادن نیکل ایجاد شده اند. محققان در زمان بررسی تصاویر ماهواره ای سایت باستان شناسی جاده ابریشم، بطور تصادفی شبکهٔ مرموزی از نقاط عجیب به وسعت هشت کیلومتر را در منطقهٔ بیابانی تکله مکان شناسایی کردند و تحقیقات در این خصوص از سال ۲۰۱۰ آغاز شد. بررسی ها نشان داد که این الگوهای مرموز در تصاویر ماهواره ای سال ۲۰۰۴ وجود نداشتند و این الگوها طی چند سال اخیر ایجاد شده اند. محققان در ادامهٔ تحقیقات خود، مقاله ای را در یکی از روزنامه های چین پیدا کردند که حاکی از کشف مقادیر عظیم ذخایر نیکل در مناطق بیابانی این کشور بود. به نظر می رسد که این الگوهای عجیب به مطالعات زمین شناسی مربوط می شود، چون در این گونه اکتشافات، نقاط و حفره هایی برای تعیین ترکیب ذخایر معدنی در روی زمین ایجاد می شوند.
آملیا کارولینا فیزیکدان دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا و نویسندهٔ این تحقیق تأکید می کند:
«در نقشه های ماهواره ای تهیه شده از بیابان تکله مکان در غرب چین می توان ساختارهای دست سازی را مشاهده کرد که از چاله یا تپه های کوچک تشکیل شده اند. این ساختارهای عجیب که مانند صفحات شطرنج در بیابان شکل گرفته اند، ناشی از انجام مطالعات زمین شناسی برای یافتن ذخایر نیکل هستند.»


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تکله مکان

تکله مکان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی تکله مکاننام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تکله مکان   • مفهوم تکله مکان   • تعریف تکله مکان   • معرفی تکله مکان   • تکله مکان چیست   • تکله مکان یعنی چی   • تکله مکان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تکله مکان
کلمه : تکله مکان
اشتباه تایپی : j;gi l;hk
عکس تکله مکان : در گوگل


آیا معنی تکله مکان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )