انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1064 100 1

تک گروه

تک گروه در دانشنامه ویکی پدیا

تک گروه
تک گروه یا تک لاد یا هاپلوگروه (به انگلیسی: Haplogroup) مجموعه ای از هاپلوتیپ های مشابه هستند که دارای نیای مشترک و جهش های ژنی پلی مرفیسم تک نوکلئوتید هسنتد. جهش های ژنی را می توان به عنوان یک تک گروه در نظر گرفت. هر جهش یک هاپلوتیپ را تشکیل می دهد که از مجموع هاپلوتیپ های مشابه یک هاپلوگروه یا تک گروه ایجاد می شود. به عبارتی، اگر دو یا سه جهش در ژنها صورت بگیرد، می توان این جهش ها را در یک هاپلوگروه به صورت هاپلوگروه C ،B ،A و... قرار داد.
A
B
تک گروه ها شاخه ای از دانش ژنتیک انسانی هستند و هر تک گروه مطابق با مهاجرت های اولیهٔ بشر به قاره ها یا مناطق جغرافیایی مختلف است. در ژنتیک انسانی، تک گروه هایی که بیشترین تحقیق روی آنها انجام گرفته شده تک گروه های دی ان ای کروموزومِ Y (که از پدر به پسر منتقل می شوند) و تک گروه های دی ان ای میتوکندری (که از مادر به فرزند منتقل می شوند) هستند.
تک گروه های دی ان ای کروموزومِ Y انسان (دی ان ای Y) (برپایهٔ گروه قومی · هاپلوتیپ های معروف)
گروه های بدون جهش ژنی M168
تک گروه J-M304 یا J*, یک تک گروه کروموزوم Y است. باور بر این است که این تک گروه در آسیای غربی تکامل پیدا کرده است. در دوران نوسنگی این کلاد از آنجا بیشتر به آفریقای شمالی، شاخ آفریقا، سقطرا، قفقاز، اروپای جنوب شرقی، آسیای مرکزی، ایران، پاکستان و غرب هند پراکنده شده است.
Malouf 2008: 70% (28/40)
Cadenas 2008: 45/62=72.6% J-M267
تک گروه J-M304 به دو سابکلاد (شاخه) اصلی تقسیم می شود، J-M267 و J-M172.
پاراگروه J-M304* شامل همهٔ J-M304 به جز J-M267, J-M172 و سابکلادهایشان می شود. J-M304* به ندرت بیرون از جزیره سقطرا، در یمن، دیده می شود که در آن بسیار بالاست، تا 71.4%. تک گروه J-M304* همچنین با بسامد کمتر در عمان (Giacomo 2004), اشکنازی، عربستان سعودی (Abu-Amero 2009), یونان (Giacomo 2004), جمهوری چک (Giacomo 2004 and Luca 2007), اویغورها و مردمان متعدد ترک مشاهده می شود. (Cinnioglu 2004 و Varzari 2006).
تک گروهJ-M267 تعریف شده از سوی M267 SNP هم اکنون بیش از همه در جزیره العرب فراوانی دارند: یمن (تا 76%), عربستان سعودی (تا ۶۴٪) (Alshamali 2009), قطر (58%), و داغستان (تا 56%). J-M267 به طور کلی در بین بدوی های عرب (62%), اشکنازی (۲۰٪) (Semino 2004), الجزایر (تا ۳۵٪) (Semino 2004), عراق (تا ۳۳٪) (Semino 2004), تونس (تا 31%), سوریه (تا ۳۰٪), مصر (تا ۲۰٪) (Luis 2004), و شبه جزیره سینا فراوان است. بسامد تکر گروه J-M267 در مرزهای مناطق عربی/ سامی زبان همچون مناطق عموماً غیر عربی/سامی زبان ترکیه (۹٪), ایران (5%), Iraqi Biradari سنی شمال هند (۳۸٪) و شیعه شمال هند (11%) (Eaaswarkhanth ۲۰۰۹) افول می کند. به هر روی باید ملاحظه شود که برخی از ارقام فوق در برخی مطالعات بالاتر هستند، و در ارقام کوچکتر به دست آمده در دیگر مطالعات حذف شده اند. همچنین در بین یهودیان، مخصوصاً خطکوهن (۴۶٪) (Hammer 2009) بسیار فراوان است.
در ژنتیک انسانی، یک تک گروه دی ان ایی میتوکندریایی انسانی (انگلیسی: Human mitochondrial DNA haplogroup) تک گروهیست که بر اساس تفاوت ها در دی ان ای میتوکندریایی انسانی تعریف می شود. تک گروه ها به منظور نشان دادن نقاط انشعاب بر درخت پلیژنتیک میتوکندریایی به کار می روند. فهمیدن مسیر تکاملی اصل و نسب مؤنث به ژنتیک دانان جمعیتی کمک کرده رد میراث ماردتبارانهٔ انسان های مدرن را تا ریشه های انسانی در آفریقا و پراکندگی متعاقب آن در سراسر جهان بگیرند.
تبارشناسی ژنتیکی
فیلوژنتیک مولکولی
ژنتیک جمعیت
تک گروه دی ان ایی کروموزوم Y انسانی (انگلیسی: Human Y-chromosome DNA haplogroup) تک گروهی است که با تفاوت در بخش های غیر نوترکیبی دی ان ای از کروموزوم Y (موسوم به Y-DNA) تعریف می شود. این تک گروه گوناگونی ژنتیکی انسانی را بر اساس چندریختی های تک-نوکلئوتیدی در کروموزوم Y نشان می دهد.
تک گروه دی ان ایی میتوکندریایی انسانی
فیلوژنتیک مولکولی
تبارشناسی ژنتیکی
تک گروه های دی ان ایی کروموزوم Y شاخه های اصلی درخت تبارزایی را نمایندگی می کنند. آدم کروموزوم Y نامیست که محققان بر نزدیک ترین نیای مشترک پدرتبارانهٔ همهٔ انسان های زنده داده اند. تخمین ها در خصوص تاریخی که آدم کروموزوم Y زندگی کرده در مطالعات متفاوت به طور شایان توجهی فرق می کند. داده های باستان شناسانه و ژنتیکی مؤید اینند که جمعیت های منبع انسان های پارینه سنگی از بیشینه های یخچالی (از جمله آخرین بیشینه یخچالی) جان به در بردند و تک گوه های آدم کروموزوم Y در رفیجیوم های با جنگل های تنک ظهور کردند و در سراسر نواحی حاصلخیز پراکنده شدند ولی از پوشش جنگلی انبوه دوری گزیدند.
در فهرست ذیل گروه های قومی سرشناس برپایهٔ تک گروه های دی ان ای Y آمده اند. این فهرست از دو ستون تشکیل یافته است. ستون اولی مقدار کل نمونه مطالعه شده و ستون دومی درصد یک تک گروه را در بین نمونه ها نشان می دهد.
(استان اریول)
(استان ورونژ)
(استان تور)
آنچه در اینجا فهرست شده قومیت ها و جمعیت های آسیای غربی, آفریقای شمالی و قفقاز جنوبی بر پایه تک گروه دی ان ایی کروموزوم Y انسانی بر اساس مطالعات مرتبط است. نمونه هایی از افراد متعلق به گروه های قومی و زبانی در دو ستون اول گرفته شده و ستونه سوم اندازه نمونه مورد مطالعه را نشان می دهد. دیگر ستون ها درصد تک گروه را نشان می دهد. (IE = Indo-European, AA = Afro-Asiatic)
باستان ژنتیک خاور نزدیک
مطالعات ژنتیکی بر مردم ترک

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تک گروه

تک گروه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تک گروه   • مفهوم تک گروه   • تعریف تک گروه   • معرفی تک گروه   • تک گروه چیست   • تک گروه یعنی چی   • تک گروه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تک گروه
کلمه : تک گروه
اشتباه تایپی : j; 'v,i
عکس تک گروه : در گوگل


آیا معنی تک گروه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )