برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1156 100 1

تیسفون

/tisfun/

معنی تیسفون در لغت نامه دهخدا

تیسفون. (اِخ ) پهلوی «ته سی فون » . (شهرستانهای ایران ، مارکوارت ص 60). معرب آن طیسفون. (معجم البلدان ). تیسفون پایتخت دولت شاهنشاهی و مقر شاهنشاه ایران در عهد ساسانی بود.تیسفون به معنی خاص نام شهری عمده از مجموعه ٔ شهرهایی بود که آنها را به زبان سریانی ماحوزه و ملقب به ملکا (یعنی شهرهای پادشاه ) و گاهی مذیناتا یا مذینه (شهرها) میخواندند. عرب این لفظ را به المدائن تعبیر کرده است. چنین حدس زده میشود که مجموع این شهرها را به زبان پهلوی شهرستان میخوانده اند و ظاهراً کلمات سامی مذکور ترجمه ٔ آن است. در قرن آخر دولت ساسانیان مداین شامل هفت شهر بود: شهر تیسفون. شهر رومگان. شهر وه اردشیر. (سلوکیه ).درزنیدان. ولاشاباذ. محله ٔ اسپانیر. محله ٔ ماحوزا. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). رجوع به ایران باستان ج 3 و طیسفون در همین لغت نامه و دایرة المعارف فارسی شود.

معنی تیسفون به فارسی

تیسفون
پهلوی ته سی فون معرب آن طیسفون معجم البلدان تیسفون پایتخت دولت شاهنشاهی و مقر شاهنشاه ایران در عهد ساسانی بود
قصر پادشاهان ساسانی

تیسفون در دانشنامه اسلامی

تیسفون
تیسْفون، یکی از مجموع چند شهر نزدیک به یکدیگر در کنار اروندرود که بعدها در زبان عربی مدائن نامیده شد.
تیسفون در شرق دجله و ساحل چپ آن واقع بود. این شهر در حدود 35 کیلومتری جنوب بغداد در ناحیه ای قرار گرفته بود که رودهای دجله و فرات به یکدیگر نزدیک می شدند.
تیسفون حدود ششصد سال تختگاه ایران بود و از گودرز دوم (حک : 41ـ51 میلادی) تا اردوان پنجم (حک: 259ـ226 میلادی)، اشکانیان و از اردشیر اول (حک: 226ـ241 میلادی) تا یزدگرد سوم (حک: 11ـ31/632ـ651)، ساسانیان در تیسفون حکومت کردند. پس از اسلام نیز سلمان فارسی (متوفی 36) در عهد خلافت عمر حاکم مداین شد و تا هنگام مرگ در این منصب بود.

تیسفون در دانشنامه ویکی پدیا

تیسفون
تیسپون یا تیسفون نام یکی از پایتخت های باستانی ایران است که در کشور عراقِ امروزی جای گرفته است. این شهر در دوران اشکانیان به عنوان پایتخت غربی ایران در منطقهٔ میان رودان ساخته شد، و در دوران ساسانی ارزش خود را به عنوان مرکز نیروی سیاسی و اقتصادی نگهداشت. پس از حمله اعراب به ایران، شهر تیسفون به تاراج رفت و رفته رفته متروکه گشت.
۱۱۵ میلادی اشغال آشوریه، میان رودان (بین النهرین) و تیسفون توسط تراژان.
۱۹۷ میلادی غارت تیسفون پایتخت اشکانیان به وسیله سپتیموس سوروس.
تیسفون نزدیک به ششصد سال پایتخت ایران بود و از گودرز دوم (حک: ۴۱–۵۱ میلادی) تا اردوان پنجم (حک: ۲۵۹–۲۲۶ میلادی) در دورهٔ اشکانیان، و از اردشیر یکم (حک: ۲۲۶–۲۴۱ میلادی) تا یزدگرد سوم (حک: ۱۱–۳۱/ ۶۳۲–۶۵۱) در دورهٔ ساسانیان در تیسفون شهریاری کردند. پس از اسلام سلمان فارسی در روزگار فرمانروایی عمر شهریار تیسفون شد. کاخ با شکوه ساسانیان را که هنوز آثار آن در جانب خاوری دجله نمایان است، اعراب ایوان کسری نام دادند. این ایوان چنان که یعقوبی گوید در شهر اسبانبر واقع بود. ساختمان مهم دیگری نیز بود که کاخ سفید نامیده می شد و در یک مایلی شمال شهر کهنه دیده می شد ولی این ساختمان از آغاز سده ۴ ه‍. ق چنان رو به ویرانی و رُمبش رفت که اثری از آن نماند و از این روی است که تاریخ نویسان پس از آن، کاخ سفید و ایوان کسری، هر دو را با نام طاق کسری دانسته اند و آن، یگانه جامانده ایست که تا امروز از بناها و کاخهای پادشاهان ساسانی در آن جایگاه پایدار مانده است.
تیسفون در زمان اشکانیان بنیاد گذاشته شد. این شهر پایتخت شاهنشاهی اشکانیان و سپس ساسانیان تا پیروزی اعراب بر ایران بود.
تیسفون پایتخت زمستانی ساسانیان بود. در تیسفون در زمانی که پایتخت پادشاهان اشکانی بود گویا زبان پارتی، زبان شاه و درباریان و مردم پایتخت بوده است. هنگامی که تیسفون پایتخت پادشاهان ساسانی شد پارسی میانه زبان دربار و تا اندازه ای زبان مردم شهر شد.
عکس تیسفون
مختصات: ۳۳°۰۵′۳۷″ شمالی ۴۴°۳۴′۵۰″ شرقی / ۳۳.۰۹۳۶۱° ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با تیسفون

تیسفون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

افشین
مدائن
علی سیریزی
تیسفون یا تیسپون، نزدیک به ششصد سال پایتخت ایران در دوران اشکانی و ساسانی بوده و در زمان حمله اعراب به ایران، این پایتخت سقوط کرد ؛ این شهر یکی از هفت شهر مدائن در میان رودان (عراق امروزی) بوده است.


معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام باقیمانده کاخ ساسانیان در تیسفون   • اسم جدید شهر مدائن   • شهر مدائن کجاست   • نام کنونی مدائن   • علم شعبده قدیم   • ایوان مدائن کجاست   • تاوان تخلف از دستور شرع   • کوشک سفید مدائن کجاست   • معنی تیسفون   • مفهوم تیسفون   • تعریف تیسفون   • معرفی تیسفون   • تیسفون چیست   • تیسفون یعنی چی   • تیسفون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تیسفون
کلمه : تیسفون
اشتباه تایپی : jdst,k
آوا : tisfun
نقش : اسم خاص مکان
عکس تیسفون : در گوگل

آیا معنی تیسفون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )