انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1064 100 1

تیسفون

/tisfun/

معنی تیسفون در لغت نامه دهخدا

تیسفون. (اِخ ) پهلوی «ته سی فون » . (شهرستانهای ایران ، مارکوارت ص 60). معرب آن طیسفون. (معجم البلدان ). تیسفون پایتخت دولت شاهنشاهی و مقر شاهنشاه ایران در عهد ساسانی بود.تیسفون به معنی خاص نام شهری عمده از مجموعه ٔ شهرهایی بود که آنها را به زبان سریانی ماحوزه و ملقب به ملکا (یعنی شهرهای پادشاه ) و گاهی مذیناتا یا مذینه (شهرها) میخواندند. عرب این لفظ را به المدائن تعبیر کرده است. چنین حدس زده میشود که مجموع این شهرها را به زبان پهلوی شهرستان میخوانده اند و ظاهراً کلمات سامی مذکور ترجمه ٔ آن است. در قرن آخر دولت ساسانیان مداین شامل هفت شهر بود: شهر تیسفون. شهر رومگان. شهر وه اردشیر. (سلوکیه ).درزنیدان. ولاشاباذ. محله ٔ اسپانیر. محله ٔ ماحوزا. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). رجوع به ایران باستان ج 3 و طیسفون در همین لغت نامه و دایرة المعارف فارسی شود.

معنی تیسفون به فارسی

تیسفون
پهلوی ته سی فون معرب آن طیسفون معجم البلدان تیسفون پایتخت دولت شاهنشاهی و مقر شاهنشاه ایران در عهد ساسانی بود
قصر پادشاهان ساسانی

تیسفون در دانشنامه اسلامی

تیسفون
تیسْفون، یکی از مجموع چند شهر نزدیک به یکدیگر در کنار اروندرود که بعدها در زبان عربی مدائن نامیده شد.
تیسفون در شرق دجله و ساحل چپ آن واقع بود. این شهر در حدود 35 کیلومتری جنوب بغداد در ناحیه ای قرار گرفته بود که رودهای دجله و فرات به یکدیگر نزدیک می شدند.
تیسفون حدود ششصد سال تختگاه ایران بود و از گودرز دوم (حک : 41ـ51 میلادی) تا اردوان پنجم (حک: 259ـ226 میلادی)، اشکانیان و از اردشیر اول (حک: 226ـ241 میلادی) تا یزدگرد سوم (حک: 11ـ31/632ـ651)، ساسانیان در تیسفون حکومت کردند. پس از اسلام نیز سلمان فارسی (متوفی 36) در عهد خلافت عمر حاکم مداین شد و تا هنگام مرگ در این منصب بود.

تیسفون در دانشنامه ویکی پدیا

تیسفون
تیسپون یا تیسفون نام یکی از پایتخت های باستانی ایران است که در کشور عراقِ امروزی جای گرفته است. این شهر در دوران اشکانیان به عنوان پایتخت غربی ایران در منطقهٔ میان رودان ساخته شد، و در دوران ساسانی ارزش خود را به عنوان مرکز نیروی سیاسی و اقتصادی نگهداشت. پس از حمله اعراب به ایران، شهر تیسفون به تاراج رفت و رفته رفته متروکه گشت.
۱۱۵ میلادی اشغال آشوریه، میان رودان (بین النهرین) و تیسفون توسط تراژان.
۱۹۷ میلادی غارت تیسفون پایتخت اشکانیان به وسیله سپتیموس سوروس.
تیسفون نزدیک به ششصد سال پایتخت ایران بود و از گودرز دوم (حک: ۴۱–۵۱ میلادی) تا اردوان پنجم (حک: ۲۵۹–۲۲۶ میلادی) در دورهٔ اشکانیان، و از اردشیر یکم (حک: ۲۲۶–۲۴۱ میلادی) تا یزدگرد سوم (حک: ۱۱–۳۱/ ۶۳۲–۶۵۱) در دورهٔ ساسانیان در تیسفون شهریاری کردند. پس از اسلام سلمان فارسی در روزگار فرمانروایی عمر شهریار تیسفون شد. کاخ با شکوه ساسانیان را که هنوز آثار آن در جانب خاوری دجله نمایان است، اعراب ایوان کسری نام دادند. این ایوان چنان که یعقوبی گوید در شهر اسبانبر واقع بود. ساختمان مهم دیگری نیز بود که کاخ سفید نامیده می شد و در یک مایلی شمال شهر کهنه دیده می شد ولی این ساختمان از آغاز سده ۴ ه‍. ق چنان رو به ویرانی و رُمبش رفت که اثری از آن نماند و از این روی است که تاریخ نویسان پس از آن، کاخ سفید و ایوان کسری، هر دو را با نام طاق کسری دانسته اند و آن، یگانه جامانده ایست که تا امروز از بناها و کاخهای پادشاهان ساسانی در آن جایگاه پایدار مانده است.
تیسفون در زمان اشکانیان بنیاد گذاشته شد. این شهر پایتخت شاهنشاهی اشکانیان و سپس ساسانیان تا پیروزی اعراب بر ایران بود.
تیسفون پایتخت زمستانی ساسانیان بود. در تیسفون در زمانی که پایتخت پادشاهان اشکانی بود گویا زبان پارتی، زبان شاه و درباریان و مردم پایتخت بوده است. هنگامی که تیسفون پایتخت پادشاهان ساسانی شد پارسی میانه زبان دربار و تا اندازه ای زبان مردم شهر شد.
عکس تیسفون
مختصات: ۳۳°۰۵′۳۷″ شمالی ۴۴°۳۴′۵۰″ شرقی / ۳۳.۰۹۳۶۱° شمالی ۴۴.۵۸۰۵۶° شرقی / 33.09361; 44.58056 جنگ تیسفون یا جنگ مداین (به عربی: معرکة طیسفون) (فتح المدائن) یکی از رشته جنگ های صدر اسلام که بین ایران و اعراب در سال شانزدهم هجری قمری مطابق با سال ۶۳۷ میلادی به وقوع پیوسته است. با سقوط این شهر و دیگر شهرهای مدائن پایتخت چهار صد سالهٔ ساسانیان بدست اعراب افتاد.
شورای سلوکیه- تیسفون که به شورای مار اسحاق (Council of Mar Isaac) نیز معروف است، شورایی است که در سال 410 پس از میلاد مسیح به دستور یزدگرد اول پادشاه ساسانی از اسقف های مسیحی موجود در امپراتوری ایران تشکیل شده و به دستور آن کلیسای مشرق یا کلیسای نِستوری یا کلیسای ایرانی (سریانی: ܥܕܬܐ ܕܡܕܢܚܐ Ēdṯāʾ d-Maḏenḥā) تأسیس می شود. این شورا تمامی اسقف نشین های ایران را پیرو اسقف اعظم درتیسفون می کند.نبو
نبرد تیسفون یا محاصره تیسفون ممکن است به یکی از جنگ های زیر که در نزدیکی تیسفون روی داده است اشاره نماید:
نبرد تیسفون (۱۶۵)، از سری جنگ های ایران و روم بین اشکانیان و رومیان
نبرد تیسفون (۱۹۸)، از سری جنگ های ایران و روم بین اشکانیان و رومیان
نبرد تیسفون (۳۶۳)، از سری جنگ های ایران و روم بین شاپور دوم ساسانی و یولیانوس
نبرد تیسفون (۱۹۱۵)، بین نیروهای بریتانیایی و عثمانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تیسفون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

افشین ٠٣:١١ - ١٣٩٧/٠٦/٢٥
مدائن
|

علی سیریزی ١١:٣٥ - ١٣٩٨/٠٣/٠٢
تیسفون یا تیسپون، نزدیک به ششصد سال پایتخت ایران در دوران اشکانی و ساسانی بوده و در زمان حمله اعراب به ایران، این پایتخت سقوط کرد ؛ این شهر یکی از هفت شهر مدائن در میان رودان (عراق امروزی) بوده است.


|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سانیا > سانیا
رحیم > ارسام
اسماعیل بخشی > hole in the wall
امین جهانگرد > spangle
مهرآذین > مهرآذین
DORSA > درسا
fw.jj > at
سکوت > Take off

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام باقیمانده کاخ ساسانیان در تیسفون   • اسم جدید شهر مدائن   • شهر مدائن کجاست   • نام کنونی مدائن   • علم شعبده قدیم   • ایوان مدائن کجاست   • تاوان تخلف از دستور شرع   • کوشک سفید مدائن کجاست   • معنی تیسفون   • مفهوم تیسفون   • تعریف تیسفون   • معرفی تیسفون   • تیسفون چیست   • تیسفون یعنی چی   • تیسفون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تیسفون
کلمه : تیسفون
اشتباه تایپی : jdst,k
آوا : tisfun
نقش : اسم خاص مکان
عکس تیسفون : در گوگل


آیا معنی تیسفون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )