انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1009 100 1

تیموری

تیموری در دانشنامه اسلامی

تیموری، ایل ترک یا مغول تبار خراسان و یکی از ایلات چهار اُویماق/ اُیمک می باشد.
تیموری از چندین طایفه کوچک و بزرگ تشکیل شده است، از جمله طایفه کودانی، قلعه کوهی، سلجوقی، بَلاذینی، سنگچولی/ سنگشولی، زوری، شیخی، میر نودوشی، بزی، یعقوب خانی، سُنْقُر، وروتی /بروتی. به نوشته منابع، طوایف تیموری اغلب سنّی مذهب اند.
جهیزیه دختر تیمورلنگ
بنابر روایات شفاهی، تیمورلنگ پس از تصرف شام در نخستین سالهای قرن نهم، طوایفی را که بعدها به نام او تیموری خوانده شدند، به سبب راهزنیِ کاروانهای حجاج، از شام به اطراف بلخ تبعید کرد و پس از این که یکی از دخترانش را به عقد میرسید کُلال، از مشایخ بلخ، در آورد، این طوایف را به عنوان جهیزیه دخترش به میرسید کلال داد. به نوشته افضل الملک، میرسید کلال ــ که به روایت دیگر میرشمس الدین محمد نام داشت و از اعقاب امام جعفرصادق علیه السلام تلقی می شد ــ در هرات خانقاه داشت و تیمورلنگ مرید وی بود. پس از مرگ میرکلال، این طوایف میان پسرانش تقسیم شد و چهار هزار خانوار از آنان نصیب سیدمیرشاه، پسر میرکلال، گردید. او نیز با اتباع خود از بلخ به هرات مهاجرت کرد.
تفقد شاه عباس اول
نام طوایف تیموری ظاهراً نخستین بار در احیاءالملوک در ضمن وقایع خراسان و سیستان در اواخر قرن دهم و اوایل قرن یازدهم ذکر شده است . میرکلال و اتباعش در جنگهای رستم میرزاصفوی والی قندهار، با ملک ظریف حاکم سیستان، در ۹۹۸ شرکت داشتند. شاه عباس اول (۹۹۶ـ ۱۰۳۸) سران طوایف تیموری را در ۱۰۰۷ به سبب شرکت در تصرف هرات تفقد کرد. در ۱۱۰۶، گروههایی از طوایف تیموری در جنگهای حاکم خراسان با شورشیان بلوچ به مدد وی شتافتند. میر ویس افغان، پدر محمود افغان، در ۱۱۲۴ خسروخان سپهسالار را کشت، سپس گروههایی از تیموریها به اطاعت او در آمدند و بقیه به هرات و سیستان و کرمان و نواحی دیگر گریختند.
تبعید تیموری ها به کابل
...
بَدیع ُالزَّمان ْ میرْزا تِیْموری (د ۹۲۰ق /۱۵۱۴م )، از آخرین پادشاهان سلسله تیموریان ، فرزند ارشد سلطان حسین بایقرا که پس از درگذشت پدرش در ۹۱۱ق /۱۵۰۶م ، مدت کوتاهی به اتفاق برادرش مظفر حسین میرزا بر تخت پادشاهی نشست .
مادر وی مهد علیا بیگم (یا بیگه سلطان بیگم )، دختر میرزا معزالدین سنجر از امیران تیموری ، و زنی بدخو، تندزبان و عصیانگر بود. عاقبت سلطان حسین بایقرا وی را طلاق داد و او از نهایت ناتوانی و یأس بیمار گردید و در ۸۹۳ق /۱۴۸۸م در هرات جان سپرد و در مدرسه بدیعیه به خاک سپرده شد.
ورود به سیاست
بدیع الزمان میرزا ظاهراً از حوالی سال ۸۷۵ق /۱۴۷۰م با حکمرانی استرآباد، به عرصه سیاست وارد شد و چند بار به حکومت استراباد دست یافت . گرچه تاریخ دقیق پایان دوره اول فرمانروایی او بر این شهر معلوم نیست ، ولی به طور مسلم در ۸۸۰ق / ۱۴۷۵م به جای پدر در هرات حکومت داشته است .
حکومت استرآباد
نوبت بعدی حکومت بدیع الزمان بر استراباد مربوط به سال ۸۹۶ق /۱۴۹۱م است که غیاث الدین خواندمیر از آن یاد کرده است . به تصریح وی بدیع الزمان مدتی به دادگری و عدالت حکومت کرد و صدارت خود را به سیدنظام الدین سلطان احمد داد. در همین دوره او در ۸۹۹ق به تشویق امرای آذربایجان آهنگ تسخیر آن ایالت کرد، اما کاری از پیش نبرد. بدیع الزمان میرزا در ۹۰۲ق از استراباد به هرات رفت و به دستور پدرش حکومت بلخ و توابع آن از آب آمویه تا مرغاب به او واگذار شد.
جنگ با پدر
...تیموری در دانشنامه آزاد پارسی

تِیموری
ایل ترک خراسان، از ایلات سنی مذهب و یک جانشین چهاراویماق، ساکن تایباد، تربت جام و خواف. گروه هایی از این مردم در اطراف مشهد، سرخس، مزدوران، نیشابور، سبزوار و کاشمر سکونت دارند. تیموریان در اصل از ایلات ناحیۀ هرات بودند. هم اکنون نیز عده ای از آنان همچنان در هرات و اطراف آن به سر می برند. تیموریان زبان ترکی را رها کرده اند و به فارسی سخن می گویند. ایل تیموری در گذشته از ده ها طایفه تشکیل شده بود. تیموریان خود را منسوب به تیمورلنگ می دانند. معروف است که او هنگام ازدواجِ یکی از دخترانش با میرکلال از مشایخ بلخ، این مردم را به عنوان جهیزیۀ دخترش به میرکلال داد. او از سادات جعفری بود و حکومت اولادش بر ایل تیموری تا قرن اخیر باقی بود. محمدابراهیم امیرتیمور کلالی، از وزیران کابینۀ دکتر مصدق، از این خانواده است.

تیموری در جدول کلمات

تله فیلمی ساخته منوچهر هادی با بازی یوسف تیموری | محمود پاک نیت و سپیده خداوردی
غافل
ساخته جهانگیر جهانگیری با بازی اکبر عبدی | افسانه بایگان | یوسف تیموری و حدیث فولادوند
چشمک
ساخته فریال بهزاد در سال 89 با شرکت حامد کمیلی | یوسف تیموری | نیوشا ضیغمی و آنا نعمتی
پرستوهای عاشق
سریالی از سعید آقاخانی با بازی جواد رضویان | یوسف تیموری و حمید لولایی
خروس
سریالی از سیروس مقدم با بازی حمید گودرزی | میلاد کی مرام | اشکان خطیبی و یوسف تیموری که پارسال روی آنتن شبکه یک بود
بچه های نسبتا بد
از بزرگترین نقاشان مینیاتور ساز ایرانی در دوره های تیموری و صفوی با نام کوچک کمال الدین
بهزاد

تیموری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی تیمورینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ا.امين > دادرسان
کورش شیرازی > یاقچی یول
فرشاد > paraphrase
کورش شیرازی > یاقچی
پیمان > nonchalance
zb > cross
نعمت الله سیادت مقدم شاعر > وقاهت
Ali > سخن بیهوده

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تیموری   • مفهوم تیموری   • تعریف تیموری   • معرفی تیموری   • تیموری چیست   • تیموری یعنی چی   • تیموری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تیموری
کلمه : تیموری
اشتباه تایپی : jdl,vd
عکس تیموری : در گوگل


آیا معنی تیموری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )