برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1212 100 1

تیکمه داش

معنی تیکمه داش در لغت نامه دهخدا

تیکمه داش. [ م ِ ] (اِخ ) دهی از دهستان قره پشلو است که در بخش مرکزی شهرستان زنجان واقع است و 459 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

تیکمه داش در دانشنامه ویکی پدیا

تیکمه داش
تیکمه داش یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز بخش تیکمه داش شهرستان بستان آباد است. این شهر در ۱۶ کیلومتری بستان آباد، ۶۱ کیلومتری تبریز و ۹۱ کیلومتری میانه واقع شده است و به این دلیل داد وستد و بازار رسمی آن شهرهای مهم تبریز و میانه می باشد. تیکمه داش در سال ۱۳۷۶ خورشیدی تبدیل به شهر شده است. جمعیت شهر تیکمه داش برپایهٔ سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی، بالغ بر ۲٬۴۶۸ نفر می باشد که از این تعداد، ۱٬۲۷۰ نفر مرد و ۱٬۱۹۸ نفر زن می باشد؛ هم چنین شمار خانوارهای ساکن این شهر، ۶۳۳ خانوار است. از لحاظ میزان سواد نیز ۱٬۷۴۱ نفر از ساکنان تیکمه داش را افراد باسواد و ۴۶۳ نفر را افراد بی سواد تشکیل می دهند.
جمعیت شهرهای استان آذربایجان شرقی
دوشنبه بازار این شهر در سطح منطقه معروف است.
شهر تیکمه داش در دامنهٔ کوه های قارقالان و قلیچ قیه قرار گرفته و ۱۹۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. رود بنوچای از درون و رود بوستکان چای از پیرامون آن می گذرد. در اطراف تیکمه داش چشمه های آب معدنی بسیاری وجود دارد و نیز غار یاغیشلو در این منطقه واقع شده است. حداکثر دمای شهر در تابستان ها ۳۰ درجهٔ سانتی گراد بالای صفر و حداقل آن در زمستان ها ۳۵ درجهٔ سانتی گراد زیر صفر است؛ همچنین میانگین بارش سالانه در تیکمه داش ۳۸۰ میلی متر می باشد.
موریتس فون کوتسبو در سفرنامهٔ خود در سال ۱۸۱۷، روستای تیکمه داش را باعنوان توده سنگ خوانده است. فریزردر سفرنامه اش از روستای تیکمه داش و اوژن فلاندن در سفرنامهٔ خویش به روستای تخمه داغ در میان روستاهای حاج آقا و قره چمن اشاره کرده است. در اواخر دورهٔ قاجار، این روستا یکی از منزلگاه های پادشاهان در سفر به خارج از کشور بوده است؛ به گونه ای که مظفرالدین شاه در جریان یکی از این سفرها به روستای تیکمه داش در ۱۸ کیلومتری حاج آقا و ۳۰ کیلومتری قره چمن اشاره داشته است.
عکس تیکمه داش
تیکمه داش یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان نظرکهریزی بخش نظرکهریزی شهرستان هشترود وا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تیکمه داش در دانشنامه آزاد پارسی

تیکْمَه داش
شهری در استان آذربایجان شرقی، شهرستان بستان آباد، و مرکز اداری بخش تیکمه داش. در منطقه ای کوهستانی به فاصلۀ ۶۹کیلومتری جنوب شرقی تبریز و ۱۵کیلومتری جنوب شرقی بستان آباد در دامنۀ شمالی کوه مرغالی و ۲کیلومتری جنوب راه بستان آباد به میانه، قرار دارد. ارتفاع آن ۱,۸۹۵ متر است. اقلیم این شهر معتدل مایل به سرد و نیمه خشک است. دوشنبه بازار نیز دارد.

ارتباط محتوایی با تیکمه داش

تیکمه داش را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
تیکمه داش در زبان آذری به معنی سنگ های چیده شده و یا کاشته شده می باشد . تیکمک یعنی چیدن به شکل عمودی . داش هم به معنی سنگ . تیکمه داش در اینجا اسم خاص می باشد .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تیکمه داش   • مفهوم تیکمه داش   • تعریف تیکمه داش   • معرفی تیکمه داش   • تیکمه داش چیست   • تیکمه داش یعنی چی   • تیکمه داش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تیکمه داش
کلمه : تیکمه داش
اشتباه تایپی : jd;li nha
عکس تیکمه داش : در گوگل

آیا معنی تیکمه داش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )