برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1327 100 1

ت ژ و

ت ژ و در دانشنامه ویکی پدیا

ت ژ و
ت ژ و (به انگلیسی: TGV) نام سامانه قطار تندرو فرانسه است. این نام کوتاه شده عبارت قطار با سرعت زیاد (به فرانسوی: Train à Grand Vitesse) است. نخستین نمونه این نوع قطارها در سال ۱۹۸۱ بین پاریس و لیون بکار گرفته شد. این یکی از افتخارات فناوری کشور فرانسه است که قطار تندرو مسیر بین دو شهر بزرگ فرانسه را با سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت طی می کند. ت ژ و در ۳ آوریل ۲۰۰۷ رکورد سریعترین قطار ریلی چرخدار جهان را با سرعت ۵۷۴،۸ کیلومتر در ساعت شکست. این قطار همچنین سریعترین قطار موجود در جهان برای ترابری عمومی مردم محسوب می شود.
«ال ژ و»ها (LGV) خطوطی هستند که سرعت بیش از ۲۵۰ کیلومتر در ساعت را امکان پذیر می کنند. قطارهای ت ژ و روی خطوط معمولی تا بالاترین سرعت ایمن حدود سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت نیز حرکت می کنند. این برای ت ژ و مزیتی است چون با این قابلیت مسافتهای بیشتری را طی می کنند و همچنین به ایستگاه های داخل شهر نیز می توانند آمد و شد کنند. جدیدترین خطوط پر سرعت قابلیت سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت را دارند.
قطارهای ت ژ و در خطوط ال ژ و با سرعت ۳۰۰ کیلومتر به بالا حرکت می کنند. در کشور فرانسه حدود ۲۰۰۰ کیلومتر خط ال ژ و وجود دارد. علاوه بر آن، ۵۰۰۰ کیلومتر از راه آهن فرانسه مسیرهایی است که هنوز دارای خطوط سریع نیستند و قطارهای ت ژ و با سرعت حدود ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت بر آنها حرکت می کنند. تعداد ایستگاه های سریع در فرانسه حدود ۲۰ و ایستگاه های معمولی حدود ۲۰۰ ایستگاه است.
ویکی پدیای انگلیسی
عکس ت ژ و
ایستگاه اوینیون ت ژ و (انگلیسی: Gare d'Avignon TGV) یک ایستگاه راه آهن در شهر اوینیون، فرانسه است.The inside of the station.   The entrance of the station.   A TGV at the station   Main concourse
این ایستگاه که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شده به خط یورواستار و خطوط راه آهن پرسرعت فرانسه متصل است.
The inside of the station.
The entrance of the station.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ت ژ و در دانشنامه آزاد پارسی

تِ ژِ وِ (TGV)
تِ ژِ وِ
(سرنام عبارتی فرانسوی به معنای قطار تندرو) قطار برقی فرانسه. سریع ترین خدمات راه آهن جهان را عرضه می کند. پس از راه اندازی در ۱۹۸۱، بیش از ۱۰۰میلیون مسافر را بین پاریس و لیون با سرعت متوسط ۲۱۴ کیلومتر در ساعت حمل کرده است. در ۱۹۹۰، یک تِ ژِ وِ در قسمتی از مسیرش در نزدیکی شهر تور رکورد جهانی سرعت را با رسیدن به سرعت۵۱۵.۳ کیلومتر در ساعت، تقریباً نصف سرعت هواپیمای جت مسافری، شکست. در ۱۹۹۰، خط دوم، با نام آتلانتیک، راه اندازی شد. این خط از پاریس به لو مان و تور می رود. خط سومی که پاریس را به تونل مانش، بروکسل، و کلن وصل می کند، در ۱۹۹۳ افتتاح شد. در حال حاضر شبکۀ تِ ژِ وِ تا مدیترانه، سوئیس، و برتانی امتداد یافته است. خط جدید آن به سمت شرق و شهر استراسبورگ است.

ت ژ و را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ت ژ و   • مفهوم ت ژ و   • تعریف ت ژ و   • معرفی ت ژ و   • ت ژ و چیست   • ت ژ و یعنی چی   • ت ژ و یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ت ژ و
کلمه : ت ژ و
اشتباه تایپی : j C ,
عکس ت ژ و : در گوگل

آیا معنی ت ژ و مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )