انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1043 100 1

ثقةالاسلام تبریزی

ثقةالاسلام تبریزی در دانشنامه ویکی پدیا

ثقةالاسلام تبریزی
میرزا علی آقا تبریزی (زاده ۲۹ دی ۱۲۳۹ - مرگ ۹ دی ۱۲۹۰ خورشیدی) مشهور به ثقةالاسلام تبریزی یا ثقةالاسلام دوم، از علمای آذربایجان و یکی از کشته شدگان جنبش مشروطیت ایران بود. او از مشروطه طلبان و آزادی خواهان بود و در عاشورای ۱۳۳۰ هجری قمری در تبریز به دست روس ها به دار آویخته شد و کشته شد.
مرآةالکتاب در اسامی مولفات شیعه است.
نامه های تبریز
ایضاح الانباء
بث الشکوی (ترجمه بخشی از تاریخ یمینی)
مجموعه تلگرافات
تاریخ امکنه شریف
بالون ملت ایران به کجا می رود؟ (رساله)
ترقی مملکتی به مال است و تحصیل مال با علم (رساله)
اصول سیاست اسلامیه
مجمل حوادث یومیه مشروطه
لالان (رساله)
نامه ها
او در هفتم رجب ۱۲۷۷ ق. در تبریز به دنیا آمد. پدر بزرگش حاج میرزا شفیع صدر ثقةالاسلام شاگرد سید کاظم رشتی و رئیس شیخیه تبریز بود. پدرش حاج میرزا موسی ثقةالاسلام در جنبش تنباکو شرکت داشت.
تحصیلات خود را در تبریز و سپس در کربلا و نجف انجام داد. پس از آن به تبریز بازگشت و در ۱۳۱۹ بعد از درگذشت پدرش لقب «ثقةالاسلام» را به پیشنهاد محمدعلی میرزا ولیعهد از مظفرالدین شاه دریافت کرد و رئیس شیخیه در تبریز شد. سه بار ازدواج کرد و سه پسر و چهار دختر داشت. زبان های ترکی و فارسی و عربی و فرانسه را می دانست و نشریات عربی را می خواند و در سخن رانی های خود مردم را از اوضاع دنیای جدید با خبر می ساخت. با امیرنظام گروسی و مهدیقلی هدایت و ادیب الممالک فراهانی معاشرت و گفتگو داشت. طبع شعر داشت و در کتابخانه خود مجلس شعرخوانی برگزار می کرد.
از آغاز جنبش مشروطیت از هواداران آن بود. پس از اعلام مشروطه در انتخابات دوره اول مجلس شورای ملی رأی اول را در بین علمای تبریز بدست آورد ولی نمایندگی را نپذیرفت. با تأسیس انجمن ایالتی آذربایجان از حامیان آن شد و در مقابل انجمن اسلامیه که علمای مخالف مشروطه تأسیس کرده بودند پشتیبان انجمن ایالتی بود.
عکس ثقةالاسلام تبریزی
ثقةالاسلام تبریزی نام یک مجموعه تلویزیونی ایرانی به کارگردانی حجت قاسم زاده اصل است، که در ۱۳۷۸ از شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
علی نصیریان
هادی مرزبان
فرهاد آییش
حسین پناهی
روح الله مفیدی
سریال ثقةالاسلام وقایع و اتفاقات دوازده روز از تاریخ مشروطه و قیام ستارخان به همراه عده ای از مردان غیور تبریز و نیز شخصیت و مبارزات روحانی مجاهد «ثقةالاسلام تبریزی» را به تصویر می کشد.
فهرست مجموعه های تلویزیونی ایران


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ثقةالاسلام تبریزی

ثقةالاسلام تبریزی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ثقةالاسلام تبریزی   • مفهوم ثقةالاسلام تبریزی   • تعریف ثقةالاسلام تبریزی   • معرفی ثقةالاسلام تبریزی   • ثقةالاسلام تبریزی چیست   • ثقةالاسلام تبریزی یعنی چی   • ثقةالاسلام تبریزی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ثقةالاسلام تبریزی
کلمه : ثقةالاسلام تبریزی
اشتباه تایپی : erةhghsghl jfvdcd
عکس ثقةالاسلام تبریزی : در گوگل


آیا معنی ثقةالاسلام تبریزی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )