انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1016 100 1

جابر بن یزید جعفی

جابر بن یزید جعفی در دانشنامه اسلامی

جابر بن یزید جعفی
جابر بن یزید جُعْفی، فقیه، مفسر، محدّث، و از اصحاب نامدار امام باقر و امام صادق علیهماالسلام می باشد.
بر طبق گزارشی که از قول جابر نقل شده، وی در نخستین دیدار با امام باقر خود را کوفی و از خاندان جعفی معرفی نموده و انگیزه اش از سفر به مدینه را آموختن علم از ایشان بیان کرده است.

← توصیه امام به جابر
بر اساس گزارشی که ابن سعد نقل کرده، هر گاه عیسی بن مُسَیِّب، قاضیِ خالد بن عبداللّه قَسری، در کوفه به مَسندِ قضا می نشست جابر بن یزید کنار او می نشست.
این گزارش نیز مبیّن اهمیت جای گاه اجتماعی وی است.

فقاهت جابر
...
جابر بن یزید جعفی
جابر بن یزید بن حارث جُعْفی از تابعان و مشاهیر فقها، محدثان و مفسران شیعه و از اصحاب برجسته امام باقر(ع) و امام صادق(ع) است. جابر بنا بر گزارش منابع، دارای مقام و منزلت والایی بوده و دارای کتاب هایی است. وی در جایگاه راوی احادیث از جانب شیعیان و اهل سنت مورد مدح و طعن قرار گرفته است. سال وفات او را ۱۲۸ق گفته اند.
از تاریخ تولد جابر و نام پدر و مادر وی مطلبی در دسترس نیست اما گفته اند نسب وی به خاندان جعفی، از خاندان های مشهور یمنی ساکن در کوفه از طایفه جُعفه از قبیله مَذحِج می رسد که از یمن به کوفه کوچ کردند.
نجاشی از عالمان رجالی شیعه از او با کنیه «ابو عبدالله» و «ابو محمد» یاد می کند. برخی نیز کنیه او را «ابو یزید» گفته اند. از القاب وی نیز می توان به «جعفی کوفی» و «عربی قدیم» اشاره کرد. شیخ طوسی بنا بر نقل ابن قتیبه او را «اَزدی» معرفی کرده است، اما محمدتقی شوشتری این قول را نادرست می داند و می گوید: شیخ در اثر خلط با جابر بن زید او را ازدی دانسته است.
ابو عبداللّه یا ابو یزید، جابر بن یزید بن حارث بن عبد یغوث جعفی کوفی و عربی اصیل است. وی از مفسران شیعه و محدثین، تابعین می باشد. حدیث و تفسیر را از محضر امام محمدباقر (علیه السّلام) اخذ کرد و از خواص و ملازمین امام (علیه السّلام) بوده و کتابی به نام «تفسیر القرآن» دارد.تـفـسـیر مورد بحث به زبان عربی و به شیوه منقول و ماثور است و این تفسیر از املاء حضرت امام ابی جعفر محمد الباقر (علیه السّلام) است.
از عکرمه، عطاء، طاووس، خیثمه، مغیرة بن شبیل و گروهی دیگر روایت کرده است. راویان از وی، شعبه، ثوری، مسعر و دیگران بودند. او در سال ۱۲۸ وفات یافت.
اقوال علمای عامه درباره جابر
ابن حجر می گوید: «ابو نعیم از ثوری نقل می کند که هر گاه جابر در موقع نقل حدیث بگوید: حدثنا و اخبرنا، روایت او صحیح است. ابن مهدی از سفیان نقل می کند: در مقام نقل حدیث، پرهیزگارتر از او ندیده ام. ابن علیّه از شعبه نقل می کند که: جابر در نقل حدیث صدوق است.یحیی بن ابی بکیر از شعبه نقل می کند که: هر گاه جابر بگوید: حدثنا و سمعت، از موثق ترین مردم است. از زهیر بن معاویه نیز نقل شده است: وقتی می گفت: سمعت یا سالت، از راست گوترین مردم بود. وکیع می گوید: در هر چه خواستید شک کنید، ولی در اینکه جابر ثقه است شک روا مدارید».
ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی، تهذیب التهذیب، ج۲، ص۴۷.    
عادل نویهض می گوید: «جابر از تابعان و فقهای امامیه و از مردم کوفه است؛ روایات زیادی دارد. دانش وی از دین، فراوان است.برخی از حدیث شناسان بزرگ او را ستوده اند و برخی دیگر او را به اعتقاد به رجعت متهم کرده اند». جابر در کوفه وفات یافت. کتابی به نام «تفسیر القرآن» دارد.
نویهض، عادل، معجم المفسرین، ج۱، ص۱۲۴- ۱۲۳.    
...
جابر بن یزید جُعْفی، فقیه، مفسر قرآن، محدّث، و از اصحاب نامدار امام باقر و امام صادق (علیهماالسلام) می باشد.
ابوعبدالله یا ابویزید، جابر بن یزید بن حارث بن عبد یغوث جُعفی کوفی و عربی اصیل است. از عکرمه، عطاء، طاووس، خیثمه، مغیرة بن شبیل و گروهی دیگر روایت کرده است. راویان از وی، شعبه، ثوری، مسعر و دیگران بودند. او در سال ۱۲۸ وفات یافت.کنیه او در منابع، ابوعبداللّه،
احمد بن علی، فهرست اسماء مصنفی الشیعه المشتهر ب رجال النجاشی، ج۱، ص۱۲۸، چاپ موسی شبیری زنجانی، قم ۱۴۰۷.    
از زندگی او تا پیش از ورودش به مدینه و درک محضر امام باقر و امام صادق (علیهماالسلام) اطلاعات چندانی در دست نیست، اما اگر این روایت را بپذیریم که جابر به هنگام وداع با امام باقر گفته که هجده سال از محضر امام بهره برده است
طوسی، محمد بن حسن، الامالی، ج۱، ص۲۹۶، قم ۱۴۱۴.    
بر اساس گزارشی که ابن سعد
ابن سعد، محمد بن منیع، الطبقات الکبری (بیروت)، ج۶، ص۳۴۶.    
...
طرق شیخ طوسی به جابر بن یزید جعفی، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و به طرقی گفته می شود که از طریق شیخ طوسی به جابر بن یزید جعفی می رسد.
شیخ طوسی در فهرست به جابر بن یزید جعفی سه طریق دارد که ذیلاً بیان می شود:
← طریق اول
محقق اردبیلی و آیة الله خویی می فرمایند: طریق شیخ طوسی به جابر بن یزید جعفی در فهرست ضعیف است.
طوسی، محمد بن حسن، الفهرست، ص۹۵.    
 ۱. ↑ طوسی، محمد بن حسن، الفهرست، ص۹۵.    
...
طریق شیخ صدوق به جابر بن یزید جعفی، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و به طریقی گفته می شود که شیخ صدوق روایات جابر بن یزید جعفی را از آن طریق نقل کرده است.
طریق شیخ صدوق به جابر بن یزید جعفی به ترتیب زیر است: ۱ - محمد بن علی ماجیلویه۲ - محمد بن ابی القاسم۳ - احمد بن محمد بن خالد برقی۴ - محمد بن خالد برقی۵ - عمرو بن شمراز جابر بن یزید جعفی
ارزیابی
محقق استرآبادی، علامه حلی و آیةالله خویی می فرمایند: طریق شیخ صدوق به جابر بن یزید جعفی ضعیف است محقق استرآبادی علت ضعف را وجود عمرو بن شمر در طریق می داند. مرحوم قهپایی: سند ضعیف استمحدث نوری: سند تا عمرو بن شمر صحیح است. عمرو بن شمر ثقه است چون برخی از اصحاب اجماع از وی روایت کرده اند ولی برخی وی را تضعیف کرده اند. جابر از اجلاء روات و اعاظم ثقات و از اصحاب سر است.
اردبیلی، محمد بن علی، جامع الرواه، ج۲، ص۵۳۲.
 ۱. ↑ اردبیلی، محمد بن علی، جامع الرواه، ج۲، ص۵۳۲.۲. ↑ اردبیلی، محمد بن علی، جامع الرواه، ج۲، ص۴۳۷.۳. ↑ موسوی خرسان، حسن، شرح مشیخة الفقیه، ص۶.۴. ↑ قپایی، عنایةالله، مجمع الرجال، ج۷، ص۲۳۲.۵. ↑ نوری، حسین، مستدرک الوسائل، ج۳، ص۵۸۰-۵۸۱.۶. ↑ خویی، سیدابوالقاسم، معجم رجال الحدیث، ج۴، ص۳۴۵.    
...

جابر بن یزید جعفی در دانشنامه ویکی پدیا

جابر بن یزید جعفی
جابر بن یزید جعفی (به عربی: جابر بن یزید جُعْفی؛ ۵۰ هجری قمری – ۱۲۸ هجری قمری) اهل کوفه، کنیه اش ابومحمد، ملقب به جعفی الکوفی (به عربی: جُعفی الکوفي)، قدیم، عربی و فقیه، مفسر، محدث و از اصحاب نام دار محمد باقر و جعفر صادق و جزء تابعین است.
در متون تاریخی رجال و حدیث شیعه و سنی، اخبار متناقضی راجع به جابر ذکر شده است که برخی حاکی از مقام و منزلت رفیع او در نزد امامان هم عصرش است و برخی دلالت بر عدم وثاقت و حتی دیوانگی او می کند.
از جعفر صادق منقول است که منزلت جابر در نزد او همچون جایگاه سلمان در نزد پیامبر اسلام محمد است. همچنین او برای جابر طلب آمرزش کرده است و یکی از غالیان آن عصر را به خاطر نسبت دروغ بستن به جابر لعن کرده است.
زمانی که جابر در سال ۹۶ هجری قمری وارد مدینه شد به دیدار محمد باقر رفت و در این دیدار دو کتاب به او داد و از او خواست یکی از آن دو را تا زمانی که امویان بر منسب حکومت اند به کسی نگوید. اما پس از دولت آنان مطالب آن کتاب را به همگان اطلاع دهد. در صورتی که این نقل تاریخی صحیح باشد شاهدی بر مقام جابر نزد محمد باقر است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جابر بن یزید جعفی

جابر بن یزید جعفی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جابر بن یزید جعفی   • مفهوم جابر بن یزید جعفی   • تعریف جابر بن یزید جعفی   • معرفی جابر بن یزید جعفی   • جابر بن یزید جعفی چیست   • جابر بن یزید جعفی یعنی چی   • جابر بن یزید جعفی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جابر بن یزید جعفی
کلمه : جابر بن یزید جعفی
اشتباه تایپی : [hfv fk dcdn [utd
عکس جابر بن یزید جعفی : در گوگل


آیا معنی جابر بن یزید جعفی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )