برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1153 100 1

جالوت

معنی جالوت در لغت نامه دهخدا

جالوت. (عبری ، اِ) بمعنی جالیه یعنی کسانی که جلای وطن کرده اند از یهود به بیت المقدس. (مفاتیح العلوم ). از کلمه جلا و به معنی نفی است و رأس الجالوت. یعنی رئیس یهودان از همین معنی است : رأس الجالوت ؛ سر احبار جهودان. (تفسیر ابوالفتوح رازی ).

جالوت. (اِخ ) نام جباری از فلسطین که داود او را بکشت و عبرانی آن جلیات است. (اقرب الموارد). کافری بود که در عهد طالوت بدست پیغمبری کشته شد. (برهان ). پادشاه کافر که طالوت بهمراهی حضرت داود(ع ) او راشکست داده. (آنندراج ) (غیاث اللغات ). نام کافری که ذکر او در بنی اسرائیل است. (شرفنامه ٔ منیری ). نام ملکی کافر است. (ترجمان علامه ٔ جرجانی ) (مهذب الاسماء). نام مردی اعجمی است. (منتهی الارب ). ابلیس داود. (خاندان نوبختی ص 228). مؤلف مجمل التواریخ والقصص ذیل احوال نبی (اشموئل)">اشموئیل نبی آرد: و در این عهد پادشاه جالوت [ از ] جبابره بود و آخر ایشان از آن [ قوم که ] بلند هیکل و بالا بودند، و بعد از آنکه بنی اسرائیل درخواستند، خدای طالوت را به پادشاهی ایشان فرستاد، گفتند ما مستحق تریم پادشاهی را [ از طالوت ] اشموئیل گفت : ان اﷲ اصطفیه علیکم و زاده ُ بسطة فی العلم و الجسم ، و بنسب طالوت ، از اولاد ابن یامین بن یعقوب ، چون پادشاه گشت ، اشموئیل گفت : آیت ملک او آن است که تابوت ببنی اسرائیل باز رسد و فرشتگان آن را بیاوردند چنانکه گفت تحمله الملائکة . پس فرشتگان تابوت بیاوردند بفرمان حق تعالی و بنی اسرائیل بپادشاهی طالوت خرسند شدند،و حرب جالوت جبار کردند، و از آن خلایق بسیار جز سیصد و سیزده مرد نماند [ و اشموئیل پیغامبر طالوت را زرهی داد و گفت هرکرا آن زره راست آید چون درپوشد، جالوت بدست او کشته شود، گفت بنگرید تا کیست که ] آن زره بر وی راست باشد، در همه سپاه [ جز ] بر داود شایسته نیامد، داود سخت عظیم ضعیف بود، پس طالوت وی را گفت با جالوت حرب توانی کردن ؟ گفت توانم ، طالوت وی را دختر و پادشاهی بپذیرفت [ وعده ٔ دختر و پادشاهی بدو داد ] و داود سه سنگ درتوبره نهاد، و فلاخن داشت و پیش حرب کرد، و چنین روایت است که جالوت که ترکشش سیصد من بوده است. پس داود سنگی بفلاخن اندر نهاد، خدای تعالی باد را فرمان داد که ترک از سر جالوت گرفت ، و داود سنگی بینداخت و بر سرش آمد چنانکه مغزش بر ...

معنی جالوت به فارسی

جالوت
جباری در فلسطین . چون طالوت به پادشاهی بنی اسرائیل رسید آنان با جالوت و قوم جنگیدند . اشموئیل نبی با طالوت موافق بود . جالوت در جنگ کشته شد و قوم او هزیمت کردند .
نام جباری از فلسطین که داود او را بکشت

جالوت در دانشنامه اسلامی

جالوت
جالوت، نام قرآنیِ جُلیات، پهلوان تنومند فلسطینی است.چون طالوت به فرمایش اشموئیل نبی به پادشاهیِ بنی اسرائیل رسید، آنان (یهود) با جالوت و قومِ او (فلسطینیان) جنگید ند.
نام جالوت در قرآن کریم سه بار در ضمن نقل داستان جنگ فلسطینیان با بنی اسرائیل ذکر شده است. و اصل این داستان با تفصیل بیشتری در عهد عتیق آمده که در آن از وی با نام جُلیات یاد شده است.اشموئیل با آنکه می دانست قوم او پیمان شکن هستند و از جهاد سر باز خواهند زد به فرمان خدا، طالوت را به فرماند هی آنان انتخاب کرد:« وَقالَ لَهُم نَبیهُمْ اِنّ الله قَدْ بَعَثَ لَکمْ طالوتَ مَلِکاً ». «و پیامبر شان به آنها گفت خداوند طالوت را برای زمامداری شما مبعوث و انتخاب کرده است ».طالوت فرماند هی سپاه را بر عهده گرفت و به جانب دشمن رفتند، اما برای امتحان سپاه خود و برای اینکه بفهمد چقدر از او اطاعت می کنند به ایشان گفت: «اِنَّ اللهَ مُبْتَلیکمْ بِنَهرٍ فَمَنْ شَرِبَ مِنهُ فَلَیسَ مِنّی وَمَنْ لَمْ یطْعَمهُ فَاِنّهُ مِنّی اِلّا مَنِ اغْتَرَفَ غُرفَةً بِیدهِ» خداوند شما را به وسیله یک نهر آب آزمایش می کندآنها که به (هنگام تشنگی)از آن بنوشند از من نیستند و آنها که جز یک پیمانه با دست خود بیشتر از آن نخورند از من هستند. اما قوم پیمان شکن بنی اسرائیل به محض رسیدن به آب تا رفع تشنگی از آن خوردند، به جز عدۀ قلیلی از ایشان که به عهد خویش وفا کردند، بنابر این طالوت اکثریت را رها کرد و با بقیه به سوی جالوت شتافت، در ادامه باز هم از آن تعداد کم، گروهی از کم بودن نفرات سپاه خود اظهار ناراحتی کردند ولی گروهی که ایمانشان قوی تر بود گفتند:«کمْ مِنْ فِئةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَتْ فئةً کثیرَةً بِاذنِ اللهِ ».«چه بسیار گروه های کوچک که به فرمان خدا بر گروه های عظیم پیروز شدند». وَلَمَّا بَرَزُواْ لِجَالُوتَ وَجُنُودِهِ قَالُواْ رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانصُرْنَا عَلَی الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ به هنگامی که آنها (لشکر طالوت و بنی اسرائیل ) در برابر جالوت و سپاهیان او قرار گرفتند گفتند: پروردگارا! صبر و استقامت را بر ما فرو ریز و گام های ما را استوار بدار، و ما را بر جمعیت کافران پیروز گردان است.به یقین خداوند چنین بند گانی را تنها نخواهد گذاشت هر چند عدد آنها کم و ع ...

جالوت در دانشنامه ویکی پدیا

جالوت
عکس جالوت
جالوت (انگلیسی: Goliath) مجموعه تلویزیونی در سبک درام حقوقی است که از اکتبر سال ۲۰۱۶ در ۸ قسمت از طریق سرویس ویدئویی آمازون منتشر شد. آمازون اعلام کرده است که فصل دوم این سریال ساخته خواهد شد.
درام حقوقی
بیلی باب تورنتون در هفتاد و چهارمین مراسم گلدن گلوب برای بازی در این سریال جایزهٔ بهترین بازیگر مرد در مجموعه تلویزیونی درام را از آنِ خود کرد.
جالوت ۱۱۰۰ (Goliath ۱۱۰۰) خودرویی است که در سال های ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۱تولید شده است.
طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده طول آن در حالت طبیعی ۴٬۰۶۰ میلیمتر (۱۶۰ اینچ) و عرض آن در حالت طبیعی ۱٬۶۲۵ میلیمتر (۶۴٫۰ اینچ) و ارتفاع آن در حالت طبیعی ۱٬۴۵۰ میلیمتر (۵۷ اینچ) است.
موتور آن ۱۰۹۴ سی سی سیستم جعبه دندهٔ آن ۴ دنده به دو صورت خودکار و دستی است.
جالوت جی پی۷۰۰ (Goliath GP۷۰۰) خودرویی است که در سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۷ GP۷۰۰۱۹۵۵ – ۱۹۵۷ GP۹۰۰۱۹۵۱–۱۹۵۳ GP۷۰۰ Sportتولید شده است.
طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور جلو بوده طول آن در حالت طبیعی ۴٬۰۵۰–۴٬۱۵۰ میلیمتر (۱۵۹–۱۶۳ اینچ)، عرض آن در حالت طبیعی ۱٬۶۳۰ میلیمتر (۶۴ اینچ)، ارتفاع آن در حالت طبیعی ۱٬۴۷۰ میلیمتر (۵۸ اینچ) و وزن آن در حالت طبیعی ۹۰۳ کیلوگرم (۱٬۹۹۱ پوند) است. سیستم جعبه دندهٔ آن به صورت دستی است.
جالوت هامور اقیانوس اطلس (نام علمی: Epinephelus itajara) نام یک گونه بزرگ جثه از زیرخانواده ساکن آب های شور هامور است. این گونه معمولا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جالوت در دانشنامه آزاد پارسی

جالُوت
(در عهد عتیق: جُلیات)، پهلوان نام دار فلسطینی در روزگار داود (ع). در قرآن (بقره، ۲۴۷ ـ۲۵۲) از جالوت و نبرد او با داود، که سرانجام به مرگ او انجامید، یاد شده است. داستان مطابق قرآن این طور است که هنگامی که طالوت به همراه سپاهیانش به جنگ با جالوت می رفتند طالوت گفت خدا برای آزمایش شما جویباری قرار داده که هرکس از آن بنوشد از من نیست مگر آن که به اندازۀ یک کف دست بنوشد، کسانی که به او ایمان داشتند از جوی گذشتند و کافران مقدار زیادی آب نوشیدند و چون از جویبار گذشتند گفتند تاب جالوت و سپاهش را نداریم؛ اما مؤمنان هنگام نبرد، هرچند تعدادشان کم بود، از خداوند طلب پیروزی کردند و سپس آن ها را به یاری خداوند شکست دادند.

ارتباط محتوایی با جالوت

معنی جالوت به انگلیسی

goliath (اسم)
جالوت ، جلیات

جالوت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سارینا
جالوت، نام شخصیتی منفور در قرآن کریم که در جنگ با قوم طالوت، به دست داوود نبی کشته شد؛ قصص جالوت با روایات کتاب مقدس دربارۀ شخصیت جُلیات (گُلیات) دارای هماهنگی بسیار است.
.I جالوت در عهد عتیق
جالوت در تورات جلیاتِ جَتّی (از اهالی جَتّ) خوانده شده (اول سموئیل، 17: 4؛ دوم سموئیل، 21: 19-22؛ اول تواریخ، 20: 5، 8)، و ویژگیهای جسمانی خارق العاده ای چون قدی به بلندای 3 متر و بدنی قدرتمند به او نسبت داده شده است (اول سموئیل، 17: 4-7). با در نظر گرفتن این ویژگیهای جسمانی، و از کنار هم نهادن روایات دیگر عهد عتیق، برخی محققان چنین نتیجه گرفته اند که جالوت یا جلیات و دیگر جنگجویان غول پیکر زمان داوود احتمالاً از نسل رفائیم، عَناقیان و عَوّیان، یعنی مردمان بومی ساکن ماوراء اردن بوده اند که به داشتن پیکرهایی تنومند شهرت داشتند (نک‍ : تثنیه، 2: 10-11، 20-21، 3: 11؛ دوم سموئیل، 21: 15 بب‍ ؛ مک کارتر، 137؛ جودائیکا، VII/738) و به این ترتیب، احتمال داده اند که جلیات در اصل نه فلسطینی، بلکه از مردمان بومیِ ساکن جَت بوده که به عنوان سرباز در خدمت سپاهیان فلسطین می جنگیده است (هریسن، 524).
بنا بر آنچه درکتـاب اول سموئیل آمده است، هنگامی که دو سپاه بنی اسرائیل و فلسطینیان در درۀ ایلاه با یکدیگر روبه رو شدند، نخست جالوت برای نبرد تن به تن مبارز طلبید و به رجزخوانـی پرداخت. آن گاه داوود برای مبارزه با او پیشقدم شد و با فلاخن خود سنگی به پیشانی او زد که وی را از پای درآورد. پس از آن، با شمشیر سر از تن او جدا کرد و آن رابه اورشلیم برد (17: 49-54). شمشیر جالوت نیز در معبدِ محلی به نام نوب نگاهداری می شد و پس از چندی توسط کاهنی به نام اَحیمِلِک بـه داوود بازگردانـده شد (همـان، 21: 8-9؛ 22: 10).
برخلاف این روایت، در کتاب دوم سموئیل آمده است که الحانان، پسر یعری جالوت را کشت (21: 19). این تناقض ظاهراً مورد توجه نویسندۀ کتاب اول تواریخ قرار گرفته است، زیرا وی کوشیده تا با معرفی الحانان به عنوان قاتل لحمی، برادر جالوت، این تناقض را از میان بردارد (20: 5). برخی از محققان نیز بر این باورند که الحانان نام نخست داوود بوده که بعدها تغییر یافته است (جودائیکا، همانجا) و برخی دیگر این تناقض را ناشی از اشتباه نسخه نویسان عهد عتیق می دانند (کلارک، II/368-369؛ جودائیکا، نیز هریسن، همانجاها).
مآخذ: عهد عتیق؛ نیز:
Clarke, A., commentary and notes on The Holy Bible, Containing the Old and New Testament, New York, 1977; Harrison, R. K., »Goliath«, The International Standard Bible Encyclopedia, Michigan, 1982, vol. II; Judaica; McCarter, P. K., »Rephaim«, The International Standard Bible Encyclopedia, Michigan, 1982, vol. IV.
سمانه تولیتی
II. جالوت در قرآن و روایات اسلامی
نام جالوت 3 بار در آیات 249 تا 251 سورۀ بقره (2)آمده است. در این آیات از طالوت و نبرد قوم او با جالوت و سپاه اندک مؤمنان در این رویارویی، انذار طالوت به سپاهش دربارۀ نوشیدن از نهری در مسیرشان، مقابلۀ داوود با جالوت و در نهایت پیروی مؤمنان توصیف کوتاه و گذرایی شده است. لغت شناسان متقدم گاه جالوت را با اصل و ریشه ای عربی (جول، به معنای تغییر مکان دادن) یاد کرده اند (راغب، 104؛ طریحی، 1/432) و گاه آن را نامی غیرعربی و غیرمنصرف دانسته اند (زبیدی، 1/535؛ ابن منظور، ذیل جبت)؛ اما برخی از پژوهشگران متأخر و خاورشناسان مشخصاً به اشتقاق عبری آن اشاره کرده اند (نک‍ : جفری، 97-98؛ اشپایر، 368-369).
آنچه در قرآن کریم به اختصار آمده، در تفاسیر و روایات به تفصیل توضیح داده شده است. براساس روایاتِ تفسیری، پس از موسى (ع) قوم بنی اسرائیل طاغی شدند و از دین بازگشتند؛ پس خداوند عذاب خود را در قالب تسلطِ عمالیق بر ایشان آشکار نمود. بدین شرح که جالوت پادشاه عمالیق ضمن چیرگی بر بنی اسرائیل، زنان و مردان آنها را اسیر کرد و تابوت عهد را از آنان گرفت. با گذشت زمان، قوم به درگاه پروردگار دعا کردند و خلاصی طلب نمودند. خداوند از میان سبط لاویان، نبی خود را بر ایشان مبعوث کرد و از سبط بنیامین پادشاهی را به طالوت عطا فرمود. براساس قصص قرآنی طالوت سپاه خود را برای مقابله و باز گرفتن حقوق قوم خویش از جالوتیان آراست. به هنگام رویاروییِ دو سپاه، جالوت، فرمانده عمالیق که بسیار قدرتمند می نمود، با رجزخوانی سپاه طالوت را تحریک می کرد و کسی را یارای مقابله با او نبود. طالوت شرط کرد اگر کسی بتواند در برابر جالوت ایستادگی کند و او را از میان بردارد، افزون بر آنکه دختر خود را به زنی به او می دهد، نیمی (یا به روایتی ثلث) از حکومت و پادشاهی خود را بدو خواهد بخشید. داوود که سپاهیِ جوانی بود، بی سلاحی درخور، و تنها با فلاخن و سنگهایش به نبرد با جالوت رفت. جالوت به استهزای او پرداخت و وی را از خویشتن به مرگ سپردن بر حذر داشت؛ اما داوود به خواست خدا به راحتی بر او غلبه کرد و همین امر اسباب شکست قوم جالوت را فراهم آورد (طبری، تفسیر، 2/849، نیز 843 بب‍ ؛ صنعانی، 1/103-104؛ ابن طاووس، 66-67؛ قرطبی، 3/256-258).
در منابع روایی پیرامون نام و نشان جالوت سخن فراوان است. در برخی از روایات جالوت نامی عام برای پادشاهان عمالیق دانسته شده، چنان که قیصر، کسرى و فرعون برای روم، ایران و مصر به کار می رفته است (ابن حزم، 1/118؛ قلقشندی، صبح...، 4/164)؛ اما در دیگر روایات نامی خاص برای جنگاوری نامی است (طبری، تاریخ، 2/823؛ یعقوبی، 1/49) که قوم او در شهر سوقاریا سکونت داشتند (واقدی، 2/172) و پس از شکست خوردن از سپاه طالوت، به کوههای معروف به «جالوت» در مصر پناه بردند (ادریسی، 1/121؛ قلقشندی، همان، 3/343). گفتنی است که برخی این نام را ــ شاید تحت تأثیر ضبط تورات ــ غلیاث آورده اند (یعقوبی، همانجا).
برخی تلاشها برای یافتنِ مطابقتهایی میان قصصِ جالوت و واقعیات تاریخی و تشخیص زمانها و مکانها ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس جالوت   • خلاصه داستان طالوت و جالوت   • قد جالوت   • عنکبوت جالوت   • جالوت کیست   • جنگ حضرت داود با جالوت   • داستان طالوت و جالوت در قرآن   • جالوت پرنده خوار   • معنی جالوت   • مفهوم جالوت   • تعریف جالوت   • معرفی جالوت   • جالوت چیست   • جالوت یعنی چی   • جالوت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جالوت
کلمه : جالوت
اشتباه تایپی : [hg,j
عکس جالوت : در گوگل

آیا معنی جالوت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )