برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1130 100 1

جامع احادیث الشیعه

جامع احادیث الشیعه در دانشنامه اسلامی

جامع احادیث الشیعه
جامع احادیث الشیعة فی احکامِ الشریعة، کتابی جامع شامل احادیث فقهی به عربی اثر اسماعیل معزّی ملایری که با پیشنهاد و نظارت آیت اللّه حاج آقا حسین بروجردی (متوفی 1340 ش) تألیف شد.
آیت الله بروجردی در روزهای پایانی صفر 1292 ق. متولد گردید. پدر بزرگوار ایشان ، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید علی طباطبایی، عالمی جلیل القدر، موصوف به علم و تقوا، مرجع حوائج مردم، ساعی در اعلای کلمه دین و عارف به نسب بیت شریف خویش بود.آیت الله بروجردی جامع المقدمات، سیوطی، منطق و گلستان سعدی را در مکتب آموخت و سپس در مدرسه نوربخش به تکمیل اندوخته‎ها یش در نحو، صرف، بدیع، عروض، منطق، فقه و اصول پرداخت.
ایشان در سال 1310 ه . ق به توصیه بزرگان و صلاحدید پدر، به اصفهان مهاجرت کرد و در درس اساتید بنام اصفهان همچون مرحوم حاج سیدمحمدباقر درچه ای، میرزا ابوالمعالی کلباسی ، جناب سید محمدتقی مدرس شرکت نمود و نیز علاوه بر فقه و اصول و رجال، در درس فلسفه دو فحل این فن، یعنی آخوند کاشی و جهانگیرخان قشقایی، حاضر شد.
آیات الله بروجردی در بیست و هفت سالگی به همراه برادر کوچکش سید اسماعیل، روانه نجف شدند و به حوزه درس مرحوم آیت الله العظمی آخوند ملا محمد کاظم خراسانی وارد شده و نه سال از محضر پر فیض آن فقیه بزرگ و علمای دیگری چون: آیت الله العظمی آقا سید کاظم یزدی ، و آیت الله شریعت اصفهانی (شیخ الشریعة) در فقه و اصول و رجال کسب فیض کردند. دیرینی نپایید که تحصیل مجدانه علم توسط این عالم بزرگوار او را در سن سی سالگی در ردیف استادان حوزه نجف قرار داد.
آیت الله بروجردی بعد از ده سال اقامت در عتبات در سال ۱۳۲۸ از عراق وارد بروجرد شد و مدت سی سال در زادگاه خود به ترویج، تدریس و تألیف مشغول گشت و چند سفر به حوزه قم آمدوشد نمود که در برهه زمان در جمله مدرسین حوزه قم قرار گرفت و دیری نگذشت که پس از فوت آیت الله حائری تدریجاً در رأس اساتید بزرگ حوزهٔ قم قرار گرفت.
آیت اللّه بروجردی که بر اهمیت علم رجال و شناخت اِسناد و جایگاه آن در استنباط فقهی تأکید می کرد. کتاب وسائل الشیعه (اثر محمدبن حسن حرّعاملی، متوفی 1104) را که احادیث فقهی را به ترتیب ابواب فقهی دربر دارد بسیار ارج می نهاد ولی اصرار داشت که این کتاب به سبب برخی اشکالات و کاستی ها ...

جامع احادیث الشیعه در دانشنامه آزاد پارسی

جامِعُ اَحادیثِ الشیعه
کتابی به عربی، آخرین و مفصل ترین جوامع احادیث فقهی شیعه. این اثر زیر نظر و به اهتمام آیت الله بروجردی جمع آوری و در قم و تهران منتشر شده است. جلد اول این کتاب در سال ۱۳۳۱ش به صورت سنگی چاپ شد. پس از رحلت آیت الله بروجردی انتشار آن به اهتمام آیت الله خویی ادامه یافت.

ارتباط محتوایی با جامع احادیث الشیعه

جامع احادیث الشیعه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جامع احادیث الشیعه   • مفهوم جامع احادیث الشیعه   • تعریف جامع احادیث الشیعه   • معرفی جامع احادیث الشیعه   • جامع احادیث الشیعه چیست   • جامع احادیث الشیعه یعنی چی   • جامع احادیث الشیعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جامع احادیث الشیعه
کلمه : جامع احادیث الشیعه
اشتباه تایپی : [hlu hphnde hgadui
عکس جامع احادیث الشیعه : در گوگل

آیا معنی جامع احادیث الشیعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )