انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1033 100 1

جانوران

/jAnevarAn/

معنی جانوران در لغت نامه دهخدا

جانوران. [ ن َ / ن ِ/ ن ْ وَ ] (اِ مرکب ) ج ِ جانور. جانداران. صاحبان جان. ذیروحان : و آدمیان را بفضل و منت خویش... از دیگر جانوران ممیز گردانید. (کلیله و دمنه ).
ای ملک جانوران رای تو
وی گهر تاجوران پای تو.
نظامی.
- جانوران آبزی ؛ حیوانات بحری و آبی. (فرهنگستان ایران ).
- جانوران بنددار ؛ در اصطلاح جانورشناسی بدسته ای از حیوانات که بدنشان از قطعات چندی که در دنباله ٔ یکدیگر قرار دارند و همگی نسبت بسطحی قرینه هستند ساخته شده ، گفته میشود. (از جانورشناسی عمومی ج 1 ص 72). رجوع به جانورشناسی شود.
- جانوران پستاندار. رجوع به پستاندار شود.
- جانوران خاکزی ؛ حیوانات زمینی. (فرهنگستان ایران ). جاندارانی که روی خاک زندگی میکنند.
- جانوران خرد ؛ حشرات.
- جانوران درنده ؛ حیوانات درنده. دد.
- جانوران ذوحیاتین ؛ حیواناتی که در آب و خشکی هر دو میتوانند زیست کنند. جانوران دوزیستی.
- جانوران زیانکار ؛ حیوانات موذی.
- جانوران شکاری ؛ جوارح. حیواناتی که شکار میکنند.
- جانوران گیاهی ؛ جاندارانی که در سبزیها زندگی میکنند. در اصطلاح جانورشناسی ، جانورانی که دائماً ثابت بوده و بدنشان در اطراف محوری قرار دارد، جانوران گیاهی یا زوئوفیت گویند. (از جانورشناسی عمومی ج 1 ص 72). و رجوع به جانورشناسی شود.
- جانوران وحشی ؛ جانورانی که از اجتماعات آدمی گریزانند ودر صحرا و بیابان زندگی میکنند. مقابل جانوران اهلی. اوابل.

معنی جانوران به فارسی

جانوران
صاحبان جان
[Animalia] [جانور شناسی] سلسله ای از اندامگان های پُریاخته که از رویان تکوین می یابند متـ . پُریاختگان Metazoa
[aquatic animals] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] جانورانی که در آب زندگی می کنند
شیر ٠ اسد ٠ لیث ٠ حارث ٠ غضنفر ٠ دلهاث ٠ هزبر ٠ قسوره غانم ٠ ضیغم ٠ ضرغام ٠

جانوران در دانشنامه ویکی پدیا

جانوران
برای جزئیات شاخه های جانوری الگوی شاخه جانوران را ببینید.
سلول های جانوری بدون شکل منظم اند.
نسبت به گیاهان کوچک ترند.
واکوئل کوچک تری نسبت به گیاهان دارند.
لیزوزوم دارند اما گیاهان ندارند.
کلروپلاست ندارند.
سلول های جانوری فاقد دیواره سلولی می باشند.
سلول های گیاهی به طور کلی فاقد سانتریول می باشند.
جانوران جانداران یوکاریوتی چندیاخته ای هستند که سامانه های زیست شناختی سلسه جانوران را شکل می دهند و شامل دو زیرگروه اصلی مهره داران و بی مهرگان هستند. در تعریف زیست شناسی به سلسله جانوران Animalia، پُریاختگان Metazoa هم گفته می شود که بدین گونه تعریف می شود: «سلسله ای از ارگانیسم های پُریاخته که از رویان تکوین می یابند. جانوران، موجودات زنده پُریاخته و یوکاریوتی هستند. باور بر این است که جانوران در طی تکامل از یوکاریوت های تک سلولی ایجاد شدند که اولین بار توانستند در کنار هم رشد کنند، ابتدا همزیستی بین دو پروکاریوت که یکی دیگری را بلل-که منشأ یوکاریوت هاست -را بالاتر برد و نسل آن ادامه یافت. پس از به وجود آمدن سلول میتوکندری دار (همان منشأ یوکاریوت ها) نقطهٔ عطف دیگر، توانایی انتقال پیام بین سلول ها بود، گروهی در ارتباط با محیط بیرون ماندند و فضای درونشان به محیط داخلی تکامل پیدا کرد، گروهی دیگر نیز به تولید مثل اختصاص یافتند. بعدها ارتباط های سلولی شامل پروتئین ها شد و بعد با افزای معنی که حداقل در مرحله ای از زندگی خود می توانند حرکت کنند. همهٔ جانوران دگرپَرورد heterotroph هستند یعنی برای تأمین انرژی و رفع نیازهای غذایی خود از مواد آلی ساخته شدهٔ سایر موجوداتِ زنده استفاده می کنند. معروف ترین جانوران شاخه در فسیل های مربوط به گونه های دریایی در طول انفجار دورهٔ کامبرین حدود ۵۴۲ میلیون سال پیش، پیدا شدند. جانوران به زیر گروه های مختلفی تقسیم می شوند که به این قرار است:
شامل نرم تنان (صدف های دوکفه ای، صدف های خوراکی، هشت پا، ماهی مرکب، حلزون)؛ کیسه تنان (مرجان ها) ؛ خار پوستان(ستاره های دریایی، سکه های دریایی، خیار دریایی، توتیا) ؛ بند پایان (هزارپاها، حشرات، عنکبوتها، عقربها، خرچنگها، میگوها، شاه میگوها)؛ کرم ها (کرم خاکی، زالو و انواع کرم های دیگر)؛ اسفنج ؛ و ماهی ژله ای .
حیوان در زبان فارسی عموماً به مهره داران اطلاق می شود مثلاً شیر، کبوتر، تمساح ولی بی مهرگان حیوان نامیده نمی شوند. ن
عکس جانوران
دیوید گیلمور - گیتارها، گیتار بیس، تاک باکس، سینث سایزر،خواننده در نیمه اول «سگ ها»
نیک میسن - درام، پرکاشن
راجر واترز - گیتار بیس، خواننده اصلی در تمام آهنگ ها به جز نیمه اول «سگ ها»، گیتار آکوستیک و گیتار ریتم
ریچارد رایت - ارگ هموند، پیانو برقی ورلیتز، پیانو برقی فندر رودز، هونر کلاوینت، پیانو، سینث سایزر، خواننده زمینه
«جانوران» (به انگلیسی: Animals) نام دهمین آلبوم استودیویی پینک فلوید، گروه پراگرسیو راک بریتانیایی است. این آلبوم مفهومی در ژانویه سال ۱۹۷۷ عرضه شد و نقدی سوزان از وضعیت سیاسی اجتماعی بریتانیا در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی ارائه کرد.
گروه در این آلبوم سبکی متفاوت تر نسبت به کارهای قبلی خود ارائه کرد. این آلبوم در سال ۱۹۷۶ در استودیویی متعلق به خودِ گروه با نام بریتانیا رو، در لندن ضبط شد. نشانه های اولیهٔ اختلاف در گروه با انتشار این آلبوم رقم خورد و اوج این اختلافات در سال های بعد با جداشدن نوازندهٔ کیبورد گروه، ریچارد رایت از گروه، بیشتر بروز پیدا کرد.
عکس روی جلد این آلبوم یک خوک شناور را در حال پرواز بین دو دودکش نیروگاه بترسی انگلیس نمایش می دهد که توسط راجر واترز، نوازندهٔ گیتار بیس و ترانه سرای گروه، با همکاری طولانی مدت گروه طراحی هیپ نُسیس در عکاسی جلد به وجود آمد.
جانوران ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
جانوران
انیمالز
حیوان (آلبوم کشا)
جانوران (آلبوم پینک فلوید)
حیوانات (ترانه مارون فایو)
جانور (مثل حیوان بگا)
«جانوران» (انگلیسی: Animal) فیلمی در ژانر کمدی به کارگردانی کلود زیدی است که در سال ۱۹۷۷ منتشر شد.
ژان پل بلموندو
راکوئل ولش
جین برکین
دنی ساوال
جانی آلیده
کلود شابرول
Aldo Maccione
شارل ژرار
Henri Génès
Julien Guiomar
Agathe Vannier
Anne-Marie Coffinet
دیدیه فلامان
Gilles Kohler
Henri Attal
Jacques Alric
Jean-Jacques Moreau
ژوزین بالاسکو
ماریو داوید
Martine Ferrière
Maurice Auzel
موریس بنیشو
Paul Bisciglia
Raymond Gérôme
ریشار بورینژه
Xavier Saint-Macary
Yves Mourousi
دد خویان بی مرز و بوم (انگلیسی: Beasts of No Nation) یک فیلم درام و جنگی افریقایی به کارگردانی کری فوکوناگا است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ادریس البا و ابراهیم عطاء اشاره کرد.
۳ سپتامبر ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-09-۰۳) (ونیز)
۱۶ اکتبر ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-10-۱۶) (ایالات متحده)
این فیلم اولین بار سپتامبر ۲۰۱۵ در بخش مسابقه بین الملل هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و ابراهیم عطاء برای کار خود در این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد یا زن جوان جشنواره را دریافت کرد. این فیلم درباره یک آگو، کودک سرباز در آفریقای غربی است که مجبور می شود زیر نظر یک جنگ سالار خدمت کند و از روی رمانی نوشته اوزودینما آیویلا نویسنده نیجریه ای ساخته شده است.
جانوران حیات وحش جنوب (به انگلیسی: Beasts of the Southern Wild) نام فیلمی سینمایی محصول کشور آمریکا به سال ۲۰۱۲ میلادی و ساختهٔ بن زایتلین است.
ویکی پدیای انگلیسی
جانوران خشکی زی (به انگلیسی: Terrestrial animal) جانورانی هستند که عمدتاً یا به طور کامل بر روی سطح خشکی های کرهٔ زمین زندگی می کنند (به عنوان مثال، گربه، مورچه ها و غیره). این تقسیم بندی در مقایسه با حیوانات آبزی، که عمدتاً یا کاملاً در آب زندگی می کنند (به عنوان مثال: ماهی، خرچنگ دریایی، اختاپوس ها)، یا دوزیستانی که در ترکیبی از زیستگاه های آبی و زمینی زندگی می کنند (به عنوان مثال، قورباغه) صدق می کند. اصطلاح زمینی نیز در درجه اول منظور جانورانی هستند که اغلب بر روی زمین زندگی و حرکت می کنند، در مقایسه با گونه های درختی، که عمدتاً در درختان زندگی و به روش درخت پیمایی حرکت می کنند.
درخت پیمایی
جانوران در اسطوره شناسییا جانوران استوره ای به بررسی جانورانی می پردازد که از زمان های کهن نماد مورد علاقه مردم بوده اند و وارد در اسطوره شناسی آن ها شده اند.
سیمرغ
این جانوران سه نوعند یا به شکل پرنده یا چهارپایان یا مخلوطی از چند حیوان. مانند شیر بالدار در ایران و میان رودان - که نمادهای قدرت یعنی عقاب- شیر - سر انسان - بازوی اسب - شاخ گاونر و … در آن وجود دارد.
سیمرغ، پرنده ای اساطیری است که در فولکورهای یونان، چین، ایران، و مصر دیده شده است. ققنوس، غالب اوقات به عنوان پرنده ای زیبا، قرمز و طلای آتشین نشان داده می*شود. در پایان یک چرخه زندگی، ققنوس در شعله های آتش خود می*سوزد و بار دیگر از آتش سر بر می*آورد. به همین دلیل، اغلب اوقات به عنوان نمادی از تولد دوباره به تصویر کشیده می*شود.
اژدها
جانوران سیاسی سریال درام سیاسی محصول سال ۲۰۱۲ آمریکا می باشد.
گرگ برلانتی
این سریال دربارهٔ الین بریش همسر رئیس جمهوری سابق و وزیر امور خارجه امریکاس. الین که می خواهد برای ریاست جمهوری تلاش کند از طرفی باید با مشکلات پسرش توماس هموند که همجنسگرا و به کوکائین اعتیاد دارد دست و پنجه نرم کند و از طرف دیگر با خبرنگاری که با داشتن داستان خودکشی توماس از او اخاذی می کند روبه رو شود.
جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندل والد (انگلیسی: Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald)، یک فیلم در ژانر فانتزی؛ محصول سال ۲۰۱۸ و به کارگردانی دیوید ییتس است. فیلم نامه این فیلم توسط جی.کی. رولینگ نوشته شده و دنباله ای بر فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها (۲۰۱۶) است. این فیلم محصول مشترک آمریکا و انگلستان است. جنایات گریندل والد؛ دومین قسمت از مجموعه جانوران شگفت انگیز و در مجموع دهمین فیلم از دنیای جادوگری جی.کی. رولینگ محسوب می شود که رخدادهای آن پیش از مجموعه فیلم های هری پاتر رقم می خورد. ادی ردمین، کاترین واترستون، آلیسون سودول، زوئی کراویتز، دن فوگلر، ازرا میلر و جانی دپ همه نقش های خود در قسمت اول را در این فیلم نیز تکرار کرده و جود لا و کالوم ترنر به گروه بازیگران اضافه شده اند. داستان فیلم در سال ۱۹۲۷ و بعد از وقایع قسمت اول دنبال می شود. بعد از فرار گلرت گریندل والد از زندان، نیوت اسکمندر از طرف آلبوس دامبلدور مأمور می شود جلوی او را بگیرد و این در حالی است که دنیای جادوگری دچار فروپاشی شده و پیروزی بر گریندل والد بدون اتحاد امری سخت به نظر می رسد.
جی.کی. رولینگ
دیوید هیمن
استیو کلاوز
لیونل ویگرام
جانوران شگفت انگیز:جنایات گریندل والد؛ به صورت دوبعدی، سه بعدی و آی مکس در تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۱۸ به روی پرده رفت. فیلم با واکنش متوسطی از سوی منتقدان همراه شد. منتقدان ارزش های فنی فیلم و تیم بازیگری (به خصوص بازی جود لا و جانی دپ) را ستودند اما از موضوع فیلم و روایت پیچیده آن انتقاد کرده و معتقد هستند فیلم جزئیات زیادی را برای فیلم های آینده نگه داشته است. جنایات گریندل والد کمترین نمرات را در میان آثار دنیای جادوگری جی.کی. رولینگ از راتن تومیتوز و متاکریتیک دریافت کرده است. جنایات گریندل والد تاکنون ۶۴۴ میلیون دلار در سراسر جهان فروش کرده است در حالی که بودجه ساختش ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.
فیلم در سال ۱۹۲۷، چندین ماه پس از دستگیری جادوگر سیاه بدنام گلرت گریندل والد آغاز می شود. با این حال، گریندل والد همان گونه که قول داده بود موفق به فرار پرسر و صدایی از زندان شده و مشغول گرد آوردن طرفداران بیشتری برای آرمان خود، یعنی ترفیع جایگاه جادوگران بر تمام مخلوقات غیرجادویی، بوده است. تنها کسی که شاید بتواند او را متوقف کند جادوگری است که زمانی عزیزترین دوست او شناخته می شد، آلبوس دامبلدور. اما دامبلدور به کمک جادوگری نیاز خواهد داشت که پیش از این یک بار گریندل والد را با شکست روبرو کرده است، دانش آموز سابقش نیوت اسکمندر. طی ماجرایی نیوت دوباره با تینا، کویینی و جیکوب همراه می شود اما مأموریت او باعث خواهد شد وفاداری آن ها به بوتهٔ آزمایش گذاشته شود و در عین حال در دنیای جادوگری که روزبه روز خطرناک تر و متفرق تر می شود با خطرهای جدیدی روبرو شوند.
ابتدا، در اکتبر ۲۰۱۴، استودیو اعلام کرد که مجموعه ی جانوران شگفت انگیز سه گانه خواهد بود. در ژوئیهٔ ۲۰۱۶، دیوید ییتس اعلام کرد رولینگ فیلمنامهٔ دومین قسمت را نوشته و برای قسمت سوم نیز ایده هایی دارد. طبق برنامه، سومین قسمت در سال ۲۰۲۱ اکران خواهد شد. در اکتبر ۲۰۱۶، رولینگ اعلام کرد این مجموعه شامل پنج فیلم خواهد بود. نگارش فیلمنامه جانوران شگفت انگیز ۳ به تازگی آغاز شده است.
جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندل والد موسیقی متن فیلمی به همین نام است و توسط جیمز نیوتن هاوارد ساخته شده است. این آلبوم فیلم ، دیجیتالی در 9 نوامبر 2018 توسط WaterTower Music منتشر شده است.
9 November 2018 (Digital)
30 November 2018 (CD)
January 2019 (Vinyl)
<references group="" responsive="">
آزمایش جانوران برای آموزش در دانشگاه ها و مراکز آموزشی، پژوهش دربارهٔ تأثیر و عوارض جانبی داروها، تشخیص بیماری ها، ارزیابی روش های درمانی، تعیین میزان سمّی بودن مواد شیمیایی در صنایع گوناگون مانند بیوشیمی، داروسازی، تغذیه، تولید محصولات آرایشی - بهداشتی، تهیه و آزمایش واکسنها کاربرد دارد. در سال های واپسین، تحقیقات پایه ای در دانشگاه ها و پژوهش های پزشکی رتبهٔ نخست و دوم بهره گیری از آزمایش ها را به خود اختصاص داده اند. در سال ۲۰۰۴، ۳۳ درصد آزمایش ها برای اهداف آموزشی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی دیگر، ۲۲ درصد برای پژوهش های پزشکی (پزشکی انسانی و دامپزشکی) و ۷ درصد برای تعیین عوارض مواد شیمیایی انجام شدند.
ابزارهای جایگزین آزمایش روی حیوانات
تاریخچه آزمایش روی حیوانات
ال دی ۵۰
حقوق حیوانات
انجمن پشتیبانی از جانوران ایران
کانون دوستداران حیوانات
زنده شکافی
آگاهیِ جانوری؛ کیفیت یا چگونگی خویشتن آگاهیجانور، نسبت به یک شیء بیرونی و/ یا درونی، یا یک موضوع است. در انسان، هوشیاری عبارت است از: تواناییاحساس، آگاهی، تشخص (تشخص گرایی فلسفی)، کیفیت ذهنی، توانایی آزمودن یا درک احساس، بیداری ذاتی، داشتن حس خودگرایی و در دست داشتن عملی ذهن. علی رغم مشکل موجود در تعریف آن، بسیارند فیلسوفانی که معتقدند زمینهٔ گستردهٔ مشترکی از درکِ مستقیمِ این که حس آگاهی چیست، وجود دارد.
ارتباطات میان جانوران
حقوق جانوران
آگاهی
مغز در خمره
خودآگاهی
همایندگرایی
شکاف تبیینی
فلسفه ذهن
خویشتن آگاهی
آزمایش های انجام شده ثابت کرده است که یک گربه می تواند به وسیله مشاهده و تقلید اطلاعات جدیدی را از محیط اطراف خود یاد بگیرد.
از پژوهشگرانِ این رشته می توان از ماریان استامپ داوکینز، کریستف کخ، تامس نیگل و برنار رولن نام برد.
اوتانازی جانوران (در یونانی به معنای «مرگ خوب») عبارت است از خلاص کردن یک جانور از درد و زجر پس از انجام معاینات پزشکی دقیق. از دلایل اوتانازی می توان به بیماری لاعلاج (بالاخص اگر با درد و زجر مضمن و شدید همراه باشد)، نبود امکانات جهت ادامه حیات حیوان و انجام آزمایش های پزشکی اشاره نمود. همواره روش هایی برای انجام این عمل در نظر گرفته می شود که کم ترین درد و فشار روانی را برای حیوان در برداشته باشد. اوتانازی جانوران با کشتار جانوران و مهار آفت متفاوت است. با وجود آنکه روش هایی که در کشتار جانوران و مهار آفت مورد استفاده قرار می گیرند همان روش هایی است که در اوتانازی جانوران نیز رایج می باشد، اما تفاوت در اینجاست که هدف اوتانازی جانوران ترحم به حیوان است.
کشتار جانوران
مهار آفت
اوتانازی کودکان
گردشگری خودکشی
از نظر واژه گزینی خوشایند در مورد جانورانی اهلی نباید از ترکیب «اوتانازی جانوران» استفاده کرد و به جای آن باید گفت: «بر زمین زدن» یا «قربانی کردن».
چارلز داروین را می توان از نخستین دانشمندانی دانست که دربارهٔ موجودیت و سرشت احساسات در جانوران نوشته است. رویکرد مشاهده ای (و گاه روایی) او اینک به شکل یک رویکرد علمی فرضیه محور قوی مطرح است. فرضیه های عمومی دربارهٔ همبستگی های انسان و جانوران (از دید تکاملی) نیز از این ادعا که جانوران نیز در راستای همان سازوکارهای تکامل یافتهٔ بشری، قادر به درک و بهره گیری از احساسات هستند، پشتیبانی می کنند برای کاوش بیشتر در اینباره آزمونهای گوناگونی، مانند آزمون های سوگیری شناختی و مدل های درماندگی آموخته شده توسعه یافته اند. سوگیری های شناختی (احساسات خوش بینی یا بدبینی) در دامنه ای از جمعیتهای آزاد جانوران ازجمله موش، سگ، گربه، میمون رزوس، گوسفند، مرغ و خروس، سار، خوک و حتی زنبورهای عسل آشکار شده است.
ارتباطات میان جانوران از راه های گوناگونی همچون صدا، حس چشایی، بساوایی، محرکهای الکتریکی یا آمیزه ای از آن ها بهر انتقال اطلاعات از جانوری به جانور دیگر یا اثرگذاری بر گروهی از جانوران انجام می پذیرد. اهمیت بررسی ارتباط های جانوران در آن است که با موضوع های مختلفی در پیوند است؛ برای نمونه این موضوع به رشته های مختلفی از زیست شناسی همچون تکامل، بوم شناسی و ژنتیک جمعیت مربوط می شود.
جانوران در اسلام مرتبه پایین تری از انسان دارند و انسان «اشرف مخلوقات» دانسته شده است (طبق قرآن آیه ۷۰ سوره اسرا)؛ با این حال از مسلمانان خواسته شده که با جانوران به ملایمت رفتار کنند و از آزار آن ها بپرهیزند.
ویکپدیای انگلیسی
قرآن برای جانوران مرتبه پایین تری از انسان ها قائل است و انسان را «اشرف مخلوقات» می داند؛ با این حال قرآن از مسلمانان خواسته است که با جانوران به ملایمت و مهربانی رفتار کنند و از بدرفتاری با آن ها بپرهیزند. بر اساس قرآن، جانوران نیز هماهنگ با تمام آفرینش، به ستایش خدا می پردازند؛ هرچند این ستایش به زبان آدمیان فهمیده نمی شود. قرآن صریحاً خوردن گوشت جانوران را جایز شمرده است؛ هرچند برخی صوفیان به گیاهخواری روی آورده اند، اما منع خوردن گوشت جانوران جایی در قرآن و سنت ندارد. خوردن گوشت خوک، گوشت سگ و مردار در اسلام ممنوع شده است. همچنین جانورانی که در حین ذبح آن ها نام غیرخدا برده می شود، نباید خورده شوند.
در قرآن، بیش از دویست آیه به موضوع جانوران می پردازد و نام سی و پنج جانور در قرآن آمده است و شش سوره به نام های جانوران نام گذاری شده اند. واژه حیوان در قرآن تنها برای اشاره به جهان آخرت به کار رفته و برای جانوران، واژه دابه استفاده شده است.
بر اساس سنت، قفس کردن جانوران، زدن آن ها و واداشتن آن ها به جنگ با یکدیگر برای سرگرم کردن انسان ها، ممنوع است. کشتن جانوران، ولو جانوران کوچک، در حج برای محرم ممنوع است. محمد شترش قسوه و گربه اش معزه را بسیار دوست می داشت. قربانی کردن جانوران بعد از سفر حج واجب است.
درباره اعضای جانوران (به یونانی باستان: Περὶ ζῴων μορίων؛ لاتین: De Partibus Animalium) متنی نوشته شده توسط ارسطو است که در حوالی سال ۳۵۰ پیش از میلاد مسیح نگاشته شده است. این متن در کل به بررسی کالبدشناسی جانوران فیزیولوژی آن ها می پردازد و تلاش می کند تا درکی علمی از بخش های گوناگون بدن جانوران از جمله اعضا، بافت ها، مایعات، و غیره ارائه دهد.
On the Parts of Animals متن فارسی در ویکی نبشته
این متن به زبان عربی برگردانده شده و تشکیل دهندهٔ بخش های ۱۱ تا ۱۴ کتاب عربی «کتاب الحیوان» است.
اوتانازی جانوران (در یونانی به معنای «مرگ خوب») عبارت است از خلاص کردن یک جانور از درد و زجر پس از انجام معاینات پزشکی دقیق. از دلایل اوتانازی می توان به بیماری لاعلاج (بالاخص اگر با درد و زجر مضمن و شدید همراه باشد)، نبود امکانات جهت ادامه حیات حیوان و انجام آزمایش های پزشکی اشاره نمود. همواره روش هایی برای انجام این عمل در نظر گرفته می شود که کم ترین درد و فشار روانی را برای حیوان در برداشته باشد. اوتانازی جانوران با کشتار جانوران و مهار آفت متفاوت است. با وجود آنکه روش هایی که در کشتار جانوران و مهار آفت مورد استفاده قرار می گیرند همان روش هایی است که در اوتانازی جانوران نیز رایج می باشد، اما تفاوت در اینجاست که هدف اوتانازی جانوران ترحم به حیوان است.
از نظر واژه گزینی خوشایند در مورد جانورانی اهلی نباید از ترکیب «اوتانازی جانوران» استفاده کرد و به جای آن باید گفت: «بر زمین زدن» و یا «قربانی کردن».
بارش جانوران پدیده نادر در تغییرات آب وهوایی است که به طور علمی مورد آزمایش قرار نگرفته است ولی تئوری هایی همچون انتقال ماهی و قورباغه توسط گردباد در مسافت طولانی و رهاسازی آن درهوا برای توجیه پدیده از طرف گروهی از دانشمندان داده شده است. از موارد جدید این رخداد به بارش ماهی در طول یک ماه در ژاپن در سال ۲۰۰۹ اشاره کرد.
بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران (به انگلیسی: People for the Ethical Treatment of Animals) که به اختصار پیتا (به انگلیسی: PETA) نامیده می شود یک سازمان آمریکایی حامی حقوق جانوران است که در ویرجینیا قرار دارد و توسط اینگرید نوکیرک رهبری می شود.
نورفک، ویرجینیا، ایالات متحده آمریکا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جانوران

جانوران در جدول کلمات

جانوران بی دست و پا
جانوران بیابان و طبیعت
وحش
جانوران بیابانی
وحش, وحوش
جانوران خزنده را گویند
مای
جانوران دریایی
ابزی
به سلول هایی از جانوران پرسلولی گفته می شود که دارای دو سری کروموزوم یا به اصطلاح دیپلوئید می باشند
سوماتیک
بیماری عفونی جانوران نشخوار کننده
سیاه زخم
قشر خارجی پوست جانوران یا اندام گیاهان
اپیدرم
گونهای از گردشگری که در آن مردم برای دیدار از مناطق طبیعی نامسکون و دست نخورده جهان سفر می کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی ها و دیگر جانوران می پردازند
طبیعت گردی
مطالعه شکل جانوران و اندامهایشان
ریخت شناسی

معنی کلمه جانوران به عربی

جانوران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تقسیم بندی جانوران   • جانور باتلاق در جدول   • جانوران وحشی   • نام جانوران   • انواع جانوران   • نام جانور باتلاق   • فیلم جانور   • اسامی حیوانات به ترتیب حروف الفبا   • معنی جانوران   • مفهوم جانوران   • تعریف جانوران   • معرفی جانوران   • جانوران چیست   • جانوران یعنی چی   • جانوران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جانوران
کلمه : جانوران
اشتباه تایپی : [hk,vhk
آوا : jAnevarAn
نقش : اسم
عکس جانوران : در گوگل


آیا معنی جانوران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )