انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1081 100 1

جایزهٔ ادبی

جایزهٔ ادبی در دانشنامه ویکی پدیا

جایزهٔ ادبی افتخاری است که توسط نهادهای دولتی یا غیر آن، فرهنگستان ها، انجمن های ادبی، بنیادها و حتی اشخاص منفرد به آثار ادبی اعطا می شود. اغلب جوایز سالیانه است و همراه با مبلغی پول، گردن آویز (مدال) یا بورس است. این جوایز بر اساس اشخاصی که می توانند جایزه را دریافت کنند، به دو دسته «ملی» و «بین المللی» تقسیم می شوند. یکی از مؤسساتی که در این زمینه فعال است مؤسسهٔ خانه کتاب ایران است که انتخاب «جایزه ادبی پروین اعتصامی»، «جایزه ادبی جلال آل احمد» و «جایزه ادبی گام اول» توسط این مؤسسه انجام می پذیرد.
[جایزهٔ ملی شعر مقاومت ملل(آیات)
جایزهٔ بین المللی کتاب من (mybook prize)
جایزهٔ ادبی ایران
جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی
جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران
جایزه مهرگان ادب
جایزه هوشنگ گلشیری
جایزه شعر کارنامه
جایزه انجمن قلم ایران
جایزه یلدا
جایزه روزی روزگاری
جایزه ادبی صادق هدایت
جایزه ادبی جلال آل احمد
جایزه ادبی چراغ مطالعه
جایزه ادبی واو
جایزه هنر و ادبیات گمانه زن
جایزه ادبی شهید غنی پور
نخستین دوره جایزه ادبی اصفهان از ۲۲ تا ۲۴ آذر ۱۳۸۱ در بخش های مختلف برگزار شد. اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان برای نخستین دوره جایزه ادبی را در سه بخش اصلی «داستان های برگزیده اصفهان»، «بهترین رمان» و «بهترین رمان» و نیز برنامه های داستان خوانی، میزگرد، کارگاه داستان، نمایشگاه کتاب ادبیات داستانی و نمایش فیلم برگزار کرد.
«برگزیدگان جایزه ادبی اصفهان معرفی شدند».
«فراخوان هفتمین جایزه ادبی اصفهان».
«سومین دوره جایزه ادبی اصفهان».
«برگزیدگان جایزه ادبی اصفهان ۲۱ دی معرفی می شوند».
«فتح جنوب در اصفهان، گزارشی از جایزه ادبی اصفهان».
«فراخوان جایزه ادبی اصفهان».
«پنجمین جایزه ادبی اصفهان آذر برگزار می شود».
«برگزیدگان جایزه ادبی اصفهان جمعه معرفی می شوند».
«برگزیدگان جایزه ادبی اصفهان».
«خبرگزاری میراث فرهنگی - چهارمین جایزه ادبی اصفهان برگزار شد».
«چهارمین جایزه ادبی اصفهان، پایانی بر داوری های ادبیِ سال ۱۳۸۴».
جایزه ادبی اصفهان با یک فراخوان برای دعوت از داستان نویسان برای شرکت در یک مسابقه داستان اعلام موجودیت کرد.
این جایزه هرسال دریک بخش اصلی با موضوع آزاد شامل داستان کوتاه، مجموعه داستان و رمان و یک بخش ویژه برگزار می شد. هفتمین و آخرین جایزه ادبی اصفهان در سال ۱۳۸۸ برگزار شد و پس از آن بدون هیچ توضیحی این جایزه کم سابقه اما معتبر دیگر برگزار نشد. علت برگزار نشدن جایزه ادبی اصفهان مشکلات مالی مطرح شد. تنها در هفتمین دوره برگزاری ۱۴۳۲ اثر به دبیرخانه جایزه ادبی اصفهان رسید که نشان دهنده اقبال عمومی به این جشنواره بود.
جایزه ادبی اصفهان در همین چند سال کوتاه برگزاری اش نام های بزرگی را در میان برگزیدگان خود داشت، از احمد اخوت گرفته تا ناتاشا امیری، فریبا وفی، احمدآرام، مرتضی کربلایی لو، فرهاد جعفری همچنین جوانان مستعدی با این جایزه توانستند به صورت حرفه ای در دنیای ادبی شناخته شوند و کار کنند.
مراسم جایزه ادبی اووه یونسون به یادبود اووه یونسون نویسنده آلمانی برگزار می شود. این جایزه ادبی به متون و اشعاری که منعکس کننده گذشته، حال و آینده هستند داده می شود.
۱۹۹۴: کورت دراورت برای رمانی با نام «مونولوگی با خویشتن»
۱۹۹۵: والتر کمپوسکی برای اثری با نام «آوای درون»
۱۹۹۷: مارسل بیر برای رمان پرواز از سگ
۱۹۹۹: گرت نویمان برای رمان «توقف»
۲۰۰۱: یورگن بکر برای رمان از «تاریخ جدایی»
۲۰۰۳: نوربرت گشترین برای رمان «صنایع دستی قتل»
۲۰۰۵: آرنو اورزسک برای رمان «دختر شاتائر»
۲۰۰۶: یوخن لابز برای رمان «پایان سفر»
۲۰۰۷: اما براسلاوسکی برای رمان «خارج از ذهن»
۲۰۰۸: اووه تلکامپ برای رمان «برج»
۲۰۰۹: توماس پلتزینگر رمانی به نام «تشییع جنازه یک سگ»
۲۰۱۰: کریستا ولف برای رمان «شهر فرشتگان»
۲۰۱۱: جودیت زاندر برای رمان «چیزهایی که امروز باید گفت»
۲۰۱۲: کریستوف هاین برای رمان «املاک ویزنر»
۲۰۱۳: ماتیاس سنکل برای رمان «پرندگان اولیه»
۲۰۱۴: لوتز سیلر برای رمان «کروسو»
۲۰۱۵: میرنا فونک برای رمان «زمستان»
۲۰۱۶:جان جورج برای رمان «کودک یکشنبه»
۲۰۱۷: شیدا بازیار برای رمان «شب در تهران آرام است»
۲۰۱۸: رالف راتمن برای رمان «خدایا آن تابستان» این جایزه را جواد مجابی نویسنده و روشنفکر ایرانی به آقای راتمن اهدا کرد.
نویسندگان یا ناشران می توانند متون مورد نظر خود را برای داوری به این جشنواره ارسال کنند. آثار نباید زودتر از دو سال قبل از برگزاری این جشنواره به چاپ رسیده باشند. این جایزه بعد از داوری پنج عضو این جشنواره اعلام خواهد شد. در ابتدا این جایزه برابر با ۱۲۵۰۰ یورو بوده که بعدها تا ۱۵۰۰۰ یورو افزایش داده شد. از سال ۲۰۰۵ سالانه ارز با جایزه اصلی و یک جایزه از ۳۰۰۰ یورو برای برجسته اولین از زمینه نثر یا نوشتن مقاله اهدا خواهد شد. در سال ۲۰۱۷ اعتبار این جایزه تا ۲۰۰۰۰ یورو افزایش داده شده و ۵۰۰۰ یورو هم برای برگزاری این جایزه در نظر گرفته شده است.
جایزه ادبی بهرام صادقی، جایزه ای مستقل و غیردولتی برای داستان کوتاه است که در سال ۱۳۸۲ در اینترنت (وب سایت ادبی خوابگرد) پایه گذاری شد و علاوه بر بخش هیئت داوران، وبلاگ نویسان نیز به طور جداگانه در بخش داوری خوانندگان شرکت کردند. در این جایزه «برای نخستین بار در سال های پس از انقلاب ۱۳۵۷، این فرصت فراهم شد که شماری از نویسندگان ایرانی مقیم خارج از کشور نیز امکان حضور مستقیم و فعال در رخدادی ادبی که از داخل کشور آغاز شده را بیابند.» این جایزه که دبیری آن را رضا شکراللهی بر عهده دارد بعد از ۱۲ سال توقف در سال ۱۳۹۴ از سر گرفته شده است.
مسابقه داستان نویسی در وبلاگستان فارسی، بی بی سی فارسی
برندگان مسابقه اینترنتی داستان نویسی، بی بی سی فارسی
فراخوان دومین جایزه ی ادبی «بهرام صادقی»، ایسنا
۹۰۱ داستان کوتاه، ایسنا
داوران نخستین دوره نخست یاشار احدصارمی (آمریکا)، خسرو دوامی (آمریکا)، منیرو روانی پور، رضا شکراللهی، محمدحسن شهسواری، احمد غلامی، رضا قاسمی (فرانسه)، حسن محمودی، عباس معروفی (آلمان) بودند، برگزیدگان هیئت داوران در این دوره افراد زیر بودند:
هم چنین در این دوره آثار برگزیدهٔ ۴۴ نفر از ۳۵۴ داستان نویس شرکت کننده در اینترنت منتشر شد و شماری از نویسندگان وبلاگ های فارسی زبان که در بخش داوری خوانندگان شرکت کردند، سارا درویش نویسندهٔ داستان «تصویر پشت آینه»، خسرو نخعی جازار نویسندهٔ داستان «سنگ سرد» و کیوان حسینی را به خاطر داستان «دست نوشته های قابیل» به عنوان نفرات اول تا سوم خود برگزیدند.
دوره دوم جایزه بهرام صادقی در سال ۱۳۹۴ با داوری فرشته احمدی، حسین پاینده، حسین سناپور، رضا شکراللهی و محمدحسن شهسواری با شرکت ۸۲۰ داستان نویس از داخل ایران و ۸۱ داستان نویس از سایر کشورها برگزار شد. در این دوره نیز ۲۰ داستان منتخب جایزه برای داوری خوانندگان در اینترنت منتشر شد و خوانندگان داستان های برتر خود را برگزیدند.
جایزه ادبی بیتی ترسک (انگلیسی: Betty Trask Award) جایزه ای ادبی است که به رمان نویسان زیر ۳۵ سالی که ساکن اتحادیه کشورهای همسود (چه در گذشته یا حال) اهدا می شود. پاداش این جایزه که هر ساله توسط انجمن نویسندگان بریتانیا اهدا می شود، مبلغی برابر با ۲۰٬۰۰۰ پوند است. این جایزه که به نام میراث دار آن نام گذاری شده است، به صورت سنتی به نویسندگان رمان های عاشقانه، رمان های که چه منتشر شده باشند یا نشده باشند تعلق می گیرد.
از سال ۲۰۰۹ به بعد جایزه اصلی (عنوان برنده) تنها به یک نویسنده تعلق گرفته است، اما پاداش جایزه به چند نویسنده اهدا می شود.
جایزه ادبی پروین اعتصامی، جایزه ای است ادبی که به صورت دو سالانه به آثار انتشار یافته در زمینه ادبیات داستانی به زبان فارسی در ایران توسط خانه کتاب ایران که نهادی مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی است، اعطا می شود.
برگزیده شعر کلاسیک (تألیف): «پیانو» سروده مریم جعفری آذرمانی
این جایزه با هدف بزرگداشت مقام و شخصیت شاعر نامدار ایران پروین اعتصامی، رشد و اعتلای خلاقیت ها و آفرینش های ادبی بانوان، ترویج و تقویت زبان فارسی در خارج از کشور، ایجاد پیوند بین ادبیات ملل به ویژه در حوزه جهان اسلام، معرفی چهره های شاخص زنان ادیب و پژوهنده و تقدیر از زنان در عرصه زبان و ادب فارسی همه ساله در سالروز تولد پروین اعتصامی برگزار می شود.
این جایزه در سال ۱۳۸۳ آغاز به کار کرد. طی چهار دوره(از دور دوم تا پنجم) هزار و ۱۶۰ سکه بهار آزادی اهدا شده است.
مراسم نخستین دورهٔ جایزه ادبی پروین اعتصامی ۱۵ مرداد ماه همان سال، برگزار شد.
جایزهٔ ادبی تاریای وسوس (انگلیسی: Tarjei Vesaas' debutantpris) یک جایزهٔ ادبی کشور نروژ است که به طور سالانه به بهترین اثر ادبی نروژی اهدا می شود. این جایزه توسط اتحادیه نویسندگان نروژ اعطا می شود که ۹ عضو این اتحادیه، قضاوت را به عهده دارند که بر اساس یک ارزیابی آزاد و مستقل و بر پایهٔ معیارهای زیباشناسی ادبیات نروژ، برنده را انتخاب می کنند.
بر اساس توافق صورت گرفته میان انجمن انتشارات نروژ و انجمن ناشران نروژی کلیهٔ انتشارات ادبی نروژ به کلیه اعضا اتحادیه نویسندگان ارسال می شود و این اعضا برنده سال را بدون به میان کشیدن خواست فردی خود، انتخاب می کنند. برنده هر ساله در روز سوم ژانویه در جلسه انتخاب شده و بعد از تعیین میزان مبلغ پرداختی و تضمین ها، درآمد و سایر حقوق، در ماه مارس جایزه اهدا می شود.
این جایزه ادبی در سال ۱۹۶۴ توسط تاریای وسوس یک نویسنده نروژی ۱۸۷۹–۱۹۷۰ با پولی که وی با بردن جایزهٔ ادبی کشورهای نوردیک به دست آورد، تأسیس شد. وی معتقد بود مهمترین کار تعیین معیارهای ادبی ست ولی اگر امکان باشد بهتر است که جایزه به یک نویسنده جوان زیر ۳۵ سال اهدا شود تا نسل جوان بیشتر به کار ادبی علاقه مند شود و میراث ادبی حفظ شود.
جایزه ادبی جلال آل احمد یک جایزه ادبی دولتی است که به منظور معرفی آثار برگزیده ادبیات داستانی در ایران پایه گذاری شده است. این جایزه به نام جلال آل احمد نویسنده مشهور ایرانی، و از بزرگترین روشنفکران معاصر جهان نام گذاری شده است و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۷ نخستین دوره خود را در سال روز تولد آل احمد آغاز کرد.
مردعلی مرادی که در هفتمین دوره جایزهٔ جلال آل احمد، با نخستین کتابش با نام «رازهای سانتی متری» در بخش داستان کوتاه، شایستهٔ تقدیر شناخته شد، دربارهٔ موفقیت کتابش در این جایزه گفت: در این سال ها که داستان نوشته ام هیچ گاه به جشنواره ها فکر نکرده ام. به نظرم این دوره بهترین دورهٔ جایزه جلال است، از این جهت که کتاب من به عنوان شایستهٔ تقدیر شناخته شده است. از این بابت خوشحالم که جشنواره سراغ من آمده و من سراغ جشنواره نرفته ام.
وزیر ارشاد در مراسم اختتامیهٔ جایزهٔ جلال آل احمد گفت: این دورهٔ جایزهٔ جلال نسبت به شش دورهٔ قبلی از شفافیت و صراحت بیشتری در برنامه ریزی و اجرا بهره می برد؛ به طوری که پیش از برگزاری اختتامیه اسامی داوران و برگزیدگان اعلام شد و همه آثار حاضر در جایزه نیز نام همه آثار اعلام شد که این مسئله خود بیانگر همین موضوع است. اصلاح شیوه نامه و دعوت از همه برای شرکت در این جایزه، امکان حضور همه گرایش ها و سبک ها را فراهم ساخت و تلاش شد از همه ظرفیت های فرهنگی کشور و شخصیت ها در ترکیب هیئت علمی داوران استفاده شود. جنتی در ادامه با اشارهٔ ویژه به بحث نقد ادبی گفت: هر چند این حوزه در گردونهٔ جایزه جلال وجود دارد اما هنوز در گسترهٔ ادبیات داستان ما، درک نشده و در جایگاه درستش قرار ندارد.
از هفتمین دوره برگزاری جایزه ادبی جلال، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانییان برگزارکننده این رویداد ادبی می باشد . مؤسسه بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان قرار است در آذر ماه هر سال مقارن با تولد جلال آل احمد جشنواره جایزه ادبی جلال آل احمد را برگزار کند. هدف از اهدای جایزه، «ارتقای زبان و ادبیات ملی- دینی» از رهگذر بزرگداشت پدید آورندگان آثار برجسته، بدیع و پیشرو است. هدف از ایجاد این سایت، معرفی جایگاه جایزه جلال آل احمد و اخبار و تازه های مربوط به جشنواره است.
جایزه ادبی جلال آل احمد
ابتدا قرار بود این جایزه به برگزیدگان خود ۱۱۰ سکه بدهد که در اولین دوره برگزاری خود، اعلام کرد در هیچ کدام از رشته های داستان کوتاه، رمان، نقد ادبی و تاریخ، برگزیده ندارد و به اعلام آثار شایسته تقدیر اکتفا کرد.
جایزه سامرست موآم (انگلیسی: Somerset Maugham Award) جایزه ادبی است که سالانه در ماه مه به وسیله انجمن نویسندگان بریتانیا به بهترین اثر نگاشته شده سال اهدا می شود. این جایزه تنها به نویسندگانی که سن آنان زیر ۳۵ سال باشد اهدا می شود. این جایزه در سال ۱۹۴۷ توسط نویسنده انگلیسی به نام ویلیام سامرست موآم بنیان نهاده شد. این جایزه در سال ۱۹۶۴ برای نخستین بار به دو نویسنده به نام دیود جیکوبسن و ژان لو کره اهدا شد و پس از این دوره چندین مرتبه دیگر نیز جایزه به صورت مشترک به دو یا چند نویسنده دیگر اهدا شد. ادری بارکر در سال ۱۹۴۷ ، نخستین کسی بود که این جایزه به او تعلق گرفت. در سال های ۱۹۷۵ و ۲۰۰۲ ، جایزه سامرست موآم به هیچ نویسنده ای تعلق نگرفت.
جایزه ادبی ساموئل جانسون (انگلیسی: Samuel Johnson Prize) جایزه ادبیات غیر داستانی که هر ساله به برترین کتاب به زبان انگلیسی در این زمینه اهدا می شود. این جایزه که به نام نویسندهٔ انگلیسی قرن هجدهم، ساموئل جانسون، نام گذاری شده است از سال ۱۹۹۹ به جای «جایزه ادبی ان سی آر» که حامی مالی آن شرکت رایانه ای آمریکایی ان سی آر بود جایگزین شد. این جایزه ۲۵٬۰۰۰ پوندی به برترین نویسنده ادبیات غیر داستانی، با هر ملیتی که کتاب خود را در بازار کتاب بریتانیا به چاپ برساند اهدا می شود. این جایزه از سال ۲۰۰۸ میلادی از آن جهت که تحت پوشش شبکه بی بی سی چهار قرار گرفت، با نام کامل جایزه ادبی بی بی سی چهار ساموئل جانسون شناخته می شود.
۱۹۹۹ آنتونی بیوور :Stalingrad
۲۰۰۰ دیوید کارینز: Berlioz: Volume 2
۲۰۰۱ مایکل بورلی :The Third Reich: A New History
۲۰۰۲ مارگارت مک میلان :Peacemakers: The Paris Peace Conference of 1919 and Its Attempt to End War
۲۰۰۳ تی جی بنیون: Pushkin: A Biography
۲۰۰۴ آنا فاندر: Stasiland: Oh Wasn't it so Terrible - True Stories from Behind the Berlin Wall
۲۰۰۵ جاناتان کوی: Like A Fiery Elephant: The Story of B. S. Johnson
۲۰۰۶ جیمز شاپیرو: 1599: A Year in the Life of William Shakespeare
۲۰۰۷ رجیوو کاندراسکارن: Imperial Life in the Emerald City: Inside Iraq's Green Zone
۲۰۰۸ کیت سمرسکیل: The Suspicions of Mr Whicher Or The Murder at Road Hill House
۲۰۰۹ فیلیپ هور: Leviathan or, The Whale
۲۰۱۰ باربارا دمیک: Nothing to Envy: Ordinary Lives in North Korea
۲۰۱۱ فرانک دیکاتر: Mao's Great Famine: The History of China's Most Devastating Catastrophe, 1958–1962
۲۰۱۲ وید دیویس: Into the Silence: The Great War, Mallory and the Conquest of Everest
۲۰۱۳ لوسی هیوز هالت: The Pike
۲۰۱۴ هلن مک دونالد: H is for Hawk
۲۰۱۵ استیو سیلبرمن: Neuro Tribes
جایزه ادبی سعدی همه ساله در اولین روز ماه اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی برگزار می شود. اهدای این جایزه بین المللی به منظور توسعه و تعمیق روزافزون زبان و ادب فاخر فارسی در کشورهای پیرامون ایران، منطقه قفقاز و آسیای میانه است.
پروفسور محمد نوری عثمانف از داغستان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جایزهٔ ادبی در جدول کلمات

جایزه ادبی آمریکا
پولیتزر
جایزه ادبی امریکا
پولیتزر
برترین رمان جایزه ادبی «فست پنسل » سال 2010 تألیف تی دی ادواردز
نگاه دوگانه
برنده جایزه ادبی 1934پولیتزر
سارویان
بهترین کتاب جایزه ادبی « ماراکاسنز» سال 2010 تألیف رومن گراف نویسنده 31 ساله سوئیسی
اقای بلانس

جایزهٔ ادبی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جایزهٔ ادبی   • مفهوم جایزهٔ ادبی   • تعریف جایزهٔ ادبی   • معرفی جایزهٔ ادبی   • جایزهٔ ادبی چیست   • جایزهٔ ادبی یعنی چی   • جایزهٔ ادبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جایزهٔ ادبی
کلمه : جایزهٔ ادبی
اشتباه تایپی : [hdciٔ hnfd
عکس جایزهٔ ادبی : در گوگل


آیا معنی جایزهٔ ادبی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )