برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1109 100 1

جایزه ادبی پروین اعتصامی

جایزه ادبی پروین اعتصامی در دانشنامه ویکی پدیا

جایزه ادبی پروین اعتصامی
جایزه ادبی پروین اعتصامی، جایزه ای است ادبی که به صورت دو سالانه به آثار انتشار یافته در زمینه ادبیات داستانی به زبان فارسی در ایران توسط خانه کتاب ایران که نهادی مستقل، غیردولتی و غیرانتفاعی است، اعطا می شود.
برگزیده شعر کلاسیک (تألیف): «پیانو» سروده مریم جعفری آذرمانی
این جایزه با هدف بزرگداشت مقام و شخصیت شاعر نامدار ایران پروین اعتصامی، رشد و اعتلای خلاقیت ها و آفرینش های ادبی بانوان، ترویج و تقویت زبان فارسی در خارج از کشور، ایجاد پیوند بین ادبیات ملل به ویژه در حوزه جهان اسلام، معرفی چهره های شاخص زنان ادیب و پژوهنده و تقدیر از زنان در عرصه زبان و ادب فارسی همه ساله در سالروز تولد پروین اعتصامی برگزار می شود.
این جایزه در سال ۱۳۸۳ آغاز به کار کرد. طی چهار دوره(از دور دوم تا پنجم) هزار و ۱۶۰ سکه بهار آزادی اهدا شده است.
مراسم نخستین دورهٔ جایزه ادبی پروین اعتصامی ۱۵ مرداد ماه همان سال، برگزار شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جایزه ادبی پروین اعتصامی در دانشنامه آزاد پارسی

مسابقه ای ادبی مختص بانوان که به صورت دوسالانه، توسط نهادهایی چون "خانه_کتاب_ایران" و بعدتر "بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان" برگزار شده است. این جایزه که نخستین دوره اش در سال 1383 برگزار شده در بخش های شعر، ادبیات داستانی (شامل داستان بلند و کوتاه)، ادبیات نمایشی (نمایش نامه)، پژوهش های ادبی، ادبیات کودکان (داستان و شعر) و ترجمه (آثاری ادبی که به فارسی ترجمه شده اند) به کتاب هایی که طی دوسال قبل از فراخوان مسابقه منتشر شده اعطا می شود. در اساسنامه ی جایزه ی ادبی پروین اعتصامی که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده به چنین اهدافی اشاره شده است: بزرگداشت مقام و شخصیت شاعر نامدار ایران پروین اعتصامی، رشد و اعتلای خلاقیت ها و آفرینش های ادبی بانوان، ترویج و تقویت زبان فارسی در خارج از کشور، ایجاد پیوند بین ادبیات ملل به ویژه در حوزه جهان اسلام، معرفی چهره های شاخص زنان ادیب و پژوهنده و تقدیر از زنان در عرصه ی زبان و ادب فارسی.
در این مسابقه تمامی آثار رسیده در ابتدا توسط یک هیأت سه نفره (در هر بخش) که توسط هیأت­ علمی انتخاب شده بررسی و با اجماع، 5 اثر (کتاب) در هر حوزه به عنوان نامزد دریافت جایزه انتخاب و در رسانه های جمعی معرفی می شوند. در مرحله ی دوم یک هیات انتخاب متشکل از هیأت داوران آن بخش، دبیر علمی یا نماینده ی وی، و یک نفر از اعضای هیأت ­ علمی کتاب برگزیده را تعیین و به دبیرخانه معرفی می کنند. در این مسابقه در هربخش تنها به یک نفر جایزه ای که شامل 12 سکه ی بهار آزادی، لوح و تندیس جایزه است تعلق می گیرد و در مواردی به اثری که مورد تقدیر قرار گرفته 4 سکه داده می شود.
برگزیدگان و تقدیرشدگان دوره اول (1383):
ادبیات داستانی (چنار دالتی: منصوره شریف زاده)؛ ادبیات نمایشی (زنان مهتابی، مردان آفتابی: چیستا یثربی)؛ شعر بزرگسال (آثار فرشته_ساری و نغمه رضایی)؛ پژوهش ادبی (۲۰ سال با طنز: رویا صدر)؛ پایان نامه (نرجس افشاری)؛ ادبیات کودک و نوجوان (فریبا کلهر، فروزنده خداجو، سوسن طاقدیس، افسانه شعبان نژاد و عرفان نظرآهاری).
برگزیدگان و تقدیرشدگان دوره دوم (1385):
ترجمه (بهت و لرزه: اثر املی نوتومب- ترجمه موگه رازانی)؛ پژوهش ادبی (داغ گل سرخ: کتایون_مزداپور- امام حسین (ع) در شعر معاصر عربی: انسیه خزاعی)؛ پایان نامه (بررسی و ویرایش و نگا ...

ارتباط محتوایی با جایزه ادبی پروین اعتصامی

جایزه ادبی پروین اعتصامی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جایزه ادبی پروین اعتصامی   • مفهوم جایزه ادبی پروین اعتصامی   • تعریف جایزه ادبی پروین اعتصامی   • معرفی جایزه ادبی پروین اعتصامی   • جایزه ادبی پروین اعتصامی چیست   • جایزه ادبی پروین اعتصامی یعنی چی   • جایزه ادبی پروین اعتصامی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جایزه ادبی پروین اعتصامی
کلمه : جایزه ادبی پروین اعتصامی
اشتباه تایپی : [hdci hnfd ~v,dk hujwhld
عکس جایزه ادبی پروین اعتصامی : در گوگل

آیا معنی جایزه ادبی پروین اعتصامی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )