انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1018 100 1

جایزه نوبل ادبیات

جایزه نوبل ادبیات در دانشنامه ویکی پدیا

جایزه نوبل ادبیات
جایزهٔ نوبل ادبیات یکی از پنج جایزهٔ نوبل است و هر سال به نویسنده ای داده می شود که به گفتهٔ آلفرد نوبل، برجسته ترین اثر با گرایش آرمان خواهانه را نوشته باشد. منظور از «اثر» معمولاً مجموعه کارهای نویسنده است، اگرچه گاه در متن مربوط به جایزه از آثار مشخص نیز نام برده شده است.
فهرست برندگان جایزه نوبل ادبیات در وبگاه جایزه نوبل
بر اساس وصیت نامهٔ آلفرد نوبل، جایزه هر سال باید به کسی اعطا شود که «در حوزهٔ ادبیات، برجسته ترین مجموعه آثار را در جهتی آرمانی یا ایدئال» خلق کرده باشد.
آکادمی سوئد برنده را تعیین می کند و در اوایل اکتبر هر سال آن را اعلام می دارد.
آکادمی سوئد، که برگزارکنندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات نیز هست، در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که پس از ۷۵ سال اعطای این جایزه، برای نخستین بار، نوبل ادبیات را در این سال اهدا نمی کند.
عکس جایزه نوبل ادبیات
جایزه نوبل در ادبیات (به سوئدی: Nobelpriset i litteratur) هر ساله توسط فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد به نویسندگان برای مشارکت های برجسته در حوزه ادبیات تعلق می گیرد. این یکی از پنج جایزه نوبل است که در سال ۱۸۹۵ توسط آلفرد نوبل بنیان گذاشته شد و برای مشارکت های برجسته در زمینه های فیزیک، شیمی، ادبیات، اقتصاد، صلح و فیزیولوژی یا پزشکی اهدا می شود. این جایزه توسط بنیاد نوبل اداره می شود.
نخستین جایزه نوبل در ادبیات سال ۱۹۰۱ به سولی پرودوم از فرانسه اهدا شد.
هر جایزه شامل یک مدال، یک دیپلم افتخار و جایزه نقدی است که در طول سال های مختلف مقدار آن متفاوت بوده است.
در سال ۱۹۰۱، مقدار جایزه سولی پرودوم، ۱۵۰۷۸۲ کرون سوئد بود که در دسامبر ۲۰۰۸ برابر با ۷٬۷۳۱٬۰۰۴ کرون است. از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۱ مقدار جایزه به ۱۰ میلیون کرون افزایش یافت.<سال ۲۰۰۸جایزه ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ کرونی به ژان-ماری گوستاو لو کلزیو رسید که ارزش آن معادل ۱٫۴ میلیون دلار آمریکا یا اندکی بیش از ۱ میلیون یورو بود. این مقدار از سال ۲۰۱۲ به هشت میلیون کرون کاهش پیدا کرده است.
این جایزه سالانه در استکهلم در تاریخ ۱۰ دسامبر برابر با سالگرد مرگ نوبل به برندگان اهدا می شود.
از سال ۱۹۰۱ تا سال ۲۰۱۵ این جایزه به۱۱۲ نفر تعلق گرفته است.
در سال ۱۹۵۸ بوریس پاسترناک ابتدا جایزه را پذیرفت اما سپس تحت فشار کشور خود (اتحاد جماهیر شوروی) از پذیرفتن آن سر باز زد. ژان پل سارتر نیز در سال ۱۹۶۴ از قبول جایزه نوبل خودداری کرد زیرا هیچ یک از افتخارات رسمی را نپذیرفته بود.
تاکنون ۱۳ زن موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شده اند که به جز در زمینه صلح از سایر زمینه های جایزه نوبل بیشتر بوده است. سلما لاگرلوف (برنده جایزه در سال ۱۹۰۹) اولین زنی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد.
این جایزه در سال های (۱۹۰۴، ۱۹۱۷، ۱۹۶۶، ۱۹۷۴) تنها به دو نفر اهدا شده است.
در سال های (۱۹۱۴، ۱۹۱۸، ۱۹۳۵، ۱۹۴۰–۱۹۴۳) این جایزه به هیچ کس اهدا نشد. طبق اساسنامه بنیاد نوبل هرگاه هیچ یک از آثار مورد نظر اهمیت لازم را نداشتند مبلغ جایزه باید برای سال آیندهٔ آن ذخیره شود. اگر در سال بعد نیز نتوانستند به اثری شایسته را بیابند مبلغ جایزه به بودجه محدود بنیاد نوبل اضافه می شود. در طول جنگ های جهانی اول و دوم کمترین جایزه نوبل اهدا شد.
میانگین سنی برندگان نوبل ادبیات ۶۵ سال است که پس از برندگان نوبل اقتصاد با میانگین سنی ۶۷ سال بیشترین میانگین سنی را در بین برندگان شاخه های مختلف دارند. دههٔ ۱۹۱۱–۱۹۲۰ با میانگین سنی ۵۷ سال، جوانترین دههٔ برندگان نوبل ادبیات است.
جوانترین برندهٔ جایزه نوبل ادبیات رودیارد کیپلینگ (برنده جایزه در سال ۱۹۰۷) است که در هنگام دریافت جایزه ۴۲ سال داشت. پیرترین دریافت کنندهٔ این جایزه نیز دوریس لسینگ (برنده جایزه در سال ۲۰۰۷) است که در هنگام دریافت جایزه ۸۸ سال سن داشت.
هیچ کس تا به حال موفق به دریافت دو جایزه نوبل ادبیات، یا یک جایزه نوبل ادبیات و یک جایزه نوبل دیگر نشده است.
تنها کسی که پس از مرگش موفق به دریافت جایزه نوبل شده است اریک اکسل کارلفلدت است. طبق اساسنامه بنیاد نوبل هیچ کس نمی تواند جایزه نوبل را پس از مرگش دریافت کند اما کارلفلدت پس از اعلام خبر برنده شدنش درگذشت.
شش نفر از هفت برنده سوئدی جایزه نوبل ادبیات، سابقه عضویت در آکادمی سلطنتی سوئد را داشتند.
فرانسه با دریافت ۱۵ جایزه نوبل ادبیات بیشترین سهم را در نوبل ادبیات دارد. ایالات متحده آمریکا با ۱۰ و بریتانیا با ۹ جایزه بعد از فرانسه بیشترین برنده را دارند.
۳۰ برنده نوبل ادبیات دارای آثاری به زبان انگلیسی هستند.
رابیندرانات تاگور، ساموئل بکت و جوزف برودسکی علاوه بر زبان انگلیسی به ترتیب آثارشان را به زبان بنگالی، زبان فرانسوی و زبان روسی منتشر می کردند.
آثار منثور با ۷۶ جایزه بیشترین سهم را در میان ژانرها دارد. پس از نثر، شعر با ۳۳ جایزه، نمایشنامه با ۱۴ جایزه، فلسفه و تاریخ نویسی هر کدام با ۳ جایزه قرار دارند.
در حالی که اکثر مردم فکر می کردند وینستون چرچیل برای نوبل صلح کاندید می شود او برنده جایزه نوبل ادبیات شد. او بیست و یک بار برای نوبل ادبیات و دو بار برای نوبل صلح کاندید شد بود.
مدال نوبل ادبیات توسط مجسمه ساز و قلم زن سوئدی اریک لیندبرگ طراحی شد که مرد جوانی را زیر درخت غار در حالی نشان می دهد که یک آهنگ از ماس، الهه شعر و موسیقی مسحورانه گوش می دهد و می نویسد.
دیپلم نوبل ادبیات هر سال خاص است و توسط خوشنویسان سوئدی و نروژی نوشته می شود.
نامزدهای دریافت جایزه نوبل پس از پنجاه سال اعلام می شوند.
از سال ۱۹۰۱–۱۹۵۰ سال ۱۹۵۰ با ۵۴ نامزد دریافت جایزه نوبل بیشترین سهم را داشته است.
نه هنرمند برای اثر خاصی جایزه گرفتند:
۱۹۰۱–۱۹۲۵ • ۱۹۲۶–۱۹۵۰ • ۱۹۵۱–۱۹۷۵ • ۱۹۷۶–۲۰۰۰ • ۲۰۰۱–۲۰۲۵
فرانسه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جایزه نوبل ادبیات

جایزه نوبل ادبیات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جایزه نوبل ادبیات   • مفهوم جایزه نوبل ادبیات   • تعریف جایزه نوبل ادبیات   • معرفی جایزه نوبل ادبیات   • جایزه نوبل ادبیات چیست   • جایزه نوبل ادبیات یعنی چی   • جایزه نوبل ادبیات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جایزه نوبل ادبیات
کلمه : جایزه نوبل ادبیات
اشتباه تایپی : [hdci k,fg hnfdhj
عکس جایزه نوبل ادبیات : در گوگل


آیا معنی جایزه نوبل ادبیات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )