انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1064 100 1

جایزه نوبل

جایزه نوبل در دانشنامه ویکی پدیا

جایزه نوبل
جایزه نوبل معتبرترین جایزه ای است که در حوزه های علمی به یک دانشمند تعلق می گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت کارخانه دار و شیمی دان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می شناسند پایه گذاری شد.
برندگان سابق جوائز نوبل (در رشته مخصوص خود)
اعضاء هیئت اعطاء جوایز و اعضاء کمیته های نوبل (در رشته مخصوص خود)
استادان برجسته دانشگاه و آن هایی که توسط اعطاء کنندگان جوایز انتخاب می شوند.
ناشر اثر نامزد. (در مورد ادبیات)
اعضاء پاره ای از سازمان های پارلمانی یا حقوقی بین المللی (برای جایزه صلح)
اعضاء پارلمان ها و کابینه ها (برای جایزه صلح).
در سال ۱۹۰۱ (میلادی)، نخستین جوایز این بنیاد داده شدند. طبق وصیت وی، پنج جایزه به طور سالانه در رشته های فیزیک نوبل">فیزیک، شیمی نوبل">شیمی، فیزیولوژی و پزشکی">فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح؛ به افرادی تعلق می گیرد که بیشترین خدمت را به مردم کرده باشند. اگرچه وصیت نامه نوبل، بنیان گذار این جوایز بود اما طرح او کامل نبود و به دلیل پاره ای موانع ۵ سال طول کشید تا بنیاد نوبل تأسیس شود. در ۱۰ دسامبر سال ۱۹۰۱ نخستین جوایز نوبل اهدا شد.
ششمین جایزه یعنی جایزه یادبود نوبل علوم اقتصادی نیز در سال ۱۹۶۸ میلادی، توسط بانک مرکزی سوئد پایه گذاری شد که البته در لیست جوایز مرتبط با بنیاد نوبل جایی ندارد.
چهار هیئت مخصوص اعطاء جایزه که تحت اساسنامه بنیاد نوبل فعالیت می کنند عبارت اند از:
عکس جایزه نوبل
جایزهٔ نوبل ادبیات یکی از پنج جایزهٔ نوبل است و هر سال به نویسنده ای داده می شود که به گفتهٔ آلفرد نوبل، برجسته ترین اثر با گرایش آرمان خواهانه را نوشته باشد. منظور از «اثر» معمولاً مجموعه کارهای نویسنده است، اگرچه گاه در متن مربوط به جایزه از آثار مشخص نیز نام برده شده است.
فهرست برندگان جایزه نوبل ادبیات در وبگاه جایزه نوبل
بر اساس وصیت نامهٔ آلفرد نوبل، جایزه هر سال باید به کسی اعطا شود که «در حوزهٔ ادبیات، برجسته ترین مجموعه آثار را در جهتی آرمانی یا ایدئال» خلق کرده باشد.
آکادمی سوئد برنده را تعیین می کند و در اوایل اکتبر هر سال آن را اعلام می دارد.
آکادمی سوئد، که برگزارکنندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات نیز هست، در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که پس از ۷۵ سال اعطای این جایزه، برای نخستین بار، نوبل ادبیات را در این سال اهدا نمی کند.
جایزه نوبل شیمی یکی از پنج جوایز نوبل است که هرسال از سوی آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعطا می شود.
فهرست برندگان جایزه نوبل شیمی
اولین جایزه نوبل شیمی در سال ۱۹۰۱ میلادی به یاکوبوس هنریکوس وانت هوف دانشمند هلندی برای کشف قوانین دینامیک شیمیایی و فشار اسمزی در محلول ها اعطا شد. بر اساس آمار، تا سال ۲۰۱۱، به ترتیب کشورهای آمریکا (۳۳٬۳٪)، آلمان (۱۸٬۲٪)، بریتانیا (۱۳٬۸٪)، فرانسه (۴٬۴٪) و ژاپن (۳٬۷٪)، پنج کشور برتر از نظر دریافت بیشترین تعداد جوایز نوبل شیمی می باشند. همچنین تاکنون ۴ زن موفق به دریافت نوبل شیمی شده اند.
جایزهٔ نوبل فیزیولوژی و پزشکی یکی از جایزه های نوبل است که هر سال از سوی انستیتوی کارولینسکا اعطا می شود.
جایزهٔ لسکر
این جایزه از ۱۹۰۱ تاکنون با وقفه هایی اهدا گشته است.
جایزهٔ نوبل فیزیک (به سوئدی: Nobelpriset i fysik) یکی از پنج جوایز نوبل است و هرسال از سوی آکادمی سلطنتی علوم سوئد به واجدان شرایط این رشته اعطا می شود. این جایزه بزرگترین جایزه ای شناخته می شود که یک فیزیک دان می تواند آن را دریافت کند.
فیزیک
فهرست فیزیکدانان
مراسم اعطای آن هر سال در ۱۰ دسامبر در سالگرد درگذشت آلفرد نوبل برگزار می شود؛ اهدای جوایز نوبل بر اساس وصیت وی شکل گرفته است.
از سال ۱۹۰۱ تا سال ۲۰۱۱ به ۱۹۲ نفر جایزه اهدا شده است. تا کنون در ۶ مورد کسی موفق به دریافت جایزهٔ آن سال نشده و نیز در برخی سال ها این جایزه به ۲ یا ۳ نفر اعطا شده است. بر اساس آمار تا سال ۲۰۱۱، دانشمندانی از ۲۱ کشور جهان موفق به دریافت جایزهٔ نوبل فیزیک شده اند که در این بین کشورهای؛ آمریکا (۸۶ جایزه)، آلمان (۲۳ جایزه)، و انگلستان با (۲۲) جایزه، با اختلاف قابل توجهی نسبت به دیگر کشورها به ترتیب در جایگاه اول تا سوم از نظر تعداد جوایز دریافتی قرار دارند. اولین جایزهٔ نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱ میلادی به ویلهلم رونتگن برای کشف اشعه ایکس اعطا شد. جوان ترین برندهٔ نوبل فیزیک لارنس براگ است که در ۲۵ سالگی به همراه پدرش این جایزه را به خاطر تحلیل ساختار بلوری مواد با بکارگیری پرتو ایکس دریافت کرد. لارنس براگ در میان تمامی رشته های جوایز نویل نیز جوان ترین برنده می باشد؛ کهنسالترین برندهٔ نوبل فیزیک نیز ریموند دیویس است که در سن ۸۸ سالگی به خاطر شناسایی نوترون های کیهانی موفق به دریافت این جایزه گردید. جان باردین تنها فیزیکدانی است که دو بار (در سال های ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲) موفق به دریافت نوبل فیزیک شد. از نکات جالب پدر و پسرانی هستند که این جایزه را دریافت کرده اند و این رابطه خانوادگی تنها در رشتهٔ فیزیک دیده می شود. ویلیام براگ و پسرش لارنس براگ (سال ۱۹۱۵)، جوزف جان تامسون (سال ۱۹۰۶) و پسرش جورج پاگت تامسون (سال ۱۹۳۷)، مانه سیگبان (سال ۱۹۲۴) و پسرش کای سیگمان (سال ۱۹۸۱)، نیلز بوهر (سال ۱۹۲۲) و پسرش آگه بوهر (سال ۱۹۷۵) فیزیکدانان پدر و پسری بوده اند که تا کنون موفق به دریافت جایزهٔ نویل شده اند. سهم زنان فیزیکدان در میان برندگان جایزهٔ نوبل فیزیک تا کنون ۲ نفر بوده است.
در آسیا تا کنون دانشمندانی از کشورهای ژاپن، هند، چین و پاکستان توانسته اند این جایزه را دریافت کنند. در این قاره نخستین جایزه را چاندرا سخارا از کشور هندوستان در سال ۱۹۳۰ از آن خود کرد و پس از آن هایدکی یوکاوا از ژاپن توانست در سال ۱۹۴۹ این جایزه را دریافت کند. محمد عبدالسلام نیز تنها مسلمانی است که در سال ۱۹۷۹ از کشور پاکستان موفق به دریافت جایزهٔ نوبل فیزیک شده است. در میان کشورهای آسیایی ژاپن با ۹ جایزه در رتبهٔ اول آسیا قرار دارد.
دانمارکی ها تاکنون ۱۳ جایزهٔ نوبل را کسب کرده اند.
فهرست زیر شامل لهستانی های برندهٔ جایزهٔ نوبل می باشد.
تاکنون دو زن لیبریایی توانسته اند که برنده ی جایزه نوبل شوند.
مجارستانی ها تا کنون ۱۳ جایزه نوبل را دریافت کرده اند.
آرژانتینی ها تاکنون برندهٔ ۵ جایزهٔ نوبل شد اند.
اسپانیایی ها تا کنون هفت جایزهٔ نوبل را دریافت کرده اند.
جایزه نوبل مجموعه جوایز سالانه ای است که از سوی کمیته هایی در اسکاندیناوی در زمینه های پیشرفت های علمی و فرهنگی اعطا می شود. این جوایز بر مبنای وصیت شیمی دان سوئدی آلفرد نوبل در سال ۱۸۹۵ ایجاد شدند.
فهرست برندگان جایزه صلح نوبل
فهرست یهودیان برنده جایزه نوبل
فهرست مسیحیان برنده جایزه نوبل
فهرست دانشمندان مسلمان
فهرست برندگان جایزه نوبل
فهرست زنان برنده جایزه نوبل
جوایز فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ اعطا گردیدند. جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ پایه گذاری گردید.
جایزه صلح در اسلو نروژ و بقیه جوایز در استکهلم سوئد اعطا می گردند.
مسلمانان در حدود ۲۳٪ از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. تا سال ۲۰۱۵، از مجموع ۸۸۱ جایزه اعطا شده دوازده نفر (۱٫۳٪) از برندگان جوایز نوبل مسلمان بوده اند. هفت نفر (۰٫۸٪) جایزه صلح، دو نفر (۰٫۲٪) ادبیات و سه نفر (۰٫۳٪) در علوم پایه (فیزیک وشیمی) این جایزه را دریافت نموده اند.
با توجه به ۱۰۰ سال جایزه نوبل (۲۰۰۵) بررسی جایزه نوبل جایزه بین ۱۹۰۱ و ۲۰۰۰ نشان می دهد که (۶۵٫۴٪) از جوایز برندگان جایزه نوبل، مسیحیت در اشکال مختلف خود را به عنوان اولویت های مذهبی خود (۴۲۳ جایزه) را شناسایی کرده اند. به طور کلی، مسیحیان در مجموع ۷۸٫۳٪ از کل جوایز نوبل در صلح به دست آورده اند ۷۲٫۵٪ در شیمی، ۶۵٫۳٪ در فیزیک، ۶۲٪ در پزشکی، ۵۴٪ در اقتصاد و ۴۹٫۵٪ از همه جایزه ادبیات.
وبگاه رسمی
از سه بخش اصلی مسیحیت کاتولیک، ارتدکس شرقی، و پروتستان. بین ۱۹۰۱ و ۲۰۰۰ نشان می دهد که ۶۵۴ برندگان جایزه ۳۲٪ پروتستان در اشکال مختلف آن (۲۱۰ جایزه) را شناسایی کرده اند، ۲۰٫۳٪ مسیحی (هیچ اطلاعاتی در مورد فرقه های خود را) (۱۳۳ جایزه)، (۱۱٫۶٪) بود را شناسایی کرده اند به عنوان کاتولیک و (۱٫۶٪) به عنوان ارتدوکس شرقی شناخته شده است.
فهرست زیر شامل روس تباران برندهٔ جایزه نوبل است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های جایزه نوبل

جایزهٔ نوبل معتبرترین جایزهٔ علمی است که به یک دانشمند تعلق می گیرد.
• «جوایز اسکار و نوبل و همهٔ این جوایز، گواهی نامه های سیاسی است، من اینگونه آن ها را توصیف می کنم.» ۱۱ مارس ۲۰۱۷/ ۲۱ اسفند ۱۳۹۵؛ «در مصاحبه با تلویزیون فونیکس» -> بشار اسد

ارتباط محتوایی با جایزه نوبل

جایزه نوبل در جدول کلمات

جایزه نوبل اقتصاد را این اقتصاددان آلمانی به دست آورده است | وی متولد 1930 میلادی است
راین هاردسلتن
اقتصاد دان آمریکایی متولد 1937 که جایزه نوبل اقتصادی را دریافت کرد
رابرت لوکاس
اقتصاد دان اهل بریتانیا متولد 1910 میلادی که جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد
رانالدکواس
اقتصاد دان نروژی متولد 1895 که جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد و در سال 1973 وفات یافت |
راگنارفریش
اقتصاددان آمریکایی متولد 1918میلادی که جایزه نوبل اقتصادی را دریافت کرد•
فرانکو مودیلیانی
اقتصاددان آمریکایی متولد 1921 که جایزه نوبل علوم اقتصادی را دریافت کرد
کنتارو
اقتصاددان آمریکایی متولد 1921 که موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شد
جرارد دبرو
اقتصاددان اهل بریتانیای کبیر 1991 | 1915 و برنده جایزه نوبل اقتصاد
ارتورلوییس
اقتصاددان اهل بریتانیای کبیر که او هم جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرده است
ریچارد استوان
اقتصاددان فرانسوی متولد 1911 میلادی و برنده جایزه نوبل اقتصاد
موریساله

معنی جایزه نوبل به انگلیسی

nobel prize (اسم)
جایزه نوبل

جایزه نوبل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جایزه نوبل   • مفهوم جایزه نوبل   • تعریف جایزه نوبل   • معرفی جایزه نوبل   • جایزه نوبل چیست   • جایزه نوبل یعنی چی   • جایزه نوبل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جایزه نوبل
کلمه : جایزه نوبل
اشتباه تایپی : [hdci k,fg
عکس جایزه نوبل : در گوگل


آیا معنی جایزه نوبل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )