انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1079 100 1

جبل الرحمة

معنی جبل الرحمة در لغت نامه دهخدا

جبل الرحمة. [ ج َ ب َ لُرْ رَ م َ ] (اِخ ) کوهی است میان عرفات. (از مهذب الاسماء) (آنندراج ) (غیاث اللغات ). در سفرنامه ٔ ناصرخسرو چنین آمده : به یک فرسنگی آنجا کوهی خرد سنگی است که آن را «جبل الرحمة» گویند، بر آنجا بایستند و دعا کنند تا آن وقت که آفتاب فرورود... (از سفرنامه ٔ ناصرخسرو چ دبیرسیاقی ص 102) :
خود فلک خواهد تا چنبر این کوس شود
تا صداش از جبل الرحمه ٔ بطحا شنوند.
خاقانی.
جبریل خاطب عرفات است روز حج
از صبح تیغ و از جبل الرحمه منبرش.
خاقانی.
جبل الرحمة ز آن حریم دریست
بوقبیس از کلاه او کمریست.
نظامی.

جبل الرحمة در دانشنامه اسلامی

جبل الرحمة
جَبَلُ الرَّحمَه نام کوه کوچکی در سرزمین عرفات در نزدیکی مکه است که به سبب دعاهای اهل بیت در دامنه آن، به ویژه دعای امام حسین(ع) در روز عرفه مشهور شده است.
«جبل الرحمه» نام کوهی در شمال شرقی عرفات، و در ۱۰ کیلومتری مکه است که از سطح دریا ۳۴۰ متر یا ۳۷۲ متر ارتفاع دارد. این کوه از دیگر کوه هایی که آن منطقه را در حصار خود گرفته، مستقل است و از پاره سنگ های جدا از هم تشکیل شده است.

جبل الرحمة را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جبل الرحمة   • مفهوم جبل الرحمة   • تعریف جبل الرحمة   • معرفی جبل الرحمة   • جبل الرحمة چیست   • جبل الرحمة یعنی چی   • جبل الرحمة یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جبل الرحمة
کلمه : جبل الرحمة
اشتباه تایپی : [fg hgvplة
عکس جبل الرحمة : در گوگل


آیا معنی جبل الرحمة مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )