انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1079 100 1

جرم در ایران

جرم در ایران در دانشنامه ویکی پدیا

جرم در ایران
جرایم در ایران به اشکال گوناگونی وجود دارند و بزه های زیر را در بر می گیرند: قتل، آدم ربایی، دزدی، کلاهبرداری، پولشویی، قاچاق مواد مخدر، فروش مواد مخدر، قاچاق مشروبات الکلی، قاچاق نفت و بسیاری جرایم عادی دیگر که مجرمین مرتکب می شوند.
یکی از مشکلات اصلی و کنونی در ایران قاچاق مواد مخدر است. ایران نقطه ای کلیدی در مسیر انتقال هروئین از جنوب غرب آسیا به اروپاست. ایران با افغانستان، بزرگترین تولید کنندهٔ تریاک جهان، ۹۷۵ کیلومتر (۶۰۶ مایل) مرز مشترک دارد و مسیری کوتاه برای ترانزیت مواد بین افغانستان و اروپا فراهم می کند. ایران با ۲٫۸ درصد جمعیت معتاد، بیشترین نرخ اعتیاد در جهان را داراست و ۴۰٪ زندانیان ایران محکوم به موارد مربوط به مواد مخدر هستند. بنا بر ارقام منتشر شده، ایران تاکنون نزدیک به ۳۵۰۰ پلیس و مأمور امنیتی را در مبارزه با مواد مخدر از دست داده است.
سالانه صدها قاچاقچی مواد مخدر در ایران به دار آویخته می شوند.
در سال ۲۰۱۵ دولت ایران برآورد کرد که پول کثیف حاصل از قاچاق مواد مخدر در ایران به ۱۰ تریلیون تومان در سال رسیده که مقداری از آن به انتخابات و حفاظت از رای برای نفوذ در سیاست این کشور راه برده است.
در ایران برای وزن کردن یکاهای محلی وجود داشته که بعد از سیستم بین الملی (SI) استفاده از آنها کمتر شده است.
لپه یکای جرم معادل یک دوم نخود است. هر لپه برابر با ۹۶ میلی گرم می باشد.
گندم یکای جرم معادل یک چهارم نخود است. هر گندم برابر ۴۸ میلی گرم می باشد.
نخود یکای جرم معادل ۱۹۲ سوت و یک هجدهم مثقال شرعی و یک بیست و چهارم مثقال صیرفی است. هر نخود برابر با ۱۹۲ میلی گرم می باشد. دیگر یکاهایی که در قدیم رایج بوده اند از جمله لپه، جو، گندم، ماش و ارزن بر اساس نخود تعریف می شوند.
سیر یکای غیررسمی جرم است و هر سیر برابر با ۳۷۵ قیراط می شود. در نتیجه هر سیر ۷۵ گرم است. هر مثقال معمولی معادل یک شانزدهم سیر است. هر ده سیر برابر با یک چارک می شود. واژهٔ سیر ساده شدهٔ واژهٔ سِتیر یا اِستیر است که در زبان پهلوی هم به همین ریخت ستیرster بوده است. این واژه در زبان عربی هم به ریخت «استار» وارد شده است ولی عربها هر استار را چهار مثقال و نیم می دانند.
سوت واحد اندازه گیری جرم طلا و نقره است. یک گرم =۱۰۰۰ میلی گرم (۱۰۰۰ سوت) یا ۵ قیراط است.
قیراط واحد اندازه گیری جرم طلا و نقره است که یک قیراط برابر با ۲۰۰ سوت است
مُد یکای جرم برابر یک چهارم صاع است. در نتیجه هر مُد برابر ۷۰۷٬۶۱۶ گرم می باشد. مقدار کفاره هر روز روزه قضایی برابر با یک مُد طعام می باشد که غالبا" گندم، جو یا مانند این ها یا معادل پولی آن ها پرداخت می شود.
گروان از یکاهای وزن قدیمی ایرانی است. هر گروان معادل ۴۰۰ گرم است.
فرهنگ معین


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جرم در ایران

جرم در ایران را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جرم در ایران   • مفهوم جرم در ایران   • تعریف جرم در ایران   • معرفی جرم در ایران   • جرم در ایران چیست   • جرم در ایران یعنی چی   • جرم در ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جرم در ایران
کلمه : جرم در ایران
اشتباه تایپی : [vl nv hdvhk
عکس جرم در ایران : در گوگل


آیا معنی جرم در ایران مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )