انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1078 100 1

جزیرة العرب

جزیرة العرب در دانشنامه اسلامی

جزیرة العرب
جزیرة العرب ، (یا شبه جزیره عربستان) پهناورترین شبه جزیره جهان ، واقع در جنوب غربی آسیا می باشد.
مردم جزیرة العرب به زبان عربی سخن می گویند.قبایل بنی هاشم ، عَنَزَه ، جُهَینه ، بنی حرب ، مُطَیر، قریش و ثَقیف برخی از قبایل آن جا هستند.
جزیرة العرب
جزیرة العرب یا شبه جزیره عربستان پهناورترین شبه جزیره جهان ، واقع در جنوب غربی آسیا. این شبه جزیره میان آب های خلیج فارس ، دریاهای عمان و عرب در مشرق ، اقیانوس هند و خلیج عدن در جنوب و دریای سرخ در مغرب قرار دارد و به سبب محاصره با دریاها و رودها ــ از جمله فرات در قسمت شمالی آن ــ که شبه جزیره را تقریباً به صورت جزیره در آورده است، اکثر جغرافیانویسان و مورخان قدیم و جدید آن را جزیرة العرب خوانده اند.
جزیرة العرب مشتمل بر کشورهای عربستان سعودی و یمن در جنوب ، عمان و امارات متحده در مشرق ، کویت در شمال و قطر در ساحل جنوبی خلیج فارس است.
جزیرة العرب
این صفحه مدخلی از فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام است
جزیرة العرب (ارضُ العرب):
پهناورترین شبه جزیره جهان، واقع در جنوب غربی آسیا.
جزیرة العرب، شبه جزیره بزرگی است، واقع در منتهیٰ الیه جنوب غربی آسیا که از سه طرف در حصار آب قرار دارد؛ از غرب به دریای سرخ که حد فاصل جزیرة العرب و قاره آفریقا است؛ از جنوب به اقیانوس هند و از شرق به دریای عمان و خلیج فارس. تنها از شمال با کویت، عراق و شامات ارتباط زمینی دارد. به سبب جریان رودها، از جمله فرات در قسمت شمالی آن - که شبه جزیره را تقریباً به صورت جزیره درآورده است - اکثر جغرافی نویسان و مورخان آن جا را جزیرة العرب نامیده اند.
جزیرة العرب از نظر جغرافیایی به پنج بخش تقسیم می شود: حجاز (بخشی از ساحل شرقی دریای سرخ با شهرهایی چون مکه، مدینه، جده و طائف)، تهامه (واقع در جنوب حجاز)، نجد (واقع در شرق حجاز)، عروض (واقع در ناحیه شرقی شبه جزیره) و یمن (واقع در قسمت جنوبی شبه جزیره).
امروزه بخش بزرگی از شبه جزیرة العرب را کشور عربستان سعودی تشکیل می دهد.
مجاورت و رفت و آمدهای مکرر تجاری به کشورهای مختلف از یک سو و پناه جویی دیندارانی که از ستم می گریختند و این سرزمین را ماوای خویش قرار می دادند از سوی دیگر، موجب شد که در کنار بت پرستی که بزرگ ترین دین شبه جزیره به حساب می آمد، ادیانی چون یهودیت، مسیحیت و ثنویت و دهریه نیز به سرزمین عرب راه یابند. این ادیان اگرچه رونق چندانی نداشتند؛ اما از عوامل تاثیرگذار فرهنگی و اجتماعی جامعه عربی به شمار می آمدند. اکنون به موقعیت مسیحیان جزیرة العرب خواهیم پرداخت.
از آنجا که برای نصاری به مانند یهودیان، مهاجرتی به حجاز و یمن رخ نداده، تعیین زمان دقیق ورود نصرانیت به جزیرة العرب از ابهام بیشتری نسبت به یهودیت برخوردار است.از زمانی که "کنستانتین" در سال ۳۱۲م. به آیین مسیحیت در آمد، رفته رفته این دین، بلاد رومیان را در بر گرفت تا اینکه در سال ۳۱۸م. به عنوان دین رسمی دولت روم شناخته شد؛ از آن پس سیاست دولت بیزانس بر نشر آیین نصرانیت بین اتباع خود و ارسال مبشرین مسیحی به خارج از محدوده قدرت خود قرار گرفت؛ اما نه به خاطر تقرب به خدا، بلکه از آن رو که مردم به سلطنتشان تمکین کرده، قلباً خاضع دولت روم گردند. این امر رقابت های شدید دینی میان دولت فارس و بیزانس را در پی داشت.از جمله سرزمین هایی که قیاصره روم در اندیشه نفوذ در آن بودند، یمن بود. از این رو مبشران مسیحی در قالب کاروان های تجاری و غیر تجاری به این دیار سفر می کردند و به تبلیغ آیین خود می پرداختند. حتی تجار مسیحی هم فرصت را غنیمت شمرده ، جهت به دست آوردن منفعت معنوی، علاوه بر سود مادی به تبلیغ آیین خود می پرداختند. از سوی دیگر راهبانی نیز در سرتاسر بلاد عرب به سر می بردند که از لذائذ دنیا دست شسته و با اعراب به مدارا زندگی می کردند. با آنها در خیمه هاشان به سر می بردند و از این رو به «اساقفه خیام» معروف بودند. نفوذ مسیحیت در بلاد شام و عراق و نیز حبشه، به گسترش این دین در جزیرة العرب سرعت بخشید. وجود قافله های تجاری بریّه و بحریه در این مناطق که دائماً بین این مناطق در حرکت بودند، روند مسیحی گری در عربستان را شدت می بخشید.
اساس اجتماعی عرب، بر قبیله بوده و نظام سیاسی و اجتماعی اش را، نظام قبیلگی تشکیل می داد. از آنجا که بررسی و مطالعه جامع و کامل در نظام اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و حتی اقتصادی عرب جاهلی، بدون در نظر گرفتن نقش توانمند نظام قبیلگی، امری محال است، از این رو در این گفتار سعی بر آن شده است، تا به کارکرد وسیع این نظام، در عرصه های مختلف پرداخته شود.
اساس اجتماعی عرب، بر قبیله بوده و نظام سیاسی و اجتماعی اش را، نظام قبیلگی تشکیل می داد. قبیله در بادیه، دولتی کوچک به شمار می آمد که تمام ملزومات یک دولت، به جز زمین ثابت را، دارا بود. عاملی که پیوند مردم قبیله را موجب می گردید، تعصبی بود که از راه پیوند نسبی و وابستگی خاندان ها به یکدیگر، یا مفهومی مشابه به آن، همچون حلف و ولاء، حاصل می آمد و این تعصب به ویژه در نبردها و زد و خوردها، ضرورت کامل داشت. از آنجا که بررسی و مطالعه جامع و کامل در نظام اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و حتی اقتصادی عرب جاهلی، بدون در نظر گرفتن نقش توانمند نظام قبیلگی، امری محال است، از این رو در این گفتار سعی بر آن شده است، تا به کارکرد وسیع این نظام، در عرصه های مختلف پرداخته شود.
شبه جزیره عربستان را از سه جهت آب احاطه کرده؛ اما عرب، از باب تشبیه، بر آن نام جزیره، اطلاق می کنند. این شبه جزیره، به صورت مستطیلی غیر متوازی الاضلاع، مساحتی بالغ بر سه میلیون کیلومتر مربع را در جنوب غربی آسیا، در بر گرفته است.
شبه جزیره عربستان را از سه جهت آب احاطه کرده؛ اما عرب، از باب تشبیه، بر آن نام جزیره، اطلاق می کنند. این شبه جزیره، به صورت مستطیلی غیر متوازی الاضلاع، مساحتی بالغ بر سه میلیون کیلومتر مربع را در جنوب غربی آسیا، در بر گرفته است. این منطقه، از آب و هوایی گرم و خشک، برخوردار بوده و بارش در آن، جز در جنوب و شمال غرب که تحت تاثیر بادهای تابستانی و زمستانی باران زیاد می بارد، کم است. از این رو بیشتر این منطقه، از بیابان ها و صحرا های بی آب و علف، پوشیده شده است.

جزیرة العرب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جزیرة العرب   • مفهوم جزیرة العرب   • تعریف جزیرة العرب   • معرفی جزیرة العرب   • جزیرة العرب چیست   • جزیرة العرب یعنی چی   • جزیرة العرب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جزیرة العرب
کلمه : جزیرة العرب
اشتباه تایپی : [cdvة hguvf
عکس جزیرة العرب : در گوگل


آیا معنی جزیرة العرب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )