برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1310 100 1

جزیرة العرب

جزیرة العرب در دانشنامه اسلامی

جزیرة العرب
جزیرة العرب ، (یا شبه جزیره عربستان) پهناورترین شبه جزیره جهان ، واقع در جنوب غربی آسیا می باشد.
مردم جزیرة العرب به زبان عربی سخن می گویند.قبایل بنی هاشم ، عَنَزَه ، جُهَینه ، بنی حرب ، مُطَیر، قریش و ثَقیف برخی از قبایل آن جا هستند.
جزیرة العرب
جزیرة العرب یا شبه جزیره عربستان پهناورترین شبه جزیره جهان ، واقع در جنوب غربی آسیا. این شبه جزیره میان آب های خلیج فارس ، دریاهای عمان و عرب در مشرق ، اقیانوس هند و خلیج عدن در جنوب و دریای سرخ در مغرب قرار دارد و به سبب محاصره با دریاها و رودها ــ از جمله فرات در قسمت شمالی آن ــ که شبه جزیره را تقریباً به صورت جزیره در آورده است، اکثر جغرافیانویسان و مورخان قدیم و جدید آن را جزیرة العرب خوانده اند.
جزیرة العرب مشتمل بر کشورهای عربستان سعودی و یمن در جنوب ، عمان و امارات متحده در مشرق ، کویت در شمال و قطر در ساحل جنوبی خلیج فارس است.
جزیرة العرب
این صفحه مدخلی از فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام است
جزیرة العرب (ارضُ العرب):
پهناورترین شبه جزیره جهان، واقع در جنوب غربی آسیا.
جزیرة العرب، شبه جزیره بزرگی است، واقع در منتهیٰ الیه جنوب غربی آسیا که از سه طرف در حصار آب قرار دارد؛ از غرب به دریای سرخ که حد فاصل جزیرة العرب و قاره آفریقا است؛ از جنوب به اقیانوس هند و از شرق به دریای عمان و خلیج فارس. تنها از شمال با کویت، عراق و شامات ارتباط زمینی دارد. به سبب جریان رودها، از جمله فرات در قسمت شمالی آن - که شبه جزیره را تقریباً به صورت جزیره درآورده است - اکثر جغرافی نویسان و مورخان آن جا را جزیرة العرب نامیده اند.
جزیرة العرب از نظر جغرافیایی به پنج بخش تقسیم می شود: حجاز (بخشی از ساحل شرقی دریای سرخ با شهرهایی چون مکه، مدینه، جده و طائف)، تهامه (واقع در جنوب حجاز)، نجد (واقع در شرق حجاز)، عروض (واقع در ناحیه شرقی شبه جزیره) و یمن (واقع در قسمت جنوبی شبه جزیره).
امروزه بخش بزرگی از شبه جزیرة العرب را کشور عربستان سعودی تشکیل می دهد.
...

ارتباط محتوایی با جزیرة العرب

جزیرة العرب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جزیرة العرب   • مفهوم جزیرة العرب   • تعریف جزیرة العرب   • معرفی جزیرة العرب   • جزیرة العرب چیست   • جزیرة العرب یعنی چی   • جزیرة العرب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جزیرة العرب
کلمه : جزیرة العرب
اشتباه تایپی : [cdvة hguvf
عکس جزیرة العرب : در گوگل

آیا معنی جزیرة العرب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )