انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1066 100 1

جشنواره کن

جشنواره کن در دانشنامه ویکی پدیا

جشنواره کن
جشنواره کن (‎/kæn/‎؛ فرانسوی: Festival de Cannes) جشنواره ای سالانه است که در کن فرانسه برگزار می شود. این جشنواره یکی از بزرگترین و باشکوه ترین رویدادهای سینمایی جهان و محلی برای پیش نمایش فیلم های جدید از تمامی ژانرها از جمله مستند به شمار می آید.
بخش اصلی – رویداد اصلی جشنواره
بیست فیلم برای رقابت نخل طلا، دیدار و پیش بینی در گراند تئاتر لومیر.
جایزه برای کارهای نو و نگاهی نو – بیست فیلم از فرهنگ های دور و نزدیک، آثار اصلی و متفاوت در سالن دبوسی.
خارج از مسابقه – دیدار و پیش بینی در تئاتر لومیر که جایزه آن رقابتی نیست.
نمایش ویژه – انتخاب از طرف هیئت داوران فیلم با هویت مخصوص.
سینه فونداسیون – ۱۵ فیلم کوتاه از سراسر جهان که عموماً توسط دانشجویان مدرسه های فیلم ساخته شده، توسط جشنواره انتخاب می شوند. این بخش هیئت داوری جداگانه دارد و سه جایزه به فیلم های برگزیده در سالن بونوئل اعطا می شود.
جشنواره فیلم کن برای اولین بار در شهر کن در جنوب فرانسه در سپتامبر ۱۹۳۹ برگزار شد، اما پس از آن تا پایان جنگ جهانی دوم برگزاری مجدد این جشنواره متوقف ماند. جشنواره فیلم کن در سال ۱۹۴۶ با حمایت وزارت خارجه فرانسه بار دیگر راه اندازی شد و با وجود آن که ماهیت اصلی شکل گیری آن رقابت با جشنواره ونیز بود، اما مقامات این دو فستیوال در توافقی پنهانی پذیرفتند تا برگزاری هر دو فستیوال در سال های متمادی را جشن گرفته و گرامی بدارند. این رویداد سینمایی معتبر در سال های ۱۹۴۸ و ۱۹۵۰ به علت مشکل بودجه برگزار نشد و در سال ۱۹۵۱ بود که به لطف روابط حسنه میان فرانسه و ایتالیا، زمان برگزاری جشنواره کن به بهار منتقل شد و جشنواره ونیز در همان مدت پاییز باقی ماند. در دهه ۱۹۵۰ میلادی زمان برگزاری جشنواره، از ماه سپتامبر به آوریل تغییر یافت و از سال ۱۹۵۵ میلادی، نخل طلا به عنوان جایزه اصلی جشنواره کن معرفی شد. موقعیت جشنواره کن در سال های ۱۹۶۰ در جهان فرهنگ و هنر تثبیت شد و از آن زمان به عنوان معتبرترین جشنواره فیلم در دنیا شناخته می شود. از سال ۱۹۵۵ بود که جایزه نخل طلا به عنوان جایزه اصلی این رویداد سینمایی معرفی شد. در سال ۱۹۷۲ جشنواره کن که توسط هیئت مدیره اداره می شد، به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی ثبت گردید. از سال ۱۹۷۲ مسوولین جشنواره تصمیم به تشکیل هیئت انتخاب جهت گزینش نهایی فیلم ها گرفتند و پیش از آن فیلم ها توسط نمایندگان جشنواره در کشورهای مختلف انتخاب می شدند. برنامه های این جشنواره از هفت بخش اصلی تشکیل شده است که شامل بخش های مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون (مسابقه فیلم های کوتاه)، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فیلم می شود. در جشنواره بین المللی فیلم کن، فیلم ها در دو بخش اصلی و فرعی از اقصا نقاط جهان با یکدیگر رقابت می کنند. مهم ترین و پر افتخارترین جایزه در جشنواره بین المللی فیلم کن جایزه نخل طلایی است. از دیگر ویژگی های جشنواره فیلم کن خصوصی بودن آن است که در آن بزرگ ترین ستارگان سینما و مطرح ترین تهیه کنندگان عرصه سینما حضور به هم می رسانند. قابل ذکر است که فقط اهالی سینما حق شرکت در جشنواره را آن هم با کارت دعوت ویژه دارند. جشنواره بین المللی فیلم کن محل بسیار مناسبی برای تهیه کنندگان سینما از تمام نقاط جهان است و ایران چندین بار حضور فعال داشته و دارد و از مدعیان اصلی جشنواره می باشد که در آن فرصت می یابند تا فیلم های خود را به شرکت های عظیم فیلمسازی عرضه کنند.
از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۴ جایزه ای تحت عنوان جایزه بزرگ جشنواره کن به برنده بهترین فیلم این رویداد سینمایی اعطاء می شد اما در سال ۱۹۶۵ هیئت داوران جشنواره پیشنهاد دادند جایزهٔ بزرگ جشنواره هر سال با طراحی جدید از یکی از هنرمندان معاصر ساخته شود. در اواخر سال ۱۹۵۴ هیئت مدیره جشنواره کن گروهی از جواهرسازان را برای طراحی «نخل» دعوت کردند و در نهایت اولین بار در سال ۱۹۵۴ لوچینه لازون جواهرساز پاریسی پیشنهاد استفاده از برگ نخل که سمبل شهر کن و جشنواره فیلم کن شده بود را به عنوان جایزه داد که در نهایت از سال ۱۹۵۵ جایزه نخل طلا جایگزین جایزه بزرگ این جشنواره شد.
جشنواره کن به عنوان ویترین برای فیلم های مهم اروپا و جهان است. جشنواره اکنون با بودجه ۲۰ میلیون یورویی خود که نیمی از آن از وزارت فرهنگ و نیمی دیگر از طرف شهر کن تأمین می شود، هرساله از اواسط ماه مه به مدت ده روز میزبان سینماگران جهان است و حدود ۲۰۰۰ فیلم بلند سینمایی را از ۱۰۰ کشور جهان جهت گزینش مورد بازبینی قرار می دهد.
عکس جشنواره کن
جشنواره فیلم کن ۲۰۱۵، شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن (به انگلیسی: The 68th annual Cannes Film Festival) است که از تاریخ ۱۳ می تا ۲۴ می ۲۰۱۵ در شهر کن در جنوب فرانسه برگزار خواهد شد. جوئل و اتان کوئن به طور مشترک ریاست هیئت داوران این دوره از جشنواره را بر عهده داشتند. این برای اولین بار در تاریخ برگزاری جشنواره کن است که دو نفر همزمان مسئول هیئت داوران هستند. هم چنین برای نخستین بار در سی سال گذشته، با فیلم یک کارگردان زن جشنواره به طور رسمی آغاز به کار کرد. سربلند فیلم امانوئل برکو، کارگردان و بازیگر و فیلمنامه نویس فرانسوی افتتاحیه جشنواره بود. برای ادای دین به اینگرید برگمن پوستر رسمی جشنواره با تصویری از او منتشر شد. در این دوره از جشنواره جایزه افتخاری نخل طلایی به آنیس واردا، کارگردان فرانسوی و از پیشگامان موج نو اهدا شد. این برای اولین بار بود که این جایزه به یک کارگردان زن اهدا می شد.
وبگاه رسمی
اسامی کامل هیئت داوران بخش مسابقه در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۱۵ اعلام شد.
ایالات متحده آمریکا
فیلم های زیر برای بخش مسابقه انتخاب شده اند:
شصت ونهمین مراسم جشنواره فیلم کن ۱۱ تا ۲۲ می ۲۰۱۶ در کن فرانسه برگزار شد. کمیته برگزاری جشنواره فیلم کن جرج میلر را به عنوان رئیس هیئت داوران معرفی کرد. فیلم کافه سوسایتی ساخته وودی آلن به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره انتخاب شد.شهاب حسینی برای بازی در فیلم فروشنده ساختهٔ کارگردان موفق سینما، اصغر فرهادی، جایزهٔ بهترین بازیگر نقش اول مرد را از ۶۹مین جشنوارهٔ فیلم کن دریافت کرد. همچنین جایزهٔ بهترین فیلمنامه به اصغر فرهادی برای فیلم «فروشنده» اهدا شد.
جرج میلر، کارگردان استرالیایی (رئیس)
ارنو دپلشن، کارگردان فرانسوی
کیرستن دانست، هنرپیشه آمریکایی
والریا گولینو، هنرپیشه و کارگردان ایتالیایی
مدس میکلسن، هنرپیشه دانمارکی
لاسلو نمش، کارگردان مجارستانی
ونسا پارادی، هنرپیشه و خواننده فرانسوی
کتایون شهابی، تهیه کننده ایرانی
دونالد ساترلند، بازیگر کانادایی
در کنفرانس مطبوعاتی مورخ ۱۴ آوریل ۲۰۱۶ فیلم های زیر به عنوان فیلم های حاضر در بخش مسابقه معرفی شدند:
در کنفرانس مطبوعاتی ۱۴ آوریل ۲۰۱۶ فیلم های زیر به عنوان شرکت کنندگان در بخش نوعی نگاه معرفی شدند:
فیلم های زیر جهت نمایش در بخش خارج از مسابقه انتخاب شدند:
هفتادمین جشنواره فیلم کن ۱۷ تا ۲۸ می ۲۰۱۷ در کن فرانسه برگزار شد. پدرو آلمودوار کارگردان و فیلمنامه نویس اسپانیایی رئیس داوران بخش مسابقه اصلی هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن بود. جشنواره با فیلم ارواح اسماعیل ساخته ارنو دپلشن افتتاح و با فیلم میدان ساخته روبن اوستلوند به پایان رسید. این فیلم همچنین توانست جایزه نخل طلا هفتادمین دوره جشنواره کن را ازآن خود کند.
تراویس متیوس، کارگردان آمریکایی (رئیس)
افزوده شدن پروژه واقعیت مجازی با فیلمی از الخاندرو گونسالس اینیاریتو، نمایش ویژه دو پروژه تلویزیونی شامل بازسازی سریال تویین پیکس ِ دیوید لینچ و همچنین فصل دوم سریال «بالای دریاچه» ساخته جین کمپیون از اتفاقات جدید این دوره از جشنواره بود.
آخرین ساخته عباس کیارستمی با نام ۲۴ فریم نیز در بخش رویدادهای جشنواره به نمایش درآمد. همچنین فیلم لرد به کارگردانی محمد رسول اف توانست جایزه بهترین فیلم در بخش نوعی نگاه را از آن خود کند.
در نشست خبری هفتادمین جشنواره فیلم کن «پیر لسکیور»، رئیس جشنواره کن در کنار «تیری فرمائو»، دبیر باسابقه این رویداد سینمایی در مقابل خبرنگاران فهرست فیلم های امسال کن را اعلام کردند.
هفتاد و یکمین دورهٔ جشنواره فیلم کن از ۸ تا ۱۹ می ۲۰۱۸ در کن فرانسه برگزار شد. کیت بلانشت بازیگر استرالیایی ریاست هیئت داوران این دوره را برعهده داشت.
نخل طلا: دزدان فروشگاه به کارگردانی هیروکازو کورئیدا
جایزه بزرگ: بلکککلنزمن به کارگردانی اسپایک لی
بهترین کارگردان: پاوو پاولیکوفسکی برای جنگ سرد
بهترین فیلم نامه:آلیس رورواچر برای لازاروی خوشحال و جعفر پناهی برای سه رخ
بهترین بازیگر زن: سامال یسلیامووا برای آیکا
بهترین بازیگر مرد: مارچلو فونته برای مرد سگی
جایزه هیئت داوران: کفرناحوم به کارگردانی نادین لبکی
جایزه نخل طلای ویژه: کتاب تصویر به کارگردانی ژان-لوک گدار
تیری فرمو مدیر هنری و پیر لسکیور رئیس جشنواره فیلم کن در نشستی خبری فیلم های حاضر در بخش رقابتی اصلی هفتادو یکمین دوره جشنواره فیلم کن را به شرح ذیل معرفی کردند.
اسپانیا
فرانسه
هفتاد و دومین جشنوارهٔ کن (به فرانسوی: Festival de Cannes 2019) از چهاردهم تا بیست و پنجم مه ۲۰۱۹ در شهر کن فرانسه برگزار شد.الخاندرو گونسالس اینیاریتو فیلمساز مکزیکی رئیس هیئت داوران جشنواره بود. نخل طلا به فیلم کره ای پارازیت به کارگردانی بونگ جون-هو اهدا شد.
الخاندرو گونسالس اینیاریتو، فیلمساز مکزیکی، رئیس هیئت داوران
انکی بیلال، نویسنده، فیلمساز و هنرمند فرانسوی
ربان کامپیلو، فیلمساز فرانسوی
مایمونا ان دیایه، بازیگر و فیلمساز سنگالی
ال فانینگ، بازیگر آمریکایی
یورگوس لانتیموس، فیلمساز یونانی
پاوو پاولیکوفسکی، فیلمساز لهستانی
کلی رایکارد، فیلمساز آمریکایی
آلیچه رورواکر، فیلمساز ایتالیایی
فیلم مرده ها نمی میرند اثر جیم جارموش، یک کمدی با داستان زامبی ها، جشنواره را افتتاح کرد.
هفتهٔ منتقدان بین المللی
چشم طلایی
جایزه بزرگ (به فرانسوی: Grand Prix) یکی از جوایز جشنواره فیلم کن است، که توسط داوران به فیلمی از قسمت رقابت اصلی جشنواره داده می شود. این جایزه از نظر اعتبار بعد از نخل طلا قرار می گیرد.
آندری تارکوفسکی (۱۹۷۲، ۱۹۸۶)
برونو دومن (۱۹۹۹، ۲۰۰۶)
نوری بیلگه جیلان (۲۰۰۳، ۲۰۱۱)
ماتئو گارونه (۲۰۰۸، ۲۰۱۲)
جایزهٔ بهترین بازیگر نقش اول زن (به فرانسوی: Prix d'interprétation féminine) جایزه ای است که در جشنواره کن به بهترین بازیگر نقش اول زن اهدا می شود. برندهٔ این جایزه از میان فیلم هایی که به «بخش رسمی» راه یافته اند انتخاب می شوند. این جایزه نخستین بار در سال ۱۹۴۶ میلادی اهدا شد.
باربارا هرشی – مردم محجوب (۱۹۸۷)، یک دنیا فاصله (۱۹۸۸)
ایزابل هوپر – ویولت نوزیر (۱۹۷۸)، معلم پیانو (۲۰۰۱)
هلن میرن – کال (۱۹۸۴)، جنون شاه جرج (۱۹۹۵)
ونسا ردگریو – مورگان، بیمار مناسبی برای درمان (۱۹۶۶)، ایزادورا (۱۹۶۹)
‡ - نشان می دهد که بازیگر نامزد جایزه اسکار نیز شده بود.
† - نشان می دهد که بازیگر برندهٔ جایزه اسکار نیز شده بود.
۲ برد
جایزهٔ بهترین بازیگر مرد جشنواره کن (فرانسوی: Prix d'interprétation masculine) یکی از جوایز جشنواره کن است که از سال ۱۹۴۶ تاکنون به بهترین بازیگر مرد داده می شود.
مارچلو ماسترویانی (ایتالیا) - حسادت به سبک ایتالیایی (۱۹۷۰)، چشمان سیاه (۱۹۸۷)
جک لمون (ایالات متحدهٔ آمریکا) - سندرم چین (۱۹۷۹), گم شده (۱۹۸۲)
دین استاکول (ایالات متحدهٔ آمریکا) - اجبار (۱۹۵۹)، سفر دراز روز در شب (۱۹۶۲)
۲ برد
جایزه بهترین فیلم نامه (به فرانسوی: Prix du scénario) جایزه ای است که توسط هیئت داوران جشنواره کن به بهترین فیلم نامه از میان فیلم های برگزیده تعلق می گیرد. این جایزه اولین بار در سال ۱۹۴۹ میلادی اهدا شد.
وب سایت رسمی جشنواره کن
جشنواره کن در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها
جایزه بهترین کارگردان (به فرانسوی: Prix de la mise en scène) جایزه ایست که به صورت سالانه در جشنواره کن اهدا می شود. از بین فیلم هایی که در بخش انتخابیه رسمی به نمایش درمی آیند، این جایزه به کارگردان فیلمی می رسد که بهترین دستاوردها را در زمینهٔ کارگردانی داشته باشد (یعنی از بین فیلم هایی که در بخش اصلی برای بدست آوردن جایزه نخل طلا رقابت می کنند). این جایزه که توسط هیئت منصفه جشنواره اهدا می شود، اولین بار در سال ۱۹۴۶ به رنه کلمان رسید.
۳ بار – جوئل کوئن (با ایتن کوئن، نام او برده نشد) (۱۹۹۱، ۱۹۹۶، ۲۰۰۱)
۲ بار – رنه کلمان (۱۹۴۶، ۱۹۴۹)
۲ بار – سرگی یوتکویچ (۱۹۵۶، ۱۹۶۶)
۲ بار – روبر برسون (۱۹۵۷، ۱۹۸۳)
۲ بار – جان بورمن (۱۹۷۰، ۱۹۹۸)
این جایزه ۱۲ بار در سال های ۱۹۴۷، ۱۹۵۳–۵۴، ۱۹۶۰، ۱۹۶۲–۶۴، ۱۹۷۱، ۱۹۷۳–۷۴، ۱۹۷۷، ۱۹۸۰ اهدا نشد. به علاوه، کل جشنواره هم در طی سال های ۱۹۴۸–۱۹۵۰ برگزار نشد و در سال ۱۹۶۸ هم چون جشنواره به خاطر اتفاقات ماه مه ناتمام ماند، هیچ جایزه ای اهدا نشد. همچنین شش بار طی سال های ۱۹۵۵، ۱۹۶۹، ۱۹۷۵، ۱۹۸۳، ۲۰۰۱، و ۲۰۰۲ رأی های هیئت منصفه برای چند فیلم برابر بودند و جایزه همزمان به چند فیلم اهدا شد. برندهٔ این جایزه، به ندرت جایزه نخل طلا که جایزه اصلی جشنواره است را هم می برد. این اتفاق در طول تاریخ چند دهه ای این جشنواره فقط دو بار افتاد. یکی در سال ۱۹۹۱ که برادران کوئن برای فیلم بارتون فینک هم دو جایزه را بردند، و یکی هم در سال ۲۰۰۳ که گاس ون سنت برای فیلم فیل هر دو جایزه بهترین کارگردان و نخل طلا را برد.
جایزه هیئت داوران (فرانسوی: Prix du Jury) که توسط هیئت داوران جشنواره از میان فیلم های "بخش رسمی مسابقه" جشنواره کن انتخاب می شود. این جایزه از نظر اعتبار بعد از نخل طلا و جایزه بزرگ این جشنواره قرار می گیرد.
نخل طلا
جایزه بزرگ
فیلم های زیر برندهٔ جایزهٔ هیئت داوران کن شده اند:
هر ساله، هیئت داوران جشنوارهٔ کن به ریاست یک چهرهٔ شناخته شدهٔ بین المللی سینما تشکیل می شود.
از سال ۱۹۶۰، تنها یک چهره دو بار به افتخار ریاست این هیئت دست یافته است: ژن مورو در ۱۹۷۵ و ۱۹۹۵. آخرین چهرهٔ غیرحرفه ای سینمایی ای که ریاست هیئت داوران را برعهده داشت نویسندهٔ آمریکایی ویلیام استیرن، در سال ۱۹۸۳، بود.
از ۱۹۸۷، انتخاب رسمی، هیئت داوران و رئیس جداگانه ای برای بخش دوربین طلایی دارد که بهترین فیلم حاضر در یکی از بخش های جشنوارهٔ کن (انتخاب رسمی، دو هفته کارگردانان، هفتهٔ منتقدان بین المللی) را انتخاب می کند. از ۱۹۶۸ هیئت داوران و رئیس هیئت داوران دیگری برای فیلم های بخش نوعی نگاه اضافه شده است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جشنواره کن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جشنواره کن   • مفهوم جشنواره کن   • تعریف جشنواره کن   • معرفی جشنواره کن   • جشنواره کن چیست   • جشنواره کن یعنی چی   • جشنواره کن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جشنواره کن
کلمه : جشنواره کن
اشتباه تایپی : [ak,hvi ;k
عکس جشنواره کن : در گوگل


آیا معنی جشنواره کن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )