انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 924 100 1

معنی جعفریه در لغت نامه دهخدا

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (ع اِ) طراشنه. عشبةالعجوز. رجوع به طراشنه شود.

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) گروهی از معتزله و یاران جعفربن مبشر و ابن حرب باشند و با فرقه ٔ اسکافیه موافقت کرده اند و این قول را بر گفتار آنان افزوده اند که : در میان تبهکاران این امت کسانی یافت شوند که از زندیقان و مجوسان بتر باشند و اجماع امت بر حد شرب خمر خطا باشد زیرا در حد نص معتبر باشد و دزد ولودانه یی را هم دزدیده باشد از ایمان خود را بری کرده است. (تعریفات سید شریف جرجانی چ استانبول ص 52).

جعفریه. [ ج َ ف َری ی َ ] (اِخ ) نام دیگر شیعیان امامی اثناعشری که در فروع الدین تابع احکام امام جعفر صادق (ع ) هستند.

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) معتقدین به امامت جعفر کذاب برادر امام یازدهم امامیه ، بجای فرزند صغیر غایب آن حضرت. (خاندان نوبختی ص 253). رجوع به جعفر کذاب شود.

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی ِ ] (اِخ ) کسانی که بامامت و غیبت و رجعت امام جعفر صادق معتقد بوده اند و گویا رئیس این فرقه عبدالرحمان بن محمد از مؤلفین و متکلمین شیعه بود. (ترجمه ٔ الملل و النحل شهرستانی ص 12ضمیمه ) (الفهرست ص 198) (خطط ج 4 ص 177). و این فرقه را نباید با فرقه ٔ جعفریه از فرق معتزله یعنی اصحاب جعفربن حرب و جعفربن مبشر اشتباه کرد. (خاندان نوبختی ص 253).

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) نام یکی از بناهای اسلامی است در سرقسطة از شهرهای اندلس که منسوب به جعفر یا ابن جعفر است و نمیدانم که این شخص منسوب الیه کیست. (ظاهراً این بنا از آثار المقتدر یا المستعین ثانی ابن المؤتمن بن هود است که به هر دو آنها ابوجعفر گفته میشد. واﷲ اعلم ). در این بناتغییرات بسیار روی داده و در سال 1809 م. جانبی از آن ویران گردیده و اکنون جز مسجد کوچکی به مساحت 22 متر مربع که گنبد بدیعی در ارتفاع چهارده متری بر ستونهای مرمر نصب شده دارد، از آن بجا نمانده است. (الحلل السندسیه فی الاخبار و الاَّثار الاندلسیه ص 128).

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) جعفری. قصر متوکل در نزدیک سامره : «... و متوکل خلیفه ٔ عباسی در سامره عمارات افزود بتخصیص کوشکی عالی بنا کرد که در ایران زمین از آن عظیم تر عمارتی نبود و به نام خود جعفریه خواندی...» (نزهةالقلوب ، مقاله ٔ سوم ص 42). رجوع به جعفری شود.

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) محله ای است بزرگ و مشهور در جانب شرقی بغداد. (معجم البلدان ). و منسوب به جعفر برمکی است. (قاموس الاعلام ترکی ).

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان شهاباد بخش حومه ٔ شهرستان بیرجند در 14هزارگزی جنوب خاوری بیرجند. سکنه ٔآن چهار تن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) دهی است کوچک از دهستان مرکزی بخش خوسف شهرستان بیرجند در 15هزارگزی شمال خاوری خوسف. سکنه ٔ آن پنج نفرند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) قریه ای است در ناحیه ٔ غربی مصر. (معجم البلدان ).

جعفریه. [ ج َ ف َ ری ی َ ] (اِخ ) امام زاده جعفر در خیابان هاتف شهر اصفهان روبروی بقعه ٔ امامزاده اسماعیل واقع شده و بنائی هشت ضلعی و آجری است دارای گنبدی با تزیینات آجر و کاشی. این بنا از آثار دوران مغول (زمان سلطنت ابوسعید بهادر) است و به سال 725 هَ. ق. ساخته شده. در انتهای بنای هشت ضلعی دو کتیبه دارد که آیات قرآن («آیة الکرسی » و «ولا تحسبن الذین قُتِلوا فی سبیل اﷲ...») با خط کوفی و نسخ بر آن نگاشته شده و در پایان آن تاریخ بنا دیده میشود. همچنین در اطراف بنای بقعه نام دوازده امام شیعه و عبارت : قال النبی علیه السلام : «الدنیا مزرعة آلاخرة» و «الدنیا داحته و ترکها راحته » بر روی کاشی منقوش است. مزار امامزاده جعفر و پدر وی در داخل بنای هشت ضلعی واقع شده است. هرتسفلد در پنجمین رساله ٔ آثار ملی مینویسد: مزار جعفریه در سال 710 هَ. ق. برای صاحب سید السیف و القلم تاج الملة و الدین عماد الاسلام و المسلمین جعفربن شمس الدین الحسین بن عمادالدین بنا گردیده است. عبارت روی سنگ قبر سید جعفر به نقل از حواشی آقای نجفی چنین است : هذا قبر السید المعظم الموقر الممکن المکرم ، صاحب السیف و القلم ، منبع الجود و الخلق و الکرم ، المتحلی بمحاسن الشیم ، سید الصدر و الساده ، ینبوع السعادة و السیادة ، مفخر اولاد البتول ، قدوة آل الرسول ، نظام الطالبیه ، شمس العترة، جمال اهل بیت المصطفی ، سلالته اعیان ابناء المرتضی ، مالک اصحاب السخاء و الفتوة، معدن ارباب الشهامة و المروءة، بهلوان العراق ، نبوی الشمایل و جمیل الاخلاق ، کریم الزمان علی الاطلاق ، محرز المناصب بالاستحقاق ، المرحوم المبرور، المغفور، السید الشهید، تاج الملة و الدین ، عماد الاسلام و المسلمین ، اشرف ابناء الماء و الطین ، جعفربن سید السید المعظم المرتضی المکرم النور الازهر الامجد، مفخر آل طه و یاسین ، نتیجة اولاد سیدالمرسلین ، شمس الدین الحسن بن السید المغفور عمادالدین الحسین بن محمدبن علی بن الحسین تغمده اﷲ بغفرانه و اسکنه بحبوحة جنانه و ادام سعادته توفی فی منتصف محرم من سنة خمس و عشرین و سبعمائه. (از نامه ٔ اداره ٔ باستان شناسی اصفهان ).

معنی جعفریه به فارسی

جعفریه
( امامزاده جعفر ) از ابنیه عالی عهد مغول واقع در نزدیک مسجد جمعه اصفهان و امامزاده اسماعیل و آن بشکل آرامگاههای برجی شکل آذربایجانیست و هشت ضلعی است که با آجر شفاف ساخته شده و گنبدی دارد که سابقا بامی هرمی شکل داشته که از بین رفته است .
قریه ایست در ناحیه غربی مصر
قریه ایست در ناحیه جزیره قوسینا در مصر .
قریه یی است در ناحیه غربی مصر

جعفریه در دانشنامه اسلامی

جعفریه
جَعفریه، نام مشترک چند فرقه اسلامی می باشد.
مهم ترین کاربرد این واژه ، اطلاق آن بر پیروانی از امام جعفر صادق علیه السلام است که پس از حضرت ، به فرزندش ، امام موسی کاظم ، تا امام دوازدهم ، حضرت مهدی ، علیهم السلام گرویدند.این معنای جعفریه بر مذهب امامیه اثناعشریه منطبق است .
وجه تسمیه
چون بسیاری از احادیث فقهی شیعه از آن حضرت روایت شده و مستندات فقه شیعه از ایشان بیش از سایر امامان نقل شده است ، فقه شیعه را فقه جعفری و مذهب امامیه را مذهب جعفری نامیده اند.
پیشینه
این عنوان در دوران حیات امام جعفر صادق علیه السلام نیز به کار می رفته است ، چنان که فردی به امام خبر داد که شیعیان را جعفریه می نامند و حضرت یادآوری کردند که تنها معدودی از پیروان من استحقاق این انتساب را دارند. بر این اساس ، بسیاری از کتاب های فقهی یا اصولی یا کلامی ، که در معرفی یا اثبات عقاید این مذهب نوشته شده است ، نام جعفریه را در عنوان خود دارد.
پیروان دیگر با نام جعفریه
...
جعفریه
جَعفریه، نام مشترک چند فرقه اسلامی است و غالبا بر مذهب امامیه اثناعشریه و پیروان امام جعفر صادق (ع) اطلاق می شود که پس از آن حضرت ، به فرزندش ، امام موسی کاظم(ع)، تا امام دوازدهم ، حضرت مهدی (عج) گرویدند. اطلاق جعفریه به پیروان امام جعفر صادق(ع) از آن روست که نقل احادیث و مستندات فقه شیعه از ایشان ، بیش از سایر امامان است .
مهمترین کاربرد این واژه ، اطلاق آن بر پیروانی از امام جعفر صادق (ع) است که پس از ایشان، به فرزندش ، امام موسی کاظم(ع)، تا امام دوازدهم ، حضرت مهدی (عج) گرویدند. این معنای جعفریه بر مذهب امامیه اثناعشریه منطبق است . چون بسیاری از احادیث فقهی شیعه از آن حضرت روایت شده و مستندات فقه شیعه از ایشان بیش از سایر امامان نقل شده ، فقه شیعه را فقه جعفری ، و مذهب امامیه را مذهب جعفری نامیده اند.
این عنوان در دوران حیات امام جعفر صادق (ع) نیز به کار می رفته است ؛ چنان که فردی به امام خبر داد که شیعیان را جعفریه می نامند و حضرت یادآوری کردند که تنها معدودی از پیروان من استحقاق این انتساب را دارند. بر این اساس ، بسیاری از کتاب های فقهی یا اصولی یا کلامی که در معرفی یا اثبات عقاید این مذهب نوشته شده ، نام جعفریه را در عنوان خود دارد.
جعفریه می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
گروهی از غالیان ، از متکلمان شیعه ، معتقد به غیبت و رجعت امام صادق (علیه السلام ) شده و شهادت آن حضرت را انکار کرده اند. این گروه در تاریخ به جعفریه واقفه معروف شده اند.
مذهب امامیه فرقه ای به وجود آمده بعد از اسلام نیست بلکه از ابتدای وجود اسلام، تشیع نیز حضور داشته است و این مطلب بر هیچ محققی پوشیده نیست ولی مذهب تسنن از فرق به وجود آمده بعد از وفات نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) است. در مکتب امامیه عناصر مشخصی حضور دارد که با وجود آن می توان ادعای تشیع نمود، از جمله قبول ولایت امیرالمومنین علی و اولاد معصوم ایشان (علیهم السلام) به نص معین نبوی:«شبی که من را به سوی آسمان بردند خداوند به من وحی فرمود که سوال کن از پیامبران گذشته بر چه چیزی مبعوث شدند.سوال نمودم که برچه چیزی مبعوث شدند؟جواب دادند که بر نبوت تو و ولایت علی بن ابی طالب و ائمه ای که از شما دو تن هستند.سپس به من وحی شد که به جانب راست عرش توجه کنم و توجه نمودم.پس علی و حسن و حسین و علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و حسن بن علی و مهدی در بی کرانی از نور نماز می خواندند.»
فرقه های واقفه
این ملاک اصلی در مکتب تشیع است و فرق دیگر معمولا با این ملاک اصلی مخالف هستند مانند اهل سنت و کیسانیه و زیدیه و فطحیه و... اما فرقه های دیگری وجود دارند که مسیر توقف را برگزیدند و ادامه سیر امامت در اولاد حضرت علی (علیه السلام ) را منکر شدند. نام عمومی این گروه ها و جریانات «واقفه» است. این عده انحراف در امامت شیعه را با جریان توقف ادامه دادند.جریان واقفه در مورد برخی از امامان (علیهم السلام) تشدید بیشتری داشته است مانند توقفی که فرقه واقفیه نسبت به امامت موسی بن جعفر (علیه السلام ) اختیار نمودند و منکر امامت علی بن موسی الرضا (علیه السلام ) شدند. به طوریکه منظور از واقفه مطلق همین گروه است. اما نسبت به برخی امامان (علیهم السلام) توقف مقطعی صورت گرفته و یا به قدری نظر توقف ضعیف بوده که بحران برای امامیه محسوب نمی شده است، مانند توقفی که نسبت به امامت امام باقر و یا امام صادق (علیهماالسلام) صورت گرفت. به این گروه «باقریه واقفه» و یا «جعفریه واقفه» گفته می شود.
باقریه و جعفریه واقفه
از عقائد این جریانات چیزی جز تعیین امام و مبحث رجعت در اختیار نیست که نسبت به معتقدات این فرقه در مورد امامت ارائه شده است. این گروه پیروان امام محمد باقر (علیه السّلام) و فرزند ایشان امام جعفر صادق (علیه السلام ) هستند. این فرقه قائل به امامت ایشان و پدران بزرگوارشان علی بن الحسین و حسین بن علی و علی بن ابی طالب (علیهم السلام) می باشند. همچنانکه از نام این فرقه هویداست ایشان به دو گروه تقسیم می شوند:۱. عده ای امامت را به امام باقر (علیه السلام ) منتهی می نمودند که به ایشان «باقریه واقفه» گویند.۲. عده ای امامت را به امام صادق (علیه السلام ) منتهی می کنند که به ایشان «جعفریه واقفه» گویند.این دو جریان سیر امامت را در اولاد معصوم و غیر معصوم امام باقر و امام صادق (علیهماالسّلام) منکر می شوند و در این مطلب باهم شریک هستند.
عقیده این گروه به رجعت
...
جَعفریه ، نام مشترک چند فرقه اسلامی می باشد.
مهم ترین کاربرد واژه جعفریه، اطلاق آن بر پیروانی از امام جعفر صادق علیه السلام است که پس از حضرت ، به فرزندش ، امام موسی کاظم ، تا امام دوازدهم ، حضرت مهدی ، علیهم السلام گرویدند.
این معنای جعفریه بر مذهب امامیه اثنا عشریه منطبق است .

← وجه تسمیه
گروهی از غالیان ، به پیروی از عبدالرحمان بن محمد ، از متکلمان شیعه ، معتقد به غیبت و رجعت امام صادق علیه السلام شده و شهادت آن حضرت را انکار کرده اند.
این گروه در تاریخ به جعفریه واقِفه معروف اند.

غالیان
عبدالحسین امینی ، صاحب الغدیر ، غالیانی چون مُغیره بن سعید و بَیان بن سَمعان را نیز جعفریه نامیده است .

پیروان حرب و مبشر
...
کاخ جعفریه ، از کاخ های دوره هودیان (حک: ۴۳۱ـ ۵۱۲) در شهر سَرَقُسطه در اندلس ( ساراگوسا در اسپانیا ) می باشد.
این کاخ در حومه شرقی شهر ساراگوسا، در کنار رود ابرو، واقع است .

وجه تسمیه کاخ جعفریه
کاخ جعفریه به فرمان المقتدر باللّه ابوجعفر احمد بن سلیمان بن محمد بن هود جذامی (حک: ۴۳۸ـ ۴۷۴)، دومین حاکم سلسله هودیان، ظاهراً در مجاورت برج بزرگ تروبادور (نام آن در دوره اسلامی : تکریم ) باقی مانده از قرن سوم / نهم بنا شد و با توجه به کنیه سازنده اش ، جعفریه نام گرفت .

تاریخ ساخت کاخ جعفریه
از تاریخ دقیق ساخت آن اطلاعی در دست نیست و تنها نام مقتدر بر روی یکی از سرستون های کاخ ثبت شده است .

نام های دیگر کاخ جعفریه
...

جعفریه در دانشنامه ویکی پدیا

جعفریه
جعفریه نام مکان های زیر است.
جعفریه (شهر) یکی از شهرهای استان قم در مرکز ایران است.
جعفریه (تربت جام) یکی از روستاهای شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی است.
مختصات: ۳۵°۳۸′۵۶″ شمالی ۶۰°۵۴′۱۸″ شرقی / ۳۵.۶۴۸۸۹° شمالی ۶۰.۹۰۵۰۰° شرقی / 35.64889; 60.90500
جعفریه ، روستایی است از توابع بخش صالح آباد شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی.
این روستا در دهستان قلعه حمام قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۱۴۲خانوار) ۵۴۵نفر بوده است.
مختصات: ۳۴°۴۷′۱۸″ شمالی ۵۰°۳۵′۰۷″ شرقی / ۳۴.۷۸۸۲° شمالی ۵۰.۵۸۵۴° شرقی / 34.7882; 50.5854 جعفریه یکی از شهرهای استان قم در مرکز ایران است. این شهر در بخش جعفرآباد از توابع شهرستان قم قرار دارد. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۷۲۰۳ نفر بوده است.
بیش از ۱ سوم کل مراتع و زمین های بخش جعفریه بصورت وقفی و در اختیار استان مقدس معصومه می باشد.
این شهر در مسیر میان شهرهای قم و ساوه قرار گرفته که مسیر جعفریه به قم یکی از جاده های پرتردد و رکورد دار حادثه است. این مسیر بنا به طرحی موسوم به کریدور آزادراهی از غرب کشور تا مشهد مقدس قرار گرفته و تصمیم بر چهار خطه شد آن با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و ارتقای آن به آزادراه است.
جعفریه دارای یک دانشگاه پیام نور و ۲ حوزه علمیه است که بیش از ۵۰۰ طلبه در و ۱۰۰۰ دانشجو در این شهر تحصیل می کنند.
بیش از ۱٫۵ درصد گوشت کشور از این شهر تأمین می شود و جعفریه ششمین قطب کشاورزی ایران است.
شهرک جعفریه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شهریار در استان تهران ایران است.
قنات جعفریه می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
قنات جعفریه، تربت جام قناتی در روستای جعفریه از توابع بخش صالح آباد شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی
قنات جعفریه، تویسرکان قناتی در روستای جعفریه از توابع بخش مرکزی شهرستان تویسرکان در استان همدان
قنات جعفریه جام، قائنات قناتی در روستای راز از توابع بخش نیم بلوک شهرستان قائنات در استان خراسان جنوبی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جعفریه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی جعفریهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فرهاد سليمان‌نژاد > unfalsifable
زهرايعقوبيان > Stay away
رویا لطفی > Exposure therapy
ب. الف. بزرگمهر > ابلاغ
Reza > طهارت گرفتن
مهدی > take down
مظاهر هستم از لرستان > قزات
مهسا > مهسا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حوزه علمیه جعفریه قم   • زلزله جعفریه   • فاصله جعفریه تا قم   • مدرسه جعفریه   • شهرداری جعفریه   • مدرسه علمیه جعفریه مشهد   • شهر جعفریه قم   • جاده قم جعفریه   • معنی جعفریه   • مفهوم جعفریه   • تعریف جعفریه   • معرفی جعفریه   • جعفریه چیست   • جعفریه یعنی چی   • جعفریه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جعفریه
کلمه : جعفریه
اشتباه تایپی : [utvdi
آوا : ja'fariyye
نقش : اسم خاص مکان
عکس جعفریه : در گوگل


آیا معنی جعفریه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )