انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1075 100 1

جعفر بن ابی طالب

جعفر بن ابی طالب در دانشنامه اسلامی

جعفر بن ابی طالب
جعفر بن ابی طالب پسر عموی پیامبر و برادر حضرت علی و از شهدای بزرگ صدر اسلام است.
جعفر بن ابی طالب، کنیه اش ابوعبد الله ، پسر عموی پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم ، برادر حضرت علی علیه السلام ، و از شهدای بزرگ صدر اسلام . مادرش ، فاطمه بنت اسد بن هاشم ، نخستین زن هاشمی بود که با مردی هاشمی ، یعنی ابوطالب ، ازدواج کرد و به ترتیب چهار پسر به نامهای طالب ، عقیل ، جعفر و علی به دنیا آورد که فاصله زمانی میان هر کدام ده سال بود.
جعفر بن ابی طالب
جعفر بن ابی طالب بن عبدالمطلب مشهور به جعفر طیار و ذوالجناحین، سومین فرزند ابوطالب، پسرعموی پیامبراکرم(ص)، برادر بزرگ تر امام علی(ع) و صحابی رسول خدا(ص).
وی دارای مقام و منزلت بسیاری نزد پیامبر اکرم(ص) بود و رسول خدا او را به عنوان سرپرست کاروان مسلمانان در مهاجرت به حبشه برگزید. پیامبر(ص) پس از بازگشت جعفر از حبشه به او نمازی آموخت که به نماز جعفر طیار مشهور است. جعفر در جنگ موته به شهادت رسید. مزار او در اردن است.
بنا بر نظر مشهور، تولد جعفر، بیست سال پیش از بعثت پیامبر(ص) در طایفه بنی هاشم از قبیله قریش اتفاق افتاد. پدر وی ابوطالب از بزرگان قریش و مادرش فاطمه بنت اسد بود. وی سومین فرزند ابوطالب پس از طالب و عقیل بود. فرزند چهارم ابوطالب ، علی(ع) است. گفته شده است فاصله بین هر کدام از برادران ده سال بوده است.
جعفر بن ابی طالب پسرعموی پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) و برادر حضرت علی (علیه السلام) و از شهدای بزرگ صدر اسلام است.
جعفر بن ابی طالب، کنیه اش ابوعبد الله ، پسر عموی پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) ، برادر حضرت علی (علیه السلام) ، و از شهدای بزرگ صدر اسلام . مادرش ، فاطمه بنت اسد بن هاشم ، نخستین زن هاشمی بود که با مردی هاشمی ، یعنی ابوطالب ، ازدواج کرد و به ترتیب چهار پسر به نامهای طالب ، عقیل ، جعفر و علی به دنیا آورد که فاصله زمانی میان هر کدام ده سال بود. جعفر بن ابی طالب بیست سال پس از عام الفیل (۵۷۰ میلادی ) در مکه به دنیا آمد. هنگامی که در مکه خشکسالی شد و ابوطالب دچار مضیقه مالی گردید، به پیشنهاد پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)، عباس بن عبدالمطلب نزد برادرش ابوطالب رفت و جعفر را به خانه خود برد و کفالتش را برعهده گرفت . جعفر همچنان نزد عمویش ماند تا اینکه اسلام آورد و بعد از وی بی نیاز شد.
← اسلام آوردن
بر اثر افزایش فشار و شکنجه کفار قریش و توصیه پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) به مسلمانان برای مهاجرت از مکه به حبشه ، جعفر بن ابی طالب در سال پنجم بعثت ، در دومین مهاجرت مسلمانان به حبشه ، همراه همسرش اسماء بنت عمیس به حبشه رفت. پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم)، به همراه جعفر، به عنوان امیر و سرپرست تمام مسلمانان مهاجر به حبشه ، نامه ای خطاب به نجاشی ، پادشاه آن سرزمین ، فرستاد و در آن ، ضمن دعوت وی به اسلام ، از او خواست تا به اوضاع جعفر و دیگر مسلمانان مهاجر و پناهنده به وی ، رسیدگی کند. وقتی کفار قریش ، عمرو بن عاص و عبدالله بن مسعود بن ابی ربیعه مخزومی و به روایتی عماره بن ولید را با هدایایی نزد نجاشی فرستادند تا شاید بتوانند مسلمانان مهاجر را به مکه بازگردانند، سخنگوی مسلمانان پناهنده به حبشه ، جعفر بن ابی طالب بود. او در جلسات مناظره به خوبی مواضع و دیدگاه اسلام را بیان کرد تا جایی که نجاشی و اسقفهایش را متقاعد ساخت و فرستادگان قریش ناامید به مکه بازگشتند. گفته شده است که نجاشی پس از سخنان جعفر بن ابی طالب اسلام آورد.
← فرزندان جعفر از اسماء
به گزارش برخی مورخان ، پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) پس از ورودش به مدینه میان مهاجران و انصار پیمان برادری بست . در این پیمان ، جعفر بن ابی طالب با معاذ بن جبل انصاری برادر شد ؛ اما، با توجه به اینکه جعفر بن ابی طالب در آن زمان در حبشه اقامت داشته است ، این خبر نمی تواند صحیح باشد مگر آنکه این پیمان غیابا بسته شده باشد. جایگاه و منزلت جعفر بن ابی طالب چنان والا بود که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) برای وی سهمی از غنایم نبرد بدر را، با اینکه در آن حضور نداشت ، در نظر گرفت .
باز گشت از حبشه
...
جعفر بن ابی طالب ملقب به ذوالجناحین و طیار امیر مهاجران به حبشه و فرمانده شهید سپاه اسلام در غزوه موته بود.
← اعراف گذرگاهی به بهشت
 ۱. ↑ الطبقات، ابن سعد، ج۱، ص۹۷.    
فرهنگ قرآن، مرکز فرهنگ و معارف قرآن، برگرفته از مقاله «جعفر بن ابی طالب».    
...
جعفر بن ابی طالب: از شهدای صدر اسلام می باشد.
ابوعبداللّه جعفر بن ابی طالب بن عبد المطلب از بنی هاشم از قریش ، پسرعموی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم و برادر حضرت علی علیه السّلام بود. مادرش فاطمه بنت اسد بن هاشم نخستین زن هاشمی بود که با یک مرد هاشمی یعنی ابوطالب ، سید قریش ازدواج کرد و به ترتیب ۴ پسر به نام های طالب، عقیل، جعفر و حضرت علی علیه السلام به دنیا آورد که فاصله زمانی میان هریک ۱۰ سال بود. او دو یا سه خواهر به نامهای ام هانی (فاخته)؛ جمانه و ریطه داشت.
جعفر بن ابی طالب: از شهدای صدر اسلام می باشد.
ابوعبداللّه جعفر بن ابی طالب بن عبد المطلب از بنی هاشم از قریش ، پسرعموی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم و برادر حضرت علی علیه السّلام بود. مادرش فاطمه بنت اسد بن هاشم نخستین زن هاشمی بود که با یک مرد هاشمی یعنی ابوطالب ، سید قریش ازدواج کرد و به ترتیب ۴ پسر به نام های طالب، عقیل، جعفر و حضرت علی علیه السلام به دنیا آورد که فاصله زمانی میان هریک ۱۰ سال بود. او دو یا سه خواهر به نامهای ام هانی (فاخته)؛ جمانه و ریطه داشت.
تولد
با توجه به اینکه جعفربن ابی طالب ۱۰ سال از حضرت علی علیه السّلام بزرگ تر بود و از آنجا که حضرت علی علیه السّلام ۳۰ سال پس از عام الفیل (۵۷۰ م) یعنی در سال ۶۰۰ میلادی متولد شده است، بنابراین می توان گفت که جعفر ۲۰ سال پس از عام الفیل و در حدود سال ۵۹۰ میلادی در مکه به دنیا آمده است.
کفالت جعفر توسط ابوطالب
هنگامی که در مکه خشکسالی شد و ابوطالب عیالوار دچار مضیقه مالی گردید به پیشنهاد حضرت رسول صلی الله علیه و آله وسلّم عباس بن عبدالمطلب نزد برادرش ابوطالب رفت و جعفر را به همراه خود به خانه اش برد و او را کفالت کرد ؛ ولی به نقل ابن شهر آشوب کفالت جعفر برعهده حمزه بود.
خصوصیات اخلاقی در زمان جاهلیت
...
برخی از منابع ابراهیم و محمد را فرزندان جعفر بن ابی طالب علیه السلام شمرده اند که از لشکر ابن زیاد فرار کردند.
پس از آن که در کوفه بانویی آنها را پناه داد، به دست همسر وی که از یاران ابن زیاد بود سرهای مبارکشان جدا شد و به فیض شهادت نایل آمدند.
خوارزمی، موفق بن احمد، مقتل الحسین علیه السلام، ج۲، ص۵۴.    
 ۱. ↑ خوارزمی، موفق بن احمد، مقتل الحسین علیه السلام، ج۲، ص۵۴.    
جمعی از نویسندگان، پِژوهشی پیرامون شهدای کربلا، ص۶۰.    
...
عبداللّه بن جعفر بن ابی طالب، بن عبد المطلب قرشی هاشمی، کنیه اش ابو جعفر، از اصحاب رسول اکرم صلوات الله علیه و امام علی و امام حسن علیهم السلام است.از او به مناسبت در باب حج نام برده اند.
زیارت عبد اللّه بن جعفر، همسر حضرت زینب سلام اللّه علیها در مدینه ، قبرستان بقیع مستحب است.
پدر و مادر عبدالله
نام پدر عبدالله، جعفر بن ابی طالب، برادر علی علیه السلام بود و مادرش اَسماء بنت عُمَیْس بود. جعفر بن ابی طالب یکی از نخستین مسلمانان در شهر مکه بود. ایشان در جریان هجرت مسلمانان به حبشه، از طرف پیامبر صلوات الله علیه به سرپرستی مهاجران برگزیده شد.
شهادت پدر عبدالله
وی در سال هفتم هجرت به مدینه بازگشت و در غزوه موته به عنوان فرمانده اول مسلمانان شرکت کرد و در همان جنگ به شهادت رسید.
علت نام گذاری پدر عبدالله به جعفر طیار
...
عبدالله بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب، از صحابه پیامبر، داماد امام علی (ع)، از یاران امام حسن(ع) و همسر حضرت زینب.
او نخستین مولود مسلمانان در حبشه بود که در کودکی با پیامبر (ص) بیعت نمود. در حمایت از علی (ع) در جنگ های جمل و صفّین شرکت کرد.
وی تا زمان صلح امام حسن (ع) با معاویه، با آن حضرت همراه بود. او در دوره حکومت معاویه و یزید عطایای آنها را می پذیرفت، و در واقعه کربلا حضور نداشت، اما دو تن از فرزندانش به نام های عون و محمّد در روز عاشورا به شهادت رسیدند و برخی دیگر از فرزندانش نیز در میان شهدای حره کشته شدند.
عون بن جعفر از یاران امام حسین علیه السلام است که در کربلا به شهادت رسید.
عون، مکنّی به ابوالقاسم، فرزند جعفر بن ابی طالب علیه السلام و اسماء بنت عمیس خثعمیه است. او در حبشه دیده به جهان گشود.
سال تولد عون
سال تولدش به خوبی دانسته نیست ولی چون در واقعه جانسوز عاشورا ۵۶ یا ۵۷ ساله بوده است، سالزاد وی به احتمال ۴ یا ۵ ه. ق می باشد.بنابه گزارش یعقوبی، پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم، پس از شهادت جعفر در جنگ مؤته در سال هشتم ه. ق عون و دو برادرش عبدالله و محمّد را در آغوش گرفت و نوازش کرد. در گزارش دیگری آمده است: پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم، فرزندان او را طلبید و به آرایشگر دستور داد سر آنها را بتراشد و سپس فرمود: عون در خلقت و اخلاق شبیه من است. نیز گفته اند: پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: او در خلقت و اخلاق شبیه پدرش می باشد.
بیعت عون با امام علی علیه السلام
عون از بیعت کنندگان با علی علیه السلام و از یاران آن حضرت بود که در تمام جنگ هایش شرکت داشت.
ازدواج عون
...

جعفر بن ابی طالب در دانشنامه ویکی پدیا

جعفر بن ابی طالب
جعفر ابن ابی طالب (۳۴ قبل از هجرت - ۸ قمری) ملقب به ذوالجناحین و مشهور به جعفر طیار یکی از صحابه و پسر عموی پیامبر اسلام محمد و همچنین برادر بزرگتر علی بن ابی طالب بود.
محمد بن جعفر طیار
وی در سال پنجم بعثت که آزار و شکنجه هایی که بت پرستان نسبت به مسلمانان روا می داشتند، به اوج خود رسیده و آنان را به ستوه آورده بود، سرکرده گروهی از مسلمانان بود که با اجازه محمد به سرزمین حبشه هجرت کردند. چون مردم حبشه از اهل کتاب و به دین عیسی بودند و می شد حدس زد که نسبت به یکتاپرستان مهربان خواهند بود. داستان دفاع جعفر ابن ابی طالب از اسلام و مسلمین در برابر نجاشی پادشاه حبشه (هنگامی که عمروعاص برای برگرداندن آن ها با هدایای بسیار به نزد پادشاه رفته و او را تحریک کرده بود) در تاریخ آمده است. جعفر بن ابی طالب پسری به نام عبدالله داشت که شوهر زینب بود.
وی در غزوه موته (سال هفت بعد از هجرت) رایت سپاه اسلام را داشت، تا آنکه دو دستش را بیفکندند و او با دو دست بریده سعی در برپا نگاه داشتن رایت اسلام داشت. محمد در مورد او گفت: «خداوند به جای آن دو دست دو بال عطا فرمود که بدانها در بهشت پرواز کند بهر جای که خواهد». وی برادر امام اول شیعیان نیز هست. مزار او در موته است.
نماز جعفر طیار یک نماز مستحبی است که منسوب به جعفر طیار است و در روایت های اسلامی، فضیلت های زیادی برای خواندن آن ذکر شده است. بر اساس احادیث اسلامی، این نماز را پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله تحت عنوان هدیه ای به جعفر بن ابی طالب تعلیم داد. هنگامی که جعفر در روز فتح خیبر از حبشه به شهر مدینه حرکت کرد، پیامبر اسلام به استقبال وی آمد و به مردم اعلام داشت:
عکس جعفر بن ابی طالب


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جعفر بن ابی طالب در دانشنامه آزاد پارسی

جعفر بن اَبی طالب (ح ۲۰ پیش از بعثت ـ۸ق)
(ملقب به جعفر طیّار) از صحابۀ پیامبر. عموزادۀ پیامبر (ص) و برادر مهتر امام علی (ع) بود. حدود بیست سال پیش از بعثت در مکه به دنیا آمد و همان جا پرورش یافت. دومین مردی بود که اسلام آورد. بسیار شبیه پیامبر (ص) بود چنان که پیامبر (ص) به او فرمود: «در صورت و سیرت شبیه منی». به سبب عنایت و دستگیری بسیار نسبت به مستمندان او را ابوالمساکین خواندند. جعفر سال پنجم بعثت با جمعی از یاران پیامبر به حبشه هجرت کرد و در سال ۷ق هم زمان با فتح خیبر به مدینه بازگشت، پیامبر با کمال خوشدلی از او استقبال کرد و فرمود: «نمی دانم به کدامیک خوشحال ترم به آمدن جعفر یا فتح خیبر؟» آنگاه نماز تسبیح را که به نماز جعفر طیّار شهرت یافته به او آموخت. در ماه جمادی الاولی سال ۸ق فرماندهی سپاه اسلام را به عهده گرفت و در نبرد مؤته (از نواحی بلقاء شام) چنان مردانه جنگید که دست هایش قطع شد و به شهادت رسید. پیامبر (ص) فرمودند: خداوند دو بال به او کرامت فرمود که همچون فرشتگان پرواز کند؛ لذا به «جعفر طیّار» و «ذوالجناحین» لقب یافته است. آرامگاهش در مؤته زیارتگاه مسلمانان و مورد احترام مسیحیان است.

ارتباط محتوایی با جعفر بن ابی طالب

جعفر بن ابی طالب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جعفر بن ابی طالب   • مفهوم جعفر بن ابی طالب   • تعریف جعفر بن ابی طالب   • معرفی جعفر بن ابی طالب   • جعفر بن ابی طالب چیست   • جعفر بن ابی طالب یعنی چی   • جعفر بن ابی طالب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جعفر بن ابی طالب
کلمه : جعفر بن ابی طالب
اشتباه تایپی : [utv fk hfd xhgf
عکس جعفر بن ابی طالب : در گوگل


آیا معنی جعفر بن ابی طالب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )