انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1027 100 1

جغرافیای طبیعی

جغرافیای طبیعی در دانشنامه ویکی پدیا

جغرافیای طبیعی
جغرافیای طبیعی (همچنین چهرنگاری و ژئوسیستم) عبارت است از مطالعهٔ جغرافیایی از چهره های طبیعی سیارهٔ زمین. این رشته از جغرافیا به تجزیه و تحلیل و سنجش پراکندگی اشکال زمین، آب و هوا، خاک ها، گیاهان، حیوانات و سایر پدیده های طبیعی می پردازد. جغرافیای طبیعی روی جغرافیا از نگاه علوم زمین تمرکز دارد و با هدف درک فیزیکی بهتر، در داخل بدنهٔ جغرافیای فیزیکی، زمین اغلب به چند «کره» یا محیط هایی تقسیم می شوند. این کره ها با اصلی بودن جو، سنگ کره، آب کره، هواکره، خاک کره و الگوهای جهانی گیاگان و زیاگان (زیست کره) است. شاخه های اصلی جغرافیای طبیعی عبارت اند از:
ژئومورفولوژی (زمین ریخت شناسی)
اقلیم شناسی (آب و هوا شناسی)
جغرافیای خاک
جغرافیای ساحلی
اقیانوس شناسی
بوم شناسی
جغرافیای طبیعی می تواند به دسته بندی کلی زیر تقسیم گردد:
عکس جغرافیای طبیعی
مختصات: ۳۳°۰۰′ شمالی ۶۵°۰۰′ شرقی / ۳۳٫۰۰۰°شمالی ۶۵٫۰۰۰°شرقی / 33.000; 65.000پارک ملی بند امیر در استان بامیان   در راه بهارک در استان بدخشان افغانستان   گذرگاه سالنگ در میانهٔ استان های پروان و بغلان   سد کجکی در استان هلمند   درهٔ کرنگال در استان کنر   سد دهله در استان قندهار   ولسوالی وته پور در استان کنر   دشتی در استان بغلان   یک خودروی گشت امنیتی در استان زابل   جاده ای که از میان دشت تگاب در استان کاپیسا می گذرد   ولسوالی خوگیانی در استان ننگرهار   استان غزنی در شرق افغانستان   برف در استان زابل   زمستان در استان اروزگان
افغانستان سرزمینی کوهستانی و محصور در خشکی است که در قلب قاره آسیا جای گرفته است. این سرزمین در نیمکره شمالی، نیمکره شرقی و در محدوده آسیای میانه واقع است. مساحت آن ۶۵۲٫۲۲۵ کیلومتر مربع و چهل و یکمین کشور جهان از نظر پهناوری به شمار می آید.
طول مرزهای افغانستان حدود ۵۸۰۰ کیلومتر است که شامل ۲۳۸۴ کیلومتر در شمال با جمهوری های تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان، ۲۲۴۰ کیلومتر از شرق و جنوب با پاکستان، ۷۳ تا ۹۳ کیلومتر از سمت شمال خاوری از راه تنگه واخان با استان مسلمان نشین سین کیانگ (سنجان) جمهوری خلق چین و ۸۵۵ تا ۹۳۰ کیلومتر در غرب با ایران (که ۶۱۹ کیلومتر آن با استان خراسان است)، می باشد. بیشترین فاصله شرق تا غرب افغانستان ۱۲۴۰ کیلومتر، شمال تا جنوب آن ۸۵۵ کیلومتر و کمترین فاصلهٔ آن با آب های آزاد جهان نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر است.
بخش های گسترده ای از خاک افغانستان، بیشتر در شمال و شرق کشور، را کوه ها و سنگلاخ ها پوشانده است. کوه های هندوکش به طول ۶۰۰ و عرض ۱۰۰ کیلومتر از سمت شمال شرقی به غرب و جنوب غربی کشیده شده و تقریباً از میانه کشور می گذرد. این کوه ها بیش از نیمی از سرزمین افغانستان را فرا گرفته و برای شهرهای کابل، قندهار و هرات ارزش راهبردی مهمی ایجاد کرده است. این کوه ها هر اندازه که به سوی غرب امتداد می یابند از ارتفاع آن ها کاسته شده و در نزدیکی مرزهای ایران تبدیل به کوه ها و تپه های کم ارتفاع می گردند. در بلندی های هندوکش همواره برف وجود دارد. حتی در تابستان ها نیز قله ها و یخچال ها پر برف است. در میان کوهستان های هندوکش، دره های ژرف، خوش آب و هوا، زیبا و حاصلخیزی وجود دارد که محیط مساعدی برای پرورش دام و تولید میوه است.
جغرافیای طبیعی کشور مراکش در شمال آفریقا:
تنگل وادی درعه (۱۲۰۰ کلم)،
ام الربیع (۶۰۰ کلم)،
سبو(۵۰۰ کلم)،
ملویه (۴۵۰ کلم)، تانسیفت(۲۷۰ کلم)، زیز (۲۷۰ کلم)، ابو رقراق (۲۵۰ کلم).
دره ها- رودها- کوهها :
رشته کوه های ریف - اطلس مدیترانه ای - اطلس بزرگ - اطلس کوچک•
تدغین (۲۴۶۵ م) - بوناصر (۳۳۲۶ م) - بویبلان (۳۱۹۰ م) - توبقال (۴۱۶۵ م) مکون (۴۰۷۱ م)- العیاشی (۳۷۴۷ م) - اکلیم (۲۵۳۱ م).
بخش عمده ای از مساحت استان هرمزگان را مناطق کوهستانی در برگرفته اند و کوه های این منطقه ادامه رشته کوه های زاگرس اند که به تدریج از شمال شرقی به جنوب شرقی امتداد می یابند. ادامه این رشته همراه با کاهش ارتفاع، به تپه ماهورهای آهکی، گچی و شنی منتهی شده و به زمین های پست ساحلی خلیج فارس و دریای عمان متصل می گردد. این ناحیه پست ساحلی، در اطراف تنگه هرمز وسعت بیشتری یافته، و شرایط مساعدی برای کشاورزی و صیفی به وجود آورده است.
باد سهیلی
باد شمالی
باد نشی (نعشی)
باد غربی
باد شرجی یا (باد شرقی)
باد قوس (کوش)
باد لوار (تش باد) یا (آتش باد)
باد بحری یا (باد شمال غربی)
با توجه به مشخصات اقلیمی و استقرار استان هرمزگان در منطقه فوق حاره ای، گرمی هوا مهم ترین پدیده مشهود اقلیمی آن است. استان هرمزگان از مناطق گرم و خشک ایران است و اقلیم آن تحت تأثیر آب و هوای نیمه بیابانی و بیابانی قرار دارد. هوای نوار ساحلی در تابستان ها بسیار گرم و مرطوب است و گاهی نیز دمای آن از ۵۲ درجه سانتیگراد تجاوز می کند. دمای متوسط سالانه این منطقه در حدود ۲۷ درجه سانتیگراد است.
از ویژگی های آب و هوایی استان هرمزگان، یک فصل طولانی گرم و یک فصل کوتاه خنک است. فصل گرم همراه با هوای شرجی ۹ ماه به درازا می کشد. فصل تابستان از اوایل اسفند ماه شروع می شود، هوا رفته رفته رو به گرمی می رود تااینکه گرما در ماه های تیر و مرداد به اوج خود می رسد. فصل خنک آن همراه با خشکی نسبی هوا در حدود سه ماه طول می کشد. این فصل از اوایل آذرماه شروع می شود و تحت تأثیر توده های هوای خنک غربی قرار می گیرد. دمای هوای این استان در سردترین شبهای سال به ندرت به صفر درجه می رسد و در روزهای زمستانی دمای آن معمولاً از ده درجه سانتی گراد بالای صفر پایین تر نمی آید.
آب و هوای این استان همانند آب وهوای نواحی بیابانی است و میزان بارش های جوی آن نیز فوق العاده اندک می باشد. در این منطقه، در حدود نه ماه از سال بارندگی مهمی صورت نمی گیرد و قسمت عمده بارندگی آن نیز در یک یا دو نوبت بوقوع می پیوندد. در همان موارد اندک هم بارندگی آن اغلب مانند بارانهای بهاری سیل آسا است وخسارات فراوانی به بار می آورد. میزان رطوبت نسبی در سواحل خلیج فارس عمدتاً بالا است و بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد نوسان دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جغرافیای طبیعی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Morning glory > Indexicality
معصومه ع > exposed
ساره مفیدی > fate overtook
سعید > It's a safe bet!
سعید > I'm toast
سعید > toast
mahdi._vahedi > rell
خاک بر سرت > توفتدن

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جغرافیای طبیعی   • مفهوم جغرافیای طبیعی   • تعریف جغرافیای طبیعی   • معرفی جغرافیای طبیعی   • جغرافیای طبیعی چیست   • جغرافیای طبیعی یعنی چی   • جغرافیای طبیعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جغرافیای طبیعی
کلمه : جغرافیای طبیعی
اشتباه تایپی : [yvhtdhd xfdud
عکس جغرافیای طبیعی : در گوگل


آیا معنی جغرافیای طبیعی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )