برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1334 100 1

جلادت بدرخان

جلادت بدرخان در دانشنامه ویکی پدیا

جلادت بدرخان
جلادت بدرخان در سال ۱۸۹۳ در ] دیده به جهان گشود. در دهه بیست قرن بیستم برای دریافت مدرک دکترای خود در حقوق راهی آلمان شده و در دهه سی قرن بیستم به دمشق برگشت. در آن هنگام سوریه تحت قیمومت و کنترل فرانسوی ها بود، در آنجا فعالیت های کردی را آغاز کرد. او مبدع پرچم دارای سه رنگ و خورشید ۲۱ پرتو در وسط، در اوایل سال ۱۹۱۹ است (که هنوز هم بعد از گذشت صد سال با وجود بی پایه و مایگیش مورد استفاده بارزانی قرار می گیرد) و یکی از اعضای سازمان خویی بوون (استقلال) شد که پایه گذاری انقلاب آرارات در سال ۱۹۲۷ به رهبری احسان نوری پاشا را بر عهده داشت. پس از شکست قیام آرارات در سال ۱۹۳۰ جلادت بدرخان دست از سیاست کشیده و تمام هم وغم خود را صرف زبان و ادبیات کردی نمود.
الفبای کردی
دستور زبان کردی (کرمانجی)
فرهنگ لغت کردی (کرمانجی)
خودآموز الفبای کردی
نگاهی به الفبا
مقدمه ای بر مولود
مقدمه ای بر نماز کردهای ایزدی
نامه ای به مصطفی کمال پاشا
دربارهٔ مسئله کردستان و ترجمه دهها اثر چاپ شده و نشده دیگر به کردی کرمانجی و از کردی کرمانجی به دیگر زبان ها.
او در سال ۱۹۳۲ مجله ای به نام هاوار (فریاد) را منتشر کرد. از سال ۱۹۳۲ تا ۱۹۴۳ وی ۵۷ شماره این مجله را منتشر نمود. بدرخان علاوه بر این از سال ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ مجله ای دیگر به نام روناهی (روشنایی) را نیز به زبان کردی منتشر کرد. ۲۸ شماره از این مجله را نیز چاپ کرد. وی علاوه بر این مجلات کتب دیگری را نیز به زبان کردی منتشر نمود.
این شاهزاده کرد و از امرای امیرنشین بوتان در دوره عثمانی به ۱۲ زبان شرقی و غربی مسلط بود. وی الفبای کنونی کردی کرمانجی موسوم به الفبای لاتینی یا الفبای هاوار را پس از ۱۴ سال تحقیق و تفحص زبانشناختی پایه گذاری نمود و زبان کردی را وارد مرحله جدید کرد. این زادمرد بزرگ کرد پایه گذار گروه زبان و ادبیات کردی در دانشگاه پاریس است که اکنون تا مقطع دکترا تدریس می شود.
وی همراه برادرش کامران با مجله هاوار دهها اثر دیگر را به کردها معرفی کرد. وی در سال ۱۹۵۱ در غربت و در سوریه دار فانی را وداع گفت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جلادت بدرخان

جلادت بدرخان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جلادت بدرخان   • مفهوم جلادت بدرخان   • تعریف جلادت بدرخان   • معرفی جلادت بدرخان   • جلادت بدرخان چیست   • جلادت بدرخان یعنی چی   • جلادت بدرخان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جلادت بدرخان
کلمه : جلادت بدرخان
اشتباه تایپی : [ghnj fnvohk
عکس جلادت بدرخان : در گوگل

آیا معنی جلادت بدرخان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )