انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 952 100 1

جمجمه

/jomjome/

برابر پارسی: کاسه سر، استخوان سر

معنی جمجمه در لغت نامه دهخدا

جمجمة. [ ج َ ج َ م َ ] (ع مص ) سخن ناپیدا گفتن. (منتهی الارب ). || پنهان داشتن چیزی در دل. || هلاک گردانیدن. (منتهی الارب ) (از ذیل اقرب الموارد).

جمجمة. [ ج ُ ج ُ م َ ] (ع اِ) کاسه ٔ سر یا استخوانی که در آن دماغ است. ج ، جمجم. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || نوعی از پیمانه است. (منتهی الارب ). || چاه در شوره زار. || قدح چوبین. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || چوب قلبه که در آن آهن تعبیه کنند. (منتهی الارب ). ج ، جماجم. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).

معنی جمجمه به فارسی

جمجمه
استخوان سر، کاسه سرکه ازهشت تکه استخوان متصل است
( اسم ) کاس. سر استخوان سرکه دارای هشتقطعه استخوان متصل بهم است .جمع جماجم .
سخن ناپیدا گفتن یا پنهان داشتن چیزی در دل یا هلاک گردانیدن .
[ گویش مازنی ] /jemjeme/ چشمه ی پر از آب - غلغل کننده ۳سینه ریز ۴چشمه ای در حوالی بهشهر
[cephalometer] [پزشکی] ابزاری برای اندازه گیری سر
[cephalometric] [پزشکی] مربوط یا منسوب به جمجمه سنجی
[cephalometry] [پزشکی] بررسی اندازه و شکل جمجمه
[cephalogram] [پزشکی] تصویر پرتونگاشتی از جمجمه
[cephalography] [پزشکی] پرتونگاری از جمجمه
[cranial prosthesis] [پیوند] برسازه ای که از آن برای ترمیم بخش ازبین رفتۀ جمجمه استفاده می شود

معنی جمجمه در فرهنگ معین

جمجمه
(جُ جُ مِ) [ ع . جمجمة ] (اِ.) کاسة سر.

معنی جمجمه در فرهنگ فارسی عمید

جمجمه
۱. سخن گفتن به طور مبهم.
۲. [مجاز] صدای پای اسبان.
۱. (زیست شناسی) محفظۀ سر مهره داران که در انسان از هشت تکه استخوان متصل به هم تشکیل شده و مغز سر در آن جا دارد.
۲. [قدیمی] چاهی که در شوره زار کنده شود.

جمجمه در دانشنامه اسلامی

جمجمه
استخوان سر که وظیفه محافظت از مغز را دارد جمجمه نامیده می شود.
محفظه استخوانی سر است که مغز را احاطه کرده است.

کاربرد جمجمه در فقه
ازآن درباب قصاص ودیات نام برده اند.

احکام جمجمه
...

جمجمه در دانشنامه ویکی پدیا

جمجمه
جمجمه یک ساختار استخوانی است که در تمامی حیوانات وجود دارد که به عنوان چهارچوب سر عمل می کند. جمجمه ساختار صورت را حفظ می کند و مغز را هم از صدمه دیدن حفظ می کند.
جمجمه بدون در نظر گرفتن استخوان متحرک فک تحتانی، کرانیوم نامیده می شود. کرانیوم از دو بخش تشکیل شده است. جمجمه مغزی که بخشی از جمجمه است که وظیفه حفاظت از مغز را بر عهده دارد؛ و قسمت دوم استخوانهای صورت، در جلو و پایین جعبه مغزی قرار گرفته است و اسکلت صورت را می سازد. استخوانهای جعبه مغزی ۸ عدد هستند ۴ عدد فرد و میانی و ۲ عدد زوج و طرفی هستند. استخوانهای صورت ۱۴ عدد هستند که ۶ عدد زوج و ۲ عدد فرد هستند.
در مجموع ۲۲ عدد استخوان، جمجمه را تشکیل می دهند. در ضخامت برخی از استخوانهای سر و صورت حفرات تو خالی هوایی به نام سینوس وجود دارند. غیر از مفصل فکی گیجگاهی که تنها مفصل متحرک جمجمه است بقیه استخوانها از طریق مفاصل لیفی به یکدیگر متصل هستند.
جمجمه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
جمجمه (رودبار جنوب)
جمجمه (فیلم)
جمجمه (رودبار جنوب)، روستایی از توابع بخش جازموریان شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان ایران است.
«جمجمه» (انگلیسی: The Skulls (film)) یک فیلم به کارگردانی راب کوهن است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد.
جمجمه ۲ (انگلیسی: The Skulls II) یک فیلم در سبک مهیج است که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به رابین دان اشاره کرد.
جمجمه ۲ (انگلیسی: The Skulls III) یک فیلم در سبک مهیج است که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به کلیر کریمر، برایس جانسون، استیو براون، بری باستویک، و لن کری یو اشاره کرد.
جمجمه بُری یا کرانیوتومی (به انگلیسی: Craniotomy) نام یک عمل جراحی است که در آن قسمتی از استخوان جمجمه به طور موقت جهت دسترسی به بافت مغز برداشته می شود.
باز کردن جمجمه با عمل جراحی برای بیرون آوردن تومور، کاستن فشار داخلی و یا تخلیه لخته خون انجام می شود. برش جمجمه جنین در زایمان های سخت نیز گونه ای از جمجمه بری است.
عمل جراحی جمجمه بُری یک به عنوان یک اقدام حیاتی در بیماران مبتلا به ضایعات مغزی و یا آسیب مغزی پس از سانحه (TBI) محسوب می شود. همچنین می تواند به پزشکان اجازه کاشت محرکهای عمیق مغزی در بیماران مبتلا به پارکینسون، صرع و تومورهای مخچه را بدهد.
کرانیوتومی عملی متمایز از کرانیکتومی می باشد. در این عمل به بافت مغز اجازه داده می شود تا تورم آن از بین برود و فشار داخل جمجمه کاهش یابد. در این عمل از طریق جمجمه توسط یک مته استخوان جمجمه تا سخت شامه سوراخ می گردد.
جُمجُمه داران (به انگلیسی: Craniata) یک کلاد (زیست دسته) از جانوران طنابدار است که نمایندگان زندهٔ آن شامل مهره داران و مخاطی واران (Myxini) است.
همان گونه که از نام آن برمی آید، کلاد جمجمه داران همه جانورانی را در بر می گیرد که دارای جمجمه هستند.
پیش از این مخاطی واران و سرسپرریختان را نیز جزو مهره داران به شمار می آوردند ولی امروزه برای تفکیک آن ها، این سه آرایه را تحت آرایهٔ دیگری به نام جمجمه داران قرار می دهند.
جمجمه شناسی یا جمجمه خوانی نظریه ای است که ادعا دارد منش و شخصیت افراد را می توان از روی شکل جمجمهٔ آنها تشخیص داد. بیشتر، پستی وبلندی های سر است که مورد نظر جمجمه خوانان است. این افراد ادعا دارند که بزهکار بودن یا نبودن اشخاص را هم می توان از قرائن روی جمجمهٔ آنان دید.
ایدهٔ جمجمه خوانی پیرامون سال ۱۸۰۰ از سوی یک پزشک آلمانی به نام فرانتس یوزف گال (Franz Joseph Gall) ساخته و پرداخته شد.
جمجمهٔ گویس، جمجمهٔ یکی از انسان سایان است که در ۱۶ فوریهٔ سال ۲۰۰۶ میلادی در نزدیکی گویس، یک شاخه از رودخانهٔ آوش در منطقهٔ عفار، اتیوپی کشف شد. قدمت این جمجمه بین ۲۰۰٫۰۰۰ تا ۵۰۰٫۰۰۰ سال تخمین زده شد. این اکتشاف توسط سیلشی سماو، مسوول پروژهٔ پژوهشی دیرین انسان شناسی گونا گزارش شد.
این جمجمه توسط اساهمد هومت، یکی از اعضای پروژهٔ پژوهشی دیرین انسان شناسی گونا، کشف شد.
جمجمه ها (انگلیسی: The Skulls) فیلمی به کارگردانی راب کوهن است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد.
جمجمه های بلورین آثار کنده کاری شده از جنس کوارتز شفاف یا شیری رنگ به شکل جمجمه انسان هستند که ادعا می شود در آمریکای میانه در دوره پیش از کشف آمریکا توسط کریستف کلمب ساخته شده اند. هرچند تا کنون انتساب هیچ کدام از نمونه های آزمایش شده به دوران قبل از کلمب توسط بررسی های علمی تایید نشده است. بررسی های علمی نشان می دهد این جمجمه ها در میانه یا انتهای قرن نوزدهم میلادی و به احتمال زیاد در اروپا ساخته شده اند.
در بعضی منابع ادعا می شود که این جمجمه ها دارای قدرت های فراطبیعی هستند و در داستان های مختلف، فیلم های سینمایی، سریال های علمی-تخیلی و بازی های کامپیوتری مختلفی به این قدرت ها اشاره شده است. با این وجود اثری از این جمجمه ها در منابع اساطیری یا مذهبی آمریکای میانه یا سایر بومیان آمریکا وجود ندارد.
استخوان صلیبی (سم)
استخوان صلیبی (ارتش)
پرچم دزدان دریایی
جمجمه و استخوان، جمعیت سری
جمجمه و استخوان (آلبوم)
کرانیوپلاستی (به انگلیسی: Cranioplasty) به عمل جراحی تعمیر (ترمیم) بدشکلی یا آسیب جمجمه اطلاق می شود. در واقع کرانیوپلاستی نوعی جراحی پلاستیک مربوط به جمجمه است.
کرانیوپلاستی می تواند شامل قرار دادن یک صفحه یا دیگر ابزارهای حمایتی باشد که جهت فرم دادن به استخوان سر مورد استفاده قرار می گیرند و به وسیله پیچ در جای مورد نظر ثابت می شوند. سر تا بهبود جراحی توسط وسایل جانبی خارجی حمایت می شوند. جزئیات این روش با توجه به منطقه مورد عمل در جمجمه و نوع عمل متفاوت است.
قبل از عمل جراحی سر بیمار مورد تصویر برداری با اشعه ایکس قرار می گیرد و جراح با خانواده بیمار مشورت نموده و همچنین با توجه به نوع بیماری و هدف عمل جراحی، ماده مورد استفاده در کرانیوپلاستی و ترمیم جمجمه را انتخاب می کند.
جام جمجمه (انگلیسی: Skull cup) به جامی برای نوشیدن یا کاسه ای برای خوردن غذا گفته می شود که از استخوان جمجمه انسان ساخته شده باشد. در جام جمجمه استخوان فرق سر انسان از بقیه جمجمه جدا شده و بطور معکوس استفاده می شود.
جوش خوردن جمجمه، یا جوش خوردن زودرس استخوانهای جمجمه نوزادان جزو بد شکلی های سرو صورت(craniofacial malformations)طبقه بندی می شود. در بین استخوان های گنبد جمجمه(calvaria) نوزاد انسان مفاصل لیفی (fibrous sutures) نرمی وجود دارد، در بعضی ازنواحی جمجمه فاصله بین استخوان بیشر بوده و ملاج(fontanels) نامیده می شوند. مفاصل و ملاج های نرم جمجمه نوزاد این امکان را فراهم می کند تا درهنگام زایمان، استخوان های جمجمه به توانند کمی روی هم جابجا شده و اندازه جمجمه کمی کوچکتر شود و سر بچه بتواند بدون مشکل از مجرای زایمانی عبور کند این درزها و ملاج ها به تدریج تا هجده ماهگی که رشد مغز کامل می شود سفت و محکم می شوند در سنین سی سالگی به بعد و به مرور زمان در اثر پدیده استخوان سازی(ossification)، به طور طبیعی استخوان های جمجمه به یک دیگر جوش می خورند (سینوستوز) و مفاصل درزی نا پدید می شوند. در پزشکی قانونی برای تعین سن تقریبی جمجمه ها از میزان جوش خوردگی مفاصل جمجمه استفاده می شود. به دلایل ژنتیکی، یا اختلالات غده سپری (تیروئید)، یا بیماری های مربوط به از سوخت و ساز (متابولیسم)، عمل جوش خوردن استخوان ها درجمجمه یک نوزاد بروز نماید غیرطبیعی است و این حالت را جوش خوردن زود رس جمجمه (کرانیوسین اوستوسیز) می گویند، (به زبان یونانی، کرانیو: جمجمه، اوستو:استخوان، سیز:شدن). از هر ده هزار نوزاد یکی به این حالت در می آید. در این حالت الگوی رشد جمجمه بچه تغیر می کند و جمجمه نوزاد نمی تواند در محل های جوش خوردگی رشد نماید و به ناچار رشد جمجمه در محل هایی که هنوز جوش نخورده اند ادامه پیدا می کند. در بعضی از نوزادان ممکن است این جوش خوردگی زیاد نباشد و فضای کافی برای رشد مغز مهیا باشد اما ممکن است شکل سرو صورت نوزاد غیرطبیعی شود. اگر جوش خوردن جمجمه پیشرفته باشد و بیشتر درزها ی جمجمه به هم جوش خورده باشند، دراین صورت مغز جای کافی برای رشد ندارد و فشار درون جمجمه بالا می رود وباعث بروز عقب افتادگی ذهنی (کمی ضریب هوشی)، تشنج، نقایص بینایی وبه هم ریختن خواب و خوراک نوزاد می گردد .
دربیشتر موارد جوش خوردن جمجمه نوزادان یک عارضه تنها بیشتر نیست، امادر ۱۵ تا ۴۰ از موارد جوش خوردن جمجمه نوزادان ممکن است بخشی از یک نشانگان(syndrome) و نشانه ای از بیماری اصلی دیگر باشد. جوش خوردن جمجمه نوزادان شکل های مختلف و نام های متفاوتی دارد؛ که به نحوه جوش خوردن درزهای اصلی گنبد جمجمه مربوط می شود. درزهای اصلی جمجمه نوزاد: درزلامی(lambdoid)در پشت سر (به صورت عددهشت)، درز تاجی(coronal)در بالای پیشانی به صورت کمانی شکل مابین دو گیج گاه، درز میانی(sagitta) در بالای سر درخط میانی، مابین درز لامی و تاجی؛ و درز پیشانی (metopic) در میان دو نیمه راست و چپ استخوان پیشانی نوزاد.
سوراخ پاره ای (انگلیسی: Foramen lacerum) بین رأس پتروز تمپورال در عقب و تنه و بال بزرگ استخوان پروانه ای در جلو قرار گرفته است. کف این حفره توسط یک لایه غضروفی لیفی اشغال می گردد. این لایه غضروفی توسط عصب ویدین یا بالی و یک شاخه مننژینال (از شریان خلفی صعودی) سوراخ می شود. از قسمت فوقانی سوراخ شریان کاروتید داخلی همراه با شبکه سمپاتیکی دور آن عبور می کند.
قاعده جمجمه (انگلیسی: Base of skull) یا پایه جمجمه پایین ترین بخش جمجمه است که قسمت های بسیار مهمی از مغز و ساقه مغز روی آن قرار می گیرند. دوازده جفت اعصاب جمجمه ای، نخاع و بویژه رگ های اصلی خون رسانی مغز از قاعده جمجمه وارد مغز می شوند. کوچکترین ضربه، دستکاری و یا تومور این ناحیه بسادگی موجب مرگ یا فلج همیشگی می گردد. این بخش از جمجمه روی حدقه چشم، بینی، سینوس ها و گوش میانی و داخلی استقرار یافته است. به علت وجود این همسایگی است که گاهی بیماری های بینی و سینوس موجب درگیری قاعده جمجمه و برعکس می شود.
گوشه ای جمجمه (نام علمی: Goniocranion) نام یک سرده از راسته سوف ماهی سانان است.
محوطه جمجمه مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در شهرستان ایجرود، بخش مرکزی، دهستان گلابر، روستای قره دره، ۱۲۷۰ متری جنوب شرق روستا واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۰۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
کونگ :جزیره جمجمه (به انگلیسی: Kong: Skull Island) فیلمی حماسی ماجراجویی است که در سال ۲۰۱۷ ساخته میشود و جوردن وی روبرت آن را کارگردانی کرده است. تام هیدلستون، بری لارسن، ساموئل ال جکسون و جان رایلی از جمله بازیگران فیلم Kong: Skull Island بودند که در این رویداد شاهد حضور آن ها بودیم. در سال ۲۰۱۵ تایید شد که فیلم Kong: Skull Island قرار است تنها بخشی از مجموعه هیولایی که درحال شکل گرفتن است، باشد. پس از موفقیت فیلم گودزیلا (Godzilla) در سال ۲۰۱۴، کمپانی برادران وارنر و لجندری پیکچرز تصمیم به ایجاد یک مجموعه سینمایی مشترک گرفتند، که علاوه بر Kong: Skull Island، دو فیلم گودزیلا ۲ (Godzilla 2) که در سال ۲۰۱۹ اکران خواهد شد و فیلم نبرد گودزیلا با کونگ (Godzilla vs. Kong) قرار است دیگر فیلم های این مجموعه باشند. فیلم Kong: Skull Island برای اکران در تاریخ ۱۰ مارس ۲۰۱۷ (۱۹ اسفند ۹۵) برنامه ریزی شده است و فیلمبرداری این فیلم در هاوایی ویتنام و استرالیا انجام شده است. داستان فیلم در مورد گروهی از اکتشاف گران است که سفری ماجراجویانه را به جزیره ای گرمسیری، اسرارآمیز و پر رمز و راز آغاز می کنند.
این فیلم با بودجه ای ۱۹۰ میلیون دلاری کار خود را شروع کرده.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جمجمه

جمجمه در جدول کلمات

نقطه ای در جمجمه کودک
ملاج

معنی جمجمه به انگلیسی

pan (اسم)
تغار ، جمجمه ، قاب ، ماهی تابه ، کفه ، کفه ترازو ، روغن داغکن ، گودال اب
scalp (اسم)
الک ، جمجمه ، پوست فرق سر ، پوست سر با مو
brainpan (اسم)
جمجمه ، کاسه مغز
skull (اسم)
جمجمه ، کاسه سر
cranium (اسم)
جمجمه ، کاسه سر

معنی کلمه جمجمه به عربی

جمجمه
جمجمة , مغلاة

جمجمه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی جمجمه

فرانک ٠٠:٠٦ - ١٣٩٧/٠٢/٣١
اهیانه
|

شهریار آریابد ١٢:٣٢ - ١٣٩٧/١٢/١٩
در پهلوی " کدفت ، مسترگ " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو .
|

محمدرحیم ریگی ١٣:٠٣ - ١٣٩٨/٠٤/٢٩
کامپول یاکامپک :kampack.or. kampol (بلوچی)
|

پیشنهاد شما درباره معنی جمجمهنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• استخوان جمجمه در جدول   • آناتومی جمجمه   • اسم استخوان جمجمه   • جمجمه انسان   • استخوان جمجمه حل جدول   • جمجمه ترسناک   • نام دیگر استخوان جمجمه   • نام استخوان خفاشی شکل جمجمه   • معنی جمجمه   • مفهوم جمجمه   • تعریف جمجمه   • معرفی جمجمه   • جمجمه چیست   • جمجمه یعنی چی   • جمجمه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمجمه
کلمه : جمجمه
اشتباه تایپی : [l[li
آوا : jomjome
نقش : اسم
عکس جمجمه : در گوگل


آیا معنی جمجمه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )