برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1205 100 1

جمشید و خورشید

جمشید و خورشید در دانشنامه ویکی پدیا

جمشید و خورشید
جمشید و خورشید یا شبستان وصال که در پیروی از خسرو و شیرین به نظم کشیده شده است، تنها اثر مستور بیگدلی می باشد که به صورت شعر نگاشته شده است.
نسخه دست نوشته این کتاب در کتابخانه شخصی آیت الله بروجردی با شماره ردیف ۲۴۸۱ قرار دارد.
این نسخه خطی توسط میرزا فضل الله بیگدلی شاملو (مشهور به باباخان) فرزند میرزا ابوالفضل بیگدلی شاملو در اواخر شهر شوال ۱۳۰۶ هجری قمری به کتابت درآمده است.
این کتاب با همکاری پروفسور غلامحسین بیگدلی و دکتر محمدحسین ضیائی بیگدلی و بانو دکتر حشمت الملوک (فروغ) بیگدلی آذری عکس برداری، ویراستاری و به چاپ رسیده است.
عکس جمشید و خورشید
جمشید و خورشید انیمیشنی ایرانی و محصول سال ۱۳۸۴ است. ساخت این انیمیشن ۴ سال طول کشید و پس از آن نیز به مدت ۱۰ سال اجازهٔ اکران نداشت. این انیمیشن، چهارمین انیمیشن سینمایی در ایران به شمار می رود.
پرویز پرستویی در نقش منجم، کارام
امین حیایی در نقش جمشید
ترانه علیدوستی در نقش خورشید
رامبد جوان در نقش ماهان
ثریا قاسمی در نقش ندیمه
حبیب رضایی در نقش آبا
چنگیز جلیلوند در نقش حاکم
در گذشته های دور و در گوشه ای از سرزمین پهناور ایران، گروهی از شاه زادگان به خواستگاری خورشید دختر پادشاه می آیند تا شایسته ترین آنها انتخاب و داماد و وارث تاج و تخت پادشاه شوند. منجم دربار که سالهاست عاشق دختر پادشاه است، خورشید را دزدیده و او را به سرزمینی دور می برد. جمشید برای نجات خورشید به جنگ با منجم می رود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جمشید و خورشید در دانشنامه آزاد پارسی

سرودۀ سلمان ساوجی، مثنوی عاشقانه، به فارسی. شاعر این مثنوی را به نام سلطان اویس جلایری در ۷۶۳ق سروده است. در این منظومه که به تقلید خسرو و شیرین نظامی سروده شده است جمشید، شاهزادۀ چینی با دیدن مهرویی در خواب، عاشق او می شود. از نقاش جهان دیده ای می شنود که آن دختر، خورشید، دختر قیصر روم، است. جمشید راهی سفر می شود و داستان با حوادث سفر جمشید به روم، برای رسیدن به خورشید ادامه می یابد؛ پس از گذراندن مشکلات بسیار، سرانجام شاهزاده ای از شام را، که به خواستگاری خورشید آمده بود، در مبارزۀ چوگان و شکار و شراب خواری شکست می دهد و در نهایت با خورشید ازدواج می کند. این مثنوی به سبب داشتن مضامین تازۀ شعری اهمیت دارد. مثنوی جمشید و خورشید که نخستین مثنوی از منظومه های عاشقانۀ دوگانه سلمان است به اهتمام ج. پ. آسموسن و فریدون وهمن به چاپ رسیده است (۱۳۴۸ش).

جمشید و خورشید را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جمشید و خورشید   • مفهوم جمشید و خورشید   • تعریف جمشید و خورشید   • معرفی جمشید و خورشید   • جمشید و خورشید چیست   • جمشید و خورشید یعنی چی   • جمشید و خورشید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمشید و خورشید
کلمه : جمشید و خورشید
اشتباه تایپی : [ladn , o,vadn
عکس جمشید و خورشید : در گوگل

آیا معنی جمشید و خورشید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )