انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 942 100 1

جمع عرفی

جمع عرفی در دانشنامه اسلامی

جمع عرفی
ـــ جمع بین دو دلیل به ظاهر متعارض بر اساس قواعد عرفی را جمع عرفی می گویند. به جمع عرفی، توفیق دلالی، توفیق عرفی، توفیق عرفی مقبول، جمع دلالتی، جمع دلالی، جمع عرفی عقلایی، جمع عرفی مقبول، جمع عقلایی و جمع مقبول نیز گفته می شود. ـــ رفع تنافی میان دو یا چند دلیل به شیوه معمول نزد عرف است.
جمع عرفی، مقابل جمع تبرعی عبارت است از جمع بین دو دلیل به ظاهر متعارض با تصرف در دلالت آنها بر اساس قواعد پذیرفته نزد عرف که در کشف مراد از دو کلام متعارض به آنها مراجعه می شود.در جمع عرفی معمولًا یکی از دو دلیل، قرینه و یا در حکم قرینه بر مقصود متکلم از دلیل دیگر خواهد بود، مانند عام و خاص که تعارض ظاهری آن دو با تقدیم خاص بر عام و قرینه گرفتن آن بر مراد از عام، رفع می شود.
مفهوم جمع عرفی
جمع عرفی از اقسام جمع بین ادله و به معنای ایجاد سازگاری و رفع تنافی میان مدلول دو دلیل است، به گونه ای که عرف و عقلای عالم آن را پسندیده و در محاورات خود از آن بهره می گیرند، مانند این که دلیل عام بگوید: «اکرم العلما» و دلیل خاص بگوید: «لا تکرم العالم الفاسق»؛ در این صورت بین دو دلیل جمع می شود و عام ، بر خاص حمل می گردد و نتیجه جمع بین این دو، وجوب اکرام عالم غیر فاسق است.
کاربرد جمع عرفی
از این عنوان در اصول فقه، بحث تعادل و تراجیح سخن رفته است.بنابر آنچه معروف میان اصولیان است، در تعارض بین دو دلیل به مقتضای قاعده «الجمع مهما امکن اولیٰ من الطرح» مرجع قواعد جمع عرفی است و در صورت عدم امکان جمع عرفی بین آن دو، به قواعد باب تعارض رجوع می گردد.
از مصادیق جمع عرفی
...
احکام جمع عرفی، شرایط معتبر برای جمع عرفی بین دو یا چند دلیل را می گویند.
منظور از احکام جمع عرفی، امور و شرایطی است که جمع عرفی بین دو یا چند دلیل به تحقق آن ها بستگی دارد.
شرایط جمع عرفی
این امور و شرایط عبارت اند از:۱. هر دو دلیل در جمع عرفی، باید دلیل لفظی یا چیزی که در حکم دلیل لفظی است، باشد؛۲. هر دو دلیل باید از یک متکلم و یا از جهت واحد صادر شده باشد؛۳. علم اجمالی به عدم صدور یکی از دو دلیل از سوی شارع ، وجود نداشته باشد، زیرا در این حالت، در حقیقت ، بین دو سند تعارض است، نه بین دو دلالت ؛ در حالی که جمع عرفی، علاج تعارض بین دو دلالت است نه بین دو سند؛۴. تعارض بین دو ظاهر باشد، زیرا تعارض بین دو نص و یا بین ظاهر و نص واقع نمی شود.
قواعد جمع عرفی، قواعد رافع تعارض ظاهری میان مدلول دو دلیل می باشد.
مراد از قواعد جمع عرفی ، قواعدی است که سبب رفع تعارض ظاهری و بدوی میان مدلول دو دلیل می شود، همانند:
کابرد قواعد جمع عرفی
 ۱. ↑ الرسائل الاصولیة، بهبهانی، محمدباقر بن محمد اکمل، ص۴۴۵. ۲. ↑ کفایة الاصول، فاضل لنکرانی، محمد، ج۶، ص۱۵۴. ۳. ↑ کفایة الاصول، فاضل لنکرانی، محمد، ج۶، ص۱۳۵. ۴. ↑ شرح اصول فقه، محمدی، علی، ج۳، ص (۴۶۷-۴۵۹). ۵. ↑ المحصول فی علم الاصول، سبحانی تبریزی، جعفر، ج۴، ص۴۴۰.    
...

جمع عرفی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی جمع عرفینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جمع عرفی   • مفهوم جمع عرفی   • تعریف جمع عرفی   • معرفی جمع عرفی   • جمع عرفی چیست   • جمع عرفی یعنی چی   • جمع عرفی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمع عرفی
کلمه : جمع عرفی
اشتباه تایپی : [lu uvtd
عکس جمع عرفی : در گوگل


آیا معنی جمع عرفی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )