برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1129 100 1

جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا

جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا در دانشنامه ویکی پدیا

جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا
جمهوریخواهی فلسفهٔ سیاسی راهبر ایالات متحده آمریکا است. این فلسفه از زمان تأسیس آمریکا بخش مهمی از اندیشهٔ مدنی آمریکایی بوده است. این اندیشه بر آزادی و حقوق خدشه ناپذیر به عنوان ارزشهای اصلی تأکید می کند، مردم را به عنوان یک کل حاکمیت می سازد، آریستوکراسی و قدرت سیاسی به ارث رسیده را نفی می کند، از شهروندان انتظار دارد در اجرای وظایف مدنیشان مستقل باشند، و فساد سیاسی را منفور می داند. جمهوریخواهی آمریکایی در آغاز توسط پدران بنیان گذار ایالات متحده آمریکا در قرن ۱۸م تأسیس و اجرا شد. بنا بر گروهی از مورخین، برای آنان «جمهوریخواهی چیزی بیش از یک نوع حکومت بود. شیوه ای از زندگی، یک ایدئولوژی اساسی، تعهدی خدشه ناپذیر به آزادی و نفی کامل آریستوکراسی بود.»
جمهوریخواهی مبتنی بر مدلها و ایده های باستانی یونانی رومی باستانی، رنسانس، انگلیسی بود. این اندیشه اساس انقلاب آمریکا، اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا (۱۷۷۶), قانون اساسی ایالات متحده آمریکا (۱۷۸۷), و نیز نطق گتیسبورگ (۱۸۶۳) را شکل داد.
جمهوریخواهی را می توان از دیگر اشکال دموکراسی متمایز کرد، چنان که این اندیشه اظهار می دارد که مردم حقوق خدشه ناپذیری دارند که نمی توان با رای اکثریتی از رای دهندگان آنها را از آنان گرفت. الکسی دو توکویل در خصوص "استبداد اکثریت" در یک دمکراسی هشدار داده است، و توصیه کرده که دادگاه ها باید تلاش های اکثریت در خصوص پایمال کردن حقوق یک اقلیت نامحبوب را لغو کنند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا   • مفهوم جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا   • تعریف جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا   • معرفی جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا   • جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا چیست   • جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا یعنی چی   • جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا
کلمه : جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا
اشتباه تایپی : [li,vdo,hid nv hdhghj ljpni Hlvd;h
عکس جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا : در گوگل

آیا معنی جمهوریخواهی در ایالات متحده آمریکا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )