انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 904 100 1

جمهوری آذربایجان در دانشنامه اسلامی

جمهوری آذربایجان
جمهوری آذربایجان که یکی از مناطق مهم شیعه نشین در جهان اسلام به شمار می آید، از دیر باز علما و مراجع بسیاری را به دنیای علمی اسلام معرفی کرده است. علمای آذربایجان در خارج کشور خود هم مشهورند، به طوری که در عراق، ایران، سوریه، عربستان، علاوه بر تدریس دروس عالی اسلامی و تربیت شاگردان بسیار، برخی از آنها مرجعیت شیعه را هم بر عهده گرفته بودند.
سرزمین آذربایجان مساحتی به اندازه ۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این سرزمین منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره باغ که بیشتر ساکنان آن ارمنی هستند، و جمهوری ناپیوسته نخجوان را نیز که به واسطه مرزهای ارمنستان از آذربایجان شده است، شامل می شود. نخجوان از جنوب و غرب با ایران و ترکیه هم مرز است. آذربایجان در کناره های باختری دریای خزر قرار دارد. این جمهوری از شمال با فدراسیون روسیه، از شما ل غربی با گرجستان، از غرب با ارمنستان و از جنوب با ایران هم مرز است.جمعیت آذربایجان درسال ۲۰۱۵ برابر ۹. ۵۳۳. ۷۱۳ نفر برآورد شده است. با این حال جمعیت این کشور در سال ۲۰۰۰ میلادی برابر ۸ میلیون و ۸۱ هزار نفر برآورد شده بود. بر طبق سرشماری سال ۱۹۹۸ آذربایجانی ها ۸۲. ۷ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دادند اما این اندازه به دلیل نرخ بالای زاد و ولد و مهاجرت غیر آذری ها به نزدیک ۹۰ درصد رسیده است. جمعیت آذری ناگورنو قره باغ و تعداد زیادی از آذربایجانی هایی که در ارمنستان زندگی می کردند (در حدود ۲۰۰هزار نفر) در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ به درون خاک آذربایجان کوچ داده شدند. در کل در حدود یک میلیون پناهنده و بی خانمان در آذربایجان وجود دارند.
هویت ملی و قومیتی آذربایجان
در اوایل قرن بیستم روشنفکران سکولار آذری کوشیدند تا از راه فعالیت سیاسی، آموزش و آثار مکتوب خود نوعی اجتماع ملی در این منطقه پدید آورند. آرمان هایی همچون مردم گرایی، ترک گرایی و دموکراسی در این دوره رواج بسیاری یافته بود. فرهنگ مردم جمهوری آذربایجان بنا به موقعیت جغرافیایی و میراث تاریخی متاثر از فرهنگ های مختلف منطقه قفقاز و خاورمیانه از جمله فرهنگ های ایرانی، ترکی، روسی و اسلامی است. امروزه فرهنگ غربی با شدت بسیار رایج می گردد. به جز اکثریت آذربایجانی مردم ملت های متفاوتی مانند ارمنی ها، کردها و تالشی ها در جنوب و شرق و لزگی ها و یهودی هاو تات ها در شمال به گوناگونی زبان ها و فرهنگ رایج در این کشور افزوده اند. ایجاد هویت ملی آذری در واکنش به رژیم استعماری و بهره کشی بر اساس مفاهیم نژادی، عناصری را از هر دوی سنت های اسلامی و غیراسلامی، همچنین آرمانهای غربی همچون لیبرالیسم و ناسیونالیسم در بر گرفته است. همچنین مفهوم هویت ملی آذری در دوره شوروی ترویج داده می شد. میراث فرهنگی نوشتاری یا مکتوب و بسیاری از چهره های تاریخی در عرصه های هنر و سیاست به تقویت و تایید تلاش برای ایجاد یک ملیت مستقل در پایان عمر رژیم شوروی پرداختند. احساسات ناسیونالیستی بر ضد حاکمیت شوروی در دوره زوال حاکمیت شوروی که احساسات ضد ارمنی بر شدت آن می افزود به مهم ترین نیروی برانگیزاننده جنبش های مردمی بازسازی ملی تبدیل شد.
تشیع در آذربایجان
اکثریت جمعیت جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند و آذربایجان دومین کشور شیعی جهان به شمار می رود. با این وجود، تفکر شیعی در جمهوری آذربایجان بسیار متفاوت از تشیع در کشور هایی چون ایران و عراق است. تشیع در آذربایجان تحت تاثیر نظام سیاسی سکولار آذربایجان در دهه های گذشته چه قبل و چه بعد از استقلال، چندان به سمت اسلام سیاسی و جنبش های دینی سوق پیدا نکرده است.
کوزه گر کالجی، ولی، اسلام و جریان های اسلامی در جمهوری آذربایجان، تهران: خبرگزاری فارس، ۱۳۹۳، ص۳۸.
...
شیعیان جمهوری آذربایجان اثر ولی جباری، با راهنمایی محمود تقی زاده داوری ، پژوهشی است پیرامون اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شیعیان جمهوری آذربایجان که به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.
کتاب با مقدمه نویسنده آغاز و مطالب در ده فصل، تنظیم شده است.
پژوهش حاضر ضمن آنکه نگاهی مختصر به تاریخچه تشیع و وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی جمهوری آذربایجان دارد، اوضاع جمعیتی، اقوام و فرق دینی و ساختار اقتصادی آن را مورد توجه قرار داده و ساختاری سیاسی کشور و نقش احزاب و گروه های سیاسی و فعالیت های گروه های شیعه اسلام گرا که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران رشد یافته است را بررسی می کند. همچنین، در مبحث فرهنگ، به تفصیل، ادبیات، پوشش ها، رسانه ها، اماکن مذهبی، آیین های مذهبی و آداب ورسوم مورد بحث قرار گرفته و به دلیل اهمیت روحانیت شیعه، فصل جداگانه ای به تاریخچه و عملکرد و مطالعه ابعاد امور دینی و چالش های روحانیان با حکومت این کشور، اختصاص یافته است. در پایان، ضمن بررسی روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران و به خصوص حوزه علمیه قم، جمع بندی و نتیجه گیری لازم ارائه شده است.
در کتاب حاضر، از روش ها و ابزارهای گوناگونی برای گردآوری اخبار و اطلاعات استفاده شده است؛ از جمله روش «پرس وجو» که متداول ترین وسیله بررسی تجربی در جامعه شناسی است.
در مقدمه، به ساختار و برخی از ویژگی های کتاب، اشاره شده است.
در فصل اول، به بررسی پیشینه تشیع در جمهوری آذربایجان پرداخته شده است. پس از کسب استقلال آذربایجان در سال 1991م، دین به تدریج به عرصه زندگی مردم این کشور بازگشت و با آنکه بسیاری از مقامات، از افراد بازمانده دوره حکومت شوروی بودند و خط مشی لائیک و ملی گرایی را در پیش گرفتند، ولی در کنار آن، بنا به دلایل گوناگون، سعی کردند از مشروعیت و مقبولیت اسلام در چارچوب خاص خود استفاده نمایند. به اعتقاد نویسنده، جامعه و فضای دینی و اعتقادی جمهوری آذربایجان پس از فروپاشی شوروی، شاهد تحولات و فراز و نشیب های فراوانی بود. وی معتقد است زدودن هویت اسلامی در دوره کمونیزم آثار منفی خود را پس از استقلال با ایجاد نوعی خلأ و سردرگمی در مردم نشان داد.

جمهوری آذربایجان در دانشنامه ویکی پدیا

جمهوری آذربایجان
مختصات: ۴۰°۱۸′ شمالی ۴۷°۴۲′ شرقی / ۴۰.۳° شمالی ۴۷.۷° شرقی / 40.3; 47.7
جمهوری آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Respublikası) بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو است.
کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند. همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارهٔ دریای خزر است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹٫۱۲۵ میلیون نفر بوده است. تولید ناخالص داخلی آن در همین سال معادل ۷۲ میلیارد دلار (بر اساس ارزش اسمی) و بیش از ۹۷ میلیارد دلار (بر اساس قدرت خرید) بوده است که تولید ناخالص سرانه اهالی کشور را معادل به ترتیب ۷۸۵۰ و ۱۰۵۶۸ دلار می کند.
آذربایجان دارای میراث فرهنگی باستانی و تاریخیست و اولین کشور با اکثریت مسلمان است که دارای اپرا و تئاتر شده است. جمهوری دمکراتیک آذربایجان که در ۱۹۱۸ تأسیس شد، در ۱۹۲۰ به اتحاد شوروی ضمیمه شد. آذربایجان در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت. اندکی بعد، در جریان جنگ قره باغ کوهستانی، همسایه اش ارمنستان قره باغ کوهستانی، مناطق پیرامون آن و و مناطق درونی کرکی، یوخاری اسکیپارا، برخودارلی و سفولو را اشغال کرد. جمهوری قره باغ که در قره باغ ظهور کرد هنوز وجود دارد و هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته و به طور دوژوره هنوز بخشی از آذربایجان شمرده می شود گرچه به طور دوفاکتو پس از جنگ کشور مستقلی بوده است.
جمهوری خودمختار نخجوان که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده و استان خودمختار قره باغ کوهستانی نیز واحدهای فدرال جمهوری آذربایجان هستند. ناحیهٔ قره باغ و هفت بخش پیرامون آن واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان در جریان جنگ قره باغ به اشغال نیروهای ارمنستان درآمده است.
نوع حکومت جمهوری آذربایجان، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است. این جمهوری سکولار بوده و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده است.
جمهوری آذربایجان از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ میلادی در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو شرکت داشت.پس از تجزیه اتحاد جماهیر شوروی این ششمین بار بود که آذربایجان جواز حضور در مسابقات المپیک دریافت کرد.
آکادمی ملی علوم آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası) واقع در شهر باکو که مهم ترین سازمان پژوهشی دولتی در جمهوری آذربایجان به شمار می رود. مهم ترین وظیفه این نهاد پاسداری، گسترش و پرورش زبان ترکی آذربایجانی می باشد. از مهم ترین تالیفات این آکادمی دانشنامه آذربایجان شوروی می باشد.
اپرا در جمهوری آذربایجان از سال ۱۹۰۸ با نمایش اپرای لیلی و مجنون نوشته ی عزیر حاجی بیف آغاز شده است. این اپرا اولین اپرای جهان اسلام خوانده می شود. اولین اپراهای آذربایجان در تئاتر تقی اف به نمایش درآمده اند.
اتحادیه نوسیندگان آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Yazıçılar Birliyi) بزرگترین سازمان دولتی از شاعران و نوسیندگان آذربایجانی با بیش از ۱۵۰۰ عضو به مرکزیت باکو پایتخت جمهوری آذربایجان که به سال ۱۹۳۴ بنیان گذاری شده است.
ارمنی ستیزی در جمهوری آذربایجان از آغاز قتل عام ۶ فوریه ۱۹۰۵ در باکو آغاز شده و در واقع دنباله سیاست نسل کشی ارمنیان در ترکیه می باشد. امروز احساسات ضد ارمنی در جمهوری آذربایجان گسترده است. بر طبق گزارش کمیسیون اروپا علیه نژاد پرستی و عدم تحمل، ارمنی های جمهوری آذربایجان، «آسیب پذیرترین گروه در جمهوری آذربایجان در زمینه نژادپرستی و تبعیض نژادی است.»
بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۲ میلادی ۹۱ درصد از مردم جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به عنوان «بزرگترین دشمن جمهوری آذربایجان.» می دانستند. کلمه «ارمنی» (erməni) به طور گسترده به عنوان یک توهین در جمهوری آذربایجان استفاده می شود. «به عنوان کلیشه ای منفی در مورد ارمنیان در اکثر رسانه های گروهی در جمهوری آذربایجان می باشد.»
ارمنی های جمهوری آذربایجان (ارمنی: Հայերը Ադրբեջանում)، ارمنیان از دوران باستان در منطقه آلبانیای قفقاز سکونت داشتند. جمهوری آذربایجان امروزی یازدهمین استان از پانزده استان پادشاهی ارمنستان بزرگ بوده است که نام آن پایتاکاران نام داشت. در دوران پادشاهان دودمان آرتاشسی این منطقه تحت تسلط تیگران بزرگ قرار داشت.
تا قبل از سال ۱۹۸۹ میلادی بیش از ۴۰۰٬۰۰۰ ارمنی در جمهوری آذربایجان زندگی می کردند.
پیشینه ورود اسلام به جمهوری آذربایجان به قرن ۳ قمری (سده ۷ میلادی) باز می گردد. امروزه مسلمانان آذربایجان بیش از ۹۵ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند که بیش از ۸۵ درصد مسلمانان شیعه هستند.
نمایش
بحث
ویرایش
اعتراض علیه ممنوعیت حجاب در جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۰ و در پی آن صورت گرفت که دولت جمهوری آذربایجان استفاده از حجاب در مدارس را ممنوع کرد. اعتراضات مورد حمایت برخی دولت ها و سازمانهای خارجی نیز قرار گرفت.
جمهوری آذربایجان در مقایسه با جمهوریهای تازه استقلال یافته اطراف خود در اثر بهره برداری از منابع نفتی و سرمایه گذاری پس از استقلال توسعه بیشتری پیدا کرده است. با تکمیل خط لوله باکو-تفلیس-جیهان رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۰۷ به ۴۱٫۷٪ رسید و رتبه نخست جهان از این لحاظ را کسب کرد. با وجود این بعد از استقلال این کشور، تورم فزاینده ناشی از آثار جنگ قره باغ همراه با سیاست های آزادسازی قیمت ها و خصوصی سازی اقتصاد موجب شد که مردم جمهوری آذربایجان تحت فشارهای شدید اقتصادی قرار گیرند و قدرت خرید آنها به سرعت کاهش یابد ولی از سال ۱۹۹۶ میلادی، افزایش درآمدهای حاصل از قراردادهای نفتی بین المللی، روند رو به رشد سرمایه گذاری خارجی، اعتبارات صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و مساعدت کشورهای اروپایی موجب شد تا اقتصاد نابسامان این کشور کمی رو به بهبود گذارد.
جمهوری آذربایجان برای ثبات بخشیدن به اوضاع اقتصادی با کمک صندوق بین المللی پول دو برنامهٔ اقتصادی را به اجرا درآورده و توانسته است میزان تورم را کاهش دهد. میزان تورم در این کشور از ۴۱۱ درصد در سال ۱۹۹۵ میلادی به ۲۰ درصد در سال ۱۹۹۶ میلادی و ۷/۳ درصد در سال ۱۹۹۷ و صفر درصد در سال ۱۹۹۸ میلادی و (۵-) درصد در نیمه نخست سال ۲۰۰۰ میلادی کاهش یافته است.
انجام اصلاحات اقتصادی در این کشور و آزادسازی تجارت موجب پاگیری طبقه جدیدی از تجار و صاحبان صنایع با سرمایه های اندک شد. با این حال نباید فراموش کرد که این کشور در مرحله گذار از اقتصاد متمرکز کمونیستی به اقتصاد بازار است و هنوز بخش هایی از اقتصاد کشور به شیوه سابق اداره می شود.
ایرانیان جمهوری آذربایجان به شهروندان با ملیت ایرانی گفته می شود، که در جمهوری آذربایجان از والدینی ایرانی زاده متولد شده، یا در گذر زمان به جمهوری آذربایجان مهاجرت کرده اند.
بی دینی در آذربایجان تفاسیر مختلفی با توجه به تفاوت در نظرسنجی ها دارد. اگرچه اسلام شیعه مذهب غالب این کشور است، اما مردم این کشور وابستگی زیادی به آن ندارند. شمار افراد خداناباور یا ندانم گرا در آذربایجان دشوار است، زیرا اعتقاد آنان در سرشماری های رسمی کشور پرسیده نمی شود. آذربایجان یکی از مهم ترین کشورهای سکولار در جهان اسلام است.
طبق نظرسنجی اخیر مؤسسهٔ نظرسنجی گالوپ، آذربایجان یکی از مهم ترین و غیرمذهبی ترین کشورهای مسلمان جهان است که حدود ۵۳ درصد از پاسخ دهندگان، دین را در زندگی خود را کم اهمیت یا بدون اهمیت دانسته اند. همان نظرسنجی نشان می دهد که تنها ۲۰ درصد از پاسخ دهندگان به شرکت در مراسم مذهبی معتقد هستند.
پارک های ملی جمهوری آذربایجان- پارک های ملی واقع در قلمروی جمهوری آذربایجان توسط وزارت محیط زیست و منابع طبیعی اداره می شود. اولین پارک ملی در سال ۲۰۰۳ تأسیس شد. از آن زمان تاکنون ۸ پارک ملی تأسیس شده است.
پرچم جمهوری آذربایجان متشکل از سه نوار افقی مساوی از رنگهای آبی(فوقانی)، قرمز (میانی) و سبز (تحتانی) است. علامت سفید رنگ هلال ماه و ستاره هشت پر در قسمت میانی قرار دارد. رنگ آبی نشان میراث ترکی است. رنگ سرخ پرچم به نشانه پیشرفت و حرکت بسوی دمکراسی و مدرنیته است. رنگ سبز علامت مدنیت و تاریخ اسلامی است.
این پرچم در اواخر دهه ۱۹۱۰ تا پیوستن آذربایجان به اتحاد جماهیر شوروی استفاده می شد.
در جمهوری آذربایجان پلاک وسایل نقلیه معمولا از دو عدد، خط تیره، دو حرف، خط ربط و سه شماره تشکیل شده(e.g. -۱۰-JA-۲۳۴)واز صفحات فونت سیاه بر روی یک پس زمینه سفید هستند.اندازه پلاک ه به شکل پلاک های اروپایی بوده ومعمولا درسمت چپ حرف اول آذربایجان'AZ' و پرچم آذربایجان می باشد.
تئاتر دولتی تماشاگران جوان آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı) در سال های ۲۰ قرن ۲۰ تأسیس شده است.
مختصات: ۴۰°۲۳′۴۳″ شمالی ۴۹°۵۲′۵۶″ شرقی / ۴۰٫۳۹۵۲۸°شمالی ۴۹٫۸۸۲۲۲°شرقی / 40.39528; 49.88222
تئاتر دولتی عروسکی جمهوری آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Kukla teatrı) در سال ۱۹۳۱، در باکو برای کودکان تأسیس شده است. گاهی (در بین سال های ۱۹۳۱ تا ۱۹۴۱؛ ۱۹۴۶ الی ۱۹۵۰) به عنوان تئاتر مستقل، گاهی نیز تحت تئاتر دولتی تماشاگران جوان آذربایجان (۱۹۴۱ تا ۱۹۴۶) و فیلارمونیک دولتی آکادمیک آذربایجان (از سال ۱۹۵۰) فعالیت داشته است. از سال ۱۹۶۵ نیز به عنوان تئاتری مستقل فعالیت می کند.
ترکش، جمهوری آذربایجان (به لاتین: Tərkeş) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان اغوز واقع شده است.
جمهوری آذربایجان بدین شکل تقسیم بندی شده است:
۵۹ بخش
لیست بخش ها و شهرهای جمهوری آذربایجان و نام آنها به ترکی آذربایجانی در داخل پرانتز بصورت زیر است. بعضی از بخش ها و یا قسمتی از آنها در ناحیه مورد مناقشه قره باغ قرار دارند که در نقشه به رنگ سبز مشخص شده اند. بخش های جمهوری خود مختار نخجوان بصورت جداگانه لیست شده اند.
۱۱ شهر
۱ جمهوری خود مختار که خود به ۷ بخش و ۱ شهر تقسیم شده است.
۱. آب شوران (Abşeron)
۲. آقجه بدی (Ağcabədi)
۳. آق دام (Ağdam)
۴. آق داش (Ağdaş)
۵. آق استفا (Ağstafa)
۶. آق سو (Ağsu)
۷. علی بایراملی (شهر) (Əli Bayramlı) (نام این شهر در ۲۴ آوریل سال ۲۰۰۸ به شیروان تغییر یافت)
۸. آستارا Astara
۹. باکو (پایتخت) (Bakı)
۱۰. بالاکَن (Balakən)
۱۱. بردع (Bərdə)
۱۲. بیلقان (Beyləqan)
۱۳. بیله سوار (Biləsuvar)
۱۴. جبراییل (Cəbrayıl)
۱۵. جلیل آباد (Cəlilabad)
۱۶. داش کسن (Daşkəsən)
۱۷. دَوَه چی (Dəvəçi)
۱۸. فضولی (Füzuli)
۱۹. گدابیگ (Gədəbəy)
۲۰. گنجه (شهر) (Gəncə)
۲۱. گورانبوی Goranboy
۲۲. گوی چای (Göyçay)
۲۳. حاجی قبول (Hacıqabul)
۲۴. ایمیشلی (İmişli)
۲۵. اسماعیل لی (İsmayıllı)
۲۶. کلبجر (Kəlbəcər)
۲۷. کُردامیر (Kürdəmir)
۲۸. لاچین (Laçın)
۲۹. لنکران (Lənkəran)
۳۰. شهر لنکران (Lənkəran)
۳۱. لریک Lerik
۳۲. ماساللی (Masallı)
۳۳. مینگچویر (Mingəçevir)
۳۴. نفتالان (شهر) Naftalan
۳۵. نفت چاله (Neftçala)
۳۶. اغوز (Oğuz)
۳۷. قَبَله (Qəbələ)
۳۸. قاخ (Qax)
۳۹. قازاخ (Qazax)
۴۰. قبوستان Qobustan
۴۱. قوبا Quba
۴۲. قبادلی (Qubadlı)
۴۳. قوسار Qusar
۴۴. ساعتلی (Saatlı)
۴۵. صابرآباد Sabirabad
۴۶. شکی (Şəki)
۴۷. شهر شکی (Şəki)
تیم ملی فوتبال جمهوری آذربایجان از تیم های حاضر در فوتبال اروپاست که تاکنون نتوانسته نه در جام جهانی و نه در یورو حاضر باشد. بازیکنان این تیم اکثرا در خود جمهوری آذربایجان و در دو تیم مطرح آن یعنی باشگاه فوتبال نفتچی باکو و باشگاه فوتبال خزر لنکران بازی می کنند.
تیم ملی والیبال زنان آذربایجان تیم ملی والیبال زنان کشور جمهوری آذربایجان است. این تیم تاکنون در بازی های المپیک تابستانی حضور نداشته است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان در جدول کلمات

شهری در آذربایجان غربی که به دلیل اینکه در مرز سه کشور ایران | ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار گرفته دارای موقعیت جغرافیایی و نظامی مهم است
ماکو

جمهوری آذربایجان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی جمهوری آذربایجاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فرهاد سليمان‌نژاد > unfalsifable
زهرايعقوبيان > Stay away
رویا لطفی > Exposure therapy
ب. الف. بزرگمهر > ابلاغ
Reza > طهارت گرفتن
مهدی > take down
مظاهر هستم از لرستان > قزات
مهسا > مهسا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جمهوری آذربایجان   • مفهوم جمهوری آذربایجان   • تعریف جمهوری آذربایجان   • معرفی جمهوری آذربایجان   • جمهوری آذربایجان چیست   • جمهوری آذربایجان یعنی چی   • جمهوری آذربایجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمهوری آذربایجان
کلمه : جمهوری آذربایجان
اشتباه تایپی : [li,vd Hbvfhd[hk
عکس جمهوری آذربایجان : در گوگل


آیا معنی جمهوری آذربایجان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )