انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1046 100 1

جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان در دانشنامه اسلامی

جمهوری آذربایجان
جمهوری آذربایجان که یکی از مناطق مهم شیعه نشین در جهان اسلام به شمار می آید، از دیر باز علما و مراجع بسیاری را به دنیای علمی اسلام معرفی کرده است. علمای آذربایجان در خارج کشور خود هم مشهورند، به طوری که در عراق، ایران، سوریه، عربستان، علاوه بر تدریس دروس عالی اسلامی و تربیت شاگردان بسیار، برخی از آنها مرجعیت شیعه را هم بر عهده گرفته بودند.
سرزمین آذربایجان مساحتی به اندازه ۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این سرزمین منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره باغ که بیشتر ساکنان آن ارمنی هستند، و جمهوری ناپیوسته نخجوان را نیز که به واسطه مرزهای ارمنستان از آذربایجان شده است، شامل می شود. نخجوان از جنوب و غرب با ایران و ترکیه هم مرز است. آذربایجان در کناره های باختری دریای خزر قرار دارد. این جمهوری از شمال با فدراسیون روسیه، از شما ل غربی با گرجستان، از غرب با ارمنستان و از جنوب با ایران هم مرز است.جمعیت آذربایجان درسال ۲۰۱۵ برابر ۹. ۵۳۳. ۷۱۳ نفر برآورد شده است. با این حال جمعیت این کشور در سال ۲۰۰۰ میلادی برابر ۸ میلیون و ۸۱ هزار نفر برآورد شده بود. بر طبق سرشماری سال ۱۹۹۸ آذربایجانی ها ۸۲. ۷ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دادند اما این اندازه به دلیل نرخ بالای زاد و ولد و مهاجرت غیر آذری ها به نزدیک ۹۰ درصد رسیده است. جمعیت آذری ناگورنو قره باغ و تعداد زیادی از آذربایجانی هایی که در ارمنستان زندگی می کردند (در حدود ۲۰۰هزار نفر) در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ به درون خاک آذربایجان کوچ داده شدند. در کل در حدود یک میلیون پناهنده و بی خانمان در آذربایجان وجود دارند.
هویت ملی و قومیتی آذربایجان
در اوایل قرن بیستم روشنفکران سکولار آذری کوشیدند تا از راه فعالیت سیاسی، آموزش و آثار مکتوب خود نوعی اجتماع ملی در این منطقه پدید آورند. آرمان هایی همچون مردم گرایی، ترک گرایی و دموکراسی در این دوره رواج بسیاری یافته بود. فرهنگ مردم جمهوری آذربایجان بنا به موقعیت جغرافیایی و میراث تاریخی متاثر از فرهنگ های مختلف منطقه قفقاز و خاورمیانه از جمله فرهنگ های ایرانی، ترکی، روسی و اسلامی است. امروزه فرهنگ غربی با شدت بسیار رایج می گردد. به جز اکثریت آذربایجانی مردم ملت های متفاوتی مانند ارمنی ها، کردها و تالشی ها در جنوب و شرق و لزگی ها و یهودی هاو تات ها در شمال به گوناگونی زبان ها و فرهنگ رایج در این کشور افزوده اند. ایجاد هویت ملی آذری در واکنش به رژیم استعماری و بهره کشی بر اساس مفاهیم نژادی، عناصری را از هر دوی سنت های اسلامی و غیراسلامی، همچنین آرمانهای غربی همچون لیبرالیسم و ناسیونالیسم در بر گرفته است. همچنین مفهوم هویت ملی آذری در دوره شوروی ترویج داده می شد. میراث فرهنگی نوشتاری یا مکتوب و بسیاری از چهره های تاریخی در عرصه های هنر و سیاست به تقویت و تایید تلاش برای ایجاد یک ملیت مستقل در پایان عمر رژیم شوروی پرداختند. احساسات ناسیونالیستی بر ضد حاکمیت شوروی در دوره زوال حاکمیت شوروی که احساسات ضد ارمنی بر شدت آن می افزود به مهم ترین نیروی برانگیزاننده جنبش های مردمی بازسازی ملی تبدیل شد.
تشیع در آذربایجان
اکثریت جمعیت جمهوری آذربایجان را شیعیان تشکیل می دهند و آذربایجان دومین کشور شیعی جهان به شمار می رود. با این وجود، تفکر شیعی در جمهوری آذربایجان بسیار متفاوت از تشیع در کشور هایی چون ایران و عراق است. تشیع در آذربایجان تحت تاثیر نظام سیاسی سکولار آذربایجان در دهه های گذشته چه قبل و چه بعد از استقلال، چندان به سمت اسلام سیاسی و جنبش های دینی سوق پیدا نکرده است.
کوزه گر کالجی، ولی، اسلام و جریان های اسلامی در جمهوری آذربایجان، تهران: خبرگزاری فارس، ۱۳۹۳، ص۳۸.
...
شیعیان جمهوری آذربایجان اثر ولی جباری، با راهنمایی محمود تقی زاده داوری ، پژوهشی است پیرامون اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شیعیان جمهوری آذربایجان که به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.
کتاب با مقدمه نویسنده آغاز و مطالب در ده فصل، تنظیم شده است.
پژوهش حاضر ضمن آنکه نگاهی مختصر به تاریخچه تشیع و وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی جمهوری آذربایجان دارد، اوضاع جمعیتی، اقوام و فرق دینی و ساختار اقتصادی آن را مورد توجه قرار داده و ساختاری سیاسی کشور و نقش احزاب و گروه های سیاسی و فعالیت های گروه های شیعه اسلام گرا که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران رشد یافته است را بررسی می کند. همچنین، در مبحث فرهنگ، به تفصیل، ادبیات، پوشش ها، رسانه ها، اماکن مذهبی، آیین های مذهبی و آداب ورسوم مورد بحث قرار گرفته و به دلیل اهمیت روحانیت شیعه، فصل جداگانه ای به تاریخچه و عملکرد و مطالعه ابعاد امور دینی و چالش های روحانیان با حکومت این کشور، اختصاص یافته است. در پایان، ضمن بررسی روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران و به خصوص حوزه علمیه قم، جمع بندی و نتیجه گیری لازم ارائه شده است.
در کتاب حاضر، از روش ها و ابزارهای گوناگونی برای گردآوری اخبار و اطلاعات استفاده شده است؛ از جمله روش «پرس وجو» که متداول ترین وسیله بررسی تجربی در جامعه شناسی است.
در مقدمه، به ساختار و برخی از ویژگی های کتاب، اشاره شده است.
در فصل اول، به بررسی پیشینه تشیع در جمهوری آذربایجان پرداخته شده است. پس از کسب استقلال آذربایجان در سال 1991م، دین به تدریج به عرصه زندگی مردم این کشور بازگشت و با آنکه بسیاری از مقامات، از افراد بازمانده دوره حکومت شوروی بودند و خط مشی لائیک و ملی گرایی را در پیش گرفتند، ولی در کنار آن، بنا به دلایل گوناگون، سعی کردند از مشروعیت و مقبولیت اسلام در چارچوب خاص خود استفاده نمایند. به اعتقاد نویسنده، جامعه و فضای دینی و اعتقادی جمهوری آذربایجان پس از فروپاشی شوروی، شاهد تحولات و فراز و نشیب های فراوانی بود. وی معتقد است زدودن هویت اسلامی در دوره کمونیزم آثار منفی خود را پس از استقلال با ایجاد نوعی خلأ و سردرگمی در مردم نشان داد.

جمهوری آذربایجان در دانشنامه ویکی پدیا

جمهوری آذربایجان
مختصات: ۴۰°۱۸′شمالی ۴۷°۴۲′شرقی / ۴۰٫۳°شمالی ۴۷٫۷°شرقی / 40.3; 47.7
آبشوران
قوبا-خاچماز
داغلیق شیروان
شکی-زاکاتالا
گنجه-قازاخ
جمهوری آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Respublikası) بزرگترین کشور قفقاز و در شرق اروپا و در کنار دریای خزر (دریای کاسپین) است. پایتخت آن باکو است. کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال آذربایجان قرار دارند. همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارهٔ دریای مازندران است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹٫۱۲۵ میلیون نفر بوده است. تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۱۶ معادل ۷۵ میلیارد دلار (بر اساس ارزش اسمی) بوده است که تولید ناخالص سرانه اهالی کشور را معادل ۷۹۳۹ دلار می کند.
این سرزمین تا حدود دویست سال پیش جزو خاک ایران بود ولی در جنگ ایران و روسیه، طی قراردادهای گلستان و ترکمنچای به روسیه ملحق شد. آذربایجان دارای میراث فرهنگی باستانی و تاریخی است و اولین کشور با اکثریت مسلمان است که دارای اپرا و تئاتر شده است. جمهوری دمکراتیک آذربایجان که در ۲۸ می ۱۹۱۸ تأسیس شد، در ۱۹۲۰ به اتحاد شوروی ضمیمه شد. آذربایجان در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت.
نوع حکومت جمهوری آذربایجان، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانون گذاری است. این جمهوری سکولار بوده و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده است.
عکس جمهوری آذربایجان
جمهوری آذربایجان از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ میلادی در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو شرکت داشت.پس از تجزیه اتحاد جماهیر شوروی این ششمین بار بود که آذربایجان جواز حضور در مسابقات المپیک دریافت کرد.حاجی علی اف همراه مدال برنز   جبرییل حسن اف همراه مدال برنز   ختاگ گازیموف (چپ) و رضا یزدانی
جمهوری آذربایجان یک ژیمناست برای مسابقات ریتمیک انفرادی فرستاد و کسب سهمیه بین ۱۵ نفر اول در مسابقات جهانی ژیمناستیک ریتمیک ۲۰۱۵ در اشتوتگارت،آلمان شد.
حاجی علی اف همراه مدال برنز
جبرییل حسن اف همراه مدال برنز
آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası) از دانشگاه های تابعه وزارت آموزش پرورش جمهوری آذربایجان می باشد.
آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان بنا بر فرمان سال ۲۰۰۲ رئیس جمهور این کشور به تأسیس رسید. آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان تنها مؤسسه آموزشی عالی در آذربایجان است، که آموزش حرفه ای سازگار با تمام ضوابط تحصیلات عالی به فارغ التحصیلان از دبیرستان ها، هنرستان ها و دانشگاه ها عرضه می کند. این آکادمی با آکادمی های مشابه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه از همکاری ها و تعاملات زیادی برخوردار می باشد.
پرسنل آکادمی شامل ۱۰۲ دانشیار و پروفسور، و نیز ۲ دکترای علوم، ۱۳ پروفسور، دکترا فیلوسوفیا و غیره… است. طول تحصیل در مقطع لیساتس ۴ سال و در مقطع فوق لیسانس ۲ سال است.
آکادمی ملی علوم آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası) واقع در شهر باکو که مهم ترین سازمان پژوهشی دولتی در جمهوری آذربایجان به شمار می رود. مهم ترین وظیفه این نهاد پاسداری، گسترش و پرورش زبان ترکی آذربایجانی می باشد . از مهم ترین تألیفات این آکادمی دانشنامه آذربایجان شوروی می باشد.
فیزیک، ریاضیات و بخش مطالعات فنی
گروه شیمی
گروه علوم زمین
گروه زیست شناسی
گروه علوم اجتماعی
آکادمی ملی علوم آذربایجان در جامعه جمهوری آذربایجان برای پژوهش و تحقیقات علمی، که برای اولین بار وابسته با دانشگاه دولتی باکو در ۲۳ ژانویه ۱۹۴۵ بنیانگذاری شده است. بعدتر از زیرمجموعه های آکادمی علوم اتحاد جماهیر شوروی سابق شد. در سال های اولیه تأسیس ۱۵ نفر از ادیبان آذربایحانی نظیر عزیر حاجی بیگف و صمد وورغون از اعضای این آکادمی بودند. این آکادمی در بنای تاریخی اسماعیله در خیابان استقلالیت قرار دارد.
آکادمی ملی علوم آذربایجان به ۵ گروه (در مجموع آن ها بیش از ۳۰ محقق و نهادهای فرهنگی وابسته در سراسر کشور)، به صورت ذیل تقسیم بندی می شود:
این آکادمی در شهرهای شکی، گنجه و لنکران شعبه دارد.
اپرا در جمهوری آذربایجان از سال ۱۹۰۸ با نمایش اپرای لیلی و مجنون نوشته ی عزیر حاجی بیف آغاز شده است. این اپرا اولین اپرای جهان اسلام خوانده می شود. اولین اپراهای آذربایجان در تئاتر تقی اف به نمایش درآمده اند.
لیلی و مجنون - عزیر حاجی بیف - ۱۹۰۸
زن و شوهر - عزیر حاجی بیف - ۱۹۱۰
مشهدی عباد - عزیر حاجی بیف - ۱۹۱۱
آرشین مال آلان - عزیر حاجی بیف - ۱۹۱۳
عاشق غریب - ذولفقار حاجی بیف - ۱۹۱۵
شاه اسماعیل - مسلم ماقمایف (آهنگساز) - ۱۹۱۹
نرگس - مسلم ماقمایف - ۱۹۳۵
کوراوغلو - عزیر حاجی بیف - ۱۹۳۷
وطن - قارا قارایف، جودت حاجیف - ۱۹۴۵
اتحادیه نوسیندگان آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Yazıçılar Birliyi) بزرگترین سازمان دولتی از شاعران و نوسیندگان آذربایجانی با بیش از ۱۵۰۰ عضو به مرکزیت باکو پایتخت جمهوری آذربایجان که به سال ۱۹۳۴ بنیان گذاری شده است.
محمد کاظم علی اکبری (۱۹۳۴–۱۹۳۶)
سیف الله شامیل اف (۱۹۳۶)
رسول رضا (۱۹۳۸–۱۹۳۹)
صمد وورغون
سلیمان رحیم اف (۱۹۴۴–۱۹۴۵)
مهدی حسین (۱۹۵۸–۱۹۶۵)
اسماعیل شخلی (۱۹۶۵–۱۹۶۸)
میرزا ابراهیموف (۱۹۸۱–۱۹۸۶)
انور رضایف (۱۹۸۷ - هم اکنون)
در سال ۱۹۲۳ نویسندگان در قالب گروهی به نام "ایلدیریم" پس از آن، در سال ۱۹۲۵، سازمان دیگری به عنوان "قیزیل قلم" از جمله گروه هایی بود که بسیاری از نویسندگان و شاعران را به طور منظم سازماندهی می کرد تا آنجا که به تاریخ ۱۳ ژوئن ۱۹۳۴، فعالیت های هنری در قالب گروهی تازه تأسیس با عنوان اتحادیه نویسندگان آذربایجان گشایش یافت؛ که در آن زمان ۹۳ نفر از هنرمندان در این اتحادیه ثبت نام کردند؛ که پس از آن روزنامه ادبیات جهت پوشش حوزه علمی اتحادیه بنیان گذاری شد. ۱۱ گردهمایی به سال های ۱۹۳۴، ۱۹۵۴، ۱۹۵۸، ۱۹۶۵، ۱۹۷۱، ۱۹۷۶، ۱۹۸۱، ۱۹۸۶، ۱۹۹۱، ۱۹۹۷ و ۲۰۰۴ انجام گردیده است.
در حال حاضر اتحادیه نویسندگان علاوه بر دفتر مرکزی خود در باکو در داخل جمهوری آذربایجان در شهرهای گنجه، قره باغ، لنکران، شکی، سومقاییت، مینگه چویر، شیروان، قازاخ و قوبا و در کشورهای خارجی ترکیه (استانبول)، روسیه (مسکو)، داغستان (دربند) و گرجستان (کومو کارتلی) دفتر نمایندگی دارد. این اتحادیه چند زبانی-قومی بوده و علاوه بر ترکی آذربایجانی، روسی، لزگی، تالشی، تاتی را پشتیبانی می کند. این اتحادیه دارای رئیس، دبیر، هیئت مدیره است و ریاست کنونی اتحادیه بر عهده انور رضایف و چنگیز عبدالله یف دبیر اتحادیه نویسندگان آذربایجان می باشد.
ارمنی ستیزی در جمهوری آذربایجان از آغاز قتل عام ۶ فوریه ۱۹۰۵ در باکو آغاز شده و در واقع دنباله سیاست نسل کشی ارمنیان در ترکیه می باشد. امروز احساسات ضد ارمنی در جمهوری آذربایجان گسترده است. بر طبق گزارش کمیسیون اروپا علیه نژادپرستی و عدم تحمل، ارمنی های جمهوری آذربایجان، «آسیب پذیرترین گروه در جمهوری آذربایجان در زمینه نژادپرستی و تبعیض نژادی است.»
کشتار خوجالی در منابع مستقل
بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۲ میلادی ۹۱ درصد از مردم جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به عنوان «بزرگترین دشمن جمهوری آذربایجان.» می دانستند. کلمه «ارمنی» (erməni) به طور گسترده به عنوان یک توهین در جمهوری آذربایجان استفاده می شود. «به عنوان کلیشه ای منفی در مورد ارمنیان در اکثر رسانه های گروهی در جمهوری آذربایجان می باشد.»
قتل عام باکو قتل عامی بود که در سال های ۶ فوریه ۱۹۰۵ میلادی و ۱۵ سپتامبر ۱۹۱۸ و ۱۳ ژانویه ۱۹۹۰ میلادی علیه ساکنین ارمنی تبار شهر باکو توسط سربازان جمهوری آذربایجان انجام گرفت. در حقیقت کشتار ۱۹۹۰ ادامه کشتارهای مشابهی بود که پان ترکیست ها در سال های ۱۹۰۵ و ۱۹۱۸ میلادی علیه ارامنه در باکو به مورد اجرا گذاشته بودند.
بعد از قتل عام ارمنی های باکو سیاست ارمنی ستیزی و پاکسازی قومی ادامه داشته و در سال ۱۹۲۰م کشتار شوشی رخ داد.
ارمنی های جمهوری آذربایجان (ارمنی: Հայերը Ադրբեջանում)، ارمنیان از دوران باستان در منطقه آلبانیای قفقاز سکونت داشتند. جمهوری آذربایجان امروزی یازدهمین استان از پانزده استان پادشاهی ارمنستان بزرگ بوده است که نام آن پایتاکاران نام داشت. در دوران پادشاهان دودمان آرتاشسی این منطقه تحت تسلط تیگران بزرگ قرار داشت.
هوانس آدامیان
آرتمی آیوازیان (آهنگساز، رهبر ارکستر)
آلکسی اِکیمیان (آهنگساز و نویسنده)
بوریس بابایان (مهندس ابر رایانه)
نونا کارکاشیان (مربی شطرنج)
ارنست آروشانوف (فیزیکدان)
ادوارد مارکاروف (بازیکن فوتبال)
آرکادی آندراسیان (بازیکن فوتبال)
روبرت ساهاکیان (پویانما)
آلکساندر میرزویان (بازیکن فوتبال)
وادیم آبراموف (بازیکن فوتبال و مربی تیم ملی ازبکستان ۲۱۰ تا ۲۰۱۲م)
آندره کاسپاروف (پیانیست، آهنگساز)
گری کاسپارف
ملیکست خاچیان (استاد بزرگ شطرنج)
ولادمیر آکوپیان (استاد بزرگ شطرنج)
خانم الینا دانلیان (مربی شطرنج)
یورا مووسیسیان
آلکساندر شیروانزاده (نمایشنامه نویس و رمان نویس)
آرمن اُهانیان (قصنده، بازیگر، نویسنده، و مترجم)
آشوت نادانیان (نظریه پرداز و مربی شطرنج)
ولادیمیر باگیروف (مربی شطرنج)
رافائل ایوانوویچ کاپرلیان (خلبان هلیکوپتر)
سرگئی پطروسیان (قهرمان وزنه برداری اروپا در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸)
خانم کارینا آزناوریان (شمشیربازی قهرمان اپه در بازی های المپیک تابستانی در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴م، همچنین مدال برنز در بازی های المپیک ۱۹۹۶ در تابستان به دست آورد)
کاراپت کاراپتیان (کیک بوکسینگ)
تا قبل از سال ۱۹۸۹ میلادی بیش از ۴۰۰٬۰۰۰ ارمنی در جمهوری آذربایجان زندگی می کردند.
فعالیت گسترده ارمنی ها از اواسط سده نوزدهم آغاز شده است. در سال ۱۸۵۱ میلادی جمعیت باکو ۷٬۴۳۱ نفر بود که ۴۰۵ نفر آن ارمنی بودند. هنگامی که در سال ۱۸۵۹ میلادی باکو به عنوان پایتخت کشور انتخاب شد، عواملی مانند استخراج نفت بین سال های ۱۸۷۰ تا ۱۸۸۰ میلادی و با توسعه رشد اقتصادی آن منطقه باعث افزایش جمعیت باکو و همچنین شهرسازی شد. ارمنی ها در شرکت های استخراج نفت مشغول به کار شدند و نقش مهمی را ایفا نمودند.
«هوانس میرزوئیان» معروف به ایوان میرزوئف یکی از بنیان گذاران صنعت نفت باکو بود. او شرکتی به نام برادران میرزوئف را تأسیس نمود که شرکتی مؤثر و پایدار در صنعت نفت جهان تبدیل شده بود. برادران میرزوئف (سوراخانی و ایوان میرزوئف) موفق شدند در سال ۱۸۷۱ میلادی در حوزه نفتی بالاخانی با استفاده از میله های چوبی، استخراج نفت در عمق ۴۵ متری روزانه ۲۰۰۰ متر مکعب نفت استخراج کنند و همچنین در حوزه نفتی شهرستان آب شوران به تلاش سوراخانی دو کارخانه نفت سفید تأسیس شد و شروع به تولید ۱۶۰ هزار تن نفت سفید بالغ بر ارزش ۲۶۰هزار روبل روسیه شده بود.
پیشینه ورود اسلام به جمهوری آذربایجان به قرن ۳ قمری (سده ۷ میلادی) باز می گردد. امروزه مسلمانان آذربایجان بیش از ۹۵ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند که بیش از ۸۵ درصد مسلمانان شیعه هستند.
اداره مسلمانان قفقاز
نفوذ اسلام در قفقاز با فتوح مسلمانان آغاز شد. در ۲۲ قمری (۶۴۳ میلادی) عبدالرحمان بن ربیعه به دربند رسید.
دین اسلام در سرزمین های غرب دریای خزر که مردم آن پیرو آئین زرتشت بودند، به ویژه در میان پیشه وران و بازرگانان به سرعت گسترش یافت، ولی مردم کوه نشین قفقاز در حفظ آئین های کهن مسیحی و زرتشتی خویش همچنان باقی بودند.
در روزگار خلافت علی بن ابی طالب، اشعث بن قیس ولایت ارمنستان و جمهوری آذربایجان داشت. به روزگار معاویه، ابتدا عبدالله بن حاتم بن نعمان بن عمرو باهلی و سپس برادرش عبدالعزیز ولایت ارمنستان و آذربایجان را داشتند.
اعتراض علیه ممنوعیت حجاب در جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۰ و در پی آن صورت گرفت که دولت جمهوری آذربایجان استفاده از حجاب در مدارس را ممنوع کرد. اعتراضات مورد حمایت برخی دولت ها و سازمانهای خارجی نیز قرار گرفت.
جمهوری آذربایجان در مقایسه با جمهوری های تازه استقلال یافته اطراف خود در اثر بهره برداری از منابع نفتی و سرمایه گذاری پس از استقلال توسعه بیشتری پیدا کرده است. با تکمیل خط لوله باکو-تفلیس-جیهان رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۰۷ به ۴۱٫۷٪ رسید و رتبه نخست جهان از این لحاظ را کسب کرد. با وجود این بعد از استقلال این کشور، تورم فزاینده ناشی از آثار جنگ قره باغ همراه با سیاست های آزادسازی قیمت ها و خصوصی سازی اقتصاد موجب شد که مردم جمهوری آذربایجان تحت فشارهای شدید اقتصادی قرار گیرند و قدرت خرید آن ها به سرعت کاهش یابد ولی از سال ۱۹۹۶ میلادی، افزایش درآمدهای حاصل از قراردادهای نفتی بین المللی، روند رو به رشد سرمایه گذاری خارجی، اعتبارات صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و مساعدت کشورهای اروپایی موجب شد تا اقتصاد نابسامان این کشور کمی رو به بهبود گذارد.
Fitch:BBB-Outlook: Stable
Moody's:Baa3Outlook: Stable
استاندارد اند پورز:BBB-AAA (T&C Assessment)Outlook: Stable
جمهوری آذربایجان برای ثبات بخشیدن به اوضاع اقتصادی با کمک صندوق بین المللی پول دو برنامهٔ اقتصادی را به اجرا درآورده و توانسته است میزان تورم را کاهش دهد. میزان تورم در این کشور از ۴۱۱ درصد در سال ۱۹۹۵ میلادی به ۲۰ درصد در سال ۱۹۹۶ میلادی و ۷/۳ درصد در سال ۱۹۹۷ و صفر درصد در سال ۱۹۹۸ میلادی و (۵-) درصد در نیمه نخست سال ۲۰۰۰ میلادی کاهش یافته است.
انجام اصلاحات اقتصادی در این کشور و آزادسازی تجارت موجب پاگیری طبقه جدیدی از تجار و صاحبان صنایع با سرمایه های اندک شد. با این حال نباید فراموش کرد که این کشور در مرحله گذار از اقتصاد متمرکز کمونیستی به اقتصاد بازار است و هنوز بخش هایی از اقتصاد کشور به شیوه سابق اداره می شود.
جمهوری آذربایجان تولیدکنندهٔ مواد کشاورزی نظیر غلات، پنبه، توتون، سیب زمینی، میوه ها، سبزی ها و چای می باشد.
انتخابات در جمهوری آذربایجان (ترکی آذربایجانی: Azərbaycanda seçkilər) اطلاعاتی را که مربوط به انتخابات و نتایج انتخابات آذربایجان است را در بر می گیرد. آذربایجان در سطح ملی کشور یک انتخابات برگزار می کند که شامل انتخاب مجلس قانونگذاری و رئیس جمهور جمهوری آذربایجان برای یک دوره هفت ساله که توسط مردم انتخاب می شود می باشد. در رفراندوم سال ۲۰۰۹ قانون اساسی تغییراتی در انتخاب رئیس جمهور داده شد و دوره ریاست جمهوری به دو دوره محدود شد. مجلس ملی آذربایجان که شامل مجلس ملی است ۱۲۵ عضو دارد. قبل از سال ۲۰۰۵، ۱۰۰ عضو برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شدند که ۲۵ عضو آن به وسیله سیستم تناسبی انتخاب می شدند. از سال ۲۰۰۵ تمامی ۱۲۵ عضو در یک دوره انتخاباتی در حوزه ای انتخاباتی انتخاب می شوند. در آذربایجان تنها حزب حاکم است که قدرت را در دست می گیرد. هر یک از احزاب سیاسی در آذربایجان دارای همان حقوق و فرصت برای رقابت در انتخابات هستند که در چارچوب قانون اساسی جمهوری آذربایجان و قوانین مربوط به آن تعریف شده است. آخرین انتخابات پارلمانی آذربایجان در روز یکشنبه، ۱ نوامبر ۲۰۱۵ برگزار شد. انتخابات بعدی، انتخابات ریاست جمهوری بود که در ۱۱ آوریل ۲۰۱۸ برگزار شد.
انتخابات پارلمانی آذربایجان (۲۰۱۵)چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان در جدول کلمات

شهری در آذربایجان غربی که به دلیل اینکه در مرز سه کشور ایران | ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار گرفته دارای موقعیت جغرافیایی و نظامی مهم است
ماکو

جمهوری آذربایجان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جمهوری آذربایجان   • مفهوم جمهوری آذربایجان   • تعریف جمهوری آذربایجان   • معرفی جمهوری آذربایجان   • جمهوری آذربایجان چیست   • جمهوری آذربایجان یعنی چی   • جمهوری آذربایجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جمهوری آذربایجان
کلمه : جمهوری آذربایجان
اشتباه تایپی : [li,vd Hbvfhd[hk
عکس جمهوری آذربایجان : در گوگل


آیا معنی جمهوری آذربایجان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )