برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1323 100 1

جم

/jam/

معنی جم در لغت نامه دهخدا

جم. [ ج َ ] (اِ) پادشاه بزرگ. (برهان ). || منزه و پاکیزه را نیز گویند. (آنندراج ) (برهان ). چم ، تمیز بود :
کس چه داند که روسبی زن کیست
در دل کیست شرم و حمیت و چم.
(حاشیه ٔ برهان از لغت فرس ).
|| بمعنی ذات هم هست چنانکه اگر گویند فلانی خوش جم است مرادآن باشد که خوش ذات است. || مردمک چشم بزبان اهل مروشاه جهان. || عقل دویم از عقول عشرة. (برهان ) (آنندراج ).

جم. [ ج َم م ] (ع ص ) بسیار. (منتهی الارب ). بسیار از هر چیز. (اقرب الموارد) : تحبّون المال حبا جماً . (منتهی الارب ). و بهمین معنی است قول امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب : ان هیهنا لعلماً جماً. (اقرب الموارد).
- جم الظهیره ؛ معظم گرمگاه. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).
- جم الماء ؛ جای ژرف از آب. (منتهی الارب ). معظم آب. (اقرب الموارد).
- جم غفیر، و جم غفیرة ؛ همه. (منتهی الارب ). بمعنی جمیع آنان از وضیع و شریف و هیچ کس تخلف نکرد و بسیار بودند. (اقرب الموارد).

جم. [ ج َم م ] (ع مص ) پر کردن پیمانه را تا سر. || پیمودن پیمانه را بطوری که فوق پری پیمانه باشد. || گذاشتن آب را تا جمع شود. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). رجوع به جُمام شود. || ترک کردن سواری اسب. (کشاف اصطلاحات الفنون از کنز اللغات ). || (اِ) (اصطلاح عروض ) اجتماع عقل و خرم است چنانکه در رساله ٔ قطب الدین سرخسی و در رساله ٔ عنوان الشرف بیان شده و در پاره ای از رسایل عروض عربی نیز چنین است ، جز آنکه در آن رسائل جمم بفک ادغام ذکر کرده است. (کشاف اصطلاحات الفنون ).

جم. [ ج ُم م ] (ع اِ) نوعی از صدف. (منتهی الارب ). نوعی از صدف دریایی. ابن درید گوید: من حقیقت آنرا ندانم. (ذیل اقرب الموارد از لسان ).

جم. [ ج ُ ] (اِ) در تداول بمعنی جنب و حرکت. تصحیف و قلبی متداول از جنب. (یادداشت مؤلف ).
- جم خوردن ؛ تکان خوردن. جنبیدن. (یادداشت مؤلف ).
- جم نخوردن ؛ حرکت نکردن و تکان نخوردن.
- جم نزدن ؛ تکان نخوردن.

جم. [ ج ُم م ] (ع ص ، اِ) ج ِ اَجَم ّ، بمعنی استخوان بسیارگوشت. (منتهی الارب ). || مرد بی نیزه در حرب. || گوسفند بی شاخ. (منتهی الارب ) (اقرب ال ...

معنی جم به فارسی

جم
در ( ودا ) ( جم ) پسر خورشید و نخستین بشری است که مرگ بر او چیره شده بر دوزخ حکومت میکند . در داستانهای ملی ما نیز وی یکی از پادشاهان سلسله داستانی پیشدادی است بقول اوستا او نخستین کسی است که اهور مزدا دین خود بدو سپرد . در روایات ایرانی آمده که مدت سیصد سال در زمان جم بیماری و مرگ نبود تا او گمراه شود و جهان بر آشفت و بیماری و مرگ وی باز گشت . جشن (( نوروز )) بگفته شاهنامه از رسوم اوست . ضحاک او را بر انداخت .
( اسم ) ۱- بسیاری از هر چیز. یا جم غفیر. گروه بسیاری از مردم . ۲- بخش اعظم ( آب ) معظم چیزی . جمع : جمام جموم .
از مزارع چالباز کرمان است
[ گویش مازنی ] /jem/ جنب و جوش – تکان & گردآوری - جمع
از دیه های قم است
( اسم ) یکی ازانواع ریاحین است که شکوف. آن بسیار کوچک میباشد و نبات آن بدرختانی که در جوار او باشند تعلق گیرد یعنی مانند عشقه و لبلاب در آنها پیچد ریحان السلیمان .
[ گویش مازنی ] /jem baKhaarden/ حرکت کردن – تکان خوردن
[ گویش مازنی ] /jem baKher/ تکان بخور – حرکت کن
از توابع اربقائی نیشابور در یازده فرسنگی این شهر در شرقی مشکان واقع آبش از قنات هوایش در زمستان سرد و در تابستان گرم قدیم النسق ایل قوچان در این قریه یورت می کنند .
[ گویش مازنی ] /jam baviyan/ گرد آمدن – جمع شدن
از قرای شبانکاره فارس است
[ گویش مازنی ] /jem jem/ جنب و جوش - حرکت نامحسوس ۳پرآب
[ گویش ما ...

معنی جم در فرهنگ معین

جم
(جُ) (اِ.) حرکت ، تکان کم .
(جَ) (اِ.) مخفف جمشید، پسر طهمورث ، چهارمین پادشاه پیشداد ی .
(مِ جَ) (اِمر.) جام گیتی نما، جام جهان نما. جامی که جمشید چهارمین پادشاه پیشدادی اختراع کرد و در آن اوضاع جهان را مشاهده می کرد، این جام بعدها به کیخسرو و دارا رسید. در عرفان از این جام به دل تعبیر می شود.

معنی جم در فرهنگ فارسی عمید

جم
در عروض، سقوط میم و تای مفاعلتن که فاعلن بماند و آن را اجم خوانند.
فراوان از هر چیز، کثیر.
* جمِ غفیر: [قدیمی] گروه بسیاری از مردم.
اسبی که پیشانی، شکم، و دست وپایش سفید باشد: آتش و آب و باد و خاک شده / ابرش و خنگ و بور و جم زیور (مسعودسعد: ۲۲۴).

جم در دانشنامه اسلامی

محمود جم، دولت مرد ایرانی از اواخر دوران قاجار و نخست وزیر ایران در دوره رضاشاه پهلوی بود.
محمود جم ملقب به مدیرالملک فرزند، محمدصادق خواجگان جم که کنیه خواجگان چند نسل در نیاکان آنها بود، ولی پس از رسیدن به وزارت کلمه «خواجگان» را از فامیل خود حذف کردند. خاندان جم، شجره نامه و نسبشان به شیخ محمود شبستری می رسد. وی در سال ۱۲۶۱ش. در تبریز متولد شد. پدرش از کارمندان دولت بود که از کرمان به تبریز مهاجرت کرد. برای پیشرفت و ترقی فرزندان خود توجه کافی مبذول می داشت. او با توجه مخصوص پدرش با تحصیلات متداول و صرف و نحو و ادبیات فارسی را در مدارس رشدیه و کمالیه به پایان رساند و علاوه بر طی دوره مدارس جدید که تازه در تبریز دایر شده بود، در حسن خط و شیوه نگارش و آموختن زبان فرانسوی، کوشش بسیار نمود.
فعالیت های دولتی
او در تبریز داروخانه ای را اداره می کرد و به عنوان طبیب ولیعهد، به دربار قاجار راه یافت و با سمت مترجم «دکتر کوپن» رئیس داروخانه سلطنتی، در اوایل ۱۲۸۰ش. مشغول به خدمت در دربار ولیعهد محمدعلی میرزا وارد شد. او مدتی مترجم سفارت فرانسه و سپس مترجم اداره گمرکات شد. او در کابینه وثوق الدوله وارد کارهای دولتی شد و به ریاست انبار غله منصوب شد و بعد خزانه دار شد و مدتی هم والی کرمان و با کمک تیمورتاش وزیر دربار، به استانداری خراسان رسید. وقتی شوهر خواهرش حسینقلی نواب، وزیر خارجه کابینه مستوفی الممالک، منشی ایرانی سفارت فرانسه شد، او بین رجال ایران و سفیر فرانسه نقش واسطه و پیغامبر داشت.
وضعیت خانوادگی او
محمود جم دو بار ازدواج کرد، همسر اولش «ملکه زمان» بود، حاصل این ازدواج «فریدون جم» و «پروین جم» از همسر اول او می باشد. جم پسر دیگری به نام منوچهر داشت که در ایام جوانی فوت کرد. همسر دومش «عزت الملوک» نام داشت که از او صاحب فرزند نشد و تا پایان عمر با او زیست.
جم و عرصه سیاست
...

جم در دانشنامه ویکی پدیا

جم
جم در اشاره به موارد زیر به کار می رود:
جمشید، پادشاه اسطوره ای ایران
جمشید (خواننده)، خواننده ی ایرانی مقیم لس انجلس.
محمود جم، دولت مرد ایرانی
فریدون جم، فرزند محمود جم ، تیمسار ارتشبد ارتش ایران و از چهره های تحصیلکرده
رضا شفیعی جم، بازیگر سینما و تلویزیون ایرانی
اصغر رفیعی جم مدیر فیلم برداری و تهیه کننده ایرانی
کریم جم، خواننده پاپ و بازیگر اهل ترکیه
جم کاراجا، خواننده راک ترک
فرهاد جم، بازیگر
نازنین افشین جم، خواننده ، ترانه سرا ، آهنگساز ، فعال بین المللی حقوق بشر
شهر جم مرکز شهرستان جم در استان بوشهر در جنوب ایران است. این شهر در فاصلهٔ ۲۶۵ کیلومتری با مرکز استان قرار دارد. این شهر در مقایسه با بیشتر شهرهای استان بوشهر، آب و هوایی معتدل تر دارد، ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ متر است. همچنین فاصله این شهر تا خلیج فارس ۲۵ کیلومتر می باشد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵جمعیت شهر جم ۳۱۴۳۶ نفر است.
فاضل جمی: از آثار وی کتاب منشات فاضل می باشد. آرامگاه وی در مسجد حاج شیخ شهر جم است.
این منطقه در ۶۵ کیلومتری منطقه عسلویه قرار دارد که به دلیل وجود کوه هایی در اطراف این شهر، به دور از آلودگی زیاد و رطوبت شدید منطقه عسلویه قرار گرفته است. شهر جم پاکترین شهر نزدیک عسلویه می باشد. شهر جم در منطقه ای کوهستانی با درجه حرارت متوسط ۲۳ درجه سانتیگراد (۸ درجه کمتر از عسلویه) از خنکترین شهرهای استان بوشهر است. رطوبت نسبی آن ۳۴ الی ۵۱ درصد (۴۰ درصد پائین تر از عسلویه) و میزان بارندگی آن ۳۰۸ میلی متر در سال است. دارای وزش بادهای منطقه ای مناسبی است.
وجود منابع کاری فراوان و پیشرفت های اقتصادی در این منطقه جم را به یک شهرستان مهاجرپذیر تبدیل کرده است که نتیجه آن ورود فرهنگ های گوناگون به این منطقه است. از ویژگی های اقتصادی جم:
شهر جم از پتانسیل بسیار بالایی برای سرمایه گذاری در بخش های صنعتی، گردشگری، اقامتی و خدماتی برخوردار است.
« ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جم در دانشنامه آزاد پارسی

جَم (ادرنه ۸۴۶ـ۹۰۰ق)
(یا: جم سلطان) شاهزادۀ عثمانی ، پسر سلطان محمد فاتح . پس از مرگ پدر میان جم و برادرش ، بایزید دوم، بر سر جانشینی اختلاف افتاد و بایزید در استانبول و جم در بورسه قدرت را به دست گرفتند (۸۸۶). جم به بایزید پیش نهاد کرد امپراتوری عثمانی به دو بخش آناتولی، متعلق به جم و روملی، تحت فرمان بایزید، تقسیم شود، اما بایزید نپذیرفت . به دنبال آن میان دو برادر نبردی در نزدیکی ینی شهر درگرفت که بایزید پیروز شد و جم به دولت ممالیک مصر پناهنده شد. او به کمک ممالیک سپاهی در حلب گرد آورد و به آناتولی لشکر کشید، اما چون توفیقی نیافت، به جزیرۀ رودس فرار کرد و به شهسواران مسیحی پناه برد (۸۸۷). اینان نیز ، جم را به تحریک بایزید به فرانسه فرستادند و پس از آن نیز به نزد پاپ اینوسنت هشتم اعزام شد (۸۹۱). در ۹۰۰ق شارل هشتم ، پادشاه فرانسه ، به ایتالیا یورش برد و رم را تصرف کرد و جم را پس از دستگیری به طرف فرانسه فرستاد. اما جم در میانۀ راه در ناپل درگذشت. پیکر او را مدتی بعد به بورسه منتقل کردند و در مرادیه به خاک سپردند. جم با زبان و ادب فارسی آشنا بود و به فارسی شعر می سرود. دیوان فارسی جم سلطان چاپ شده است (تهران ، ۱۳۸۰ش ).

ارتباط محتوایی با جم

جم در جدول کلمات

جم
کثیر و فراوان
از مثنوی های اهلی شیرازی که 520 بیت دارد و موضوع آن عشق پاک « جم » به دختر پسر عم خود « گل » است
سحر حلال
ساخته داود توحیدپرست با بازی فرهاد جم | نگار فروزنده و ابوالفضل پورعرب
معصوم
ساخته سعید سهیلی با بازی جواد رضویان | رضا شفیعی جم و بهاره رهنما
چارچنگولی
ساخته فریال بهزاد با بازی داریوش ارجمند | فرهاد جم و مهرانه مهین ترابی
شور زندگی
سریالی از رضا عطاران با بازی خودش | حمید لولایی | مجید صالحی | رضا شفیعی جم | آناهیتا همتی و مریم امیرجلالی
ترش و شیرین
سریالی از مهران مدیری با بازی خودش | سحر جعفری جوزانی | رضا شفیعی جم | سحر ولدبیگی
نقطه چین
سریالی ساخته جواد افشار با شرکت زیبا بروفه | فرهاد جم | رضا رویگری و غلامحسین لطفی
پول کثیف
سریالی ساخته سروش صحت با شرکت حمید لولایی | مریم امیر جلالی | بهنوش بختیاری | رضا شفیعی جم | جواد رضویان و اردلان شجاع کاوه
چارخونه
سریالی ساخته مهدی صباغ زاده در دهه 70 با بازی مرحومه نیکو خردمند | حبیب اسماعیلی | فرهاد جم | بهروز بقایی | افسر اسدی و زنده یاد حسین پناهی
دزدان مادر بزرگ

معنی کلمه جم به عربی

تحريک , تزحزح

جم را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رضا
مخفف جام جم (باکاستن از حروف تکراری)
سینا
نمایش دادن بر پرده سینما یا صفحه مانیتور یا اسکوپ - جماندن - جمیدن (در افسانه های ایران باستان جام جم یا به اختصار جم دستگاهی بوده که کاربردی همانند تلویزیون مدار بسته ماهواره ای جهانی داشته است. این دستگاه افسانه ای آرزوی دیرین بشر به دستیابی به سامانه ای فراسوتر از اینترنت کنونی را یادآور می گردد .)
دانیال
جمع
محمد
ذات، ماهیت، هویّت، کنه، اصل هر چیز
آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
جام.لیوان
Jom
سعید
تکان حرکت
محمد صادق
سالها به دنبال جام جهان نمای جهان پیمودم
روزی نخفتم وشبی نغنودم
تا ز استاد جور از جام جهان نمای بشنودم
آن جام جهان نمای جم من بودم.
جم مختصر شاه را گویند
جم غفیر گروه بسیار را گویند
جم بمعنای کل و همه هر آنچه گفته اند نیز می‌باشد
کرم کتاب
جم با ضمۀ ج به معنی حرکت و تکان کوچک است. خیلی اوقات در نوشته ها آن را به اشتباه جُنب می نویسند که صحیح نیست و معنی دیگری میدهد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هرمز سیرتی   • شبکه جم انلاین   • جم شبکه   • جم تی وی پخش آنلاین   • رابعه اسکویی در جم   • سریال های جم تی وی   • سایت جم آنلاین   • خرید جم رایگان   • معنی جم   • مفهوم جم   • تعریف جم   • معرفی جم   • جم چیست   • جم یعنی چی   • جم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جم
کلمه : جم
اشتباه تایپی : [l
آوا : jam
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس جم : در گوگل

آیا معنی جم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )