انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1050 100 1

جنگ افزار هسته ای

جنگ افزار هسته ای در دانشنامه ویکی پدیا

جنگ افزار هسته ای
جنگ افزار هسته ای یا سلاح هسته ای تكنولوژى جنگى هستند که در آن ها از انرژی حاصل از شكافت یا گداخت هسته ای برای تخریب و کشتار استفاده می شود.
منطقه انفجار بمب های هسته ای به پنج قسمت تقسیم می شود:۱- منطقه تبخیر ۲- منطقه تخریب کلی ۳- منطقه آسیب شدید گرمایی ۴- منطقه آسیب شدید انفجاری ۵- منطقه آسیب شدید باد و آتش. در منطقه تبخیر درجه حرارتی معادل سیصد میلیون درجه سانتیگراد به وجود می آید و هر چیزی، از فلز گرفته تا انسان و حیوان، در این درجه حرارت آتش نمی گیرد بلکه بخار می شود.
آثار زیانبار این انفجار حتی تا شعاع پنجاه کیلومتری وجود دارد و موج انفجار آن که حامل انرژی زیادی است می تواند میلیون ها دلار تجهیزات الکترونیکی پیشرفته نظیر ماهواره ها یا سیستم های مخابراتی را به چندی آهن پاره تبدیل کند و همه آن ها را از کار بیندازد.
این ها همه آثار ظاهری و فوری بمب های هسته ای است. پس از انفجار تا سال های طولانی تشعشعات زیانبار رادیواکتیو مانع ادامه حیات موجودات زنده در محل های نزدیک به انفجار می شود.
پرتو رادیو اکتیو از پرتوهای آلفا، بتا، گاما و تابش نوترونی تشکیل شده است. نوع آلفای آن بسیار خطرناک است ولی توان نفوذ اندکی دارد. این پرتو در بافت زنده تنها کمتر از ۱۰۰ میکرون نفوذ می کند اما برای آن ویرانگر است.
پرتوی گاما از دیوار و سنگ نیز عبور می کند. هر ۹ میلی متر سرب یا هر ۲۵ متر هوا شدت تابش آن را نصف می کند. این پرتو نیز با توجه به فرکانس بسیار بالا، انرژی زیادی دارد که اگر به بدن انسان برخورد کند از ساختار سلولی آن عبور کرده و در مسیر حرکت خود باعث تخریب ماده دیْوکسی ریبوز نوکلوئیک اسید یا همان DNA شده و سرانجام زمینه را برای پیدایش انواع سرطان ها، سندرم ها و نقایص غیرقابل درمان دیگر فراهم می کند و حتی این نقایص به نسل های آینده نیز منتقل خواهد شد. برای جلوگیری از نفوذ تابش گاما به حدود ۱۰ سانتی متر دیوارهٔ سربی نیاز است.
این سلاح ها در طول تاریخ تنها دو بار در جنگ جهانی دوم توسط آمریکا علیه متحد آسیایی در هیروشیما و ناگازاکی">شهرهاى هیروشیما و ناکازاکی مورد استفاده قرار گرفت.
بمب اتمی نام رایج وسایل انفجاری است که در آن ها از انرژی آزاد شده در فرایند شکافت هسته ای، یا گداخت هسته ای برای تخریب استفاده می شود. بمب های اتمی که برمبنای گداخت کار می کنند نسل نوین بمب اتمی هستند و قدرتی بسیار بیشتر از بمب های شکافتی دارند. مبنای آزاد شدن انرژی در هر دو نوع بمب اتمی تبدیل ماده به انرژی (E=mc²)است اما در بمب های گداختی جرم بیشتری از ماده به انرژی تبدیل می شود. نخستین بمب اتمی که بمبی پلوتونیومی (از نوع شکافتی) بود در سال ۱۹۴۵م در جریان جنگ جهانی دوم در آمریکا ساخته و در شانزدهم ژوئیهٔ ۱۹۴۵م در صحرای آلاموگوردو در نیو مکزیکوی آمریکا آزمایش شد. آمریکا تنها کشوری است که از بمب اتمی (شکافتی-اورانیومی در هیروشیما و شکافتی-پلوتونیومی در ناکازاکی) استفاده نظامی کرده است. شوروی در سال ۱۹۴۹ دارای بمب اتمی شد.
اختراع این سلاح، ریشه طولانی در تاریخ علم فیزیک و شیمی دارد اما استفاده از دانش به دست آمده، برای ساخت بمب اتمی بیشتر به رابرت اوپنهایمر و ادوارد تلر نسبت داده می شود.
عکس جنگ افزار هسته ای
آزمایش جنگ افزار هسته ای آزمایشی است که برای سنجش میزان کارآیی و توان و قدرت انفجاری سلاح هسته ای انجام می شود. بیشتر کشورهایی که سلاح اتمی دارند دست به آزمایش هسته ای زده اند.
بسیاری از کشورها در سال ۱۹۶۳ قرارداد محدود منع آزمایش هسته ای را امضا کردند. قرارداد جامع منع آزمایش هسته ای در سال ۱۹۹۲ از طرف بسیاری از کشورهای دارای سلاح اتمی امضا شد. بر پایه این قراردادها کشورها متعهد می شوند که از آزمایش اتمی در روی زمین، زیر آب و در فضا خودداری کنند. اما آزمایش در زیر زمین مجاز است. شوروی در ۱۹۹۰، بریتانیا در ۱۹۹۱، آمریکا در ۱۹۹۲ و چین و فرانسه در ۱۹۹۶ آخرین آزمایش زیرزمینی هسته ای کشور خود را انجام دادند.
هند و پاکستان و کره شمالی این قراردادها را امضا نکرده اند. هند و پاکستان در ۱۹۹۸ و کره شمالی در ۲۰۱۶ آخرین آزمایش های اتمی خود را انجام داده اند.
نخستین پیمان منع جنگ افزارهای هسته ای (به انگلیسی: Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons) روز جمعه ۷ ژوئیه ۲۰۱۷ توسط ۱۲۲ کشور جهان در سازمان ملل متحد تصویب شد. موافقان تصویب این معاهده را یک رای گیری تاریخی می دانند. این پیمان روز چهارشنبه ۲۰ سپتامبر از سوی پنجاه کشور جهان، در سازمان ملل متحد به امضا رسید.
قدرت های بزرگ هسته ای این پیمان را که تنها شکل نمادین دارد، تحریم کرده اند.
پیمان ممنوعیت جنگ افزارهای هسته ای (به انگلیسی: Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons) یک توافق الزام آور بین المللی است تا از جنگ افزار هسته ای جلوگیری کند. مذاکرات تصویب پیمان از مارس ۲۰۱۷ در سازمان ملل متحد آغاز شد و و در ۷ ژوئیه ۲۰۱۷ خاتمه یافت. این مذاکرات توسط تمامی کشورهای دارنده جنگ افزار هسته ای و اعضای ناتو بایکوت شد، به جز هلند که ضد آن رأی داد. در پایان مذاکرات، ۱۲۲ کشور به نفع این معاهده رأی دادند و یک کشور رأی مخالف و یک کشور رأی ممتنع داد.
[[پرونده:Nuclear weapons states.svg|بندانگشتی|560px|کشورهای دارای جنگ افزار هسته ای در جهان. {{legend|#5B92E5|کشورهای عضو پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، آمریکا)
پیمان منع جامع آزمایش هسته ای
پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی
انرژی هسته ای
]]
هم اکنون نه کشور دارای جنگ افزار هسته ای هستند. پنج کشور عضو پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای چنین حقی را دارند. چون عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا، آمریکا) سه کشور پاکستان، کره شمالی و هند نیز عضو پیمان نامه منع گسترش سلاح های هسته ای نبوده و احتمال میرود جنگ افزار هسته ای دارند. با اینکه اسرائیل نیز جنگ افزار هسته ای دارد اما اسرائیل عامدانه آنرا مبهم جلوه داده است. قطعاً اسرائیل تاکنون آزمایش جنگ افزار هسته ای انجام نداده است. بر پایه برخی گزارش ها مانند گزارش انستیتو بین المللی پژوهش های صلح استکهلم اسرائیل ۸۵ کلاهک هسته ای دارد در مجموع گمان بر این است که ۱۰۱۶۴ کلاهک هسته ای در جهان وجود دارند. چندین کشور مانند بلاروس، قزاقستان، اوکراین، و آفریقای جنوبی سابقاً جنگ افزار هسته ای داشتند. اما آن را از بین برده اند.
الگو:فهرست کشورهای هسته ای
بر پایه تعریف سازمان ملل متحد منطقه بدون جنگ افزار هسته ای قرارداد بین چند کشور است که بر پایه یک پیمان یا معاهده آزاد، هرگونه استفاده، توسعه، یا برپایی جنگ افزار هسته ای را در یک مکان مشخص منع می کند. سازوکارهای بازرسی و کنترل این پیمان ها توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می شوند. منطقه های بدون جنگ افزار هسته ای (که کشورهای دارنده جنگ افزار هسته ای نیز عضو آن هستند) با پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای آرمان مشترکی دارند اما از آن جدا هستند. اصطلاح دیگر «منطقه آزاد هسته ای» بیشتر به معنی منطقه ای است که هم جنگ افزار هسته ای و هم انرژی هسته ای را منع می کند. حتی گاهی دفع پسماند هسته ای و پیش رانش هسته ای را نیز منع می کند. اما منطقه آزاد هسته ای معمولاً از سوی سازمان ملل متحد به عنوان پیمان بین المللی شناخته نمی شود.
یکی از سرزمین های فرادریایی بریتانیا به نام سنت هلن و وابسته های آن جزیره اسنشن و تریستان دا کونا
جزیره بووه قلمرو نروژ
برخی سرزمین های جنوبی و جنوبگانی فرانسه مانند جزایر کرگولن، جزایر کروزت، جزیره سنت پل، و جزیره آمستردام
مجمع الجزایر چاگوس در قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند که موریس بر جزیره دیه گو گارسیا آن ادعای مالکیت دارد.
آب سنگ حلقوی ادو، فوواه مولاح که جنوبی ترین آب سنگ های حلقوی مالدیو هستند.
منطقه بدون جنگ افزار هسته ای، کشورها یا ناحیه های کوچکی را که مانند اتریش برپایه قانون خود، غیرقانونی می دانند در بر نمی گیرد. همانند آن پیمان ۴+۲ (با نام های دیگر پیمان اتحاد دو آلمان یا پیمان نهایی حل مسئله آلمان) استفاده از جنگ افزار هسته ای را پس از اتحاد آلمان در آن کشورِ تازه، باز داشت. اما این پیمان، توافقی میان شش کشور بود و سازوکارهای منطقه بدون جنگ افزار هسته ای در آن گنجانده نشده بود.
امروزه پنج منطقه بدون جنگ افزار هسته ای قاره ای یا زیرقاره ای برای گروهی از کشورها (به همراه مرز آبی و مرز هوایی این کشورها)، و سه کشور اداره کننده جنوبگان، بستر دریا، و فضای بیرونی وجود دارند که بخشی از هیچ کشوری نیستند. جنوبگان، بستر دریا، و فضای بیرونی، بر مرزهای همه کشورها به غیر از یکی، اولویت دارند. بسیاری از اقیانوس های زمین بالاتر از بستر دریا تحت پوشش پیمان ها منطقه بدون جنگ افزار هسته ای نیستند. زیرا آزادی دریاها از اعمال هرگونه محدودیت بر آب های بین المللی پیشگیری می کند. سازمان ملل همچنین کشور مغولستان را نیز به عنوان منطقه بدون جنگ افزار هسته ای به رسمیت شناخت.
منطقه بدون جنگ افزار هسته ای در جایی که آزادی دریاها وجود دارد آب های بین المللی را پوشش نمی دهد. همچنین به خاطر حرکت موشک های هسته ای در فضا نیز فضای بیرونی بخشی از منطقه بدون جنگ افزار هسته ای نیست (که بر خلاف برپایی موشک هسته ای در فضای بیرونی است).


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جنگ افزار هسته ای

جنگ افزار هسته ای را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جنگ افزار هسته ای   • مفهوم جنگ افزار هسته ای   • تعریف جنگ افزار هسته ای   • معرفی جنگ افزار هسته ای   • جنگ افزار هسته ای چیست   • جنگ افزار هسته ای یعنی چی   • جنگ افزار هسته ای یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ افزار هسته ای
کلمه : جنگ افزار هسته ای
اشتباه تایپی : [k' htchv isji hd
عکس جنگ افزار هسته ای : در گوگل


آیا معنی جنگ افزار هسته ای مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )