انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1092 100 1

جنگ افزار

/jangafzAr/

مترادف جنگ افزار: اسلحه، تفنگ

معنی جنگ افزار به فارسی

جنگ افزار
[armament] [علوم نظامی] 1. هر سلاح دارای قدرت انهدام 2. هر سلاحی که در هواگرد رزمی نصب می شود و به طور مستقیم به دشمن آسیب می رسانَد
[armament delivery recording] [علوم نظامی] تهیۀ فیلم و عکس و تصاویر ویدئویی که پرتاب و برخورد مهمات به هدف را نشان می دهد
[weapon hoard] [باستان شناسی] مجموعه ای از سلاح های جنگی که یکجا دفن شده اند
[rifle trench] [علوم نظامی] خاکریز ویژۀ توپخانه که به سرعت ساخته میشود
[armament safety check] [علوم نظامی] وارسی و بازبینی کلیدهای انتخاب سلاح برای جلوگیری از پرتاب یا رهاسازی تصادفی آن، توسط خدمۀ پرواز

جنگ افزار در دانشنامه ویکی پدیا

جنگ افزار
سِلاح یا جَنگ اَفزار، وسیله ای است که برای کشتار و تخریب به کار می رود. از بعضی سلاح ها برای کاربردهای غیرنظامی مانند ورزش، تفریح و شکار نیز استفاده می شود.
جنگ افزار سرد
جنگ افزار انفرادی (شمشیر، خنجر، تیر و کمان، ...)
جنگ افزار جمعی (منجنیق)
جنگ افزار گرم
انفرادی (سلاح کمری، تفنگ، نارنجک انداز، ...)
جمعی (توپ، تانک، هواپیمای جنگی، ...)
رباتیک (هوش مصنوعی ، کنترل از راه دور)
سیستم جنگ افزار متعارف
بهرام چوبین سردار ایرانی دورهٔ ساسانی، هنگام بازدید از محل فوران نفت خام در ناحیه باکو با توجه به قدرت اشتعال زایی این ماده، بر آن شد تا نوعی جنگ افزار ساخته شود و این کار را به مهندسان ارتش ایران واگذار نمود. در مدتی کم تر از یک سال، پیکانی ساخته شد شبیه به موشک های امروزی که حامل گوی دوکی شکلی بود که به نفت خام آغشته شده بود و از روی تخته ای که بر پشت قاطر قرار داشت با کشیدن زه پرتاب می شد. این دستگاه از یک زه (رودهٔ خشک شده) و چوب گز ساخته شده بود که بر تخته سوار می شد و دارای ضامن بود که دارای پنج خدمتکار بوده است که دو نفر از آن ها کمانکش بودند و نفر سوم نشانه گیری می کرده است. نفر چهارم مسئول افروختن بخش آغشته به نفت خام بوده و نفر پنجم قاطر را نگه می داشته است.
جنگ افزار متعارف
جنگ افزار نامتعارف
عکس جنگ افزار
جنگ افزار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
جنگ افزار (فیلم)
جنگ افزار (فیلم ۱۹۵۶)
«جنگ افزار» (انگلیسی: The Weapon) یک فیلم است که در سال ۱۹۵۶ منتشر شد.
«جنگ افزار» (انگلیسی: Weapons (film)) یک فیلم به کارگردانی آدام بهالا لاو است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به نیک کانن، پل دانو، مارک وبر، ریلی اسمیت، و برندن مایکل اسمیت اشاره کرد.
جنگ افزار انرژی هدایت شده (به انگلیسی: directed-energy weapon، اختصار: DEW) به سامانه ای گفته می شود که بدون به کارگیری پرتابه، انرژی را به سمت هدف می تابانَد تا اثر موردنظر را اِعمال کند. اثرات ناشی از این جنگ افزار ممکن است کُشنده یا غیرکشنده باشد. برخی از گونه های این جنگ افزار در محیط واقعی استفاده می شوند، ولی برخی دیگر در حال گسترش هستند.
طیف های الکترومغناطیسی به صورت سلاح لیزری یا میزر
ذرات با جِرم به صورت جنگ افزار پرتو ذرات
صدا به صورت جنگ افزار صوتی
این انرژی هدایت شده ممکن است از گونه های زیر باشد:
شعله افکن ها در این رده بندی قرار نمی گیرند، زیرا آن ها در حقیقت پرتابه هستند (گاز یا مایع انفجاری) که موجب آتش سوزی می شود.
جنگ افزار پَرتُوی (به انگلیسی: Radiological Weapon) یا دستگاه پراکنش پرتویی، به هر نوع جنگ افزاری اطلاق می شود که با هدف کشتن یا تخریب، به پراکندن مواد پرتوزا بپردازد.
ویکی پدیا انگلیسی
مشهورترین این جنگ افزارها، بمب پلشت کثیف است که نه یک بمب هسته ای به شمار می رود و نه قدرت انفجار مشابهی با آن دارد. معمولاً این سلاح برای از بین بردن زباله های بیمارستانی یا سوخت هسته ای نیروگاه ها به کار برده می شوند.
عملیات‍ی که در آن از مواد یا تابش های پرتوزا برای آسیب رساندن به دشمن یا محدود کردن او در منطقهٔ عملیات استفاده می شود، عملیات پرتوی نام دارد. به فضای موجود در منطقه ای که آلوده به تابش پرتوی است، محیط پرتوزده گفته می شود. پدافندی که در برابر خطرات مربوط به تابش ناشی از جنگ افزارهای هسته ای یا پرتوی ایجاد شده باشد پدافند پرتوی نامیده می شود.
جنگ افزار تمام خودکار (به انگلیسی: Automatic firearm) به سلاحی گفته می شود که توانایی شلیک رگبار (تیراندازی به صورت پیاپی) را داشته باشد.
جنگ افزار دفاع شخصی (به انگلیسی: Personal defense weapon یا کوتاه شده اش:PDW) گونه ای سلاح گرم خودکار است با کالیبر پایین، خشاب فشرده و شتاب بالا و به طور معمول آمیزه ای از کارابین و مسلسل دستی. این اسلحه مناسب برای نیروهای پشت جبهه چون مهندسان نظامی، خدمه توپخانه، نیروی مخابراتی و رانندگان می باشد.
تفنگ تهاجمی
پیستول نیمه خودکار
تفنگ نیمه خودکار
پ پ-۲۰۰۰
Wikipedia contributors, "Personal defense weapon," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Personal_defense_weapon&oldid=738428421 (accessed September 11, 2016).
سلاح سرد به هر نوع سلاحی که برای دفاع یا تهاجم مورد استفاده قرار بگیرد و از حیطهٔ باروت، شلیک و انفجار گلوله خارج باشد، سلاح سرد می گویند.
چاقو:این نوع سلاح انواع متفاوتی دارد که از این موارد میتوان به چاقوی ضامن دار،چاقوی کشویی و چاقوی معمولی(کارد) اشاره داشت.چاقو ها معمولا از یک تیغه برّنده و یک قسمت دسته که از جنس پلاستیک،فلز یا چوب میباشد تشکیل شده اند.
زنجیر:این نوع سلاح نیز انوع مختلفی دارد از جمله زنجیر اسپرینگ،زنجیر نینجا(ووشو) و.... زنجیر اسپرینگ که یکی از معروف ترین سلاح های سرد میباشد عموما به صورت دستی درست شده و استفاده می شود؛این سلاح از یک دسته چرمی و واشر های فنری درست شده است و دو نوع برّنده و معمولی دارد.زنجیر نینجا نیز از قطعات آهنی و چوبی تشکیل شده است؛این زنجیر از یک دسته چوبی یا فلزی و زنجیر های به هم بافته شده تشکیل شده و یک تیغه فلزی برّان در انتهای خود دارد.به صورت عمده این سلاح در ورزش ووشو مورد استفاده قرار می گیرد.
پنجه بوکس:این نوع سلاح که مورد استفاده در نزاع خیابانی می باشد در داخل انگشتان قرار می گیرد و نوک تیز یا پخ دارد و اکثرا از فلزی سخت تشکیل می شود.
قمه:نوعی سلاح سرد می باشد که مانند شمشیر ولی با طول کمتر.این سلاح از یک دسته عموما چوبی و یا تیغه فلزی تشکیل شده است.
قداره:این سلاح بسیار شبیه به قمه با طولی بین ۳۴ تا ۴۱ سانتی متر می باشد و از یک تیغه فلزی و یک دسته چوبی یا فلزی تشکیل شده است.
افشانه اشک آور(اسپری فلفل):نوعی سلاح سرد است که به صورت عمده در استفاده نیروی انتظامی و نیروهای ضدشورش میباشد و برای آرام کردن نزاعهای دسته جمعی مورد استفاده پلیس قرار می گیرد.
شوکر الکتریکی:نوعی سلاح سرد می باشد که عموما از طرف پلیس در برابر مجرمان مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع متفاوت با ولتاژهای متفاوت می باشد.استفاده از این سلاح نیازمند آموزش های خواص می باشد و استفاده ناشیانه از این سلاح می تواند نتایج زیان باری به همراه داشته باشد.
تفنگ و کلت های بادی:این نوع از سلاح ها با وجود اینکه در رده تفنگ ها قرار می گیرند اما به دلیل نبود انفجار و مورد استفاده قرار نگرفتن باروت در هنگام شلیک گلوله(ساچمه) در رده سلاح های سرد طبقه بندی می شوند.
انواع چاقو، زنجیر، پنجه بوکس، قمه،قداره،انواع افشانه های اشک آور، خواب آور و بیهوش کننده و شوکرهای الکتریکی، تفنگ و کلت بادی شبیه سلاح گرم، انواع پرتاب کننده های سوزن های سمّی و آغشته به مواد شیمیایی و بیولوژیکی و سلاح های بی حس کنندهٔ جانوران سلاح سرد محسوب می شوند.
جنگ افزارهای شیمیایی ابزارها یا موادی هستند که به وسیله آن ها انسان ها یا موجودات زنده را هدف قرار می دهند. در اثر تماس مستقیم این مواد با هر قسمت از بدن جاندار، بدن وی آلوده شده و جاندار به انواع بیماری های عمومی یا انحصاری آن ماده مبتلا می شود. این مواد می توانند به صورت جامد، مایع یا گاز استفاده شوند.
ایمهاوزن شیمی
به عبارت دیگر عوامل شیمیائی به ترکیباتی اطلاق می گردد که در صورت کاربرد مؤثر علیه انسان، حیوان یا گیاه، منجر به مرگ یا ضایعات قابل توجه دائمی یا موقتی در ساختار اندامی آن ها می شود.
جنگ افزارهای شیمیایی از نظر نظامی به ۶ گروه سمی و کشنده، ناتوان کننده، استفاده برای کنترل اغتشاش ها، دودزا، ضد گیاه و شعله ها و آتش زا تقسیم می شوند.
جنگ افزارهای شیمیایی از جمله قیر، روغن ها، نفت، آتش یونانی، ناپالم، اسیدها، آرسنیک ها و غیره از دوران قدیم مورد مصرف قرار گرفته اند. برای نمونه اسپارت در جنگ های پلوپونز (سال های ۴۳۱ تا ۴۰۴ پیش از میلاد) اسیدهای گوگردی (از جمله دی اکسید سولفور) به کار می بردند.
جنگ افزارهای صوتی (فراصوتی) یا جنگ افزارهای شنودی جنگ افزارهایی هستند که می توانند اهداف مورد نظر را بدون شلیک گلوله و تنها توسط ساطع کردن امواج صوتی، بسته به نوع آنها و شدت امواج نابود یا متوقف سازند. این جنگ افزارها توسط نیروهای نظامی همچون ارتش و پلیس (به ویژه پلیس ضد شورش) مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع جنگ افزارها به اشکال گوناگون موجود می باشند شامل: گلوله های صوتی، بمب های صوتی، مین های صوتی، توپ های صوتی و غیره. برخی از این جنگ افزارها امواج صوتی را به صورت متمرکز و تنه بر هدف مشخصی ساطع می کنند، همچون توپ های صوتی، اما برخی دیگر همچون بمب های صوتی در صورت انفجار بر محدودهٔ وسیعی تاثیر می گذارند.
بمب صوتی
هنگام جنگ جهانی دوم دانشمندان آلمانی برای نخستین بار در آزمایشگاه های خود موفق به اختراع بلندگوهای غول پیکری شدند که قادر بود با امواج مادون صوت به تخریب سازه های شهری بپردازد. این جنگ افزار در صورت تکمیل قادر بود خرابی های جانی نیز به بار آورد.
این جنگ افزارهای صوتی با برد صوتی بسیار وسیع از خود امواجی از صوت ساطع می کند که بسامد آن بیش از ۲٫۵ کیلوهرتز است و صداهای آژیر مانندی که تولید می کند بسیار بلندتر از بلندشدن جت های نظامی از زمین است و با وجود اینکه معمولاً این جنگ افزار هااز دیگر انواع آن که در ارتش استفاده می شوند ضعیف تر هستند، برای گوش دردناک بوده و ممکن است ناشنوایی در پی داشته باشند.
این جنگ افزارها از امواج سونار برای ایجاد چیزی که نیروی دریایی آن را "گودال آکوستیک از راه دور" می نامد استفاده می کند. این سلاح قادر است تا در زیر آب اژدرها، مین های زیر آبی و دیگر اشیا خطرناک را نابود کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جنگ افزار در جدول کلمات

جنگ افزار
سلاح
جنگ افزار زیردریایی
اژدر
جنگ افزار کمری گرم
کلت
نوعی جنگ افزار گرم
مسلسل

معنی جنگ افزار به انگلیسی

arm (اسم)
بازو ، دست ، سلاح ، شاخه ، اسلحه ، شعبه ، قسمت ، جنگ افزار ، دستهء صندلی یا مبل
weapon (اسم)
سلاح ، اسلحه ، جنگ افزار ، حربه
armament (اسم)
سلاح ، جنگ افزار ، تسلیحات
weaponry (اسم)
جنگ افزار ، تسلیحات ، اسلحه سازی ، تهیه سلاح

معنی کلمه جنگ افزار به عربی

جنگ افزار
تسلح , سلاح
ذخيرة

جنگ افزار را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جنگ افزار مجله   • جنگ افزارهای جدید ایران   • جنگ افزار ایران   • جدیدترین جنگ افزارهای ایران   • جنگ افزارهای امریکا   • جنگ افزار های جدید ایران   • جنگ افزارهای جدید ساخت ایران   • انواع جنگ افزار   • معنی جنگ افزار   • مفهوم جنگ افزار   • تعریف جنگ افزار   • معرفی جنگ افزار   • جنگ افزار چیست   • جنگ افزار یعنی چی   • جنگ افزار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جنگ افزار
کلمه : جنگ افزار
اشتباه تایپی : [k' htchv
آوا : jangafzAr
نقش : اسم
عکس جنگ افزار : در گوگل


آیا معنی جنگ افزار مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )